Z przyczyn naturalnych

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Cykl: Sprawy inspektora McLeana (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Natural causes
Piotr

Zabójstwo sędziwego Barnaby’ego Smythe’a stawia na nogi edynburską policję. Chodzi o wpływową osobistość. Do pomocy w śledztwie zostaje skierowany detektyw Anthony McLean, niedawno awansowany na inspektora. Niemal w tym samym czasie do komisariatu wpływa zawiadomienie o makabrycznym odkryciu w Farquhar House, wzniesionym w okresie międzywojnia, a obecnie remontowanym. McLean jedzie na miejsce i w piwnicy o kształcie rotundy znajduje zmumifikowane ciało młodej dziewczyny, przybite gwoździami do podłogi, głęboko rozcięte i pozbawione wnętrzności. Badając ściany, natrafia na sześć ukrytych niewielkich wnęk, a w nich na słoje z organami wewnętrznymi, jak się domyśla, martwej dziewczyny, karteczki z jednowyrazowymi napisami…

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/z-przyczyn-naturalnych/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/z-przyczyn-naturalnych/

Jeżynka | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 06 października 2017

Najbardziej nie lubię uczucia gdy po zakończeniu lektury zadaję sobie pytanie: "ale o co chodzi". Irytują mnie otwarte zakończenia, rozwiązania rozpływające się oparach domysłów czy wątki nadprzyrodzone.
Najbardziej jest to irytujące w kryminałach bo w przypadku takich książek jestem tradycjonalistką. Musi być zbrodnia, musi być motyw, musi być przestępca (złapany przez błyskotliwego detektywa) i rozwiązanie zagadki.

Niestety "Z przyczyn naturalnych" Jamesa Oswolda to lektura która nie wpisuje się w ten schemat i czytało mi się ją bez zbytniej ekscytacji.
Bohaterem jest śledczy po przejściach Anthony McLean. Po śmierci rodziców wychowywany przez babcię, nadal opłakujący śmierć swojej dziewczyny wiele lat temu, sens życia znajduje w pracy.
Po awansie na inspektora nadal jednak nie może doczekać się śledztwa które pchnęłoby jego karierę do przodu. Wszystko zmienia się kiedy w starym domu przeznaczonym do rozbiórki ekipa remontowa znajduje zmumifikowane zwłoki młodej kobiety...

Gośka | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 marca 2016

Tony McLean - spokojny, wyważony, starający się nie wchodzić nikomu w drogę. Jak na głównego bohatera reprezentującego policję, bohater nietypowy. Bez nałogów, bez dziwactw. Ani kobieciarz, ani hazardzista. Człowiek, który powoli lecz nieubłaganie brnie do przodu, by rozwiązać zagadkę. Doceniany przez przełożonych, ma jednak konflikt z kolegą o wyższym stopniu. Tony został niedawno awansowany na inspektora a sprawa, którą przyjdzie mu się zajmować tuż po awansie, do łatwych nie należy. W starym budynku, w którym trwają prace remontowe, zostaje odkryte zmasakrowane ciało młodej kobiety. Ciało jest zmumifikowane, dzięki czemu wyraźnie widać, jak okrutne kobieta odniosła obrażenia. Tony odkrywa także sześć wnęk w ścianie, w których stoją słoje z różnymi częściami ciała oraz karteczki z pseudonimami i części męskich dodatków w stylu spinek, okularów czy krawatów. Dojście do tego, co się wydarzyło przed sześćdziesięciu laty w piwnicy starego domu nie będzie sprawą łatwą a w między...

BasiaK | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Nieuchronnie nasunęło mi się porównanie z Ianem Rankinem i inspektorem Rebusem, pewnie wskutek miejsca akcji. Niemniej jednak u Rankina książki Szkocją są przepełnione, tak jak Rebus alkoholem - natomiast inspektor McLean właściwie mógłby swoją zagadkę kryminalną rozwiązywać gdziekolwiek. Tło akcji, miejsce, nie są tutaj ważne, nie odczuwa się też lokalnego kolorytu. Ale intryga kryminalna jest, i to krwawa, czytelnik zostaje wręcz zasypany trupami (chyba po szóstym przestałam liczyć :) ). Sama akcja powieści przyniosła trochę dla mnie humorystycznych akcentów: choćby to, że główny bohater prowadzi jednocześnie chyba ze 3 albo i więcej śledztw, zapominając chwilami kontynuować wątki. Na szczęście autor zadbał o to, by śledztwa połączyły się w jedno :) Jest tu również czarny policyjny antybohater, wrzeszczący na inspektora McLeana niemal bez przerwy, postać dość banalna i raczej jednowymiarowa. Poprawność polityczną zapewnia pani komendant policji, dość współczująca głównemu...

