Pola Negri. Legenda Hollywood

Okładka książki Własnymi słowami Mariusz Kotowski, Pola Negri
Własnymi słowami Mariusz Kotowski, P...

ksiażka ciekawa i dobrze napisan chociaż zbyt długie bywają w niej opisy filmów w których wystąpila Pola

Czytając „Pola Negri. Legenda Hollywood” (Prószyński i S-ka),nie mogłam uwierzyć, że tak mało wiem na temat tytułowej bohaterki. Całe życie Barbary Apolonii Chałupiec jest tak niezwykle fascynujące, dramatyczne i ciekawe, że trudno uwierzyć, iż działo się naprawdę! Autor doskonale opisuje wszystkie szczegóły z życia polskiej gwiazdy, jednocześnie tworząc fantastyczne opowiadanie o niezwykłej postaci światowego kina oraz o najbliższych jej osobach. Przy tym daje czytelnikowi możliwość poznania kulisów życia gwiazdy oraz ilustruje jej osiągnięcia na zamieszczonych fotografiach. Książka jest prawdziwą ucztą nie tylko dla fanów tytułowej bohaterki ale także miłośników kinematografii.

Recenzja: http://mamao.pl/mariusz-kotowski-pola-negri-legenda-hollywood-i-5-faktow-ktore-musisz-wiedziec-o-polskiej-gwiezdzie/

Do tej pory słyszałam tylko szczątkowe informacje o Poli Negri, a w zasadzie Apolonii Chałupiec. Nigdy nie zagłębiałam się bardziej w jej życie. I widzę, że to był błąd! Czytając książkę wydawało mi się, że przeniosłam się w czasie, mogłam śledzić Polę krok w krok.
Bardzo przyjemnie czyta się o rodakach, którzy odnieśli sukces wyłącznie przy pomocy swojego talentu i umiejętności. Zwłaszcza że prawie 100 lat temu, zostanie sławną gwiazdą Hollywoodu było zdecydowanie trudniejsze niż w czasach dzisiejszych.
Z pewnością sięgnę po inne książki opisujące życie tej prawdziwej gwiazdy kina niemego i nie tylko.

Biografia trochę pominiętej, moim zdaniem nie słusznie, w historii polskiej kultury i kina aktorki. Pola Negri na prawdę zaistniała, chociaż przez chwilę w Hollywood i to ona była tam pierwszą znaną i rozpoznawalną Polką. Jej biografia ciekawa, ekscytująca i jednocześnie smutna pokazuje, że sukces nie zawsze idzie w parze ze szczęściem.

Wciągająca opowieść o życiu Poli Negri i współczesnych jej środowiskach artystycznych Berlina, Paryża i Hollywood. Kotowski odwołuje się do autobiografii aktorki i innych publikacji na jej temat, wyłuskując fakty z plotek i domysłów.

Biografię jedynej Polki, która zrobiła wielką karierę w Hollywood, "Pola Negri. Legenda Hollywood", Mariusza Kotowskiego, czyta się z zainteresowaniem. Największą wartością tej książki jest ogrom informacji o świecie i ludziach filmu okresu międzywojennego. Historia narodzin filmu jako sztuki jest pasjonująca. Autor przybliża nam postać nie tylko Poli Negri, ale także Charliego Chaplina, Rudolfa Valentino, Grety Garbo, i in.
Pola Negri była gwiazdą wielkiego formatu. Dobrze, że Kotowski swoją książką i Janusz Józefowicz Politą przypomnieli o trochę chyba zapomnianej, utalentowanej Polce.
Jedyny minus tego opracowania to sposób podania faktów – trochę za suchy.

Wszystko ciekawe, poruszające, wciągające. Uwielbiam biografie/autobiografie, bo dają możliwość zaprzyjaźnienia się z bohaterem. A jak jest jeszcze dużo zdjęć to już jestem cała szczęśliwa czytając takie książki. Z tej wszystko zdjęcia chętnie bym wycięła, ale niestety jest własnością biblioteki no i nie wypadało.
Szkoda, że tak mało jest Poli Negri w świadomości Polaków, bo mamy z kogo być dumni. Może czasami w książce człowiek się gubi, ale dla takiej Legendy warto przeczytać tę biografię.

