Obietnica komisarza Montalbano

Tłumaczenie: Krzysztof Żaboklicki
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 7)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Il giro di boa

Podczas morskiej kąpieli komisarz Montalbano znajduje kołysanego przez fale trupa, którego identyfikacja okaże się nadzwyczaj trudna, lecz doprowadzi do sensacyjnych i przerażających odkryć. Wspomagany przez oryginalnego dziennikarza oraz urodziwą znajomą komisarz musi stawić czoło potężnej organizacji przestępczej, wyspecjalizowanej w handlu dziećmi na szlakach łączących Afrykę Północną z Sycylią. W dramatycznym zakończeniu dzielny Montalbano omal nie przypłaci życiem zwycięstwa. Książka nawiązuje do nadal bardzo aktualnego we Włoszech, wyjątkowo skomplikowanego tematu nielegalnej imigracji zarobkowej na wielką skalę.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

allison | 2015-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2015

Siódmy tom opowieści o perypetiach komisarza Montalbano przeczytałam z przyjemnością, ale mniejszą niż poprzednie części. "Obietnica..." wydała mi się mniej interesująca, jakby napisana w pośpiechu albo od niechcenia.

Na pewno na uwagę zasługuje intryga kryminalna, która porusza przede wszystkim dlatego, że wiąże się z dramatycznymi losami kilkuletniego dziecka. Rozwiązanie tej zagadki jest jednak mniej skomplikowane niż we wcześniej czytanych przeze mnie tomach.
Plusem jest podjęcie przez autora ważnego tematu nielegalnych emigrantów - ostatnio bardzo na czasie, o czym można przekonać się, śledząc najważniejsze wydarzenia polityczne w krajach europejskich.

Kolejna zaleta to - tak jak w poprzednich częściach - postać komisarza, który potrafi rozbawić i wzruszyć, poirytować i narobić wielkiego apetytu swoją słabością do kuchni śródziemnomorskiej.
Oficer Catarella znów śmieszy swoim językiem i "logiką", może mniej niż we wcześniejszych częściach, ale za to przyczynia się...

korcia | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Tym razem przenosimy się na słoneczną Sycylię i poznajemy komisarza Montalbano, który właśnie zamierza zrezygnować z pracy. Jest zniesmaczony postawą innych policjantów, którzy sfabrykowali dowody i dopuścili się przemocy. Komisarz wstydzi się za swoich kolegów po fachu, uznaje, że nie jest to miejsce dla niego. Zamierza się podać do dymisji, ale w międzyczasie mają miejsce inne wydarzenia...
Lektura tej książki to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i muszę przyznać, że było ono bardzo udane. Stworzone przez niego postacie są szalenie ciekawe, barwne i oryginalne. Nasz komisarz jest kawalerem i smakoszem. Uwielbia dobre jedzenie, godzina czasu na obiad to za mało, skoro nie można się delektować posiłkiem, lepiej odłożyć go na później. Po zamknięciu jego ulubionej knajpki, poszukuje dla siebie nowego lokalu, niestety żaden nie odpowiada jego wymaganiom. Jednak to nie jedyny ciekawy przypadek w tym komisariacie. Catarella przekręca nazwiska, zdania konstruuje tak, że czasami...

Anna | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Jak cudownie odpocząć przy komisarzu Montalbano!

Lubię go coraz bardziej - za jego lakoniczność i dobre serce.
I za małomówność lubię też :)

Tym razem temat trudny, ciężki i poważny, ale jak zawsze nasz Superman daje radę. Myślę, że chciałabym go poznać.

almos | 2014-07-21
Przeczytana: 11 lipca 2014

Kolejna, siódma powieść w cyklu z komisarzem Montalbano (nie licząc zbiorów opowiadań) zaczyna się wesoło(?): Montalbano wyławia trupa z morza, w którym codziennie pływa. Z tego powodu biorą go za mordercę i jeszcze dostaje po głowie. Ów trup oficjalnie utonął, ale komisarz wie, że został zamordowany, i jak zwykle prowadzi swoje nieoficjalne śledztwo, węsząc tu i tam.

W sprawach kulinarnych komisarz musi stawić czoła prawdziwej katastrofie jaką jest zamknięcie knajpy `San Calogero' w której stołował się od lat. Szukanie innej restauracji która zadowoli jego podniebienie, jest jak droga krzyżowa, ale kończy się sukcesem. W międzyczasie jego gospodyni, Adelina przygotowuje mu coś specjalnego: królika po myśliwsku w sosie pomidorowo-cebulowo-winnym

W warstwie społecznej książka porusza problem nielegalnych imigrantów, którzy zalewają Sycylię, prawdziwa klęska humanitarna. Oczywiście istnieje olbrzymia przestępczość powiązana z tym problemem, w szczególności handel dziećmi spoza...

asikxx | 2016-07-30
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2016

Zakończenie godne amerykańskich filmów sensacyjnych. Ale nie przyćmiewa makabrycznej sceny rozpoczynającej tę książkę. Przyśnić się może. I mimo, że następna zaraz budzi śmiech, to lekki dreszczyk po skórze lata.
Kim jest tajemniczy nieboszczyk? Jak i dlaczego zginął?

I kolejny dramat - napływ nielegalnych imigrantów w ilościach niemożliwych do ogarnięcia przez sycylijskie służby. Czy coś łączy trupa na którego natknął się Montalbano z przemytem i handlem ludźmi? Straszne jest tym razem tło wątku głównego.

Całą książkę Montalbano chce złożyć dymisję. I nieustająco coś staje mu na przeszkodzie.

Adelina przygotowuje tylko jeden posiłek dziennie, zamknięto gospodę "San Calogero", na szczęście długie poszukiwania zaprowadziły komisarza do "U Enza".

Z racji istnienia wielu kolejnych tomów zakończenie nie wywołuje we mnie strachu o los komisarza ale i tak szybko sięgnę po "Cierpliwość pająka".

Lily76 | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Polecam wszystkim, którym się wydaje, że temat nielegalnych imigrantów zaistniał dopiero w ostatnich miesiącach. Otóż nie - są kraje w Europie, które z problemem zmagają się już od lat. Nie jest on zresztą wcale taki czarno-biały, za to pełen cierpienia. Także tych najmniejszych i najsłabszych. I z tym właśnie styka się i zmaga komisarz Montalbano w powieści wydanej we Włoszech już w 2003 roku.

Jarek1983 | 2014-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2014

Nie ma się co rozwodzić. Montalbano trzeba znać i basta.

artistsilesia | 2013-08-04

9. w serii z Montalbano