Michael Douglas. Biografia

Axis Mundi
2013-03-20
2013-03-20
Marta Szelichowska

Książka w głównej mierze opisuje życie zawodowe. Życie prywatne jest wplecione.
Tak to odbieram.
Wzloty i upadki jako aktora.
Dwie żony. Przyjaznil sie z Robertem De Vito. Syn Cameron uwiklany w narkotyki. Ojciec Kirk aktor mało wspieral syna.
Mody Michael lubil imprezowac. Naciski ojca wymogly nauke. Zyl pod presja i byl porownany do Kirka. Jeszcze trudniej zyl Cameron. Porownywany do ojca i dziadka.

Książka w głównej mierze opisuje życie zawodowe. Życie prywatne jest wplecione.
Tak to odbieram.
Wzloty i upadki jako aktora.

Nie przeczytałem wielu biografii, ale ta książka wciągnęła mnie natychmiast. Rewelacyjnie stworzony portret rodziny Douglasów: Kirka i Michaela oraz świat wielkiego biznesu, ukazującego własne, mroczne procesy, prawa i tajemnice.
Warte przeczytania!

Warte przeczytania!

Nudy i słabizna. Książka napisana w sposób, który sprawia że jest mało interesująca. Douglas jest wielkim aktorem i zapewne zasługuje na lepszą biografię.

Biografia jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood. Najzupełniej wystarczająca dla tych, którzy bardzo lubią tego autora, ale nie są aż tak wielkimi fanami, żeby zagłębiać się w szczegóły biografii.

Pewnym zgrzytem dla mnie było to, że autor nie rozmawiał nawet ani razu z aktorem, ani też z innymi osobami występującymi w jego życiu. Po prostu zgłębił wycinki prasowe i bardzo zgrabnie je ułożył w całość. Nie tego oczekuje się od dziennikarstwa, jeżeli chodzi o biografie, zwłaszcza, jeżeli ktoś czytał „Beksińskich”… Amerykanie powinni nauczyć się czegoś od Polki!

W swej długiej i pasjonującej historii Hollywood zdołało "wyprodukować" setki aktorów, których nazwiska, mimo upływającego czasu, wciąż goszczą na ustach wszystkich - od krytyków kina poprzez fanów, aż do najzwyklejszych widzów.
Absolutnie niezaprzeczalnie jedną z takich gwiazd jest Michael Douglas. W ciągu całej swojej przygody z filmem, trwającej niemal od dzieciństwa, zdążył się sprawdzić nie tylko jako wyśmienity aktor ale również jako genialny producent.

Wydawać by się mogło, że w przypadku takiego człowieka, obdarzonego tak wielkim talentem filmowym, zrobienie kariery na wielkim ekranie to tylko kwestia czasu. Czy jednak naprawdę droga do sławy Douglasa była bezproblemowa , czy może jednak na prowadzącym do sławy czerwonym dywanie oprócz płatków róż Michael stąpał również po kolcach?

Naprzeciw oczekiwaniom fanów kina, chcącym dowiedzieć się wszystkiego o karierze Michaela Douglasa, wyszedł Marc Eliot - człowiek, który w swym życiu stworzył niejedną biografię sławnej osoby. W przypadku książki, w której głównym bohaterem jest młodszy z filmowej rodziny Douglasów, Eliot postanowił w bezpardonowy sposób nakreślić jego sylwetkę.

Sam osobiście swoją filmową przygodę z Douglasem zacząłem jeszcze jako małe dziecko, które w pewną sylwestrową noc oglądnęło Miłość, szmaragd i krokodyl. Któż z nas nie zna tego filmu? Michael grający typowego twardziela-zawadiakę oraz towarzysząca mu sexbomba w postaci Kathleen Turner do dziś pozostają jedną z moich ulubionych komediowych par aktorskich.

Historia Michaela nie zaczyna się jednak, podobnie jak moje wspomnienia, od występu w wyżej wspomnianym filmie. Marc Eliot w swej książce po kolei opisuje losy Michaela, który będąc chłopcem marzącym o wielkiej karierze, musiał zmierzyć się z największym wyzwaniem, jakie stoi przed każdym pochodzącym z filmowej rodziny. W tym przypadku była to konieczność stawienia czoła sławie swojego ojca, Kirka Douglasa, który zdążył wyrobić sobie status superaktora starego kina. Dla młodego Douglasa przełomem w karierze był film Lot nad kukułczym gniazdem, którego był producentem. Ludziom obeznanym w temacie nie trzeba mówić, że to właśnie za produkcję tego filmu dostał swego pierwszego Oscara.

