Brigitte Bardot – to ja!

Wydawnictwo: Marginesy
Brigitte Bardot – Plein la vue
Brigitte Bardot, aktorki
joly_fh

Fantastyczna opowieść o najpiękniejszej kobiecie na świecie! Brigitte Bardot – francuska modelka, piosenkarka i aktorka filmowa, symbol seksu w latach 50. i 60. XX wieku, o której Charles de Gaulle mówił, że była „francuskim artykułem eksportowym równie ważnym, jak samochody Renault”. To ona wyznaczała trendy. Uznawana za prekursorkę wyzwolenia seksualnego, jako jedna z pierwszych odważyła...

Fantastyczna opowieść o najpiękniejszej kobiecie na świecie!

Brigitte Bardot – francuska modelka, piosenkarka i aktorka filmowa, symbol seksu w latach 50. i 60. XX wieku, o której Charles de Gaulle mówił, że była „francuskim artykułem eksportowym równie ważnym, jak samochody Renault”. To ona wyznaczała trendy. Uznawana za prekursorkę wyzwolenia seksualnego, jako jedna z pierwszych odważyła się założyć bikini i kąpać topless na plażach Saint Tropez. Ikona stylu, kwintesencja kobiecości, od lat inspiracja dla wielu kobiet na całym świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2013

źródło okładki: www.marginesy.com.pl

guarana | 2018-03-20

Książka bardzo fajna, ale polskie tłumaczenie jest tak słabe, że psuje radość z lektury. Momentami google translate poradziłby sobie lepiej. Za to biografia ciekawa i bogata, czytało się szybko (gdyby nie wpadki językowe...)

Stanzzi | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Miałam kilka podejść do tej biografii, ale wielokrotnie odkładałam jej czytanie, bo męczyło mnie w niej wszystko - od niewygodnych gabarytów, poprzez niezbyt udany styl pisania, na samej postaci BB kończąc.

Jedyną zaletą pozycji jest piękne wydanie - twarda okładka, przepiękne zdjęcia w środku, nawet czcionka nie jest przypadkowa. Jedna z bardziej estetycznych książek na mojej półce i jeśli miałaby na niej zostać, to wyłącznie w charakterze albumu do przeglądania.

Męczy to, jak bardzo autorka jest wpatrzona w Brigitte Bardot - nawet gdy opisuje jej wady (a trzeba przyznać, że raczej stara się nie pomijać bolesnych czy nieudanych momentów z życia osobistego czy kariery), to robi to wręcz z dziecięcym zachwytem, tłumacząc na wszystkie sposoby dość kiepskie zachowania idolki. Ogromnym błędem jest zamieszczenie przypisów dopiero na końcu książki, zwłaszcza, że jest ich naprawdę sporo, nie mówiąc już o tym, że nawet by rozgryźć francuskie cytaty trzeba tam sięgać... chyba już szybciej...

Mary | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Momentami czyta się ciężko i jest nudno, ale nie żałuję, że przeczytałam. B.B. jest ciekawa sama w sobie.

Samanta | 2016-03-05
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dla miłośników Brigitte, których nie zniechęci ilość nazwisk przewijających się w lekturze jak i nieszczęsnych końcowych przypisów! Kolejny minus to brak tłumaczeń francuskiego na język polski - co dla mnie samej posługującej się tym językiem nie jest trudnością - lecz poprzez wzgląd na innych czytelników! Książka wzbogacona licznymi unikatowymi fotografiami, posiada wiele ciekawych cytatów i aforyzmów. Opisuje sylwetkę Bardot od początków kariery, poprzez jej meandry; aż do osiągnięcia absolutnego maksimum. Polecam ją fanom BB.

mrt922 | 2014-11-10

Bardzo ciekawa biografia, napisana obiektywnie, przedstawiająca i obnażająca zarówno wady jak i zalety B.B. Oprócz dobrej prozy, wspaniałe zdjęcia.

Baselka | 2014-09-03
Przeczytana: marzec 2014

Super się czyta...pochłonęłam ją w 2 dni. Gorąco polecam.

Iwona | 2014-05-16

Pozycja dla wielbicieli fascynującej BB oraz życia we Francji i Europie cudownych lat 50, 60, 70. Właściwie można tę książkę nazwać dopełnieniem autobiografii aktorki (która to autobiografia w moich zbiorach jest chyba najcenniejszą pozycją).
Wiele znanych nazwisk, nieznanych wcześniej faktów.
Bardzo, bardzo lubię.

Elwira | 2014-03-28
Przeczytana: marzec 2014

Kilka dni z BB i... Pierwsze "o nie!" powiedziałam do siebie (już na pierwszej niemalże stronie), gdy zorientowałam się, że wszystkie przypisy są na końcu książki. Nie lubię tego, zaburza mi to rytm czytania. Kolejne "o nie!", gdy np. słowa piosenek nie są nigdzie przetłumaczone, nawet na końcu książki ;) To naprawdę spore niedopatrzenie ze strony tłumacza, bo nie każdy, sięgając po tę książkę, musi być wielkim fanem Bardot, by znać z tej miłości francuski. "O nie!" nr 3 pojawia się w momencie, gdy pisząc o tej ikonie kina, mody i muzyki w jakiś sposób umniejsza się wizerunkom innych ciekawych kobiet tego świata.
Te pięć gwazdek to za ładne wydanie, ze świetnymi zdjęciami i za próbę pokazania ówczesnej Europy pokieraszownanej wciąż kulturowo, moralnie i politycznie po wojnie. Napisałam "próbę", bo to wszystko jest pomiędzy superlatywami o samej BB i prarafrazami superlatywów. I jak najbardziej - podziwiam Bardot za to, co osiągnęła w swoim życiu,jest przeciekawa, ale czy to musi...

dmsalome | 2014-01-15

Autorka opisuje konkretne sesje fotograficzne, a w książce brakuje tych zdjęć! Czyta się bardzo przyjemnie, ale w pewnych momentach po prostu nie można obyć się bez Internetu, by sprawdzić, o jaką okładkę/zdjęcie/osobę chodzi.

rociel7 | 2013-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ciekawa,ciekawa. Pięknie pokazuje blaski i cienie życia słynnej B.B. Definitywnie kobieta niezapomniana, "gwiazda", których teraz tak brakuje.