Walt Disney. Czarny Książę Hollywood

Walt Disney. Hollywood's Prince
83-7179-036-8
historia animacji
alga

Biografia legendy hollywoodzkiego kina, człowieka, którego filmy zdobyły 29 Oscarów i niezliczone inne nagrody, który odznaczony został przez prezydenta Johnsona Prezydenckim Medalem Honoru, a przez Francję – Legią Honorową. Jedyny dotąd i obowiązujący obraz Disneya jako twórcy uroczych kreskówek, zapewniających "rozrywkę dla całej rodziny", absolutnie pozbawionych elementów kontrowersyjnych,...

Jedyny dotąd i obowiązujący obraz Disneya jako twórcy uroczych kreskówek, zapewniających "rozrywkę dla całej rodziny", absolutnie pozbawionych elementów kontrowersyjnych, uwielbianego zarówno przez dzieci, jak i dorosłych – to mit. Istniała też ciemniejsza strona życia tej jakże popularnej postaci.
W żadnej wcześniejszej biografii nie znalazły się informacje na temat jego współpracy z FBI, powiązań ze światem przestępczym czy postawa wobec strajkujących pracowników własnej wytwórni. Nikt nie pisał o udziale Disneya w tropieniu kolegów podejrzanych o poglądy komunistyczne, o krzywdzie, jaką wielu z nich wyrządził.

Eliot, dziennikarz i pisarz, przez cztery lata zbierał materiały o Disneyu i dotarł do wielu informacji i dokumentów dotąd skrzętnie przez spadkobierców ukrywanych. Rodzina i wytwórnia Disneya odmówiły współpracy z autorem, gdyż nie pozwolił im ocenzurować niniejszej książki.

książek: 1903
foolosophy | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Bajki Walta Disneya towarzyszyły mi odkąd pamiętam - Myszka Miki na dzień dobry, Kaczor Donald na dobranoc, "Królewna Śnieżka", "Zakochany Kundel", "Księga Dżungli" czy kilka innych pełnometrażowych bajek Disneya obowiązkowo na kasetach. Ktoś, kto tworzył te bajki wydawał mi się wzorem cnót. Dla milionów dzieci na świecie pewnie też. Dlatego da się zrozumieć szok jaki przeżyłam czytając tą powieść. Gdy okazuje się ponownie, że człowiek to tylko człowiek.

Walt Disney to postać niesztampowa, wszystkim znana. To osoba, która miała wiele kreatywnych pomysłów, twórczość czerpała z dzieciństwa, posiadała zmysł do produkcji. Nade wszystko ceniąca lojalność i podporządkowanie się zasadom. Osoba uzależniona od alkoholu i papierosów. Ojciec Myszki Miki, w sensie wymyślenia jak i zarówno dosłownym, ponieważ Walt traktował Miki jak swoje prawdziwe dziecko. Przez całe swoje życie otrzymał ponad 700 nagród, uhonorowań, odznaczeń. W tym aż 31 Oscarów! To człowiek po którym płakały miliony.

Do...

Kuba Guzik | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Z jednej strony daje dużo ciekawych nowych faktów w porównania do biografii Boba Thomasa i jest na pewno jej dobrym uzupełnieniem ale z drugiej strony momentami autor pisze o rzeczach trochę na wyrost i nie na temat. Jego domysł co do odczytu psychiki i symboli odnośnie Walta Disneya w jego filmach czasami są też zbyt pochopne według mnie. Nie jest to zła książka ale też nie ma szału - mimo wszystko warto ją przeczytać. Dużym plusem jest też opis sytuacji firmy-studia po śmierci Walta i Roya.

A wydawnictwo Twój Styl powinno oberwać po łapach, tyle błędów stylistycznych i ortograficznych to w żadnej książce chyba nie ma. Wstyd.

Kuba Guzik | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

panna_lovegood | 2016-03-27
Przeczytana: 19 marca 2016

Marc Eliot od początku twierdzi, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników ujawni nieznane fakty z życia Disneya, dzięki czemu ukaże jego prawdziwy obraz - ergo insynuuje, że będzie obiektywny. O ile z tym pierwszym mu chyba wyszło (chociaż nie mam porównania z innymi biografiami), o tyle z obiektywizmem się zdecydowanie rozmija. Autor tak bardzo skupił się i podekscytował demontowaniem legendy Disneya, że wyszedł mu znowu obraz czarno-biały tylko z drugiej strony medalu. Nowa karykatura. Prosta rzecz - fakty, które można było przedstawić bez żadnego emocjonalnego zabarwienia, albo które mogły świadczyć nawet na korzyść wujka Walta, odwracał przeciwko niemu, opatrując odpowiednim komentarzem. Disney w jego krzywym zwierciadle jest lekko sfiksowanym, niespełnionym, sfrustrowanym człowiekiem, który swój sukces zawdzięcza szczęściu i pracy innych. Za dużo behawioryzmu, za mało psychologizmu. Cenię to, że autor dotarł do nieznanych informacji, że rzucił na amerykańskiego bohatera...

Muminka | 2015-04-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2015

rzetelna biografia "księcia Hollywood". Opisuje dzieciństwo, młodość, ambicje młodego Disneya. Liczne anegdoty np. jak z królika powstała Myszka Mickey itp. Historia pełnometrażowych filmów animowanych to także wyraz obsesji które nękały młodego twórcę. Biografia tłumaczy jego artystyczne decyzje i fabuły takich filmów jak Dumbo pokręconą psychiką samego Walta, szuka w psychoanalizie odpowiedzi na nurtujące czytelnika/widza pytania odnośnie motywów działania niepokornego Walta. zasłynął także jako zasłużony współpracownik tajnych służb, które inwigilowały Hollywood pod kątem sympatii komunistycznych, wielu rysowników czy aktorów, którzy zaleźli mu za skórę miało potem nieprzyjemności. Walt Disney był bezwzględnym zwierzchnikiem, który eksploatował swoich utalentowanych rysowników, i tę mroczną stronę jego postaci ujawnia Marc Eliot. Teoretycznie jego kreskówki miały być uroczą rozrywką dla całej rodziny, pozbawiona kontrowersyjnych momentów. Tymczasem w historii Dumbo czy Pinokia...

Ensui-Szyszka | 2015-07-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2015

Tylko wstęp. Po tym ogólnym zarysie biograficznym nie miałam ochoty zagłębiać się w szczegóły i przy okazji "psuć sobie dzieciństwa".

martynar | 2014-10-10

Walt Disney miał życie, które spokojnie mogłoby posłużyć za materiał na scenariusz filmowy. Jego biografia jest zaskakująca i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Niestety akurat ta autorstwa Marca Eliota jest napisana w niezbyt ciekawy sposób. W dodatku ogromny minus dla wydawnictwa "Twój styl" - ktokolwiek robi im korektę, powinien natychmiast zmienić pracę.

Dotka76 | 2014-04-17
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Mocno średnia biografia. Autor rozpaczliwie sili się na psychologiczne rozważania i wychodzi mu to ten.. tego...

karla_6 | 2015-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Bardzo ciekawa biografia. Przystępna nawet dla tych, którzy nie lubują się w literaturze faktu.

goleniowa | 2016-04-26

Pierwsza biografia o Walcie Disneyu, po którą sięgnęłam - ja dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Na pewno warto zapoznać się z historią życia tego animatora!