Więzień labiryntu

Okładka książki Więzień labiryntu James Dashner Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Więzień labiryntu
James Dashner Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Więzień Labiryntu (tom 1) fantasy, science fiction
Więzień Labiryntu (tom 1)
The Maze Runner
Papierowy Księżyc
2014-09-12
2011-11-09
2010-08-24
Łukasz Dunajski
dystopia Łukasz Dunajski literatura amerykańska nastolatkowie labirynt

Futurystyczna mitologia

"Więzień Labiryntu" autorstwa Jamesa Dashnera to jedna z tych książek, które potrafią wciągnąć czytelnika od pierwszych stron, a następnie nie puścić aż do końca. Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy główny bohater, Thomas, budzi się w windzie, nie pamiętając niczego oprócz swojego imienia. Winda ta prowadzi go do tajemniczego miejsca zwanego Polaną, otoczonego przez ogromny, zmieniający się labirynt. Thomas szybko dowiaduje się, że nie jest jedyny – Polana jest domem dla grupy chłopców, którzy tak jak on, stracili wspomnienia i próbują znaleźć sposób na ucieczkę z labiryntu.

Co sprawia, że "Więzień Labiryntu" jest tak wciągający? Przede wszystkim, tajemnica. Od samego początku czytelnik, podobnie jak Thomas, jest zmuszony do zgłębiania tajemnic Polany i labiryntu. Kto je stworzył? Dlaczego? I co najważniejsze – jak stamtąd uciec? Dashner mistrzowsko dawkuje informacje, zachęcając do dalszego czytania.

Kolejnym elementem, który przyciąga uwagę, są postacie. Każda z nich, mimo utraty wspomnień, ma wyraźnie zarysowaną osobowość i historię, co dodaje głębi całej narracji. Interakcje między bohaterami, ich konflikty i sojusze, tworzą realistyczny, dynamiczny świat, w którym łatwo się zatracić.

"Więzień Labiryntu" to także książka o przetrwaniu, odwadze i poszukiwaniu tożsamości. Thomas, wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi, musi stawić czoła nie tylko niebezpieczeństwom czającym się w labiryncie, ale również własnym lękom i niepewności. Ta wewnętrzna podróż, równoległa do fizycznej próby ucieczki, nadaje historii dodatkowej głębi.

Oceniając tę książkę na 8 na 10, muszę podkreślić, że choć jest ona niewątpliwie wciągająca i pełna niespodzianek, miejscami mogą pojawić się momenty przewidywalne dla doświadczonych czytelników literatury dystopijnej. Niemniej, "Więzień Labiryntu" to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają nie tylko akcji i przygody, ale także głębszych refleksji na temat ludzkiej natury i społeczności.

"Więzień Labiryntu" to książka, którą trudno odłożyć na półkę. Pełna tajemnic, akcji i realistycznie przedstawionych postaci, z pewnością zadowoli czytelników w każdym wieku, szukających emocjonującej ucieczki od rzeczywistości.

Bardzo pomysłowa książka - od początku widzimy, że cały świat jest owiany jakąś tajemnicą, a także że główny bohater jest w dużym stopniu wyjątkowy. Jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się losy ocalonych.

Wciągająca od pierwszych stron. Wartka akcja. Czyta się dobrze i szybko. Warta przeczytania.

„Więzień labiryntu” to pierwszy tom trylogii o tym samym tytule. Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą jaką pamięta jest jego imię. Kiedy drzwi się otwierają jego oczom ukazuje się grupa nastoletnich chłopców, która wita go w Strefie – otwartej przestrzeni otoczonej wielkimi murami, która znajduje się w samym centrum wielkiego i przerażającego labiryntu. Podobnie jak Thomas, żaden z mieszkańców Strefy nie wie z jakiego powodu się tu znalazł i kto ich tu zesłał. Czują jednak, że ich obecność nie jest przypadkowa i każdego ranka próbują znaleźć odpowiedź, przemierzając korytarze otaczającego ich labiryntu. Jednak ta droga nie jest łatwa, bowiem labirynt skrywa swoje okrutne tajemnice.
„Więźnia labiryntu” oglądałam po raz pierwszy z dwa lata temu i od tamtej pory jest to jeden z moich ulubionych filmów. Często do niego wracam bo go uwielbiam. Kolejne dwie części zresztą również. Już wtedy, gdy tylko skończyłam oglądać wszystkie trzy części strasznie chciałam przeczytać książki bo wiedziałam, że film postawał na podstawie książek. Niestety wówczas był problem z ich dostępnością. Gdy dowiedziałam się, że będzie wznowienie poczułam, że to jest ten moment i szansa by poznać książkową historię, która już wiem, że sporo się różni od filmu. Film był genialny ale ma wrażenie, że książka jest jeszcze lepsza. Troszkę trudno było mi się wciągnąć w fabułę bo autor ma taki dość specyficzny styl pisania jednak gdy to już nastało – nie mogłam się oderwać. Fabuła została bardzo fajnie przedstawiona i rozbudowana. Mnóstwo akcji, niebezpieczeństw i tajemnic z którymi musieli się mierzyć nasi bohaterowie. Chłopaki stworzyli swoją paczkę i razem starali się pokonywać przeciwności choć to wcale nie było takie proste. Cudownie było móc „przeczytać” tą całą historię, którą oglądało się na ekranie! Z chęcią sięgnę po kolejne tomy a w międzyczasie na pewno zrobię rewatch „Więźnia labiryntu”!

