Błękit szafiru

Tłumaczenie: Agata Janiszewska
Cykl: Trylogia Czasu (tom 2)
Wydawnictwo: Media Rodzina
1 949
1 558
2 099
1 740
Saphirblau: Liebe geht durch alle Zeiten

Drugi tom fenomenalnej Trylogii Czasu. Gwendolyn Shepherd to Rubin - ostatnia z dwanaściorga podróżników w czasie. Choć trafiła pod opiekę tajnej organizacji, Strażnicy traktują ją z wrogością i wręcz uważają za szpiega. Gwen nie może ufać nikomu, a tymczasem czekają na nią coraz trudniejsze misje. W boleśnie krótkim czasie musi opanować całą masę rzeczy, które mają jej umożliwić przetrwanie w przeszłości. Zwłaszcza że hrabia de Saint Germain najchętniej by ją udusił przy filiżance herbatki, a nieziemsko przystojny Gideon raz ją uwodzi, a raz odtrąca. Gwen musi znaleźć sposób, by rozwikłać zagadkę chronografu bez jego pomocy.

źródło opisu: Media Rodzina, 2017

źródło okładki: https://mediarodzina.pl

Tom drugi tomem przejściowym, tak bym go nazwała. Także jak ktoś ma fantastyczny pomysł by czytać serię nie po kolei apeluję - Nie idźcie tą drogą!

Gwendolyn na samym początku książki znajduje się w tym samym miejscu i czasie co w końcówce Czerwieni rubinu. Nie tracimy nawet momentu z jej życia, dlatego też jestem ogromnie wdzięczna opatrzności, że dane mi jest czytać Trylogię czasu ciurkiem.
Ale ma to też wadę. Mianowicie autorka przewidziała odstępy w wydawaniu swoich powieści i przypomina nam niektóre elementy, jak opisy wnętrz, czy szczegóły koligacji łączących bohaterów. Czytelnik który leci ciągiem może poczuć się jakby Kerstin miała go za sklerotyka.

Ale ale! W jednej kwestii Błękit szafiru ma przewagę nad Czerwienią rubinu. Xemerius. Gargulec, a właściwie duch gargulca - demon i nowy przyjaciel Gwen. Pomocnik i szpieg, oraz źródło masy żarcików, śmiesznych tekstów i rozrywki. Cudowny jest. Jak to na zwierzęcego gadającego przyjaciela głównej bohaterki tego typu historii...

Dia | 2013-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Dalsze przygody Gwendolyn Sepherd czyli tytułowego rubina pierwszej części Trylogii Czasu.. Drugi tom zaczyna się dokładnie tam gdzie skończył się pierwszy. Dlatego trudno jest oddzielić te dwie książki i wystawić im oddzielne recenzje , oczywiście na początku dużo jest przypisów wprowadzających w drugi tom to jest on napisany w dokładnie tym samym klimacie.
W sumie jedyne co się zmienia to stosunek romansu do fantastyki , bo w drugim tomie wątek miłosny jest dużo bardziej rozbudowany od wszystkich pozostałych. Mnie wręcz trochę ten wątek relacji miedzy tą dwójką przytłoczył bo jest dość infantylny i rozdmuchany. Trochę za dużo jest opisywania płaczu bohaterki po tym jak Gideon „spojrzał lodowato”
Nie potrafię powiedzieć na czym polega fenomen tej książki, ale rzeczywiście nie sposób się od niej oderwać, człowiek z ciekawością pokonuje następne strony i mimo, ze czasami dostrzega brak jakichkolwiek wartości literackich to brnie nadal aż skończy. Mało tego teraz przeczytam...

mclena | 2016-08-11
Przeczytana: 22 czerwca 2015

"Broń, z którą człowiek nie umie się obchodzić, zostaje z reguły użyta przeciw niemu."