Lily76 | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Całkiem niezły kryminał, którego akcja rozgrywa się w Edynburgu, pozornie wielowątkowy, jednak wielość wątków, jak się okazuje, ma jedno źródło. Mimo to zakończenie nie w moim guście.

sygin | 2015-12-22
Przeczytana: 11 września 2015

"Z przyczyn naturalnych" jest debiutancka powieścią brytyjskiego pisarza, który zamierza kontynuować wątek głównego bohatera Anthony'ego McLeana - inspektora edynburskiej policji w kolejnych książkach. Cieszy mnie to, bo tego co dobre nigdy za wiele, a dobrych kryminałów zwłaszcza.
"Z przyczyn naturalnych" to bardzo udany, mroczny i mocny debiut, na tyle nietypowy, że nie całkiem mieści się w kanonie, zahaczając nieco o horror. Osobiście uważam to za zaletę nie wadę.
Niedawno mianowanemu inspektorowi powierzone zostaje śledztwo w sprawie zwłok odnalezionych w piwnicach starego budynku. Wszystko wskazuje na to, że ofiarą była młoda dziewczyna, a do zbrodni doszło wiele lat wcześniej. Dla gorliwego policjanta nie ma to jednak znacznie, zamierza odnaleźć sprawców i wymierzyć sprawiedliwość, zwłaszcza, że wydaje się, ze ofiara zginęła w czasie jakiegoś makabrycznego rytuału. Jego śledztwo schodzi jednak na dalszy plan, gdy McLean zostaje skierowany przez przełożonych do pomocy w...

Czar0wnica | 2018-03-09
Przeczytana: 08 marca 2018

Sięgnęłam po tą pozycję zupełnie przypadkowo, ale nie rozczarowałam się. Trochę inny niż zwykle kryminał, fajni bohaterowie, ciekawy rozwój akcji. Co prawda sporej części domyśliłam się w trakcie, ale generalnie cykl ma potencjał. Zobaczę co będzie dalej..:)

caffeina | 2018-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2018

Istne pobojowisko! Czytając tę książkę można się nieźle pogubić. Zdecydowanie za dużo tego wszystkiego jak na jedno czytadło. Co rusz traciłam wątek i musiałam wracać do poprzednich stron, by przypomnieć sobie, kto kim jest dla kogo i kto jakiej zbrodni się dopuścił.

Nie spodobał mi się również motyw z siłami nadprzyrodzonymi. O ile nie zaskoczyłby mnie w horrorze, o tyle do kryminału mi po prostu nie pasuje.
Nie wspominając już o tym, że kiedy dzieją się rzeczy nie do końca pasujące do życia codziennego, ludzie raczej wydają się być bardziej zadziwieni czy nawet przerażeni, tym co się wydarzyło. Natomiast bohaterowie tej książki raczej nie wykazują się zbyt impulsywnymi emocjami w momencie, kiedy widzą lub słyszą rzeczy nieziemskie.

Mam w swoich zbiorach drugą część przygód detektywa McLean'a, jednak pomimo całkowitej sympatii do jego postaci, chyba mam pewne obawy przed ponownym znalezieniem się w tak mocno poplątanej serii wydarzeń.

giovanna | 2015-07-07
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Dobry thriller z elementami nadprzyrodzonymi. Nie dla osób wrażliwych ze względu na drastyczne opisy zbrodni.

Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją dostępną pod adresem: http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=20016 ^_^

smile | 2016-05-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza część serii o której nigdy nie słyszałam i sama się na siebie przez to wściekam. Na pozór zwykły kryminał - kilka zabójstw połączonych nieznanym wątkiem. Otóż to, tu jest pies pogrzebany. Ten wątek to nie jest jedna z postaci książki jak w innych kryminałach. Tutaj pojawiają się już elementy nadprzyrodzone, co samo w sobie decyduje o wyjątkowości tejże książki i sprawia że lepiej się ją czyta - czyli coś czego mało kto się na początku spodziewa. Ja sama przez 3/4 powieści zastanawiałam się kto może mieć powiązanie z tymi wszystkimi sprawami i z pewnością nie tego się spodziewałam :D