Echo serca

Piotr Liana Wydawnictwo: Oficynka kryminał, sensacja, thriller
Oficynka
2018-06-01
2018-06-01

Dzisiaj nikomu nie można wierzyć każdy widzi coś innego.

Dzisiaj nikomu nie można wierzyć każdy widzi coś innego.

"Echo serca" autorstwa Piotra Liany to thriller kryminalny, który zabiera nas w emocjonalną podróż pełną napięcia i tajemnic.

Fabuła powieści rozwija się dynamicznie, zaczynając od oskarżeń o błąd w sztuce lekarskiej, który prowadzi do śmierci pacjentki i dalszego rozpadu życia głównego bohatera. Strata żony i samobójstwo córki tylko zaostrzają jego dramatyczne doświadczenia. Autor wykreował świat lekarza, który błyszczy na polu zawodowym, ale nagle traci wszystko, w tym szacunek, pracę i przyjaciół.

Niespodziewanie pośród tych trudnych wydarzeń pojawia się Daniela, która staje u jego boku, a аkсjа powieści nabiera tempa wraz z serią samobójstw dzieci. Kiedy okazuje się, że nie są one przypadkowe, a dziecko doktora staje się potencjalną ofiarą, rozpoczyna się wyścig z czasem, który dodaje kolejne emocje do historii.

Piotr Liana doskonale balansuje pomiędzy rozwijaniem fabuły, odkrywaniem tajemnic i budowaniem postaci. Bohaterowie są dobrze wykreowani i stanowią serce tej historii.

Autor nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak korupcja, niesłuszne oskarżenia, In Vitro, samobójstwo czy śmierć najbliższych. Liana sięgnął po tematy związane z ludzkim doświadczeniem, które często pozostają tabu lub są trudne do omówienia.

Ogromnym minusem tej powieści jest brak wiarygodności postępowania ze strony organów ścigania. Nie potrafię zrozumieć czemu nie został przesłuchany główny podejrzany a jego najbliższa rodzina przez cały czas brała czynny udział w dochodzeniu?

Kluczowym elementem powieści jest zakończenie, które bardzo mnie zaskoczyło swoją nieprzewidywalnością. Choć ta postać przewijała się często i stanowiła ważny element fabuły, to nie brałam jej pod uwagę podczas typowania mordercy. To zakończenie niesie ze sobą wyjaśnienie odpowiedzi na wiele kluczowych pytań oraz zdradza motyw, którym kierował się morderca, aby zabijać. To właśnie ta część lektury stanowi najlepszą jej część.

"Echo serca" to lektura dla niewymagającego czytelnika, któremu nie zależy na wiarygodności fabuły lecz szybkiej akcji z ciekawą zagadką i dobrze wykreowanymi postaciami.

Świetny thriller, nieprzewidywalny, zaskakujący i mroczny. Dlaczego ktoś niszczy życie doktora Rota? Nie dość nieszczęść go spotkało? Kto zabija nastolatków z pewnej szkoły?
Powieść przypomina pojedynek szermierczy wypad, cięcie, kwinta. A na koniec flinta i wielki finał, zaskakujący i ... przeczuwany przeze mnie.

Tzw. lekki kryminał, który czyta się bardzo dobrze, do tego stopnia, że chce się sięgnąć po inne tytuły Piotra Liany. Bardzo rzadko czytam takie książki, jeśli ktoś lubi dać się ponieść misternie skonstruowanej fabule to Liana go nie zawiedzie.

Ostatnio trafiam na same perełki, dlatego też chcę podzielić się jedną z nich.

"𝙴𝚌𝚑𝚘 𝚜𝚎𝚛𝚌𝚊" - 𝚊𝚞𝚝𝚘𝚛 𝙿𝚒𝚘𝚝𝚛 𝙻𝚒𝚊𝚗𝚊

Nie bójcie się tych "500" stron 😁
Powieść jest fenomenalna i poruszy cię od pierwszych stron.