W biografii Douglasa roi się nie tylko od faktów na temat każdego filmu w jakim Michael zagrał, ale również od anegdot towarzyszących ich produkcji. Autor książki nie wzbraniał się również przed ukazaniem bardzo osobistych aspektów życia Michaela, jakim były relacje z rodziną, głównie z ojcem, które, jak się można domyślić, nie zawsze należały do udanych. Eliot nie uląkł się również ukazania najbardziej kontrowersyjnej strony Douglasa - "Douglasa sexualnego frustrata", którego aż nazbyt mocne zamiłowanie do kobiecego piękna pchnęło w sidła licznych romansów, ciążących niczym zmora na całej rodzinie Douglasów.

Książka sama w sobie napisana jest niezwykle zgrabnie, dając poczucie ciągłości poszczególnych wydarzeń. Sam język jakim operuje autor jest prosty, ale nie banalny, dzięki czemu lektura biografii Michaela Douglasa jest czystą przyjemnością. Całość książki dopełniają liczna zdjęcia, które choć czarno-białe, dodają jej niezbędnego uroku.

Nie jestem fanką Michaela Douglasa. Ale jakżebym mogła twierdzić, iż jest odwrotnie, skoro widziałam zaledwie cztery filmy z jego udziałem, w dodatku takie, o których nie było zbyt głośno? Jednak kiedy natknęłam się na biografię tego człowieka autorstwa Marca Eliota, który ma na swoim koncie kilka książek z tego gatunku, opisujących życie między innymi Walta Disney'a, Clinta Eastwooda czy Jacka Nicholsona, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Kierowała mną wówczas czysta ciekawość. Douglas to hollywoodzki gwiazdor, którego zna lub chociaż kojarzy chyba każdy. Pomyślałam, że warto poznać fakty z jego życia osobistego, jak i zawodowego, filmy, w jakich zagrał, jakie wyprodukował, czy nagrody, jakie zdobył. Dotąd nie miałam pojęcia, iż dwukrotnie był laureatem Oscara, z czego pierwszego z nich otrzymał za produkcję "Lotu nad kukułczym gniazdem". Nie miałam pojęcia, że Michael przez wiele, wiele lat starał się wyjść z cienia własnego ojca, Kirka, który niegdyś był bardzo cenionym aktorem i nie potrafił pogodzić się z myślą, iż jego syn mógłby w najbliższej przyszłości zająć jego miejsce, okazać się lepszy. Dzięki tej biografii dowiedziałam się tego oraz wielu innych, równie interesujących rzeczy na temat Douglasa i jego rodziny.

Książka składa się z siedmiu części i dwudziestu dwóch rozdziałów kolejno opisujących dzieciństwo, szaloną młodość Michaela, jego małżeństwa z Diandrą Luker i Catheriną Zeta-Jones, stopniowo rozwijającą się karierę w świecie filmu i czasy współczesne, w tym jego walkę z rakiem gardła. Poszczególne części biografii są poprzedzone czarno-białymi fotografiami z życia artysty, dodatkowo mniej więcej w połowie książki można znaleźć kilkanaście stron z takimi właśnie zdjęciami. Na końcu utworu Eliot zamieścił filmografię Douglasa, spis otrzymanych przez niego nagród, szczegółową bibliografię oraz indeks wszelkich nazw, nazwisk i tytułów pojawiających się w tekście. A takowych jest wręcz mnóstwo. Autor szczegółowo obrazuje fabuły filmów, przy jakich pracował Michael, jego znajomości i przyjaźnie, jak na przykład tę z Dannym DeVito, romanse, stosunki z ojcem oraz narkotykowe wybryki. Niektóre fragmenty biografii mają charakter suchych stwierdzeń faktów, tu i ówdzie Eliot wyraża swoją opinię, niekoniecznie pochlebną, na jakiś temat, nie szczędzi też wypowiedzi samego Douglasa, jego bliskich, współpracowników i dziennikarzy.

Z książki Eliota jasno wynika, iż Michael Douglas to człowiek bardzo ambitny. Mimo iż miewał chwile słabości, zawsze starał się wyjść na prostą, by dalej cieszyć się hollywoodzką sławą, by zdobyć upragnioną nagrodę, by zaimponować Kirkowi. Pojawiał się w filmach zarówno wysoko-, jak i niskobudżetowych, mniej lub bardziej znanych, które wymagały mniejszej bądź większej ilości pracy i zaangażowania. Jednym zdaniem, pracował niemalże bez przerwy. Spośród tych najpopularniejszych tytułów, w których pojawił się gwiazdor, można wymienić: "Miłość, szmaragd i krokodyl", "Fatalne zauroczenie", "Wall Street", "Nagi instynkt", "Gra", "Nikomu ani słowa" i "Wall Street: Pieniądz nie śpi". Zdecydowana większość tych filmów jest mi obca, ale dzięki przeczytaniu biografii Douglasa i zaznajomieniu się z rozmaitymi ciekawostkami dotyczącymi każdego z nich, postanowiłam, że w najbliższym czasie nadrobię nieco zaległości i przyjrzę się bliżej grze aktorskiej tego człowieka.