Dalsze losy Gwen i Gideona wciąż obfitują w niewyjaśnione zagadki, które nadal pozostawiają wyobraźni duże pole do popisu. Xemerius jest moją ulubiona postacią i ogromnie żałuję, że jest go tak mało w fabule. Są momenty, że sama sobie zadaję pytanie, co jest takiego w tej książce, że tak mi przypadła do gustu i na prawdę nie wiem. Powieść jest pisana prostym językiem, momentami rozbawia do łez i nie jest wymagająca od czytelnika, ale te podróże w czasie, zdolności Gwen i inne niewytłumaczalne zjawiska, przepowiednie - to wszystko w tak przyjemny sposób wprowadzają w ten poniekąd ekscytujący świat, że nie można się od książki oderwać.
Nigdy nie pomyślałabym, że kiedykolwiek jakaś lektura spod póra niemieckiego autora tak mnie od siebie uzależni, że nie będę w stanie przerwać czytnania na jakiekolwiek przyziemne rzeczy i to jeszcze w wydaniu młodzieżowym! Gorąco polecam.

Virginia | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Część drugą oceniam tak samo jak pierwszą, ponieważ jest zaczęta w momencie, w którym kończy się część poprzednia i dlatego trudno jest je ocenić oddzielnie. Nic dodać, nic ująć. Akcja cały czas się rozwija i brnie do finału. Nic nie jest przewidywalne ani oczywiste, nawet romans, który cały czas towarzyszy głównym bohaterom. Nawiasem "mówiąc" moje serce skradł Xemerius. Jego humor i cięte riposty są po porostu bezbłędne! POLECAM.

creatures | 2013-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Jejciu... Me serce krwawi! Gdyby ktoś spytałby mnie, gdzie podziewają się moje emocje pokazałabym na zgniecioną kartkę, znajdującą się w koszu na śmieci. Pierwsza część była exstra, mnie pozytywnie zaskoczyła, ale druga to dopiero WOW. Gideon pokazał nam swoją kochającą, naturę ta... Ale ta mroczna, przerażająca natura? ;/Pragnę przeczytać jak najszybciej ostatnią część,ale się tak boje... Polecam zapoznanie się z tą autorką. EMOCJE, EMOCJE, I JESZCZE RAZ EMOCJE !

,,[...]Prawdziwy rozsądek cierpi tam, gdzie do gry wkracza miłość.''

Weronika | 2014-08-22

Trylogia Czasu jest najlepszą trylogią jaką czytałam . Czytając ją odczuwałam takie same emocje co główna bohaterka : szczęście , smutek , nienawiść czy żal . Kończąc pierwszą część tej trylogii pozostało w mojej głowie dużo pytań bez odpowiedzi np: Co to jest Zielony Jeździec ? lub Dlaczego Lucy i Paul ukradli chronograf ? Błękit Szafiru jest drugą częścią Trylogii Czasu . W tej części poznajemy Xemeriusa , który jest gargulcem demonem . Xemerius bardzo pomaga Gwendolyn i staje się jej przyjacielem . Poznajemy też Raphela młodszego brata Gideona . Gwendolyn musi się nauczyć wielu rzeczy np:jak trzymać wachlarz w osiemnastym wieku a w tym ma jej pomóc Charlotte . Raphel wraz z Leslie pomagają dziewczynie dowiedzieć się co znaczy zielony jeździec . Gdy dziewczyna zostaje wysłana na elapsje spotyka swojego dziadka , który jest bardzo młody ale i tak jej pomaga znaleźć odpowiedzi na jej pytania . W książce rozwija się też wątek miłosny pomiędzy Gwendolyn a Gideonem . Diament wyznaje...

