Złodziej pioruna

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Cykl: Percy Jackson i bogowie olimpijscy (tom 1)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Percy Jackson and the Lightning Thief
mitologia
Agnessa

Inne wydania

Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję sie walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.

Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?

Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.

źródło opisu: http://www.empik.com/zlodziej-pioruna-riordan-rick...(?)

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl

Shimik | 2015-06-14

Ciekawe połączenie świata mitologi greckiej z współczesną fantastyką:) Książka opowiada historię o dzieciach półkrwi to znaczy że jedno z ich rodziców jest bogiem:) Dzieci te muszą nieustannie na siebie uważać i bronić się przed nieustannymi atakami sił ciemności, jedynym miejscem względnie dla nich bezpiecznym jest obóz dla wszystkich takich jak oni, prowadzony jest przez centaura Chejrona dawnego nauczyciela takich herosów jak Achilles, Herkules itd. oraz przez syna Zeusa Dionizosa któremu powierzono tę misję za kare za złe zachowanie:) W książce pojawiają się różne postacie z mitów. Są one bardzo przyjemnie powplatane w nowe realia życia:)
Dla wszystkich powinna to być miła, niezobowiązująca lektura do odstresowania się:)
POLECAM

ChicaDeAyer | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Z zamiarem przeczytania tej serii nosiłam się od jakichś 5 lat - i w końcu, tak z okazji nowego roku, postanowiłam nadrobić zaległości w tym temacie. Niestety, młodsza już nie będę, licznik stale tyka - więc postrzegam obecny okres jako jeden z ostatnich gwizdków by móc odebrać tę sagę tak jak należy i dać się jej zauroczyć (zanim pragmatyzm i proza życia przejadą po mnie niczym walec). A i warunki sprzyjające, bo (prawie) sesja, a człowiek szuka raczej niewymagającej lektury - coby mózg nieco odetchnął.

Muszę przyznać, że Riordan spełnił początkowe wymagania z nawiązką. Książka jest bardzo sprawnie napisana - lekkie, przyjazne w odbiorze słownictwo dalekie jest od infantylności, czy przejaskrawionej potoczności, co niestety jest wielką przywarą u wielu autorów piszących książki dedykowane młodszym odbiorcom. Akcja - pomimo wprowadzenia czytelnika w nowe uniwersum - nie jest opieszała i rozwija się w przyzwoitym tempie. Co najważniejsze - może naprawdę zaciekawić, bo autor...

mclena | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

"Jakich potworności trzeba było się dopuścić w życiu, żeby stać się częścią bielizny Hadesa?"

Przysięgam, że nie sądziłam, iż na stare lata jakikolwiek dzieciak chociaż w maleńkim stopniu powtórzy to co zrobił mi Harry Potter - 12-letni Percy Jackson stanął jednak na wysokości zadania - UWIELBIAM GO!

Percy jest przezabawnym chłopcem, który jak się prędko okazuje wcale nie jest takim zwykłym dzieckiem, lecz półbogiem, synem jednego z najpotężniejszych bogów olimpijskich - czyim? Tego można bardzo łatwo się domyślić już na samym początku obserwując co bez jego wiedzy pomaga mu w tarapatach. Rick Riordan zrobił coś niesamowitego, zachował mitologię grecką we współczesności, tworząc jednocześnie nowy świat, w którym całkiem inaczej możemy spojrzeć na znajome twarze. Nie będę się zagłębiać w fabułę, bo nie ma takiej potrzeby. Ogromnym plusem dla mnie tutaj było to, że mimo swojego pochodzenia Percy pozostał naiwnym dzieckiem, który niczego nie podejrzewa, gdy powinien, dla którego...

gracesuarez | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Zanim zabrałam się za książkę miałam do czynienia z filmem, być może z tego względu pojawiło się u mnie uczucie rozczarowania.
Sam pomysł na fabułę jest niezwykle interesujący. Autor sprytnie połączył wątek mitologiczny ze współczesnością. Dialogi były zabawne, nie mogłam również narzekać na brak akcji. Jednak zastanawiam się czy nie było jej aby za dużo, wszędzie pojawiające się znienacka 'potwory'(...) Czasami zaczynało mnie to po prostu nużyć. Jednak wracając do filmu, z którym zapoznałam się dużo wcześniej muszę przyznać, że podobał mi się bardziej aniżeli książka. Był bardziej ogólnikowy przez co przejrzysty. Dla tych, którzy zastanawiają się czy sięgnąć po lekturę - warto. Znacząco się różni od filmu.
Ja wiem, że na razie po kontynuację nie sięgnę.

