Twoja kaczka jest moją kaczką

Okładka książki Twoja kaczka jest moją kaczką Deborah Eisenberg
Okładka książki Twoja kaczka jest moją kaczką
Deborah Eisenberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Cyranka literatura piękna
Wydawnictwo Cyranka
2022-02-21
2022-02-21
Krzysztof Majer, Kaja Gucio
odmiana losu opowiadania poszukiwanie szczęścia relacje międzyludzkie uczucie zbiór opowiadań

Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2020 (592-593) Peter Ackroyd, Geoffrey Chaucer, Deborah Eisenberg, Andrew Marvell, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Peter Ackroyd, Geof...

Czasem lubię takie historie, w których cała akcja rozgrywa się w zasadzie poza słowami.

Książa zakupiona na fali przyjacielskiej rekomendacji, 7 opowiadań i ambiwalentna ocena.
Można ale niekoniecznie - trochę metafizycznie, trochę refleksyjnie, trochę zabawnie.
Na wspomnienie zasługuje tytułowe opowiadanie oraz Scalenie i Przeliczanie, na reszcie się umęczyłem.

Wspaniały styl, poruszające historie. Czysta przyjemność ♥

Wspaniały styl, poruszające historie. Czysta przyjemność ♥

Ciepłe, trochę nostalgiczne opowiadania zupełnie mi nieznanej autorki. Dla mnie znakomity antydepresant. Mam nadzieję, że kiedyś ktoś wyda inne opowiadania z niemałego dorobku pisarki.

Bardzo podobało mi się "Było, minęło" ze względu na postać matki i jej cyniczny ton. Przezabawne i przyjemne do czytania. Niestety pozostałe opowiadania nie trafiły w mój gust. Cieżko było zaangażować się w lekturę, czasem gubiłam się w chronologii i niestety niewiele z nich zapamiętałam.

Polecam wszystkim, którzy nie lubią banału. Tutaj nie ma go nawet w ilościach śladowych. Choć niektórzy bohaterowie zwyczajni, choć ich życie wydaje się być takie prozaiczne, to nie jest to absolutnie żadną przeszkodą dla autorki, aby zdefiniować to, co niejednokrotnie odczuwamy, ale wydaje nam się to nieuchwytne, zbyt oczywiste... A jednak w wydaniu Eisenberg wychodzi z tego urokliwa przeplatanka uczuciowości, intelektu, plus oczywiście genialny zmysł obserwacji.
Jeszcze raz polecam wszystkim, którzy niekoniecznie wierzą w oczywistość opozycji zwyczajność-niezwykłość.

Jeszcze parę lat temu nie byłam entuzjastką opowiadań - wolałam dłuższe formy narracyjne. Teraz odkrywam moc tych esencjonalnych utworów, bo jest tak dużo dobrych zbiorów, że jest w czym wybierać.

Tym razem zaczytywałam się w opowiadaniach Debory Eisenberg, które są gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Każda historia ma innego bohatera - można odnaleźć gdzieś cząstkę siebie i swoich emocji. Autorka jest świetną obserwatorką.

Co ciekawe - autorka ma lekkie pióro, a równocześnie potrafi nim kąsać i zwrócić uwagę na aktualne problemy świata i nas - ludzi.

Opowiadania charakteryzuje to, że nie zaczynają się od wprowadzenia nas w sytuację, tylko w jakiś ciąg akcji, która trwa. Pozwala to zastanawiać się, szukać i łączyć fakty, by ogarnąć co i jak.

Dostajemy 6 opowiadań, w których mamy zarówno problem starzenia się, relacji i miłości. Ludzkie problemy i dylematy. Ale też błahostki i drobnostki, z których składa się codzienność.

Język autorki jest jednym z głównych bohaterów. Słowa tutaj płyną, układają się w piękne zdania, budują metafory - jeśli lubicie piękne cytaty i wartościowe słowa, to zabraknie Wam zakreślacza lub kolorowych znaczników.

Nadal trudno mi się skupić podczas czytania, ale te opowiadania pozwoliły mi przenieść się do innych światów i wyciszyć.
Urzekły mnie.

Zbiór nużących opowiadań, przy których gubisz wątek i chęci.

Zbiór nużących opowiadań, przy których gubisz wątek i chęci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetny styl, zapadające w pamięć opowiadania z ciekawymi bohaterami pierwszo- i drugoplanowymi. Żałuję, że to tylko opowiadania, chętnie przeczytałabym je rozwinięte w powieść.

Kompletnie wymknęła mi się ta książka. Nie była w stanie przykuć mojej uwagi, wręcz przeciwnie łapałam się na tym, że ciągle odpływałam myślami. Obawiam się, że bardzo szybko o niej zapomnę

• Literatura piękna
  • Opowiadania