Ornat z krwi

Seria: ABC
Wydawnictwo: Oficynka
Dorota_1988

Kiedy ornat spływa krwią… Przez wieki kościoły Malborka, Kwidzyna, Gdańska i Fromborka skrywały wielką tajemnicę. Przywędrowała ona na te tereny wraz ze św. Wojciechem, by przez stulecia znajdować się pod ochroną największych myślicieli, w tym braci Mikołaja i Andrzeja Koperników. Aby ją chronić przed żądnymi władzy osobami, zginęło wiele osób. I ginie do dziś… Archeolożka Ewa Rimmel oraz...

Kiedy ornat spływa krwią…

Archeolożka Ewa Rimmel oraz dziennikarz Tomasz Horn nagle znajdują się w centrum wyjątkowo niebezpiecznych wydarzeń. Ktoś, wyraźnie czegoś szukając w kościołach, brutalnie i bez skrupułów zabija księży, a także wkracza na tereny prowadzonych wykopalisk. Ewa i Tomasz, chroniąc życie swoje i przyjaciół, zaczynają śledztwo, którego finał okaże się totalnym zaskoczeniem dla wszystkich.

źródło opisu: http://oficynka.pl/katalog/ornatzkrwi/

źródło okładki: http://oficynka.pl/katalog/ornatzkrwi/

Drugie spotkanie z dziennikarzem Tomaszem Hornem niestety bardzo mnie rozczarowało.
Nie sam temat, bo pomysł na powieść jest bardzo dobry i mogła z tego powstać bardzo ciekawa książka gdyby nie fakt, że zabrakło w niej prawdziwych emocji.
Jest co prawda szybka akcja,są morderstwa księży, pościgi,tajemnicza sekta i jej nawiedzony przywódca "Pasterz", który utrudnia prace wykopaliskowe, ale mnie ta powieść zbytnio nie wciągnęła przez niepotrzebne dłużyzny. Szczególnie dotyczy to retrospekcji o św. Wojciechu i braciach Kopernik.
Czyta się szybko bo autor ma niezłe pióro i posiada wiedzę na temat Warmii i Mazur czy opisywanych wydarzeń historycznych, są też krótkie rozdziały, które ułatwiają czytanie. Bohaterowie też całkiem sympatyczni i nawet księża są przedstawieni jako normalni ludzie, ze swoimi wadami i zaletami.
Początek bardzo dobry, potem moje emocje trochę opadły, bo ich po prostu nie było a zakończenie to kompletna porażka która niestety zepsuła cała powieść.
Druga część...

andrzej berdowicz | 2018-10-08
Przeczytana: 03 października 2018

Książkę czyta się bardzo szybko. Autor bardzo fajnie połączył wątki historyczne z teraźniejszością. Polecam choć nie jestem fanem kryminałów.

imarba | 2017-10-29

„Ornat we krwi” to pierwszy tom trylogii Krzysztofa Beśki opisującej przygody dziennikarza Tomasza Horna. Tak się złożyło, że przeczytałam wszystkie trzy tomy, ale w odwrotnej kolejności. To znaczy zaczęłam od „Konstelacji zbrodni”. Poprawiłam „Kryptą Hindenburga”, a na deser zafundowałam sobie „Ornat we krwi” i to co powiem może zaskoczyć, ale wszystkie te powieści są napisane w taki sposób, że można je czytać w dowolnej kolejności i tak wszystkie są doskonałe. Jest to oczywiście specyficzny gatunek, to kryminał sesnasyjno-przygodowy z historią jako głównym elementem napędzającym akcję, będącym zarówno czymś w rodzaju pretekstu jak i ostatecznego wyjaśnienia.
Historia u Beśki jest żywa, prawdziwa, nieco może ubarwiona, ale nie przeinaczona. W „Ornacie” mamy ciekawe odniesienia do Kopernika (nie, nie do Mikołaja tym razem) i do świętego Wojciecha i to dość niezwykłe, oraz opowieść o grupie kleryków z seminarium w Pelplinie.
Już sam tytuł sugeruje iż powieść będzie miała jakiś...

niemampomysłunanick | 2017-09-27

Ksiązkę uważam za totalny niewypał, natomiast wiąże mnie z nią jedna rzecz - swego czasu w jakiejś książce znalazłem wyrwaną stronę z innej książki, była to właśnie brakując strona z tej powieści. Uznałem to za znak, stronę zachowałem, kiedyś się z nią zaznajomię.

ogre | 2017-02-08

Darmowej książce nie zagląda się w...nie wiem w co, ale da się to przeczytać, więc nie jest źle.

dasza | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Za okładkę na poziomie powieści Daniel Steel czy Mary Higgins Clark powinno być o gwiazdkę mniej ;) To nie zachęca do czytania!
A poważniej powieść w klimacie Dona Browna (choć mnie osobiście cały "Kod" rozczarował) czyli bierzemy coś z naszej, polskiej historii i dorabiamy sensacyjne wątki.
Mamy dzienikarza z wielkiej Warszawy, młodych i starych archeologów, księży, św. Wojciecha i nawet Koperników, sektę i cały wachlarz sił mundurowych.

