Michael Douglas. Biografia

Tłumaczenie: Marta Szelichowska
Wydawnictwo: Axis Mundi
error

Szczegółowy portret jednego z odnoszących największe sukcesy hollywoodzkiego aktora, Michaela Douglasa napisana przez autora popularnych biografii, Marca Eliota (m.in. Cary Granta, Clinta Eastwooda i Steve'a McQueena). Trudna, pełna rywalizacji relacja syna z ojcem, hollywoodzką legendą Kirkiem Douglasem, ukształtowała karierę oraz prywatne życie Michaela. Dzięki swej determinacji i...

Trudna, pełna rywalizacji relacja syna z ojcem, hollywoodzką legendą Kirkiem Douglasem, ukształtowała karierę oraz prywatne życie Michaela. Dzięki swej determinacji i kreatywności oraz charyzmie, Michael Douglas zdołał zrzucić z siebie potężny cień rzucany na niego przez słynnego ojca. Przejął własny los w swoje ręce i stał się jednym z najbardziej wpływowych graczy Hollywood.

Kiedy przezwyciężył rodzinną klątwę, stał się sensacją, gdy wyprodukował jeden z filmów wszech czasów – Lot nad kukułczym gniazdem, który przez wiele lat wydawał się „tematem nie do ruszenia” przez wiele osób, w tym jego ojca. Za produkcję tego fimu zdobył swego pierwszego Oskara. Po sukcesie Lotu na Kukułczym gniazdem, Michael zdobył pozycję jednego z najbardziej wpływowych aktorów Hollywood, z powodzeniem kontynuował też producenką karierę (Seria Miłość, Szamaragd i Krokodyl), tworzył też niezapomniane kreacje w kultowych filmach, Nagi Instynkt, Wall Street, Fatalne zauroczenie i W sieci.

Podobnie jak życie zawodowe, również prywatne życie Douglasa pełne jest nagłych zwrotów, wzlotów i upadków. W książce znajduje się historia jego pierwszego, szarpiącego i nieudanego małżeństwa, historia pogłosek o jego niewierności (szczególnie z filmowymi partnerkami, np. Kathleen Turner), i pobytu w ośrodku odwykowym. Z serii tragedii – wylewie ojca, uzależnieniu syna Camerona i własnej walce z rakiem, Michael Douglas wyszedł obronną ręką – rozpoczął nowy szczęśliwy rodział życia z nową rodziną, którą stworzył z Catheriną Zetą-Jones.

źródło opisu: http://www.axismundi.pl/1,35,Michael-Douglas-Biografia

źródło okładki: http://www.axismundi.pl/1,35,Michael-Douglas-Biografia

Kata | 2013-04-03
Na półkach: Scena
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Zmierzenie się z postacią młodego Douglasa wymagało dużej odwagi. Nie tyle ze względu na dorobek artystyczny, co medialną otoczkę wokół jego postaci i rodzinny bagaż, którego motyw – chcąc nie chcąc - musiał pojawić się w książce. Eliot pisze konkretnie i nie idealizuje. Bardzo zgrabnie i rzetelnie przeplata kwestie kariery, życia uczuciowego i skomplikowanych relacji rodzinnych Douglasa, pozwalając sobie przy tym na kąśliwe komentarze i spostrzeżenia. Język i styl są na wysokim poziomie, książkę spokojnie można przeczytać na jednym wdechu. Jedyny mankament, to momentami zbyt obszerne streszczanie fabuły poszczególnych produkcji, reszta bez zarzutu.

Immortalon | 2014-10-21
Przeczytana: 10 października 2014

W swej długiej i pasjonującej historii Hollywood zdołało "wyprodukować" setki aktorów, których nazwiska, mimo upływającego czasu, wciąż goszczą na ustach wszystkich - od krytyków kina poprzez fanów, aż do najzwyklejszych widzów.
Absolutnie niezaprzeczalnie jedną z takich gwiazd jest Michael Douglas. W ciągu całej swojej przygody z filmem, trwającej niemal od dzieciństwa, zdążył się sprawdzić nie tylko jako wyśmienity aktor ale również jako genialny producent.

Wydawać by się mogło, że w przypadku takiego człowieka, obdarzonego tak wielkim talentem filmowym, zrobienie kariery na wielkim ekranie to tylko kwestia czasu. Czy jednak naprawdę droga do sławy Douglasa była bezproblemowa , czy może jednak na prowadzącym do sławy czerwonym dywanie oprócz płatków róż Michael stąpał również po kolcach?

