Spadkobierca

Okładka książki Spadkobierca Agnieszka Pruska
Okładka książki Spadkobierca
Agnieszka Pruska Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Komisarz Barnaba Uszkier (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Barnaba Uszkier (tom 4)
Oficynka
2022-06-01
2018-03-28
9788367204286

Zdjęcie profilowe riterra11
7/10 ⭐

Spadkobierca - Agnieszka Pruska

"Spadkobierca" to kolejny tom z serii o Barnabie Uszkierze. Policjant ma do rozwiązania nową sprawę. Tym razem jest to brutalne morderstwo mężczyzny. Ofiara miała w specyficzny sposób uszkodzone nogi... Jeden z policjantów pracujących w zespole Uszkiera przypomina sobie o podobnej zbrodni sprzed lat...

Tym razem Pruska przenosi nas w przeszłość. Oprócz głównej linii czasu z Barnabą mamy jeszcze wstawki z przeszłości. Uwielbiam to w książkach kiedy akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych, a na koniec wszystko łączy się w całość.

Śledztwo jest żmudne i idzie powoli do przodu. Sama fabuła w spokojnym, płynnym tempie także idzie do przodu. Nie ma tu niespodziewanych zwrotów akcji (nie liczę zakończenia). Nie jest to powieść dla fanów dużej brutalności i wybuchów, ale nie jest nudno.

Zdjęcie profilowe riterra11
7/10 ⭐

Spadkobierca - Agnieszka Pruska

Czwarte spotkanie z Komisarzem Uszkierem owocne tak samo jak i poprzednie. Nowa podwładna, irytujący kolega "po fachu" i morderstwa podobne w swym "wykonaniu" do tych z przed lat. Czego chcieć więcej? Czasu na zaznajamianie się z kolejnymi tomami.

Troche nudna i przeciagajaca sie za bardzo ale lepsza niz Zeglarz. Znowu problem taki ze ksiazka po prostu 'bez ducha'.

Opasłe tomisko, ale przeczytałam w dwa wieczory. Ciekawa fabuła i zaskakujące rozwiązanie zagadki to warunki, które musi spełnić dobry kryminał. Autorce „Spadkobiercy” wyszło znakomicie. Chętnie sięgnę po jeszcze inne jej powieści.

51/52

51/52

Grube tomiska budzą moje wątpliwości, ale ten okazał się miłą niespodzianką. Przemyślana fabuła i zaskakujące rozwiązanie zagadki to warunki konieczne dla dobrego kryminału. „Spadkobiercę” z całą pewnością mogę do takich zaliczyć. Wpisuję autorkę na listę ulubionych.

Komisarz znowu na tropie.Polecam

Komisarz znowu na tropie.Polecam

Cykl o Barnabie Uszkierze czyta się coraz lepiej. Śledztwo nie polega już jedynie na narzekaniu na brak dowodów czy chociażby poszlak. Śledczy ruszyli w teren i powolutku odnajdują i wiążą poszczególne wątki dwóch morderstw. A jak do tego wszystkiego ma się mają się morderstwa popełnione nawet siedemdziesiąt lat temu. Żadnych powiązań, jedynie brutalność podobna. A jednak coś te wszystkie sprawy łączy. A smaczku dodaje pojawienie się w ekipie Uszkiera nowej policjantki. Jaka to osoba ( nie dała się polubić) i jaką ma rolę do spełnienia? To prawie udało mi się odgadnąć. Odgadłam rolę, którą odegrała ale za nic nie wymyśliłam motywu. Czytajcie sami.