Głównym bohaterem jest Krzysztof Rota - wdowiec, sam wychowujący nastoletnią córkę.
Jest znanym i szanowanym kardiologiem.
Powinien czuć się szczęśliwym w swym ustabilizowanym świecie, jednakże nastał dzień, kiedy Jego świat runął.
Na przedmieściach Tarnowa zostaje zamordowana Jego ukochana córka Nina. Jej śmierci towarzyszą niejasne okoliczności.
Czy był to wypadek, morderstwo a może to jednak samobójstwo?
Prokuratura nie wszczyna dochodzenia, więc zrozpaczony ojciec nastolatki podejmuje samotną walkę z systemem.
Policja, szpital, prasa - wszyscy są przeciwko niemu i skrzętnie utrudniają mu Jego prywatne śledztwo.
W tym samym czasie dowiaduje się, że został zawieszony w pracy z uwagi na śmierć pacjentki.
Jego problemy się piętrzą, a sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy po kolei zaczynają ginąć młodzi ludzie z prywatnej szkoły do której uczęszczała również Nina.
Czy samobójstwa dzieciaków mają coś wspólnego z rodzicami?
Kim jest ten psychol i co go popycha do tak makabrycznej zbrodni?
Czy Krzysztofowi uda się odnaleźć mordercę?
"Echo serca" jest 100% thrillerem psychologicznym i zarazem medycznym, który trzyma w napięciu do samego końca.
Jest ciekawy, zaskakujący i osadzony w polskich realiach.
Kiedy wyda ci się, że już wszystko wiesz okazuje się, że tak naprawdę nic nie wiesz...

POLECAM

Ostatnio trafiam na same perełki, dlatego też chcę podzielić się jedną z nich.

"𝙴𝚌𝚑𝚘 𝚜𝚎𝚛𝚌𝚊" - 𝚊𝚞𝚝𝚘𝚛 𝙿𝚒𝚘𝚝𝚛 𝙻𝚒𝚊𝚗𝚊

Nie bójcie się tych "500" stron 😁
Powieść jest fenomenalna i poruszy cię od pierwszych stron.

Jest znanym i szanowanym kardiologiem.
Powinien czuć się szczęśliwym w swym...

Bardzo ciekawa i trzymająca w napięciu książka. Fabuła bardzo dobrze skonstruowana, wciąga czytelnika w wir wydarzeń, z każdym rozdziałem akcja nabiera tempa i nie zwalnia do samego końca. Autor prawie cały czas pogrywa z czytelnikiem naprowadzając nasze podejrzenia od jednej osoby do drugiej, aby na samym końcu rzucić bombę, która nas zaskoczy i wprawi w osłupienie. Książka bardzo mi się podobała, autor wprowadza wiele wątków i tajemnic, które stopniowo zaczynają się układać w całość i prowadzą do rozwiązania kryminalnej zagadki. Piotr Liana stworzył fabułę bardzo dokładnie, mimo iż książka jest dość obszerna wszystko jest w niej na swoim miejscu, nie ma zbędnych opisów, każdy szczegół jest bardzo dobrze dopracowany. Poznajemy wiele ciekawych osób, głównego bohatera Krzysztofa Rotę można polubić od początku i współczuć mu tragedii jaka go spotkała. Resztę na jego temat poznacie sami czytając powieść. Krzysztof Rota jest cenionym kardiologiem i ordynatorem szpitala w Tarnowie. Odnosi same sukcesy na polu zawodowym do czasu zarzutu o błąd w sztuce lekarskiej , w wyniku którego umiera pacjentka. Jego życie prywatne już nie przypomina sielanki, najpierw ginie jego żona, a teraz w tym samym czasie co pacjentka przez niego operowana jego córka Nina popełnia samobójstwo. Ułożony świat lekarza zaczyna się sypać. W ciągu kilku dni traci wszystko, córkę, szacunek, pracę oraz przyjaciół. Niespodziewanie wśród tych wszystkich zawirowań w jego życiu pojawia się tajemnicza Daniela, jedyna osoba, która staje po jego stronie. Akcja powieści nabiera tempa, gdy po córce doktora kolejne dziecko popełnia samobójstwo. Gdy okazuje się, że dziecko jednak zostało zamordowane i wszystko wskazuje na to, że będzie kolejna ofiara policja rozpoczyna wyścig z czasem aby zapobiec kolejnej tragedii. Autor porusza bardzo ciekawy temat jakim jest metoda In Vitro, jak są postrzegane dzieci zrodzone z tej metody, jak są przyjmowane przez zacofane społeczeństwo. Przy tej powieści nie ma szans na nudę, autor przez całą książkę trzyma nas w napięciu, akcja powieści pędzi z każdym rozdziałem. Jest to bardzo pasjonujący thriller bardzo głębokim przesłaniem. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, każdy z nich dokładnie opisany, ma swoją historię, poglądy i charakter. Genialna fabuła i bardzo dobrze rozbudowane watki to tylko nieliczne zalety powieści. Zagadka jaką przedstawia nam autor jest intrygująca i bardzo tajemnicza. Bardzo lubię jak książka swoja historią porywa mnie w wir akcji i nie mogę się od niej oderwać dopóki nie poznam zakończenia. Jest to jedna z tych pozycji, o której szybko się nie zapomni, pozostanie na długo w pamięci. W książce znajdziemy wszystko co powinien zawierać dobry thriller psychologiczny, dobra akcja, tajemnica, napięcie oraz troszkę humoru, który nadaje książce szczególnego charakteru. Gęsta atmosfera oraz sposób w jaki są prowadzone watki pozostają mocnym punktem powieści. Okładka książki mega przyciągająca i oddająca jej charakter, duży plus dla wydawnictwa za czcionkę, która nie męczy oczu i przez to czyta się ja bardzo szybko mimo jej objętości. Warto przeczytać powieść i docenić naszego polskiego autora za thriller, który jest rewelacyjny. Książkę będę polecać każdemu kto lubi napięta akcje i mega zaskakujące zakończenia.

