Spadkobierca

Cykl: Komisarz Barnaba Uszkier (tom 4) | Seria: ABC
Wydawnictwo: Oficynka
tree

Gdańsk jest przez lata nękany serią tajemniczych morderstw, których początki sięgają 1945 roku. Pod koniec 2016 roku na jednym z gdańskich osiedli zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny. Instynkt podpowiada komisarzowi Uszkierowi, że nie jest to tak prosta zbrodnia, na jaką wygląda. Zapowiada się długie i skomplikowane śledztwo.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Od dłuższego czasu widzę u siebie dwie zmiany. Pierwsza to ilość przeczytanych debiutantów, których w roku 2018 gościłam u siebie wyjątkowo wielu. Druga to czytanie polskich autorów. Z bólem serca, ale i ręką na nim mówię, że zdecydowanie ich unikałam. Nie czułam ich, byli dla mnie mdli i powierzchowni. Jednak znalazło się kilku, którzy porwali mnie w swój świat. Wśród nich jest Agnieszka Pruska i jej cykl z komisarzem Uszkierem. „Spadkobierca” to już czwarty tom jego przygód, który mimo swej objętości zniknął w zaledwie trzy wieczory.

W Gdańsku pod koniec 2016 roku znaleziono zwłoki młodego mężczyzny. Śledztwo dostaje komisarz Uszkier, który prowadzi je wraz ze swoją stałą ekipą przyjaciół. Jednak dostaje do pomocy dodatkową parę rąk, która w ostateczności przynosi więcej strat niż korzyści. Pomijając fakt, że nikt nie potrafi się z nią dogadać, a ona nie próbuje nic z siebie dać najchętniej oddelegowują ją do nic nieznaczących lub monotonnych zajęć, których przy okazji nie...

Izabela Pycio | 2018-10-31
Przeczytana: 31 października 2018

"Pół Gdańska trzeba by było sprawdzić... nie będą szukali na ślepo, tylko metodą kolejnych wykluczeń i podejrzeń, ale to proces bardzo czasochłonny i wymagający zaangażowania wielu ludzi."

Towarzyszę twórczości autorki od początku serii o nadkomisarzu Barnabie Uszkierze ("Literat", "Hobbysta", "Żeglarz"). Trzeba się przyzwyczaić do spokojnych nut prowadzenia akcji, nastawić na zrównoważone i drobiazgowe śledztwo, staranną analizę dowodów, rzetelne przesłuchania świadków, żmudne rozważania i krokowe wysuwanie hipotez. Osoby szukające w kryminałach szybkiego tempa, spektakularnych incydentów, nagłów zwrotów w scenariuszu zdarzeń nie zaspokoją apetytu na dynamiczną i mroczną sensację. Otrzymujemy powieść stonowaną, choć mocno urealnioną, która dzień po dniu, godzina po godzinie, działanie po działaniu, przybliża czytelnika do detektywistycznej prawdy. Rozwiązywanie zagadki morderstw w ciekawie rozwiniętej atmosferze ma urok, potrafi przykuć uwagę, zaangażować w snucie domysłów i...

withwords_alexx | 2018-09-25

"W chwili gdy ktoś ginie, staje się dla nas głównie źródłem informacji, łączniki między nami a mordercą. Ważniejszy jest morderca, który żyje i może zabić kolejną osobę. A przecież zawsze jest ktoś, czyja śmierć jest dla bliskich dramatem.", czyli Spadkobierca od Agnieszki Pruskiej.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Agnieszki Pruskiej. Spadkobierca to czwarty tom z serii z Komisarz Barnabą Uszkier. Z początku nie mogłam się połapać kto jest kim. Postacie myliły mi się, a Pruska z każdą stroną dokładała kolejne. Dla fanów serii to oczywiście nie problem.

Na jednym z gdańskich osiedli zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny. Czy to morderstwo jest powiązane z innymi?

Cytat, który znajduje się w tytule tej recenzji strasznie mi się spodobał.