Ostatnie spotkanie z naszym komisarzem Barnabą Uszkierem...
____
Jeśli kojarzycie poprzednie tomy, wiecie że do zarzucenia nie miałam praktycznie nic. Autorka potrafi pisać i zaskakiwać z umiejętnością dobrego pisarza, na najwyższym poziomie.
Ponownie widzimy przygody naszego policjanta z dobrze znaną nam grupą wokół. Przeczytamy o brutalnych morderstwach i tajemnicy, która jest ukrywa głęboko w kartach powieści. Z żalem opuszczam ten świat, przyznam się szczerze, że miałam obawy co do tych książek. Boimy się tego, czego nie znamy przecież. No proszę jak mi na dobre wyszło. Pani @agnieszka.pruska.autor dziękuję za szansę (która niestety zwaliłam w oczekiwaniu na recenzję, przepraszam ale chyba spaliłam się "zawodowo" na koniec roku 😕) oraz chciałam pogratulować warsztatu. Każdy tom będzie dla was smaczkiem w gatunku kryminalnym, gwarantuje!
Jeśli znowu ciekawi was, który tom podobał mi się najbardziej, to chyba "Żeglarz" (tom 3). Zachęcam jednak do przeczytania wszystkich pięciu.
____
O czym jest "Spadkobierca"?
Cofając się dobre lata wstecz, dowiemy się o morderstwach z 1945 które nieźle namieszały na ziemi Gdańskiej. Mija rok 2016, a Uszkier ma nowe zadanie do wykonania. Znaleźć mordercę Piotra Gąbrowskiego, no chyba że było to samobójstwo?
Gdzie kryje się łącznik poprzednich zbrodni?
Skomplikowana sprawa do rozwiązania czeka!

Ostatnie spotkanie z naszym komisarzem Barnabą Uszkierem...
____

Tym wpisem żegnam się z cyklem kryminalnym z Barnabą Uszkierem, jego zespołem i Gdańskiem, a za spotkanie z nimi dziękuję Autorce @agnieszka.pruska.autor 🖤⁣

Tym razem w swojej książce Autorka umieściła historię (nieco zmienioną),która wydarzyła się w roku 1945, tuż po wyzwoleniu, nieopodal jej domu. To nią zaczyna się ten tom.⁣

Jeżeli czytaliście moje wcześniejsze wpisy dotyczące tej serii, to wiecie, że ten cykl charakteryzuje przyjemny język, rozbudowana fabuła, która mocno skupia się na tym, jak prowadzone jest śledztwo.
W centrum uwagi znajdują się Barnaba Uszkier i jego zespół wraz z panującymi w nim relacjami.
Ta część jest trochę inna niż pozostałe, za sprawą serii brutalnych morderstw sprzed dekad, co czyni prowadzone śledztwo bardziej zagadkowym.⁣

Rok 2016.⁣
Na jednym z gdańskich osiedli znalezione zostaje ciało młodego mężczyzny Piotra Gąbrowskiego.
Został zamordowany, czy było to samobójstwo?⁣
Barnaba z zespołem, w którym pojawił się nowy nabytek z długimi szponami, przystępują do wyjaśnienia zagadkowej śmierci, która okazuje się być powiązana z serią zbrodni z przeszłości⁣.

Rok 1945.⁣
Z ogromnym okrucieństwem zostaje wymordowana niemiecka rodzina Schulzów, rodzice i ich dwie córki. Wszystkie kobiety zostały zgwałcone.⁣
Są takie czasy, że nikt nie wie, czy zrobili to Rosjanie, czy Polacy, a sąsiedzi, również ze strachu, nie reagują.⁣

Rok 1965.⁣
Dwadzieścia lat później w Kurowskich przypadkowy przechodzień natyka się na zmasakrowane ciała pewnego małżeństwa.⁣

Rok 1988.⁣
Mija kolejnych dwadzieścia trzy lata, gdy dochodzi do napadu na rodzinę Wielkopolskich w ich domu. I tu dochodzi do masakry...⁣

Dla mnie to najlepsza z części w tym cyklu z uwagi na wprowadzone przez Autorkę dodatkowe elementy, które wciąż utrzymane w tonacji charakterystycznej dla pióra Pani Agnieszki, dodają jej dodatkowego smaczku.⁣
Życie Barnaby jest zagrożenie, a wszyscy wokół (no może wszyscy) przejmują się jego bezpieczeństwem.⁣

Jeżeli lubicie zagadki kryminalne, ale nie po drodze Wam ze scenami ociekającymi krwią i przesadnym okrucieństwem, to seria ta sprawi Wam przyjemność.

Jeżeli czytaliście moje wcześniejsze...

• Thriller/sensacja/kryminał