Il giro di boa

Okładka książki Il giro di boa Andrea Camilleri
Okładka książki Il giro di boa
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Sellerio Editore Cykl: Komisarz Montalbano (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 7)
Il giro di boa
Sellerio Editore
2003-01-01
2003-01-01
włoski
Montalbano Sycylia Vigata handel ludźmi imigracja

Ważny temat w kryminalnym ujęciu.

Ważny temat w kryminalnym ujęciu.

Lubię Camilleri'ego i jego komisarza Montalbano.
Camillieri'ego za umiejętność lekkiego pisania, tworzenia nastroju, i - za wykreowanie postaci Montalbeno, który, ze swoim zestawem dziwactw i zachowań, jest i zabawny, i prawdziwy.

Seria o komisarzy Montalbano - idealna lektura i na zimowe, chłodne dni, gdy nie chce się wychodzić z domu, i na wakacje (obojętne - zimowe czy letnie) jako przyjemna radosna rozrywka literacka.

Lubię Camilleri'ego i jego komisarza Montalbano.

W "Obietnicy..." Camilleri wraca do swojej sprawdzonej formuły dwóch osobnych spraw, które z pozoru nie mają ze sobą powiązania. To tom lepszy od poprzedzającego go "Zapachu nocy", cierpi jednak na typowe problemy mniej udanych odsłon serii.

By nadać śledztwu bardziej osobisty dla Montalbano wymiar, autor odwołuje się do wcześniejszych doświadczeń komisarza. Jest to jednak robione na tyle subtelnie, że nie miałam odczucia powtórki z rozrywki.

Niemal już tradycyjnie Salvo mierzy się też z upływającym czasem. Tym razem będzie się musiał pogodzić z faktem, że udział w bardziej intensywnych akcjach powinien pozostawić młodszym kolegom.

Widać moim zdaniem, że Camilleri nie wypracował sobie sensownego wzorca rozwiązywania akcji swoich powieści. Z jednej strony próbuje się dystansować od typowych rozwiązań z kryminałów sensacyjnych. Z drugiej, nie za bardzo widzi alternatywę i ociera się o deus ex machina.

Na pociechę pozostaje nam jak zwykle dobre jedzonko i telefony od Livii. W obu tych kwestiach komisarz zdaje się odzyskiwać wcześniej zakłóconą równowagę.

Książki o komisarzu Montalbano nie odznaczają się jakimś nadmiernym splątaniem intryg kryminalnych. Zalecają się za to lokalnym kolorytem, szczególnie dobrze działają na apetyt czytającego (główny bohater obżera się, i to smacznie, bardzo regularnie i systematycznie, choć jada dość prosto - głównie ryby i owoce morza, do tego spaghetti, oliwa, sól i świeżo zmielony pieprz. Znów jestem głodna!). Czyta się sympatycznie i szybko. Niemniej jednak umiejscowienie akcji oraz temperament pisarza sprawiają, że w każdej z tych książeczek podejmowany jest, niemal mimochodem, jakiś ważny problem społeczny. W "Obietnicy..." jest to kwestia handlu ludźmi - więc i czytelnik, mimo dobrej zabawy, czasami musi trochę spoważnieć.

To chyba moja ulubiona powieść z cyklu z Montalbanem, bo też i chyba chwyta się nieco głębszego problemu. Poza tym najbardziej lubię, kiedy tłumaczem jest mężczyzna. Nowsze tomy niestety tłumaczyła kobieta i straciły sporo z tego szorstkiego męskiego humoru, który bawił mnie w tych starszych częściach. Szczególnie to widać przy wejściach Catarelli. U panów tłumaczy normalnie zwijam się ze śmiechu, a u tłumaczki niestety dowcip lata gdzieś przy ziemi.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Powieść trochę lepsza od poprzedniej, jednak daleko jej do ideału. Brakowało mi dynamiki w fabule. Wiem, że nie powinnam oczekiwać Bóg wie jakiego napięcia ale momentami się nudziłam. Może czytam za dużo kryminałów i już mi się one przejadły?Albo to Camilleri nie umiał stworzyć wciągającej fabuły.

Póki co jest to najsłabsza pozycja z cyklu, jaką przeczytałam. Historia strasznie się wlecze, zagadki piętrzą jedna za drugą, by na koniec większość rozwiązała się za sprawą bardzo pomocnego informatora. Jakby autor zabrnął nagle w ślepy zaułek, z którego innego wyjścia już nie było.

Rewelacyjna książka, jak większość tego autora. Świetne poczucie humoru połączone z bardzo ciężka i brutalną historią.

Świetna książka jak zawsze nie zawodzi autor ani komisarz.

Świetna książka jak zawsze nie zawodzi autor ani komisarz.

Kolejna świetna pozycja z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.

• Kryminały
  • Kryminał