Canis | 2014-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Niestety, ale przed przeczytaniem książki oglądnęłam film. Nigdy tego nie robię, jednak tak się zdarzyło - przez to całkowicie zepsułam sobie czytanie, ale to wcale nie nastawiło mnie negatywnie do tej lektury. :)

Zawsze bardzo lubiłam mitologię, więc czytanie sprawiło mi dużo radości. Według mnie fantastycznym pomysłem było umieszczenie bogów w teraźniejszym świecie. Napisana w dość humorystyczny sposób (mnie mimo wszystko nie rozbawiła do łez) sprawia, że czyta się ją bardzo szybko. Głównego bohatera da się polubić, akcja jest zwartka i szybka. Nie rozpisując się, złodziej pioruna zawiera wszystko, co powinna mieć typowa powieść dla nastolatków.

Z pewnością sięgnę po kolejny tom.

Agata | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 lipca 2014

O książce dowiedziałam się dopiero jak do kin wchodził film na jej podstawie. Film mnie wciągnął, więc postanowiłam przeczytać książkę, za którą zabrałam się dopiero wczoraj ;) Dlaczego tak długo zwlekałam?! Ta książka jest niesamowita! Cały czas akcja, akcja i jeszcze na dokładkę akcja. Nie ma czasu na nudę, a kolejne zwroty akcji jeszcze podsycają chęć do czytania. Fabułę już z większa znałam, ale film to nie to co książka. Wiele rzeczy zostało pominiętych i zmienionych. Oczywiście to książka jest o niebo lepsza! Polecam!

ZARAZA | 2016-02-03
Przeczytana: listopad 2015

Sięgnęłam po książkę, ponieważ spodobał mi się pomysł. Oryginalny, zachęcający, szczególnie z powodu mojej dużej sympatii do mitologii. Dodatkowo dużo pozytywnych opinii na LC tym bardziej mnie zachęcały. Niestety spotkałam się ze sporym rozczarowaniem. Oprócz dobrego pomysłu, nie dostrzegałam żadnych większych zalet. Akcji było dużo, ale nie szczególnie mnie porwała. Bohaterowie byli stanowczo za młodzi, ich zachowania były za dojrzałe w moim odczuciu. Nie zdobyli mojej sympatii, ale też nie popadli w niełaskę. Byli mi raczej obojętni, jak wszystko co działo się w tej książkę. Szkoda, potencjał był duży. Ja kończę z tym cyklem, sięgnę może jeszcze po inną serię autora. Nie odradzam też czytelnikom, ponieważ wiem, że powieść zdobyła wielu wielbicieli i na pewno jeszcze wielu się spodoba :)

Lenalee | 2014-02-15
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Dobrze wiem, że Rick Riordan potrafi pisać i tworzyć fantastyczne historie, pełne pasjonujących przygód, potworów i świetnie skonstruowanych bohaterów. Dowiedziałam się o tym podczas czytania Kronik Rodu Kane, chociaż mój apetyt na tego autora wzrósł znacznie wcześniej, jeszcze przed przeczytaniem „Czerwonej piramidy” czy „Ognistego tronu”. To, czy rozpocząć czytanie serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy nie było łatwą decyzją, ponieważ moją twardą zasadą jest doczytywanie serii do końca, więc nawet jeżeli „Złodziej pioruna” nie przypadłby mi do gustu to czułabym się w obowiązku doprowadzić przygodę z losami Percy'ego do końca. Jak się okazało - moje obawy były całkowicie bezpodstawne, ponieważ tak się wczytałam w tę historię, że za nic nie byłam w stanie się od niej oderwać.

Życie Percy'ego od początku było udekorowane przeszkodami. Kiedy po raz kolejny ma wylecieć ze specjalnej szkoły z internatem jego życie komplikuje się jeszcze bardziej, niż ktoś śmiałby w ogóle pomyśleć....

Ta książka uzależniła mnie od mitologii ;)

"Nic nie jest za darmo. To stare greckie porzekadło, ktore doskonale przeklada się na nasze czasy. Będziesz musiał zaplacić cenę. Zobaczysz."

"Mam talent do wkurzania bogów"

"Tak malo ludzi czyni prawdziwe dobro w życiu. Przygnębiające."

zuzaneczka1050 | 2014-02-28

,,Percy Jackson'' Rick'a Riordan'a jest niesamowitą opowieścią, która wciąga i nie pozwala odejść nawet na minutę. Jestem fanką mitologii greckiej, więc bardzo podobało mi się połączenie fantasy z historią Olimpu, bogów i herosów. Dzięki przygodom Percy'ego dowiedziałam się trochę więcej o wierzeniach starożytnych greków. Wpisywałam do wójka Googla imiona poszczególnych postaci, a ciocia Wikipedia uczyła mnie ich życiorysu. Jeśli chodzi o głównego bohatera podobała mi się jego determinacja, dążenie do celu. Chciałabym jescze dodać, że oglądałam film i muszę przyznać, że był ciekawy, jednakże książka sto razy lepsza. Zresztą jak zwykle. :)

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.