Mamy przysłowiowy MacGuffin, który powoli zanika wraz z upływem stron tego nie chudego tomiszcza. Mamy sympatycznych bohaterów i mega złoczyńce godnego prawie Goldfingera czy innego arcyłotra z Bonda.

Akcja powieści zadziwiająco wciąga mimo przeskoków od Św.Wojciecha, Kopernika po czasy współczesne i różne lokalizację. Jeśli nawet tematyka wydaje się oklepana skarb, tajne stowarzyszenie czy sekta czyta się to bardzo dobrze.

Czas zamówić Kryptę Hindenburga czy poziom zostanie utrzymany.

Pożeracz | 2016-09-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Zbieg okoliczności splata losy młodej archeolog i wracającego z wakacji dziennikarza, by rzucić ich w wir intrygi, w której z zagadkowych przyczyn giną księża, tropy prowadzą wgłąb historii, a teraźniejszość straszy widmem wojny.

Świadomie użyłem określenia "młoda archeolog" - nic tak mnie nie irytowało w trakcie lektury, jak owa "archeolożka".
Horn i Ewa Rimmel muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwami i tajemnicami, które niczym klątwa faraona z piramidy, wyszły z otwartej podczas wykopalisk krypty. Tajemnice Wojciecha, biskupa praskiego i braci Koperników, zagadkowa konfraternia, mroczny i niebezpieczny Pasterz. Zgony kapłanów nie pomagają rozwikłać powiązań między nimi, bo na pierwszy rzut oka nie są to napady rabunkowe - dopiero z czasem staje się jasny nie tyle przedmiot poszukiwań, co kierunek, jakim podążać.
Mam mieszane uczucia po lekturze tej powieści. Świetny pomysł na fabułę, wartka akcja, zróżnicowane postaci, mimo zasadniczego wątku religijnego - brak nut...

wasilka | 2016-03-22
Przeczytana: 2016 rok

Lubię poznawać książki polskich autorów. To wspaniała przygoda, ponieważ mogę dzięki temu znaleźć się w miejscach, do których jeszcze nie dotarłam. Poza tym zdarza się, że udaje mi się nawiązać kontakt z pisarzem, a to już jest naprawdę bezcenne. Nie lubię jednak, gdy porównuje się autorów do innych, być może bardziej znanych na całym świecie. Rozumiem, że tym kierują się współczesne działania promocyjne i reklama powinna dotrzeć do jak największej liczby osób. Takie są prawa rynku. Najbardziej popularnymi ikonami literatury, do których odwołują się słynne portale książkowe są chyba dwa nazwiska: Dan Brown i Stephen King. I takie odniesienie znalazłam w związku z powieścią "Ornat z krwi", którą napisał Krzysztof Beśka. Zbuntowałam się na wstępie, ponieważ uważam, że każdy autor jest inny i pisze po swojemu. W każdym razie Krzysztof Beśka został ogłoszony polskim Danem Brownem. Nieco to ryzykowne. Oczywiście, zanim wyda się taki osąd warto przeczytać książkę.
"Ornat z...

Michał Urbanowicz | 2016-03-04
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 03 marca 2016

Powieść czyta się dobrze. Dużo się w niej dzieje, bohaterowie co i rusz mają jakąś przygodę. Jednak obraz całości nie do końca daje radę. Nie przypadł mi do gustu żaden z licznych bohaterów tej książki, a to rzadko sie zdarza. Sama fabuła konstruowana jest dość naiwnie, a zakończenie jest co najmniej lekko dziwaczne. Książka do zapomnienia, bo jednak lekko nijaka.

ZapomnianaBiblioteka | 2016-02-07

Ostatnie dni sierpnia. Dobiega końca urlop dziennikarza Tomasza Horna. Czterdziestoletni mężczyzna wraca znad Bałtyku do Warszawy. Kto wie, jeśli wybrałby inną drogę, być może szybko dotarłby do stolicy, zasiadł za redakcyjnym biurkiem i przystąpił do pisania kolejnego artykułu do swej gazety. Gdyby tak postąpił, ominęła by go jednak przygoda życia, a czytelnicy straciliby okazję do spędzenia kilku wieczorów nad wciągającą, przepełnioną sensacyjnymi wątkami lekturą.

Więcej na: