Pola Negri. Legenda Hollywood

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-633-8
Liliowa

Mariusz Kotowski, choreograf i reżyser żyjący na stałe w USA stworzył najpierw film, a później książkę o jednej z największych postaci w historii kina – Poli Negri. Urodzona jako Apolonia Chałupiec, w miasteczku Lipno, w centralnej Polsce, ukończyła szkołę baletową przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Karierę rozpoczynała w Berlinie u słynnego reżysera Maxa Reinhardta, a potem zadebiutowała na...

Urodzona jako Apolonia Chałupiec, w miasteczku Lipno, w centralnej Polsce, ukończyła szkołę baletową przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Karierę rozpoczynała w Berlinie u słynnego reżysera Maxa Reinhardta, a potem zadebiutowała na ekranie filmowym, stając się czołową aktorką Ernsta Lubitscha, u którego stworzyła kreacje w obrazach takich jak: „Oczy mumii Ma”, „Carmen”, „Madame Dubarry”, „Sumurum”, „Dzika kotka”.

Była ulubienicą milionów ludzi na całym świecie. Stworzyła typ modnej w owych czasach „femme fatale”, kobiety zmysłowej, opętanej emocjami. Jako wielka gwiazda wyjechała wraz z Lubitschem do Hollywood, aby stworzyć kolejne kreacje w produkowanych specjalnie z myślą o niej filmach. Była gwiazda kina niemego, podbijała swymi rolami nie tylko publiczność, ale także serca gwiazdorów Hollywood: romansowała z Charliem Chaplinem, jej kochankiem i narzeczonym był „boski” Rudolf Valentino, adorował ją genialny fizyk Albert Einstein. Otaczała się luksusem i zbytkiem. Potrafiła jak nikt inny śpiewać swoim wibrującym głosem o zazdrości, rozstaniu i ludzkim losie.

źródło opisu: strona internetowa wydawcy

źródło okładki: strona internetowa wydawcy

bibliofilka | 2011-03-17
Przeczytana: 17 marca 2011

Lubię ludzi z pasją. A autor, czyli Mariusz Kotowski jest niewątpliwie takim człowiekiem. Od samego początku jest zafascynowany swoją bohaterką i pochłonięty pasją jej życia oraz twórczości artystycznej. Dlatego książkę czyta się świetnie.

Wstyd się przyznać, ale do tej pory niewiele wiedziałam o Poli Negri, o kinie niemym. Fakt słyszałam nazwisko, ale nic poza tym, może dlatego, że nie jestem, aż tak wielką pasjonatką kina niemego. Ale za to uwielbiam lata 20. ubiegłego wielu, okres międzywojenny, dlatego kupiłam tę książkę

Apolonia Chałupiec
urodziła się w Lipnie 3 stycznia 1897 roku (choć data jest sporna). Lipnowskie dzieciństwo Pola Negri wspomina pogodnie, jako okres miłości i bezpieczeństwa. Parę lat później jednak jej ojca aresztowano i zesłano na Sybir. Matka Poli opuściła wraz z córką Lipno i przeniosła się do Warszawy, gdzie straciła resztkę oszczędności na apelacje i rewizję procesu męża. Pola trafiła do szkoły baletowej. Wkrótce zadebiutowała w "Jeziorze...

Joasia | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Nie przepadam za biografiami, ale kiedy dowiedziała się, że pojawiła się biografia Poli Negri autorstwa Mariusza Kotowskiego, wiedziałam od razu, że muszę ją przeczytać. Dlaczego? Dlatego, że Pola Negri to, jak dotąd, jedyna polska aktorka, o której można powiedzieć, że zrobiła karierę w Hollywood, a o której w jej ojczystym kraju wiemy tak niewiele. Dlaczego? Tego nie rozumiem, bo skoro wciąż tak bardzo jako naród jesteśmy głodni sukcesu i sławy (żeby nie powiedzieć pełni kompleksów) i ekscytujemy się nawet najdrobniejszymi zagranicznymi dokonaniami naszych rodzimych artystów, to dlaczego nie pamiętamy (a młodzież to chyba nawet nie ma pojęcia) o Apolonii Chałupiec, polskiej dziewczynie, która jako Pola Negri – prawdziwa gwiazda kina niemego, królowała nie tylko w europejskiej, ale i amerykańskiej kinematografii. Podbiła serca milionów widzów, a także Charlie Chaplina i Rudolfa Valentino. Mariusz Kotowski, nie kryjąc swojego uwielbienia i podziwu dla Poli, przedstawił bardzo...