Lektura książki "Michael Douglas. Biografia" Marca Eliota nie była dla mnie ani trochę nudna, wręcz przeciwnie, z zapałem "pochłaniałam" kolejne lata wyjęte z życia Michaela, kibicując mu za każdym razem, gdy poniósł jakąś porażkę, mając nadzieję, że jego relacje z ojcem w końcu się ocieplą i ciesząc się, gdy aktor znalazł szczęście u boku Catherine Zeta-Jones i pokonał ciężką chorobę. Dla miłośników kina i fanów Douglasa ta pozycja książkowa jest jak znalazł. Polecam.

Recenzja napisana dla portalu IRKA (irka.com.pl),pochodzi z tajusczyta.blogspot.com.

"Michael Douglas-Biografia" to książka autorstwa Marca Eliota. Jest to doświadczony w biografiach pisarz, który na swoim koncie ma książki o takiej sławie jak Walt Disney. Jego styl jest znany i charakterystyczny w świecie literackim. Eliot potrafi w taki sposób opisywać życie gwiazd, że od razu przyswoiłam mnóstwo faktów, a czas przy tej lekturze zleciał szybciej niż mogłam podejrzewać. Jednak autor nie szczędzi swojego zdania i często wtrąca swoją opinię, nie zawsze pochlebną. Te wtrącenia czasami mnie denerwowały, ale na dłuższą metę książka zyskała na nich, stała się lekka i jeszcze ciekawsza.
Szata graficzna okładki jest elegancka i prosta. Zdjęcie aktora jest jakby wtopione w tło, a w środku książka została podzielona na poszczególne części, opowiadające o rodzinie, miłości i karierze filmowej aktora. To znacznie ułatwia czytanie i daje większą swobodę. Przyznam, że nie czytałam książki "po kolei". Raczej wędrowałam po rozdziałach najpierw czytając te, których byłam najbardziej ciekawa.:)
Michael Douglas jest synem znanego aktora Kirka Douglasa, legendy Hollywood. Od najmłodszych lat podziwiał karierę ojca i marzył o pójściu w jego ślady. Mimo, że trochę onieśmielała go reputacja i renoma ojca, starał się od samego początku zawdzięczać wszystko tylko sobie i iść własną drogą. Taki sposób myślenia zaprocentował. Michael ciężko pracował by zdobyć uznanie i udało mu się to przy okazji filmu "Lot nad kukułczym gniazdem", który odniósł niebywały sukces. To zaniosło aktora na wyżyny i pozwoliło by jego kariera nabrała tempa. Zdecydowanie pomogła mu też sława ojca i uroda. Każdy bowiem interesował się talentem syna wielkiej gwiazdy, a widownię przyciągał wygląd Douglasa.
Jednak kariera aktorska to nie jedyny sukces Michaela. Jest on od wielu lat w związku z równie znaną aktorką Hollywoodzką Catherine Zeta-Jones. Wspólnie wciąż ucierają nosa tym, którzy nie wierzą w trwałość aktorskich małżeństw. Jednak oni nie zwracają na to uwagi, a także na fakt, że wiele osób wypomina im sporą różnicę wieku. Także i w tym przypadku aktor wyznaje swoją zasadę, by iść swoją drogą, bez oglądania się na innych. Dzięki takiemu myśleniu, udało im się przetrwać ciężki nowotwór Michaela i chorobę psychiczną Catherine, a także trudny charakter syna Michaela, Cammerona, który wpadł w szpony nałogów.
Wszystkie te zawirowania życiowe nie zmieniły jednak "młodego Douglasa". Według opinii wielu osób, wciąż jest on skromnym i pracowitym człowiekiem, który po prostu kocha grać, jednak aktorstwo jest przede wszystkim jego pasją, najważniejsza dla niego jest rodzina.
Mimo, że Michael Douglas nie należy do moich ulubionych aktorów, zawsze chętnie czytam biografię znanych osób, szczególnie takich, których sława jest wręcz światowa. Przyznaję też, że mimo braku fascynacji jego osobą, jego życie jest ciekawe i dosyć niecodzienne. Na pewno nie nudziłam się czytając, myślę też, że fanów tego aktora na pewno zachwyci ta biografia, bo to doskonałe i szczegółowe kompendium wiedzy na jego temat.

,,Portret Hollywoodzkiej dynastii. Karierę Michaela Douglasa i jego prywatne życie ukształtowała pełna rywalizacji relacja z ojcem-legendą Kirkiem Douglasem. Dzięki determinacji, kreatywności i charyzmie Michael zdołał zrzucić z siebie cień rzucany przez ojca i stał się jednym z najbardziej wpływowych graczy Hollywood.,,

Źródło : http://www.empik.com/michael-douglas-biografia-eliot-marc,p1065828592,ksiazka-p

Źródło :...

Ciekawa biografia, spoko ale nie urzekła aż tak.

Ciekawa biografia, spoko ale nie urzekła aż tak.

• Biografie
  • Biograficzne