RUBIN KRĄG ZAMYKA
Gwendolyn Sepherd to rubin, ostatnia z dwunastu podróżników czasów urodzonych na przestrzeni wieków. Oczywiście miło by było, gdyby ktoś powiedział jej o tym wcześniej. Po kilku niekontrolowanych przeskokach w czasie , masie strachu i nerwów, trafia pod ochronę Strażników i wszystko zdaje się być pod kontrolą.
Niestety Gwendolyn nadal odsuwana jest od ważniejszych informacji, a wręcz uważana za szpiega. Reszta wierzy, że dziewczyna pomaga poprzedniej parze podróżników w czasie - Lucy i Paul'owi, którzy ukradli chronograf. Gwen sama nie może być pewna swojej niewinności, nikt nie wie jakie decyzje przyjdzie mu podejmować w przyszłości.
Nasza bohaterka nie wierzy też do końca w winie Lucy i Paula.
Jakby tego było mało, cała reszta wymaga od niej umiejętności i wiedzy w dziedzinach w których nie była szkolona. Wszystkie nadzieje na odziedziczenie genu podróży w czasie pokładano w jej kuzynce Charlottcie i to ona od dziecka szkolona była w historii, polityce, tańcu i...

Stworek_vel_Oka | 2018-01-04
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Tajemniczych podróży w czasie ciąg dalszy. Tym razem jednak, prócz całej groźnej, tajemniczej Rady Strażników, siejącej wątpliwości co do szlachetnych pobudek swoich działań, do gry wchodzi nowy, przesympatyczny bohater – Xemerius – który, od pierwszych chwil na kartach powieści, podbił moje serce, chociaż zdecydowanie nie przepadam za postaciami, które rzygają, chociażby była to tylko woda, jak w przypadku tego świetnego stworka. Książka wiele zyskuje dzięki komentarzom i docinkom Xemeriusa, który nie zwykł owijać w bawełnę. Czasem żałowałam, że słyszy go tylko Gwendolyn, bo myślę, że sporo mógłby namieszać, gdyby niechcący wymsknął mu się jakiś komentarz przy którejś postaci towarzyszącej naszej rubinowej podróżniczce w czasie. Może też dzięki niemu spojrzenia Gideona byłyby mniej lodowate, przez co Gwen mogłaby mniej skupiać się na mroźnym klimacie, który rzekomo powodują gałki oczne diamentowego przystojniaka.

Radośnie mogłam odbić się od ziemi (i myślę, że wraz ze mną...

justiiii88 | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Zagraniczne
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna część Trylogii Czasu za mną. Książkę czyta się z zapartym tchem, nadal nie wiadomo kto jest tym złym, choć pod koniec powoli wszystko się rozjaśnia...
Uczucie Gwendolyn i Gideona trochę rozkwita, ale można się pogubić o co chodzi Gideonowi - jego zachowanie bywa strasznie irytujące. Choć można się domyślać, że jest rozdarty. Wychodzi na to, że miał za zadanie rozkochać w sobie Gwendolyn, by móc nią manipulować (oczywiście na życzenie hrabiego de Saint Germain) a wychodzi, że pokochał ją naprawdę.
Wszystko dzieje się tak szybko, że nim się obejrzę, książka się kończy.. Ciekawi mnie jak Gideon wytłumaczy się przed Gwendolyn (i czy to hrabia okaże się tym złym? A Lily i Paul mieli powód by uciec z chronografem?) oraz czy coś połączy najlepszą przyjaciółkę Gwen i młodszego brata Gideona.
Polecam wszystkim!

MartaKu | 2015-05-11
Przeczytana: 10 maja 2015

II część jest na takim samym poziomie jak I, choć może ciut lepsza, bo więcej w niej humoru. Zadziwia mnie "fenomen" tej trylogii. Niby nic wielkiego, a człowiek nie może oderwać się od czytania 
Moim zdaniem zamiast 3 książek powinna być jedna. Nie widzę sensu w dzieleniu jej na 3 odrębne tomy.
Oczywiście od razu zaczynam czytać kolejną część. Historia się nie skończyła, więc nie mogę zostać z taką „niewiedzą”. 