Katharsis

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Katharsis
Maciej Siembieda
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Wydawnictwo: Agora Cykl: Katharsis / Siembieda (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Katharsis / Siembieda (tom 1)
Agora
2022-05-18
2022-05-18
historia Grecja półświatek rodzina uczucia władza PRL Trójmiasto literatura polska
Inne

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Wyróżniona opinia i

Katharsis

przeczytanych książek 2563 napisanych opinii 774

2039 ocen

Zakochana w twórczości Pana Siembedy.
Każda minuta czytania sprawia przyjemność . polecam każdemu

Zakochana w twórczości Pana Siembedy.
Każda minuta czytania sprawia przyjemność . polecam każdemu

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka, trudno było się oderwać. Ile tam się działo. I to co lubię - w tle prawdziwe historyczne wydarzenia. A na koniec prawdziwe zaskoczenie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Nazywam się Kostas Tosidos.
Jestem Grekiem."

Kostas Tosidos to bohater greckiej partyzantki. Niestety sytuacja zmusza go do opuszczenia ojczyzny wraz z rodziną. Ranny trafia do tajnego szpitala wojskowego na wyspie Wolin. Los zmusza go do przyjęcia polskiego obywatelstwa i rzuca w rejony, gdzie jego życie jest wielce zagrożone.
"Sacharyna" to przemytnik z Gdyni, który dzięki swojemu sprytowi, stał się legendą półświatka. Jednak i jemu los wyznaczył trudną drogę i rzucał raz po raz kłody pod nogi.
Obydwaj mężczyźni latami tułają się po świecie, a ich rodziny i znajomi przeżywają wzloty i upadki.
Ich historie łączą się w niespodziewany sposób w kopalni uranu..

Znowu autor wprawia w zachwyt. Tak po prostu. To, w jaki sposób potrafi zachęcić czytelnika do zapoznania się z tą historią wręcz z wypiekami na twarzy, jest aż niewiarygodne. Ja miałam wrażenie, że czytam dwie sagi rodzinne rozpięte na przestrzeni kilkudziesięciu lat, zaangażowane w różne konflikty zbrojne, a jednak pełne życia i namiętności. Każdy kolejny szczegół tej opowieści ma tutaj olbrzymie znaczenie i gra rolę, którą rozumie się dopiero na końcu. A zakończenie wręcz paraliżuje.
To jest zdecydowanie najwyższy kunszt literacki, aby tak połączyć historię, politykę, kulturę, medycynę, religię, wojsko, obyczaj i wiele innych, że człowiek przeżywa z gęsią skórką każdy ten aspekt i wyczekuje, co dalej się wydarzy.

"Nazywam się Kostas Tosidos.
Jestem Grekiem."

"Sacharyna" to przemytnik z Gdyni, który...

To była moja pierwsza książka tego autora, ale na 100% nie ostatnia.
Wciąga i aż szkoda, że to już koniec.
Polecam!

To była moja pierwsza książka tego autora, ale na 100% nie ostatnia.
Wciąga i aż szkoda, że to już koniec.
Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor ma niesamowity dar łączenia historii z fikcją literacką. Robi to używając pięknego języka literackiego. Wprowadzając intrygujące postacie, które ożywia na kartkach swojej powieści. Podążamy wraz z bohaterami ich życiowymi przygodami.
Jedynym minusem jest niestety interpretacja lektora. Osobiście nie lubię modyfikacji głosu mającej zasugerować nam zmianę postaci w dialogu. Bez tego zabiegu można w zupełności śledzić rozmowę bohaterów. Tu brzmiało dla mnie sztucznie i utrudniało w odsłuchu.

Świetny kryminał a raczej powieść obyczajowa z wątkami historyczno-sensacyjno-kryminalno-szpiegowskimi. Znakomicie się to czyta i sporo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wiewątkowa opowieść, ciekawa rozgrywka i świetne zakończenie. Dodatkowo wplecionych kilka wątków historycznych i URAN. Udało się super.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta powieść to głównie wydarzenia. Jakieś rysy charakterologiczne postaci – prawie nieobecne. Opisy miejsc – mocno ograniczone. Zorientowałem się po kilku rozdziałach, kiedy okazało się, że nie wiem, jakim człowiekiem był Sacharyna albo Janis, syn Kostasa, albo jego żona lub matka, że – na podstawie książki Siembiedy – nijak nie umiem sobie wyobrazić kilku opisywanych miast, na przykład Wrocławia. Nie, żeby te elementy były jakoś szczególnie niezbędne, ale ich nieobecność daje się jednak zauważyć.