Autorka połączyła kilka zbrodni, które wydarzyły się na przestrzeni kilkunastu lat. W pewnym momencie sprawa przybiera niebezpieczny obrót, a Uszkier lekceważy to, a więc lekceważy przeciwnika.

Spadkobierca to ponad 600...

basik | 2018-07-18

Niestety nie czytałam poprzednich powieści z cyklu o komisarzu Uszkierze i to był mój błąd, bo początkowo nie mogłam się połapać kto jest kim. Autorka raz wymienia bohaterów z nazwiska a raz z imienia i to trochę utrudnia czytanie.
Później też nie jest lepiej bo w miarę rozwoju śledztwa przybywają kolejne osoby, kolejne nazwiska do zapamiętania.
Cała fabuła to przeważnie powolne,żmudne śledztwo dotyczące brutalnego morderstwa młodego mężczyzny, do tego mimo przesłuchania wielu osób brak jest konkretnego motywu.
Akcja rozkręca się powoli i czasami byłam już trochę znużona bo w zasadzie nic ciekawego się nie dzieje. Ciągłe rozważania komisarza jak to mogło wyglądać i co by było gdyby nic do akcji nie wnoszą i nie powodują, że śledztwo posuwa się do przodu. Jest kilka ciekawych sytuacji gdy nagle coś się zaczyna dziać ale to za mało jak na tak obszerną powieść.
Powieść nie wzbudziła we mnie żadnych większych emocji i przypuszczam, że gdyby skrócić ją o niepotrzebne i mało ciekawe...

Przeczytana: 03 lipca 2018

„Komisarz był już tu wiele razy, ale zawsze czuł się nieswojo. Nie dlatego, że niepokoiły lub przerażały go zwłoki, ale dlatego, że ich widok nieodmiennie kazał mu się zastanawiać kto i dlaczego zabił tych ludzi.”
Do akcji, za sprawą Agnieszki Pruskiej, powraca niepowtarzalny komisarz o niebanalnym imieniu i nazwisku. Barnaba Uszkier, pracujący w gdańskiej policji, jest typem pozytywnego, „grzecznego” gliny, który uczciwość i pracowitość ma w małym palcu aikidoki. Tym razem jego zespół ma do rozwiązania zagadkę śmierci młodego mężczyzny, którego przed śmiercią dotkliwie pobito. Tropy w śledztwie prowadzą niespodziewanie w przeszłość, aż do lat tuż po wojnie. Czy istnieje powiązanie między dawnymi i współczesnymi zbrodniami? Dlaczego morderca stosuje takie okrutne metody okaleczenia? Jak wybiera ofiary i czy ma inny cel, poza ich uśmierceniem?

„Najcenniejsza jest jej wiedza, ale zawsze lepiej współpracuje się z kimś, kto nie pluje jadem naokoło, nie warczy na współpracowników,...

nikolsosna | 2018-06-15

ambros | 2018-06-05
Przeczytana: 31 maja 2018

Rok 1945. W powojennym, zniszczonym Gdańsku, zostaje zamordowana pięcioosobowa rodzina Schultzów. Zastanawiano się nad motywem zabójstwa, spekulowano motyw na tle rabunkowym, gdyż rodzina ta wzbogaciła się w czasie wojny, może w grę wchodziła zemsta? Różne wersje brano pod uwagę, jednak prawdziwych motywów nie poznano, jak również nie znaleziono sprawców tego okrutnego mordu.
Rok 1965. W rozwijającym się po wojnie Gdańsku na przydrożnej drodze znaleziono ciała dwóch osób, kobiety i nastoletniego chłopca. Jak się później okazało, była to Zofia Kurowska z synem. Zwłoki były zmasakrowane, potraktowane bestialsko. Podejrzenia padły na konkubina zamordowanej, jednak szybko okazało się, że był on niewinny. Sprawcy byli nadal na wolności.
Rok 1988. W swoim domu, w gdańskiej Oliwie, zostają napadnięci i brutalnie pobici Państwo Wielkopolscy. Starsi sympatyczni ludzie, spokojni, nikomu nie wadzący. Poszkodowani przeżyli, jednak nie pamiętali okoliczności napadu. Sprawców nie odnaleziono....