Naprzeciw oczekiwaniom fanów kina, chcącym dowiedzieć się wszystkiego o karierze Michaela Douglasa, wyszedł Marc Eliot - człowiek, który w swym życiu stworzył niejedną biografię sławnej...

tajus | 2013-10-05
Na półkach: Miałam
Przeczytana: 07 maja 2013

Nie jestem fanką Michaela Douglasa. Ale jakżebym mogła twierdzić, iż jest odwrotnie, skoro widziałam zaledwie cztery filmy z jego udziałem, w dodatku takie, o których nie było zbyt głośno? Jednak kiedy natknęłam się na biografię tego człowieka autorstwa Marca Eliota, który ma na swoim koncie kilka książek z tego gatunku, opisujących życie między innymi Walta Disney'a, Clinta Eastwooda czy Jacka Nicholsona, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Kierowała mną wówczas czysta ciekawość. Douglas to hollywoodzki gwiazdor, którego zna lub chociaż kojarzy chyba każdy. Pomyślałam, że warto poznać fakty z jego życia osobistego, jak i zawodowego, filmy, w jakich zagrał, jakie wyprodukował, czy nagrody, jakie zdobył. Dotąd nie miałam pojęcia, iż dwukrotnie był laureatem Oscara, z czego pierwszego z nich otrzymał za produkcję "Lotu nad kukułczym gniazdem". Nie miałam pojęcia, że Michael przez wiele, wiele lat starał się wyjść z cienia własnego ojca, Kirka, który niegdyś był bardzo cenionym...

Sosenka | 2013-09-02
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: sierpień 2013

"Michael Douglas-Biografia" to książka autorstwa Marca Eliota. Jest to doświadczony w biografiach pisarz, który na swoim koncie ma książki o takiej sławie jak Walt Disney. Jego styl jest znany i charakterystyczny w świecie literackim. Eliot potrafi w taki sposób opisywać życie gwiazd, że od razu przyswoiłam mnóstwo faktów, a czas przy tej lekturze zleciał szybciej niż mogłam podejrzewać. Jednak autor nie szczędzi swojego zdania i często wtrąca swoją opinię, nie zawsze pochlebną. Te wtrącenia czasami mnie denerwowały, ale na dłuższą metę książka zyskała na nich, stała się lekka i jeszcze ciekawsza.
Szata graficzna okładki jest elegancka i prosta. Zdjęcie aktora jest jakby wtopione w tło, a w środku książka została podzielona na poszczególne części, opowiadające o rodzinie, miłości i karierze filmowej aktora. To znacznie ułatwia czytanie i daje większą swobodę. Przyznam, że nie czytałam książki "po kolei". Raczej wędrowałam po rozdziałach najpierw czytając te, których byłam...

Eyck | 2016-02-15
Na półkach: Posiadam

Nudy i słabizna. Książka napisana w sposób, który sprawia że jest mało interesująca. Douglas jest wielkim aktorem i zapewne zasługuje na lepszą biografię.

Kamilpe | 2015-08-26

Biografia jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood. Najzupełniej wystarczająca dla tych, którzy bardzo lubią tego autora, ale nie są aż tak wielkimi fanami, żeby zagłębiać się w szczegóły biografii.

Pewnym zgrzytem dla mnie było to, że autor nie rozmawiał nawet ani razu z aktorem, ani też z innymi osobami występującymi w jego życiu. Po prostu zgłębił wycinki prasowe i bardzo zgrabnie je ułożył w całość. Nie tego oczekuje się od dziennikarstwa, jeżeli chodzi o biografie, zwłaszcza, jeżeli ktoś czytał „Beksińskich”… Amerykanie powinni nauczyć się czegoś od Polki!

Czytamy | 2017-04-07
Przeczytana: 2017 rok

Nie przeczytałem wielu biografii, ale ta książka wciągnęła mnie natychmiast. Rewelacyjnie stworzony portret rodziny Douglasów: Kirka i Michaela oraz świat wielkiego biznesu, ukazującego własne, mroczne procesy, prawa i tajemnice.
Warte przeczytania!

evax | 2013-06-03
Na półkach: 2013
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

,,Portret Hollywoodzkiej dynastii. Karierę Michaela Douglasa i jego prywatne życie ukształtowała pełna rywalizacji relacja z ojcem-legendą Kirkiem Douglasem. Dzięki determinacji, kreatywności i charyzmie Michael zdołał zrzucić z siebie cień rzucany przez ojca i stał się jednym z najbardziej wpływowych graczy Hollywood.,,

Źródło : http://www.empik.com/michael-douglas-biografia-eliot-marc,p1065828592,ksiazka-p

gumby | 2017-05-12
Przeczytana: 08 maja 2017