Zamrożone złoto

Okładka książki Zamrożone złoto Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Okładka książki Zamrożone złoto
Cilla BörjlindRolf Börjlind Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Tom Stilton i Olivia Rönning (tom 6)
Fruset guld
Sonia Draga
2023-04-12
2023-04-12
Ewa Wojciechowska

Okładka książki Gangrena Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Gangrena Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Śpijcie, kotki Cilla Börjlind, Rol...
Okładka książki Czarny świt Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Czarny świt Cilla Börjlind, Rol...

Okładka książki Kult Henrik Fexeus, Camilla Läckberg
Kult Henrik Fexeus, Cami...
Okładka książki Gangrena Cilla Börjlind, Rolf Börjlind
Gangrena Cilla Börjlind, Rol...

Bardzo dobra kolejna część przygód Toma i Olivii. Jest tu wszystko, czego czytelnik oczekuje po dobrym kryminale. Wielkim atutem jest przedstawienie rozterek moralnych bohaterów powieści i to w jaki sposób się z nimi borykają. Zaskakujące zakończenie, chyba już wiadomo co będzie jednym z wątków kolejnego tomu.

Poszłam za ciosem i przeczytawszy piątą część od razu sięgnęłam po szóstą. Lubię czytać seriami i autorami. Kryminał jest dobry. Intryguje i nie jest nudny. No może poza ckliwym romansem w tle, ale to dałam radę przebrnąć. Jest to wątek niepotrzebny. Polecam!

Trzyma w napięciu, oprócz trudnych nazw miejscowości to dobrze się czytało. Jedyne co mnie drażniło to wątek miłosny. Dla mnie był zbyt dramatyczno-miłosno-nudzący

To szósta część cyklu. Poprzednich nie czytałam, więc trudno mi było zrozumieć związki między bohaterami, co absolutnie nie przeszkadzało , by śledzić w napięciu fabułę kryminalną.
Ocieplenie klimatu sprawia, że w wysokich górach Szwecji topnieją lodowce i śnieg, odkrywając to, co miało zniknąć na zawsze. Niedaleko Arjeplog, na terenie należącym do Saamów, zostają znalezione zwłoki mężczyzny, który - jak się okazuje - zaginął dwadzieścia lat wcześniej. Do wyjaśnienia okoliczności jego śmierci zostaje wyznaczona Olivia Rönning. Helikopter, który ma ją dostarczyć na miejsce znalezienia ciała, trafia na burzę i rozbija się w górach. Olivia musi nie tylko zająć się rannym pilotem, ale i ścignąć pomoc. Łączności brak, telefon nie działa, policjantka nie zna tych gór, ale udaje się jej dotrzeć do kempingu dla wędkarzy, który okazuje się nieczynny. I niebezpieczny. Ktoś, komu ujawnienie zabójstwa sprzed lat, jest bardzo nie na rękę, zrobi wszystko, by zniszczyć dowody i pozbyć się świadka...

(cd recenzji na fb)

Kolejna zaskakujaca historia, Olivia wyrasta na świetna śledczą.

Kolejna zaskakujaca historia, Olivia wyrasta na świetna śledczą.

Najlepsza z całego dotychczasowego cyklu, tuż przed "Przypływem".

Najlepsza z całego dotychczasowego cyklu, tuż przed "Przypływem".

"Zamrożone złoto" to już szósta część bestsellerowej serii kryminalnej o Olivii Rönning i Tomie Stiltonie, jestem przekonana, że tych z Was, którzy poznali pióro małżeństwa Börjlindów, nie trzeba do niej namawiać! Jeśli ktoś natomiast chce ochłodzić się tytułową zimną sztabką, proszę bardzo - warstwie kryminalnej to nie zaszkodzi, jednak ze względu na rozwój losu poszczególnych bohaterów - warto zacząć ten cykl od początku.

Cilla i Rolf Börjlind są jednymi z najbardziej znanych szwedzkich scenarzystów. Ich kryminały charakteryzują się nie tylko trzymającą w napięciu fabułą ale posiadają również charyzmatyczne postacie, które-poza bieżącą sprawą kryminalną - zmagają się z problemami dnia codziennego i tak jest również w tym wypadku.