Szkoda, że tak mało jest Poli Negri w świadomości Polaków,...

Kto z nas nie słyszał o Poli Negri? Naszej rodaczce, która trafiła do Hollywood i natychmiast je podbiła. Rzecz się miała w czasach kina niemego, którego gwiazdą stała się nasza Pola. A właściwie Apolonia Chałupiec.
Jako młoda dziewczyna mieszkała z matką w Warszawie, gdzie pobierała nauki w szkole baletowej przy Teatrze Wielkim. Wkrótce zaczęła grać i przyjęła swój pseudonim artystyczny (na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki Ady Negri). Można powiedzieć, że karierę zrobiła dopiero w Berlinie u boku sławnego wówczas reżysera Maxa Lubitscha. Zaraz potem spotkała reżysera Ernsta Lubitscha i to z nim stworzyła najlepsze swoje filmy. Była jego czołową aktorką. Już jako wielkie sławy razem popłynęli do Hollywood. Na miejscu witały ją tłumy. Była gwiazdą i podbijała swymi rolami nie tylko publiczność, ale także serca mężczyzn. Stworzyła sobie styl „femme fatale” czyli chodzącego zmysłu, tajemnicy i mnóstwa emocji. Otaczała się luksusem i zbytkiem. Nosiła wyszukane i oryginalne kreacje i drogocenne klejnoty. To jej zawdzięczamy czerwone paznokcie u rąk i stóp (gdy wpadła na ten pomysł, szokowała wszystkich wokół). Była parą m.in. z Charliem Chaplinem i Rudolfem Valentino. Oczarowany był nią Albert Einstein i Adolf Hitler. Zagrała w blisko 70 filmach. Niestety z powodu akcentu oraz dosyć niskiego głosu, w erze filmów dźwiękowych straciła na atrakcyjności i wróciła do Niemiec. Przed samym wybuchem wojny uciekła jednak z powrotem do Ameryki, gdzie zagrała jeszcze kilka ról, żyła w dostatku i dobiła do słusznego wieku lat 90-ciu. Pola Negri zmarła w San Antonio w 1987 roku.
Dla fanów starego kina ta książka to fantastyczna pozycja. Stawiałam poprzeczkę wysoko bo lubię biografie i mam bzika na punkcie starego kina i jego gwiazd. Nie jestem w najmniejszym stopniu rozczarowana bo spełniła moje wszystkie oczekiwania. Jest w niej wszystko najdrobniejsze szczegóły z życia gwiazdy, masa anegdot, rzetelne informacje, zdjęcia oraz wiele opowieści o innych gwiazdach, z którymi Pola miała do czynienia. Autor zrobił też film o Poli „Życie jest snem w kinie”, który zdobył wiele nagród i który mam zamiar oczywiście obejrzeć.

Świetnie napisana książka o największej gwieździe kina niemego, o jej życiu prywatnym gdzie otaczała się luksusem i zbytkiem. O jej miłościach i podbojach, romansowała z Charliem Chaplinem, jej kochankiem i narzeczonym był „boski” Rudolf Valentino, adorował ją genialny fizyk Albert Einstein. Pełno też w niej szczegółowych informacji o filmach w których grała, gdzie główne role były pisane z myślą o niej.

Lubię ludzi z pasją. A autor, czyli Mariusz Kotowski jest niewątpliwie takim człowiekiem. Od samego początku jest zafascynowany swoją bohaterką i pochłonięty pasją jej życia oraz twórczości artystycznej. Dlatego książkę czyta się świetnie.

