Walt Disney. Czarny Książę Hollywood

1997-01-01
83-7179-036-8
Jan Stanisław Zaus
historia animacji

Nie jest to zła książka, ale też nie porywa - ot, taki średniaczek.
Autor zapowiada nam na wstępie bezkompromisowe "odposągowienie" Disneya, ale później prezentuje po prostu różne ciekawostki. Nie wiem co w jego życiorysie miałoby szokować, że był pracoholikiem i despotycznym szefem? Chyba nikt serio nie wierzy, że którykolwiek twórca jest wcieleniem świętości. Disney jak każdy człowiek miał wady i są one tu dość obiektywnie zarysowane.

Duży nacisk autor kładzie na psychoanalityczne interpretacje życiowych i filmowych wyborów Disneya - moim zdaniem na wyrost. Chociaż fragment o poszukiwaniu prawdziwych rodziców był interesujący.
Sporo miejsca Marc Eliot poświęca też zarysowaniu historii z pracowniczymi strajkami i ten obraz ówczesnego społeczeństwa amerykańskiego jest chyba w całej książce najciekawszy (hasła na ówczesnych transparentach - złoto!).
Plus jeszcze za wkładkę z ilustracjami.

Podsumowując - nie odradzam, ale osobiście będę szukać bardziej porywającej i pogłębionej biografii Disneya.

Nie jest to zła książka, ale też nie porywa - ot, taki średniaczek.

Marc Eliot od początku twierdzi, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników ujawni nieznane fakty z życia Disneya, dzięki czemu ukaże jego prawdziwy obraz - ergo insynuuje, że będzie obiektywny. O ile z tym pierwszym mu chyba wyszło (chociaż nie mam porównania z innymi biografiami),o tyle z obiektywizmem się zdecydowanie rozmija. Autor tak bardzo skupił się i podekscytował demontowaniem legendy Disneya, że wyszedł mu znowu obraz czarno-biały tylko z drugiej strony medalu. Nowa karykatura. Prosta rzecz - fakty, które można było przedstawić bez żadnego emocjonalnego zabarwienia, albo które mogły świadczyć nawet na korzyść wujka Walta, odwracał przeciwko niemu, opatrując odpowiednim komentarzem. Disney w jego krzywym zwierciadle jest lekko sfiksowanym, niespełnionym, sfrustrowanym człowiekiem, który swój sukces zawdzięcza szczęściu i pracy innych. Za dużo behawioryzmu, za mało psychologizmu. Cenię to, że autor dotarł do nieznanych informacji, że rzucił na amerykańskiego bohatera nowe światło i że zerwał z gloryfikacją, ale za bardzo rzucało się w oczy to, co o nim sądzi. Ponadto popełniał irytujące błędy w chronologiczności, podając czasem różne daty.
Co do Disneya - chyba mnie trochę rozczarował. Ale jeśli spędził życie kreując samego siebie i w dodatku robił to dobrze, to cóż w tym złego? Tylko go podziwiać. W dodatku filmy przedstawiają jego koncepcje, jego wrażliwość i jego duszę. Czyli jednak zasłużył na swoją legendę.

Tylko wstęp. Po tym ogólnym zarysie biograficznym nie miałam ochoty zagłębiać się w szczegóły i przy okazji "psuć sobie dzieciństwa".

Bardzo ciekawa biografia. Przystępna nawet dla tych, którzy nie lubują się w literaturze faktu.

2030

rzetelna biografia "księcia Hollywood". Opisuje dzieciństwo, młodość, ambicje młodego Disneya. Liczne anegdoty np. jak z królika powstała Myszka Mickey itp. Historia pełnometrażowych filmów animowanych to także wyraz obsesji które nękały młodego twórcę. Biografia tłumaczy jego artystyczne decyzje i fabuły takich filmów jak Dumbo pokręconą psychiką samego Walta, szuka w psychoanalizie odpowiedzi na nurtujące czytelnika/widza pytania odnośnie motywów działania niepokornego Walta. zasłynął także jako zasłużony współpracownik tajnych służb, które inwigilowały Hollywood pod kątem sympatii komunistycznych, wielu rysowników czy aktorów, którzy zaleźli mu za skórę miało potem nieprzyjemności. Walt Disney był bezwzględnym zwierzchnikiem, który eksploatował swoich utalentowanych rysowników, i tę mroczną stronę jego postaci ujawnia Marc Eliot. Teoretycznie jego kreskówki miały być uroczą rozrywką dla całej rodziny, pozbawiona kontrowersyjnych momentów. Tymczasem w historii Dumbo czy Pinokia odnajdujemy pewne echa przeszłości Disneya. Nie wiedział, kto naprawdę jest jego ojcem, czuł się nie na miejscu w swojej rodzinie (przecież Dumbo wcześnie rozstał się z matką, a jak drewniany pajacyk mógłby być synem człowieka, starego Gepetta?
Interesujące jest jak wielkie wytwórnie filmowe walczyły z tworzącymi się związkami zawodowymi, które miały za zadanie bronić interesów filmowców i wielkich gwiazd. Liczne strajki były bezwzględnie łamane, wielu artystów zniknęło bezpowrotnie i złamano im kariery bo ośmielili się sprzeciwić nielegalnym praktykom gigantów tego przemysłu.

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Z jednej strony daje dużo ciekawych nowych faktów w porównania do biografii Boba Thomasa i jest na pewno jej dobrym uzupełnieniem ale z drugiej strony momentami autor pisze o rzeczach trochę na wyrost i nie na temat. Jego domysł co do odczytu psychiki i symboli odnośnie Walta Disneya w jego filmach czasami są też zbyt pochopne według mnie. Nie jest to zła książka ale też nie ma szału - mimo wszystko warto ją przeczytać. Dużym plusem jest też opis sytuacji firmy-studia po śmierci Walta i Roya.

A wydawnictwo Twój Styl powinno oberwać po łapach, tyle błędów stylistycznych i ortograficznych to w żadnej książce chyba nie ma. Wstyd.

Po tej książce mój obraz Disneya już nigdy nie będzie taki sam!

Po tej książce mój obraz Disneya już nigdy nie będzie taki sam!

Pierwsza biografia o Walcie Disneyu, po którą sięgnęłam - ja dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Na pewno warto zapoznać się z historią życia tego animatora!

• Biografie
  • Biografia