Jola Sopińska | 2015-03-13
Przeczytana: 29 maja 2014

Biografię jedynej Polki, która zrobiła wielką karierę w Hollywood, "Pola Negri. Legenda Hollywood", Mariusza Kotowskiego, czyta się z zainteresowaniem. Największą wartością tej książki jest ogrom informacji o świecie i ludziach filmu okresu międzywojennego. Historia narodzin filmu jako sztuki jest pasjonująca. Autor przybliża nam postać nie tylko Poli Negri, ale także Charliego Chaplina, Rudolfa Valentino, Grety Garbo, i in.
Pola Negri była gwiazdą wielkiego formatu. Dobrze, że Kotowski swoją książką i Janusz Józefowicz Politą przypomnieli o trochę chyba zapomnianej, utalentowanej Polce.
Jedyny minus tego opracowania to sposób podania faktów – trochę za suchy.

mizgalina | 2016-09-29

Do tej pory słyszałam tylko szczątkowe informacje o Poli Negri, a w zasadzie Apolonii Chałupiec. Nigdy nie zagłębiałam się bardziej w jej życie. I widzę, że to był błąd! Czytając książkę wydawało mi się, że przeniosłam się w czasie, mogłam śledzić Polę krok w krok.
Bardzo przyjemnie czyta się o rodakach, którzy odnieśli sukces wyłącznie przy pomocy swojego talentu i umiejętności. Zwłaszcza że prawie 100 lat temu, zostanie sławną gwiazdą Hollywoodu było zdecydowanie trudniejsze niż w czasach dzisiejszych.
Z pewnością sięgnę po inne książki opisujące życie tej prawdziwej gwiazdy kina niemego i nie tylko.

Hatifnat | 2013-05-19

Książka z całą pewnością warta przeczytania, doceniam trud jaki Mariusz Kotowski włożył w prace nam nią. Mankamentem jednak są bardzo pobieżna analiza biografii oraz zdecydowanie za duża ilość cytatów. Cytaty, owszem są bardzo ważne, jednak informacje powtarzają się i może je zastąpić komentarzem autora.

maja | 2015-05-07

Wciągająca opowieść o życiu Poli Negri i współczesnych jej środowiskach artystycznych Berlina, Paryża i Hollywood. Kotowski odwołuje się do autobiografii aktorki i innych publikacji na jej temat, wyłuskując fakty z plotek i domysłów.

theknife | 2012-05-14

Wszystko ciekawe, poruszające, wciągające. Uwielbiam biografie/autobiografie, bo dają możliwość zaprzyjaźnienia się z bohaterem. A jak jest jeszcze dużo zdjęć to już jestem cała szczęśliwa czytając takie książki. Z tej wszystko zdjęcia chętnie bym wycięła, ale niestety jest własnością biblioteki no i nie wypadało.
Szkoda, że tak mało jest Poli Negri w świadomości Polaków, bo mamy z kogo być dumni. Może czasami w książce człowiek się gubi, ale dla takiej Legendy warto przeczytać tę biografię.

ladysquirrel26 | 2016-07-22

Biografia trochę pominiętej, moim zdaniem nie słusznie, w historii polskiej kultury i kina aktorki. Pola Negri na prawdę zaistniała, chociaż przez chwilę w Hollywood i to ona była tam pierwszą znaną i rozpoznawalną Polką. Jej biografia ciekawa, ekscytująca i jednocześnie smutna pokazuje, że sukces nie zawsze idzie w parze ze szczęściem.

Cape | 2011-11-23
Przeczytana: listopad 2011

Kto z nas nie słyszał o Poli Negri? Naszej rodaczce, która trafiła do Hollywood i natychmiast je podbiła. Rzecz się miała w czasach kina niemego, którego gwiazdą stała się nasza Pola. A właściwie Apolonia Chałupiec.
Jako młoda dziewczyna mieszkała z matką w Warszawie, gdzie pobierała nauki w szkole baletowej przy Teatrze Wielkim. Wkrótce zaczęła grać i przyjęła swój pseudonim artystyczny (na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki Ady Negri). Można powiedzieć, że karierę zrobiła dopiero w Berlinie u boku sławnego wówczas reżysera Maxa Lubitscha. Zaraz potem spotkała reżysera Ernsta Lubitscha i to z nim stworzyła najlepsze swoje filmy. Była jego czołową aktorką. Już jako wielkie sławy razem popłynęli do Hollywood. Na miejscu witały ją tłumy. Była gwiazdą i podbijała swymi rolami nie tylko publiczność, ale także serca mężczyzn. Stworzyła sobie styl „femme fatale” czyli chodzącego zmysłu, tajemnicy i mnóstwa emocji. Otaczała się luksusem i zbytkiem. Nosiła wyszukane i oryginalne...

kww | 2011-06-15
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Świetnie napisana książka o największej gwieździe kina niemego, o jej życiu prywatnym gdzie otaczała się luksusem i zbytkiem. O jej miłościach i podbojach, romansowała z Charliem Chaplinem, jej kochankiem i narzeczonym był „boski” Rudolf Valentino, adorował ją genialny fizyk Albert Einstein. Pełno też w niej szczegółowych informacji o filmach w których grała, gdzie główne role były pisane z myślą o niej.