Wstyd się przyznać, ale do tej pory niewiele wiedziałam o Poli Negri, o kinie niemym. Fakt słyszałam nazwisko, ale nic poza tym, może dlatego, że nie jestem, aż tak wielką pasjonatką kina niemego. Ale za to uwielbiam lata 20. ubiegłego wielu, okres międzywojenny, dlatego kupiłam tę książkę

Apolonia Chałupiec
urodziła się w Lipnie 3 stycznia 1897 roku (choć data jest sporna). Lipnowskie dzieciństwo Pola Negri wspomina pogodnie, jako okres miłości i bezpieczeństwa. Parę lat później jednak jej ojca aresztowano i zesłano na Sybir. Matka Poli opuściła wraz z córką Lipno i przeniosła się do Warszawy, gdzie straciła resztkę oszczędności na apelacje i rewizję procesu męża. Pola trafiła do szkoły baletowej. Wkrótce zadebiutowała w "Jeziorze łabędzim", wróżono jej karierę. Niestety, kariera baletowa nie trwała długo: wada serca czy też może początki gruźlicy sprawiły, że młoda tancerka musiała porzucić balet. Intensywna kuracja w Zakopanem podreperowała zdrowie, a przy okazji pozwoliła Apolonii zetknąć się z poezją Włoszki Ady Negri w przekładzie Marii Konopnickiej. Przeżycie było tak silne, że nazwisko poetki przyjęła jako własny pseudonim artystyczny.

Po powrocie do Warszawy - za sprawą Kazimierza Hulewicza, wicedyrektora Warszawskich Teatrów Rządowych - Pola dostała się do Szkoły Aplikacyjnej (aktorskiej) i po roku nauki, w 1912, zadebiutowała na scenie Teatru Małego jako Aniela w "Ślubach panieńskich". Recenzje były wstrzemięźliwe: braki dykcji, chrapliwy głos nie predestynowały jej do pracy na scenie. Ale kiedy Ryszard Ordyński, asystent samego Maksa Reinhardta z berlińskiego Deutsches Theater, wystawiał pantomimę "Sumurun", Hulewicz bez wahania polecił mu swoją protegowaną do roli ciemnoskórej tancerki. To był autentyczny sukces młodej aktorki. W wieku 17 lat stała się ulubienicą Warszawy, a w jej garderobie pojawił się Aleksander Hertz, szef Sfinksa - najważniejszej wówczas wytwórni filmowej w Warszawie - z propozycją angażu.

Tak zaczęła się wielka kariera Poli, która przez Berlin, Paryż i Nowy Jork trafia w końcu do Hollywood. Światowe stolice z czasów końca I wojny światowej i okresu międzywojennego tętniły życiem na przekór historii i wielkiej polityce. To był idealny czas dla takich kobiet jak Pola. Zyskała sobie sympatie i uznanie. Stworzyła typ modnej w owych czasach "famme fatale", kobiety fatalnej, kobiety zmysłowej, opętanej emocjami, olśniewającej niemal baśniowej. A wszyscy mężczyźni padali do jej stóp... Romansowała z Charliem Chaplinem, jej kochankiem i narzeczonym był Rudolf Valentino, adorował ją Albert Einstein. I wielu innych, do których się przyznawała lub nie. Kobiety odbierały jej wybuchowy temperament jako oznakę niezależności, a mężczyzn pociągało takie zachowanie. Sposób, w jaki przymykała powieki i wydymała wargi oraz pełne ekspresji ruchy przyczyniły się do jej sławy.

Podobało mi się życie Poli, otaczała się luksusem i zbytkiem, kolekcjonowała najdroższą biżuterię i wyszukane stroje, gustowała w pięknych rezydencjach, została księżną, z pewnością utorowała drogę innym artystkom do Hollywood. Nie podobało mi się parę faktów (może incydentów) z jej życia, które trochę - moim zdaniem - rzucają cień na Polę jako Człowieka. Ale nie będę o tym pisać...

Lubię kobiety silne, z temperamentem, owładnięte emocjami, których nie boją się wyrażać. Pola Negri - królowa wampów, huragan uczuć lat dwudziestych, której seksapil powodował, że męska cześć widowni mdlała w fotelach (pozazdrościć tego),która potrafiła śpiewać swoim wibrującym niskim głosem, nasza Rodaczka.

• Biograficzne
  • Biografie