Piotr Liana (farmaceuta z Gorlic, obecnie mieszkający w Tarnowie) zadebiutował w 2015 roku powieścią Persona non grata, której akcja działa się w wymyślonej przez autora miejscowości Kłobuczka.

W 2018 autor wydał swoją drugą powieść, której akcja dzieje się już w Tarnowie (moim i autora mieście, do którego przeprowadziliśmy się wiele lat temu).

Głównym bohaterem powieści jest Krzysztof Rota, który usiłuje rozwikłać tajemnice śmierci swojej jedynej córki Niny. Jednak z każdej strony mężczyzna napotyka na opór. Dopiero śmierć kolejnego nastolatka stawia na nogi policję i prokuraturę.

Ze strony policji sprawą zajmują się komisarz Iwona Suda oraz aspirant Błażej Widełka. Ten duet pragnie za wszelką cenę rozwikłać sprawę tajemniczych powieszeń młodych ludzi. Tarnów to mało miasto, więc także bliscy wspomnianej pary policjantów, są w nią zamieszani. Jednak jeśli chcecie się dowiedzieć w jaki sposób to zapraszam do przeczytania tej książki.

Książka jest dość sporych rozmiarów (liczy 545 stron) i jest bardzo wciągająca. Jednak w mojej opinii ma dwie zasadnicze wady. Jedną z nich jest postać Dziennikarza, który w normalnych warunkach nie miałby prawa bytu w Tarnowie. Druga wada jest również powiązana z owym dziennikarzem, którego działania powodują dziwne wydarzenia w samym mieście. Mieszkam tu już ponad 13 lat i nie wyobrażam sobie, by takie rzeczy tutaj się działy. Dla innych czytelników (z innych miast) te rzeczy nie będą miały znaczenia mnie jednak bardzo raziły.

Jak już wspomniałem książka była bardzo wciągająca. Do jej przeczytania potrzebowałem zaledwie 8 posiedzeń oraz 13 dni (to nie z winy książki, lecz obowiązków domowych i nie tylko).

Książkę oczywiście polecam, a już niedługo wrócę do komisarz Sudy, gdyż w kolejce czeka Test tolerancji.

Głównym bohaterem powieści...

Thriller psychologiczny "Echo serca" Piotra Liany to dla mnie trochę jak powrót do przeszłości pod względem miejsca akcji. Autor zaprosił nas bowiem do Tarnowa a to miasto gdzie chodziłam do liceum, wcześniej wielokrotnie bywałam. Dlatego takie miejsca jak Park Strzelecki z Mauzoleum Bema, Burek, Falklandy, Krzyż, ulice Lwowska, Wałowa czy Szujskiego są mi znane. Wraz z bohaterami wędrowałam nimi w wyobraźni.

