Walt Disney. Czarny Książę Hollywood

Książka jest przypisana do serii/cyklu "BIOgrafie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
Walt Disney. Hollywood's Dark Prince
83-7163-545-1
walt disney, biografie
jagarkar

Wszyscy pamiętają Walta Disneya jako twórcę Myszki Miki, Kaczora Donalda, jelonka Bambi, słonika Dumbo, Kopciuszka, Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków i Fantazji. Jego filmy i postaci zainspirowały powstanie wspaniałych parków rozrywki. Ten genialny twórca obdarzył miłością i śmiechem dzieci na całym świecie. Marc Eliot po raz pierwszy przedstawia prawdziwego Walta Disneya. Ujawnia...

Marc Eliot po raz pierwszy przedstawia prawdziwego Walta Disneya. Ujawnia dwudziestopięcioletni związek Dinseya z FBI, dla której pracował jako informator zwalczający komunistów, wichrzycieli i Żydów, jego fobie - obsesyjne mycie rąk, problemy alkoholowe i seksualne oraz trwające całe życie poszukiwania prawdziwej matki. Eliot ukazuje, w jaki sposób konflikty psychologiczne doprowadziły Disneya do dna rozpaczy i jak znalazły wyraz w jego postaciach animowanych i filmach, które głęboko zakorzeniły się w kulturze amerykańskiej.

Autor badał życie Walta Dinseya przez cztery lata. Przeprowadził wywiady z dziesiątkami współpracowników Dinseya oraz z jego przyjaciółmi i krewnymi.

Marc Eliot jest autorem sześciu książek, m.in. Down Thunder Road, bestsellerowej biografii Bruce'a Springsteena, oraz biografii Cary'ego Granta. Swój czas dzieli pomiędzy domy w Nowym Jorku i Los Angeles.

źródło opisu: Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2005

Kuba | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Z jednej strony daje dużo ciekawych nowych faktów w porównania do biografii Boba Thomasa i jest na pewno jej dobrym uzupełnieniem ale z drugiej strony momentami autor pisze o rzeczach trochę na wyrost i nie na temat. Jego domysł co do odczytu psychiki i symboli odnośnie Walta Disneya w jego filmach czasami są też zbyt pochopne według mnie. Nie jest to zła książka ale też nie ma szału - mimo wszystko warto ją przeczytać. Dużym plusem jest też opis sytuacji firmy-studia po śmierci Walta i Roya.

A wydawnictwo Twój Styl powinno oberwać po łapach, tyle błędów stylistycznych i ortograficznych to w żadnej książce chyba nie ma. Wstyd.

książek: 1909
foolosophy | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Bajki Walta Disneya towarzyszyły mi odkąd pamiętam - Myszka Miki na dzień dobry, Kaczor Donald na dobranoc, "Królewna Śnieżka", "Zakochany Kundel", "Księga Dżungli" czy kilka innych pełnometrażowych bajek Disneya obowiązkowo na kasetach. Ktoś, kto tworzył te bajki wydawał mi się wzorem cnót. Dla milionów dzieci na świecie pewnie też. Dlatego da się zrozumieć szok jaki przeżyłam czytając tą powieść. Gdy okazuje się ponownie, że człowiek to tylko człowiek.

Walt Disney to postać niesztampowa, wszystkim znana. To osoba, która miała wiele kreatywnych pomysłów, twórczość czerpała z dzieciństwa, posiadała zmysł do produkcji. Nade wszystko ceniąca lojalność i podporządkowanie się zasadom. Osoba uzależniona od alkoholu i papierosów. Ojciec Myszki Miki, w sensie wymyślenia jak i zarówno dosłownym, ponieważ Walt traktował Miki jak swoje prawdziwe dziecko. Przez całe swoje życie otrzymał ponad 700 nagród, uhonorowań, odznaczeń. W tym aż 31 Oscarów! To człowiek po którym płakały miliony.

Do...

Kuba | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Muminka | 2015-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 marca 2015

rzetelna biografia "księcia Hollywood". Opisuje dzieciństwo, młodość, ambicje młodego Disneya. Liczne anegdoty np. jak z królika powstała Myszka Mickey itp. Historia pełnometrażowych filmów animowanych to także wyraz obsesji które nękały młodego twórcę. Biografia tłumaczy jego artystyczne decyzje i fabuły takich filmów jak Dumbo pokręconą psychiką samego Walta, szuka w psychoanalizie odpowiedzi na nurtujące czytelnika/widza pytania odnośnie motywów działania niepokornego Walta. zasłynął także jako zasłużony współpracownik tajnych służb, które inwigilowały Hollywood pod kątem sympatii komunistycznych, wielu rysowników czy aktorów, którzy zaleźli mu za skórę miało potem nieprzyjemności. Walt Disney był bezwzględnym zwierzchnikiem, który eksploatował swoich utalentowanych rysowników, i tę mroczną stronę jego postaci ujawnia Marc Eliot. Teoretycznie jego kreskówki miały być uroczą rozrywką dla całej rodziny, pozbawiona kontrowersyjnych momentów. Tymczasem w historii Dumbo czy Pinokia...

panna_lovegood | 2016-03-27
Przeczytana: 19 marca 2016

Marc Eliot od początku twierdzi, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników ujawni nieznane fakty z życia Disneya, dzięki czemu ukaże jego prawdziwy obraz - ergo insynuuje, że będzie obiektywny. O ile z tym pierwszym mu chyba wyszło (chociaż nie mam porównania z innymi biografiami), o tyle z obiektywizmem się zdecydowanie rozmija. Autor tak bardzo skupił się i podekscytował demontowaniem legendy Disneya, że wyszedł mu znowu obraz czarno-biały tylko z drugiej strony medalu. Nowa karykatura. Prosta rzecz - fakty, które można było przedstawić bez żadnego emocjonalnego zabarwienia, albo które mogły świadczyć nawet na korzyść wujka Walta, odwracał przeciwko niemu, opatrując odpowiednim komentarzem. Disney w jego krzywym zwierciadle jest lekko sfiksowanym, niespełnionym, sfrustrowanym człowiekiem, który swój sukces zawdzięcza szczęściu i pracy innych. Za dużo behawioryzmu, za mało psychologizmu. Cenię to, że autor dotarł do nieznanych informacji, że rzucił na amerykańskiego bohatera...

książek: 2037
Justyna | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Tylko wstęp. Po tym ogólnym zarysie biograficznym nie miałam ochoty zagłębiać się w szczegóły i przy okazji "psuć sobie dzieciństwa".

Dotka76 | 2014-04-17
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Mocno średnia biografia. Autor rozpaczliwie sili się na psychologiczne rozważania i wychodzi mu to ten.. tego...

martynar | 2014-10-10

Walt Disney miał życie, które spokojnie mogłoby posłużyć za materiał na scenariusz filmowy. Jego biografia jest zaskakująca i pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Niestety akurat ta autorstwa Marca Eliota jest napisana w niezbyt ciekawy sposób. W dodatku ogromny minus dla wydawnictwa "Twój styl" - ktokolwiek robi im korektę, powinien natychmiast zmienić pracę.

karla_6 | 2015-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Bardzo ciekawa biografia. Przystępna nawet dla tych, którzy nie lubują się w literaturze faktu.

goleniowa | 2016-04-26

Pierwsza biografia o Walcie Disneyu, po którą sięgnęłam - ja dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Na pewno warto zapoznać się z historią życia tego animatora!