Bitwa o Midway

Fabian Tryl
Midway Craig Symonds bitwa morze II wojna światowa

Na półkach: , , , , , , , ,

„To nie był cud…”
W części amerykańskiego społeczeństwa panuje opinia, że wygrana w „Bitwie o Midway” była wynikiem cudu. Autor Craing Symonds nie zgadza się z tym trendem i w swojej książce stara się udowodnić, że cud nie miał miejsca, a rezultat starcia był wynikiem konkretnych decyzji pewnych osób. Skupienie się na charakterach, sposobach dowodzenia tych którzy wydawali polecenia i tych którzy je wykonywali, to nowe podejście. Czy sprawdziło się ono w tym przypadku ?
Moim zdaniem tak. Historyk zawziął się również na nagromadzone wokół wydarzeń mity. Wiele z nich skutecznie prostuje.
Po beznadziejnej i mocno pobieżnej moim zdaniem książce „II Wojna Światowa na Morzu” nie spodziewałem się tak dobrej lektury.
Zaczynamy opowieść od Pearl Harbor, wydarzenia przed 4 czerwca 1942 mają służyć jako tło do opisania kształtowania osobowości kadry dowódczej obu stron. Jest też pokazany system szkolenia, doktryny i wszystkie inne cechy obu walczących państw mające wpływ na losy „Bitwy o Midway”
Co do obalania mitów, za przykład niech posłuży „amerykanie czytali japońskie szyfry”. Jak niewielki stopień dekryptażu japońskich depesz był osiągalny, to nawet nie wiedziałem. Wobec luk ważniejsza była dedukcja i właściwe rozumienie mechanizmów japońskiej maszyny wojennej.
O ile wydarzenia sprzed bitwy są tylko zarysowane (no może poza Morzem Koralowym),to sama Bitwa o Midway jest przedstawiona bardzo dokładnie. Podzielana czasowo na odpowiednie fazy i poukładana chronologicznie. Autor ma świetny styl i całość czyta się znakomicie. Tekstowi głównemu towarzyszą dość dokładne mapy pozwalające zrozumieć nie tylko przebieg starcia, ale na przykład sposoby rozpoznania lotniczego obu stron. Dużo miejsca poświęcono bolącej Amerykanów kwestii słynnego „Lotu donikąd” (rozdział książki i załącznik).
Epilog podsumowuje wszystko, a także zawiera mini biogramy osób przedstawionych w książce. Następujące po nim załączniki też są przebogate. Mamy mini encyklopedię lotniskowców i samolotów obu stron. Wykaz uczestników starcia. Analizę „Ile wiedzieli Amerykanie na temat japońskich planów?” i „Lotu donikąd”.
Po załącznikach autor omawia bibliografię z analizą źródeł. Jest jeszcze indeks nazwisk.
Wady książki to przypisy na końcu tomu. Jest to niestety uciążliwe, gdyż niektóre z nich są ważne. Najgorszą moim zdaniem jest obwoluta książki i tekst reklamujący.
Frazesy typu „ w historii wojen jest niewiele momentów, w których bieg wydarzeń zmienia się tak gwałtownie jak…” można jeszcze ścierpieć. Wynikają one pewnie z nieznajomości historii piszącego ten tekst. Jak jest ona wielka, pokazują dalsze fragmenty tego gniota: „O świcie 4 czerwca 1941 roku pełna szaleńczej brawury japońska marynarka wojenna rządzi na Pacyfiku. Do zachodu słońca osławiona Kido-butai, główna grupa uderzeniowa Japończyków zostanie zatopiona…” Szczytem jest pisać reklamę książki i pomylić się w dacie, a następnie walić farmazony „że cała grupa uderzeniowa została zatopiona”. „Midway to punkt zwrotny wojny i początek końca państwa Osi…” tego już nie mam siły komentować. Wydawnictwo Znak powinno się wstydzić i przeprosić za ten tekst.
Wydanie w twardej oprawie z nieszczęsną obwolutą, na ekonomicznym papierze, szyte. Czasami na niektórych kartach tekst jest słabo odbity.
Podsumowując książka bardzo dobra, mus dla każdego, kto interesuje się tym konfliktem. Ze swej strony polecam.

„To nie był cud…”

Świetna. Wbrew temu co sugeruje tytuł, omawia też pokrótce działania poprzedzające bitwę o Midway, począwszy od ataku na Pearl Harbor.

Książka historyczna którą czyta sie jak powieść. Wiele detali, wnikliwe opisy, analiza spoleczeństw to czynniki ktore wyróżniają tą pozycje na tle innych.

Rewelacja! Dogłębna analiza sytuacji poprzedzającej bitwę oraz doskonały i mocno podparty dużą wiedzą opis jej samej. Bardzo ciekawe rozwinięcie niektórych zdarzeń mało znanych z historiografii. Wszystko opisane i udokumentowane z polotem oraz lekkim piórem. Oby więcej takich lektur!

Po prostu świetna pozycja. Symonds nie tylko rewelacyjnie opowiada historie, ale też obala sporo mitów, które były do tej pory bezkrytycznie powielane. Dotyczy to m. in. postaci admirała Yamamoto, niektórych bohaterów USA (np. Halsey) oraz wydarzeń - fascynująca jest analiza "lotu donikąd" oraz sposobu pozyskania informacji o planach Japończyków przez amerykańskie służby kryptograficzne (jak że strzępków odszyfrowanych telegramów złożyć/zgadnąć miejsce ataku). Sama bitwa jest przedstawiona bardzo szczegółowo, chociaż jej przebieg jest dobrze znany z innych pozycji. Jednak kunszt autora sprawia, że i tak lektura budzi ogromne emocje. Gorąco polecam.

Zapraszam do mojej recenzji:

Zapraszam do mojej recenzji:

Kolejna książka Craiga Symondsa ma naszym rynku wydawniczym poświęcona jest bitwie o Midway. Autor odchodzi tutaj od starszych teorii mówiących, że amerykańskie zwycięstwo było jakimś cudem czy zbiegiem okoliczności. Małym minusem pozycji jest dosyć rozległy wstęp. Poznajemy sytuację strategiczną po Pearl Harbor, czytamy o innych wydarzeniach - walkach na Morzu Indyjskim, rajdzie Doolittle'a, Aleutach, bitwie na Morzu Koralowym itd. Znacznie lepiej odbieram przedstawienie wszystkich aktorów dramatu, o wielu uczestnikach najwyższego szczebla, którzy uczestniczyli w bitwie znajdziemy informacje. No i creme de la creme, czyli sama bitwa. Przedstawiona praktycznie minuta po minucie, z dwóch perspektyw, nie brak wyjaśnienia (albo ich prób)kilku ciekawych kwestii, które spędzały historykom sen z powiek. Te dwieście stron poświęconych samej bitwie o Midway jest naprawdę dobre i te fragmenty czytało się rewelacyjnie.

• II wojna światowa
  • Do kupienia