Brigitte Bardot – to ja!

Okładka książki Brigitte Bardot – to ja! Marie-Dominique Lelievre
Okładka książki Brigitte Bardot – to ja!
Marie-Dominique Lelievre Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Brigitte Bardot – Plein la vue
Marginesy
2013-05-13
2013-05-13
Hanna Pawlikowska
Brigitte Bardot aktorki

4/52/2023

4/52/2023

Książka bardzo fajna, ale polskie tłumaczenie jest tak słabe, że psuje radość z lektury. Momentami google translate poradziłby sobie lepiej. Za to biografia ciekawa i bogata, czytało się szybko (gdyby nie wpadki językowe...)

Miałam kilka podejść do tej biografii, ale wielokrotnie odkładałam jej czytanie, bo męczyło mnie w niej wszystko - od niewygodnych gabarytów, poprzez niezbyt udany styl pisania, na samej postaci BB kończąc.

Jedyną zaletą pozycji jest piękne wydanie - twarda okładka, przepiękne zdjęcia w środku, nawet czcionka nie jest przypadkowa. Jedna z bardziej estetycznych książek na mojej półce i jeśli miałaby na niej zostać, to wyłącznie w charakterze albumu do przeglądania.

Męczy to, jak bardzo autorka jest wpatrzona w Brigitte Bardot - nawet gdy opisuje jej wady (a trzeba przyznać, że raczej stara się nie pomijać bolesnych czy nieudanych momentów z życia osobistego czy kariery),to robi to wręcz z dziecięcym zachwytem, tłumacząc na wszystkie sposoby dość kiepskie zachowania idolki. Ogromnym błędem jest zamieszczenie przypisów dopiero na końcu książki, zwłaszcza, że jest ich naprawdę sporo, nie mówiąc już o tym, że nawet by rozgryźć francuskie cytaty trzeba tam sięgać... chyba już szybciej do translatora internetowego, jeśli ktoś ma telefon pod ręką.

BB po lekturze wydaje mi się postacią egoistyczną, skupioną na sobie do przesady i przyznam, że moja sympatia spadła o co najmniej kilkanaście punktów procentowych. Jasne, biografie powinny być rzetelne, ale lektura tejże męczyła mnie niezmiernie... i cieszę się, że to już koniec.

Momentami czyta się ciężko i jest nudno, ale nie żałuję, że przeczytałam. B.B. jest ciekawa sama w sobie.

Książka dla miłośników Brigitte, których nie zniechęci ilość nazwisk przewijających się w lekturze jak i nieszczęsnych końcowych przypisów! Kolejny minus to brak tłumaczeń francuskiego na język polski - co dla mnie samej posługującej się tym językiem nie jest trudnością - lecz poprzez wzgląd na innych czytelników! Książka wzbogacona licznymi unikatowymi fotografiami, posiada wiele ciekawych cytatów i aforyzmów. Opisuje sylwetkę Bardot od początków kariery, poprzez jej meandry; aż do osiągnięcia absolutnego maksimum. Polecam ją fanom BB.

Bardzo ciekawa biografia, napisana obiektywnie, przedstawiająca i obnażająca zarówno wady jak i zalety B.B. Oprócz dobrej prozy, wspaniałe zdjęcia.

Super się czyta...pochłonęłam ją w 2 dni. Gorąco polecam.

Super się czyta...pochłonęłam ją w 2 dni. Gorąco polecam.

Pozycja dla wielbicieli fascynującej BB oraz życia we Francji i Europie cudownych lat 50, 60, 70. Właściwie można tę książkę nazwać dopełnieniem autobiografii aktorki (która to autobiografia w moich zbiorach jest chyba najcenniejszą pozycją).
Wiele znanych nazwisk, nieznanych wcześniej faktów.
Bardzo, bardzo lubię.

Wiele znanych nazwisk, nieznanych wcześniej faktów.
Bardzo, bardzo lubię.

Kilka dni z BB i... Pierwsze "o nie!" powiedziałam do siebie (już na pierwszej niemalże stronie),gdy zorientowałam się, że wszystkie przypisy są na końcu książki. Nie lubię tego, zaburza mi to rytm czytania. Kolejne "o nie!", gdy np. słowa piosenek nie są nigdzie przetłumaczone, nawet na końcu książki ;) To naprawdę spore niedopatrzenie ze strony tłumacza, bo nie każdy, sięgając po tę książkę, musi być wielkim fanem Bardot, by znać z tej miłości francuski. "O nie!" nr 3 pojawia się w momencie, gdy pisząc o tej ikonie kina, mody i muzyki w jakiś sposób umniejsza się wizerunkom innych ciekawych kobiet tego świata.
Te pięć gwazdek to za ładne wydanie, ze świetnymi zdjęciami i za próbę pokazania ówczesnej Europy pokieraszownanej wciąż kulturowo, moralnie i politycznie po wojnie. Napisałam "próbę", bo to wszystko jest pomiędzy superlatywami o samej BB i prarafrazami superlatywów. I jak najbardziej - podziwiam Bardot za to, co osiągnęła w swoim życiu,jest przeciekawa, ale czy to musi być mi tak wyłożone łopatologicznie?

Reasumując: mimo pewnych rzeczy, które mi nieco przeszkadzały, to cieszę się, że "(...) Bóg stworzył kobietę", TAKĄ kobietę.

Autorka opisuje konkretne sesje fotograficzne, a w książce brakuje tych zdjęć! Czyta się bardzo przyjemnie, ale w pewnych momentach po prostu nie można obyć się bez Internetu, by sprawdzić, o jaką okładkę/zdjęcie/osobę chodzi.

• Biografie
  • Ebooki