Książka jest zupełnie inna niż film polecam

Książka jest zupełnie inna niż film polecam

Wcześniej nie czytałam młodzieżowej dystopijnej literatury i muszę powiedzieć, że historia wciągnęła mnie od pierwszych stron. Młodzi ludzie, umieszczeni w labiryncie, sami nie wiedzą w jakim celu się tam znaleźli. Razem z nimi, krok po kroku, dowiadujemy się szczegółów. Chłopcy żyjący razem tworzą zgraną społeczność, dzielą się zadaniami. Przyznaję, że książka jest dużo mroczniejsza od filmu. Chłopaki posługują się swoistym językiem - slangiem, na który składają się dziwaczne określenia i przekręcone wulgaryzmy. To nie każdemu przypasuje, ale tworzy klimat książki.

Młodzieżówka skierowana do 12/13 latków. Język nie przypadł mi do gustu.

Młodzieżówka skierowana do 12/13 latków. Język nie przypadł mi do gustu.

Nieczęsto sięgam po książki przygodowe,survivalowe ale ta zdecydowanie jest warta przeczytania. Podczas pochłaniania każdej kolejnej strony czułam ogromną satysfakcję z czytania, ponieważ im bliżej końca tym więcej się dowiadywałam o bohaterach i miejscu, do którego każdy z nich został zesłany. Na duże wyróżnienie zasługuje inteligencja,upór i zawzięcie głównych bohaterów, którzy dążyli do osiągnięcia celu. Zakończenie zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po kolejne części! Mimo,że czuć że jest to literatura młodzieżowa to i tak podczas lektury można się świetnie bawić i razem z bohaterami przeżywać przygodę ich życia!

KOCHAM WIĘŹNIA LABIRYNTU!!! 🏃💚

Ta książka zasługuje na najwyższą ilość gwiazdek, jaką można dać ♾️⭐️

Postacie są tak dobrze wykreowane i niektóre są wręcz nie do poznania, jeśli chcemy je porównać z filmową wersją. Relacje między Streferami zostały przepięknie przedstawione i rozbudowane, i o wiele lepiej można wczuć się w historię dzięki większemu rozwinięciu, którego brakowało w filmach.

Jeśli tak jak ja najpierw zaczęliście od filmów, a dopiero teraz chcecie sięgnąć po książki, NIE WAHAJCIE SIĘ!!! Są świetne i jeszcze lepsze od ekranizacji 🥰

Oprócz tego możecie znaleźć tam unikalny slang Streferów, o którym wcześniej mogliście nie słyszeć, a nadaje on niesamowitego klimatu. Naprawdę gorąco polecam „Więźnia labiryntu”, szczególnie osobom, które lubią książki z wątkiem dystopii i z mnóstwem tajemnic 😍

KOCHAM WIĘŹNIA LABIRYNTU!!! 🏃💚

Ta książka zasługuje na najwyższą ilość gwiazdek, jaką można dać ♾️⭐️

Książka z ciekawym pomysłem, potrafi trzymać w napięciu, czyta się ją szybko i w miarę przyjemnie. Mamy dość częsty wgląd w przemyślenia głównego bohatera, co mi osobiście bardzo się podoba, ponieważ możemy zobaczyć jaki wpływ na niego ma życie w labiryncie. Zakończenie zdecydowanie zachęciło do lektury następnego tomu.

Niestety książka ma też swoje minusy. Dla mnie największym z nich jest małe przywiązanie uwagi do przedstawienia charakteru pozostałych postaci - z większością z nich mamy doczynienia przez całą książkę, mimo to zbyt dużo się o nich nie dowiadujemy, przez co trudno się do nich przywiązać. Wykreowany świat również pozostaje tajemnicą, co oczywiście jest ważnym elementem historii, ale przez dłuższy czas mamy wrażenie że reszta bohaterów wie o labiryncie więcej od głównego bohatera, jednak usilnie starają się nie odpowiedać na więcej niż jedno jego pytanie na raz.

Mimo tego nie żałuję przeczytania tej książki - jej mniej pozytywne aspekty nie przeszkadzają za bardzo w historii skupionej głównie na akcji. Uważam, że nadal jest warta uwagi i szczerze polecam przeczytanie jej, aby wyrobić sobie własne zdanie.

Niestety książka ma też swoje minusy. Dla mnie...

• 2015

James Dashner Więzień Labiryntu Zobacz więcej