MonikaOlga | 2018-05-20
Przeczytana: 20 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rok 1945. Gdańsk. Zamordowano rodzinę. Wszystkie ofiary miały zmasakrowane kolana.

Rok 1965. Gdańsk. Odnaleziono zwłoki dwóch osób. Ofiarami była kobieta i jej syn. Zarówno ona, jak i on mieli zmasakrowane kolana.

Rok 1988. Gdańsk. Pobito do nieprzytomności małżeństwo. Całe szczęście pobicie nie było śmiertelne, ale te zmasakrowane kolana.

Rok 2016. Gdańsk. Znaleziono zwłoki młodego mężczyzny. I te zmasakrowane kolana…

Opisem powyższych zbrodni Agnieszka Pruska wprowadza nas do swojej powieści kryminalnej. To zagadka, którą musi rozwiązać nadkomisarz Barnaba Uszkier wraz ze swoim zespołem. Jeszcze nie wiedzą o poprzednich zbrodniach. Jeszcze nie kojarzą, że wszystkie łączą strzaskane kolana. Krok po kroku będą dochodzić do sedna, aż w końcu nabiorą przekonania, że źródła zbrodni należy szukać w dalekiej przeszłości. Tymczasem kręcą się w kółko i szukają motywu. Analizują wszystko bardzo dokładnie, aby trafić na jakiś trop. Morderca postarał się jednak, aby na miejscu zbrodni...

Ewa | 2018-05-15

Spadkobierca to kryminał policyjny, którego fabuła umiejscowiona została we współczesnym Gdańsku, w którym śledztwo prowadzi Barnaba Uszkier razem ze swoimi policyjnymi przyjaciółmi.

Gdańsk jest przez lata nękany serią tajemniczych morderstw, których początki sięgają roku 1945. Pod koniec roku 2016 na jednym z gdańskich osiedli zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny, a prowadzone przez komisarza śledztwo odkrywa, że ten brutalny mord może mieć powiązania z wcześniejszymi zagadkowymi morderstwami, z których pierwsze miało miejsce w 1945 roku. Co jest takiego charakterystycznego w ciałach zamordowanych osób, że grupa policjantów powiązuje zagadkowe morderstwa? Czy ostatni z zamordowanych może mieć coś wspólnego z wydarzeniami z drugiej wojny światowej? I dlaczego ktoś próbuje grozić komisarzowi i wymusić na nim zamknięcie śledztwa?

Ta powieść to kolejna książka z tych, od których trudno się oderwać. I chociaż początkowo miałam wrażenie, że śledztwo jest prowadzone bez...

Mallorey | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Od niepamiętnych czasów pasjonowałam się wszelakimi mrocznymi opowieściami, w których to tajemnice przeplatają się między sobą i trzymają czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. Nie ma nic lepszego od wartkiej akcji oraz wspaniałych i godnych zapamiętania bohaterów, którzy nie ograniczają się tylko i wyłącznie do kart powieści. To wszystko możemy znaleźć w tej książce!

Już po zapoznaniu się z pierwszymi stronami tej opowieści, wiedziałam, że spędzę przy niej wiele pełnych napięcia godzin, których z pewnością nie będę musiała żałować. Od samego początku przyjemny w odbiorze styl autorki, dzięki któremu książkę czytało się naprawdę szybko i bez uczucia, że robimy to tylko i wyłącznie dlatego, żeby mieć ją już z głowy i zabrać się za nieco bardziej ambitną lekturę.

Przez cały czas czułam, że po prostu nie mogę oderwać się od "Spadkobiercy" i mimo iż wiedziałam, że mogę mieć pewne trudności z przebrnięciem przez nieco ponad sześciuset stronicową książkę w tempie, w którym...