Pod koniec długiego gorącego lata, pod stopniałym śniegiem w górach na północy Szwecji zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Ofiara zginęła od kuli przed około dwudziestoma laty. Olivia Rönning
musi zbadać tą sprawę, jednak podczas lotu rozbija się helikopter, który miał podrzucić ją na miejsce zbrodni. Kiedy kobieta odzyskuje świadomość, odkrywa, że pilot jest ciężko ranny, rusza zatem po pomoc, ale szybko okaże się, że nie jest na szlaku sama..

Ktoś ewidentnie kieruje się na północ do Arjeplog, pytanie tylko dlaczego chce odkryć – albo zataić – prawdę na temat odnalezionych tam zwłok?

Olivia stanie po raz pierwszy samodzielnie na czele grupy dochodzeniowej, Tom Stilton przybędzie jej z pomocą, czy uda im się dotrzeć do prawdy o tej tragicznej śmierci w górach?

Niepokojący klimat, wartka akcja, pełna niedopowiedzeń, dawnych tajemnic, interesujących postaci i niepewności dotyczących losu bohaterów, ale również kwestii ochrony środowiska, gdyż - jak przystało na porządne nordic noir- "Zamrożone złoto" porusza szeroko rozumiane problemy społeczne. Tym razem dotykamy m.in. problemu utylizacji odpadów radioaktywnych.

Skomplikowana, intrygująca i dopracowana pod każdym względem zagadka kryminalna, która swoim zasięgiem wykracza poza Szwecję, a jej korzenie sięgają odległych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Polecam!

Polecam cała serię

Polecam cała serię

Moje ostatnie odkrycie - świetna skandynawska seria. Połączone wątki kryminalne oraz obyczajowe. Genialni główni bohaterowie oraz ich przemiana w poszczególnych tomach.
Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

Wciągnęłam się i czekam teraz na kolejne tomy ;)
Bardzo polecam!

#maratonczytam_se #czytam_se

"Od­by­łem długą po­dróż. Może już pora, żeby ją za­koń­czyć.
– Po­dróż koń­czy się wtedy, kiedy do­trze się do celu. Ty do­tar­łeś?
– Ja nie mam celu. Błą­dzę po omac­ku.
– I cze­kasz na śmierć?
– W pew­nym sen­sie wszy­scy to ro­bi­my. Cho­ciaż to nie jest ni­czyj cel."

Na szczęście Autorka nie zapędów morderczych i ważne osoby trzyma przy życiu. Bo wiecie, ja przeżywam bardzo co się dzieje z tymi bohaterami. Też tak macie?

"Zamrożone złoto" to szósta część z Olivią Rönning i Tomem Stiltonem. Tym razem zostajemy w Szwecji i mroźnych klimatach ale ze Sztokholmu, wraz z Olivią wędrujemy na północ do Arjeplog. Tam został znaleziony mężczyzna, który tej pory był przykruty śniegiem. Ile czasu? To już może być liczone w dekadach.
Podczas wyprawy helikopterem, wraz z pilotem wlatują w burzę. Ten rozwala się o skały. Po odzyskaniu przytomności rusza w poszukiwaniu miejsca, skąd mogłaby poinformować i sytuacji, która miała miejsce. Szybko okazuje się, że nie jest sama. Czy osoby, które spotyka stanowią zagrożenie?

Akcja jest wartka, jak rzeka. Mnóstwo zagadek i tajemnic, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało skomplikowane. Duet po raz kolejny nie zawodzi :)
Macie ją w planach? Jeśli nie to pomyślcie. Cała seria jest warta poznania

#maratonczytam_se #czytam_se

"Od­by­łem długą po­dróż. Może już pora, żeby ją za­koń­czyć.
– Po­dróż koń­czy się wtedy, kiedy do­trze się do celu. Ty do­tar­łeś?
– Ja nie mam celu. Błą­dzę po omac­ku.
– I cze­kasz na śmierć?
– W pew­nym sen­sie wszy­scy to ro­bi­my. Cho­ciaż to nie jest ni­czyj cel."

Na szczęście Autorka nie zapędów morderczych i ważne osoby trzyma...

• Kryminał
  • Kryminały