Na obrzeżach Tarnowa, w domku letniskowym w Krzyżu, zostaje znaleziona martwa nastoletnia dziewczyna. Okazuje się, że to Nina, córka znanego kardiologa Krzysztofa Roty. Policja wyklucza udział osób trzecich i twierdzi, że to było samobójstwo.

W tym samym czasie lekarz zostaje obciążony śmiercią jednej z pacjentek, którą operował tego dnia - Anita Skowron umiera, jej córka straszy sądem a Rota wysłany na przymusowy urlop stara się dowieść, że nie popełnił błędu. Jest ktoś kto mu pomaga, ryzykując. Ale są też tacy, którzy robią wszystko, by mu zaszkodzić. Jak zakończy się ten wątek? Czy kardiolog odzyska stanowisko i honor?

Starszy aspirant Błażej Widełka i komisarz Iwona Suda zajmują się sprawą powieszonych nastolatków, bowiem Nina nie była ostatnia... Widełka nie wierzy, że to było samobójstwo. Co łączy kolejne zgony? Śmierć tych młodych ludzi staje się powodem nacisków, w sprawę angażują się media, politycy, jest też szeroko pojęta moralność a nawet... seksafera!

Całkiem wyborny thriller psychologiczny, były ciary, napięcie, mnóstwo zagadek i perfekcyjnie mylone tropy! Momentami (zwłaszcza na początku) dość pokręcona akcja, kolejne podrozdziały to czasami powrót do przeszłości i ciężko było się odnaleźć gdzie aktualnie się znajdujemy (przeszłość czy teraźniejszość). Jednak kiedy już zrozumiemy początkowe powiązania kto, kiedy i co się wydarzyło, to potem już nie można oderwać się od tej całkiem sporych rozmiarów książki.

"Pobyt" w Tarnowie dobrze mi zrobił, odmłodził mentalnie, powróciły znajome ścieżki, choć trudno było po nich "kroczyć", gdy były pokryte śladami dla techników i kolejnymi martwymi ciałami.

Bohaterowie bardzo konkretnie scharakteryzowani, zarówno Ci pozytywni jak i "czarne charaktery". A poza postaciami pierwszego planu są też intrygujący z planu drugiego i z tła - Daniela Stein, Dziennikarz, dyrektor szpitala, jedna z pielęgniarek czy też staruszek Antoni. I jeszcze duet policjantów! Dość wyjątkowy zwłaszcza z uwagi na zaangażowanie Sudy w sprawę.

Przyznaję, że w czasie czytania mózg pracował na wysokich obrotach. Wraz z doktorem Rotą próbowałam rozwikłać przyczynę śmierci pacjentki, chociaż żargon i terminy medyczne zupełnie nic mi nie mówiły to zdziwienie co do prawdy było.
Jednocześnie bardzo wciągnęłam się w poszukiwanie mordercy nastolatków - tutaj to dopiero autor wyprowadzał w przysłowiowe pole! Miałam wiele typów a na koniec i tak szok! Nie takiego finału się spodziewałam...

Jednym słowem akcja się rozwija, okoliczności zgonów i miejsca wybrane na śmierć są interesujące a czytelnik wciąż o niej rozmyśla i próbuje odgadnąć o co chodzi w aferze z licealistami. Czy Tobie się to uda? Sprawdź!

Podsumowując - "Echo serca" to przede wszystkim groźby, szantaże, podejrzane umowy, włamania, wybaczenie, ale też okrutna rzeczywistość i demony przeszłości. Morderstwa czy też samobójstwa młodych ludzi poruszają najmocniej. Zemsta smakuje wybornie, przeszłość dobitnie uderza w tych, którzy pragną o niej zapomnieć. Jestem bardzo na tak i cieszę się, że na półce czeka inna książka Liany "Test tolerancji" - jest jej bardzo ciekawa.

Świetna książka. Nie można się przy niej nudzić. Zaskakuje.

Świetna książka. Nie można się przy niej nudzić. Zaskakuje.

Całą książkę czytałam z zapartym tchem, trochę mi to zajęło czasu, w końcu książka ma sporą objętość. Powiem tak, musicie ją przeczytać.

• Kryminał