W młodości stykałem się z Grekami w Wałbrzychu i okolicach. Starsi ode mnie o około pokolenie byli osieroconymi dziećmi ewakuowanymi w czasie wojny z Grecji do Polski. Nie wpadło mi wtedy do głowy pytać, o jaką wojnę chodziło. Nie wiedziałem, że zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej w Grecji wybuchła wojna domowa. Zwolennicy króla walczyli latami z komunistyczną partyzantką. Nie wiedziałem, że na wyspie Wolin, utworzony został specjalny tajny szpital dla rannych greckich partyzantów-komunistów. O szpitalu tym miał nie wiedzieć przede wszystkim… Stalin. Dlaczego? Odpowiedź znaleźć można w powieści.

„Katharsis” to opowieść o jednym z takich właśnie partyzantów i jego rodzinie. Obejmuje ona okres ponad sześćdziesięciu lat. Zaczyna się jeszcze w Grecji, kiedy na oczach własnej żony i dzieci zastrzelony został ksiądz. Jego syn, Kostas Tosidos, późniejszy Konstanty Tosidowski, był jednym z leczonych na wyspie Wolin partyzantów. Wydawało się, że w Polsce znalazł drugą ojczyznę, ale sytuacja się pokomplikowała i wylądował w kopalni uranu, gdzieś w okolicach Lądka Zdroju. Jako specjalista od wysadzania i materiałów wybuchowych był tam bardzo przydatny, ale praca w takim środowisku, bez żadnych zabezpieczeń, oznaczała w sumie szybką śmierć.

Janis, syn Tosidowskiego, marzył (do czasu) o karierze bokserskiej, ale wyszło inaczej. Został za to cenionym milicjantem, z dobrymi układami w UB i całkiem niezłymi, choć raczej wymuszonymi okolicznościami, znajomościami we wrocławskim półświatku.

Trzecim bohaterem powieści jest Sacharyna – przemytnik znany w Gdyni jako król czarnego rynku. Szmuglował nie tylko sacharynę (była w Polsce zakazana ze względu na konieczność chronienia polskiego przemysłu cukrowniczego),ale też opium. Losy Sacharyny po wojnie potoczyły się zaiste cudacznie, ale zdradzać za dużo nie mogę.

Bohaterem czwartym jest Zulus, wychowanek czy podopieczny Sacharyny – jego losy, jak wszystkich u Siembiedy, pokomplikowały się zaskakująco. Pod koniec lektury przypomniało mi się powiedzenie „jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, to opowiedz mu o swoich planach” – mogłoby być mottem wszystkich czterech bohaterów.

Tajni agenci, zwyczajni bandyci, przemytnicy, ukrywający się naziści, Grecy, a właściwie Polacy greckiego pochodzenia, komuniści i oportuniści, polityka lokalna i ta wieka, może nawet globalna… Wszystko to, i wiele więcej, u Siembiedy.

Na zakończenie autor wyjaśnia, jakie elementy tej jego powieści oparte zostały na faktach (okazało się ich wyjątkowo dużo; w paru przypadkach byłem naprawdę mocno zaskoczony),a które narodziły się tylko w jego wyobraźni.

Maciej Siembieda królem polskich kryminałów nie zostanie, jego pisarstwo ma jednak pewne mankamenty, ale powieść na tyle ciekawa, że chętnie sięgnę po jego drugą książkę.

Jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w tym roku. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie. Bardzo podobało mi się, że autor wykorzystał tak mało znane fakty z historii Polski i stworzył na ich podstawie bardzo wciągającą historię.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co za pasjonująca historia rozpisana na wielu bohaterów, wiele wątków, które ostatecznie pięknie spinają się w spójną całość. Gorąco polecam.

• Audiobooki