Tłomackie 13

Okładka książki Tłomackie 13 Zusman Segałowicz
Okładka książki Tłomackie 13
Zusman Segałowicz Wydawnictwo: Austeria Seria: Literatura jidysz biografia, autobiografia, pamiętnik
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Literatura jidysz
Wydawnictwo:
Austeria
Data wydania:
2022-03-02
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378665014
Tłumacz:
Michał Friedman
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
326
35

Na półkach: , , ,

"Tłomackie 13" to pełna wdzięku i wnikliwości powieść napisana przez Zusmana Segałowicza. Autor przenosi nas w świat skomplikowanych relacji, historii rodzinnych i zagubionych tożsamości. Jego styl pisarski jest wciągający i pozwala czytelnikowi wczuć się w emocje bohaterów.

Jednym z najmocniejszych aspektów tej powieści jest jej głębia emocjonalna. Segałowicz porusza tematy takie jak miłość, tęsknota, utrata i poszukiwanie tożsamości ze znaczną wrażliwością i subtelnością. Czytelnik zostaje porwany przez historię i angażuje się w losy bohaterów, często doświadczając silnych emocji.

"Tłomackie 13" wyróżnia się doskonałym stylem pisania. Segałowicz ma zdolność do tworzenia barwnych opisów, które ożywiają miejsca i postaci. Jego język jest płynny i malarski, co sprawia, że czytanie powieści staje się prawdziwą przyjemnością.

"Tłomackie 13" to pełna wdzięku i wnikliwości powieść napisana przez Zusmana Segałowicza. Autor przenosi nas w świat skomplikowanych relacji, historii rodzinnych i zagubionych tożsamości. Jego styl pisarski jest wciągający i pozwala czytelnikowi wczuć się w emocje bohaterów.

Jednym z najmocniejszych aspektów tej powieści jest jej głębia emocjonalna. Segałowicz porusza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
509
509

Na półkach:

Tłomackie, niewielka warszawska uliczka, a zarazem jeden z przywoływanych symboli świata, który już nie wróci, którego istnienie brutalnie przerwano. To właśnie tam, pod numerem 13, przez lata gromadziła się diaspora żydowska, tam koncentrowało się jej życie towarzyskie i kulturalne, wokół dyskusji na wszelkie tematy.

No, może najmniej rozprawiano o polityce, gdyż spotykali się tu Żydzi o rozmaitych poglądach, od tych zdecydowanie trzymających się tradycji i religii po mocno lewicujących czy nawet komunizujących. To był ich drugi dom, gdzie każdy mógł się swobodnie czuć i wypowiadać. „Przypominało to stare bejt ha-midrasze, w których Żydzi debatowali po ciemku nad świętymi księgami. Nieraz dyskusje te stały na tak wysokim poziomie, były tak interesujące, że nikomu nie chciało się ruszyć z miejsca.” Tłomackie 13 to z jednej strony, bardziej oficjalnej, Żydowski Związek Literatów i Dziennikarzy, z drugiej zaś, żydowski klub dyskusyjny, spontaniczny, żywiołowy, który przed nikim nie zamykał drzwi i nie przestrzegał żadnych urzędowych godzin zamknięcia.

Te wspomnienia, wyraźnie nostalgiczne, Zusmana Segałowicza, idealnie wpisują się w nurt prozy po holocauście, pragnącej ocalić duchy pamięci, zatrzymać je choć przez chwilę w kadrze. Bo „Pieśń została przerwana”, a po wojnie nie miał już kto jej podjąć.

Nie spotkamy tu powszechnie znanych nazwisk (może oprócz braci Singerów),tym bardziej więc warto przypomnieć tych, którzy wiele znaczyli dla żydowskiej kultury międzywojnia, pisali po żydowsku, prozę, poezję, artykuły prasowe, a obecnie nikt ich nie wznawia, popadli w zapomnienie. A przecież przed II wojną gmina żydowska w Polsce, i w samej Warszawie, była liczna i bardzo zróżnicowana.

Czuć głębokie wzruszenie w słowach Segałowicza, gdy pisze: „Mam przed oczyma twarze naszej dziennikarskiej braci. Widzę Szłojme Fajnkinda, reportera, o którym mówiono, że zjawiał się na miejscu zbrodni przed jej dokonaniem, na miejscu kradzieży przed złodziejem. Oto stoją przede mną reporterzy: Lerman, Pomeranc i Bejn, z krótko strzyżoną czarną bródką. Bejn przynosił do redakcji relacje z chasydzkich dworów.”

Opowieści te przypominają mi teksty o cyganerii krakowskiej, zbierającej się w Jamie Michalikowej, czy też o stoliku Skamandrytów w warszawskiej „Ziemiańskiej”. Tyle, że o nich powstała liczna literatura pamiętnikarsko-biograficzna, a twórcy pozostawili po sobie trwały ślad w postaci stale wznawianych dzieł. Natomiast Tłomackie 13 zniknęło z powierzchni ziemi wraz z ludźmi i ich dorobkiem. I gdyby nie Zusman Segałowicz, nikt by pewnie o nich nie usłyszał. Bo komu dzisiaj kojarzą się Icchak Kecenelson, Izrael Sztern, Szymon Horończyk, Jehoszua Perle, czy nawet „ojciec literatury żydowskiej” – Icchak Lejbusz Perec? „Tłomackie 13 ma swój własny cmentarz…”

Autor kreśli barwny i hałaśliwy portret żydowskiego oblicza Warszawy. Nawoływania handlarzy, biedoty proszącej o jałmużnę, pieśni rozbrzmiewających w podwórkach kamienic. Żydowska inteligencja i żydowski proletariat, księgarnie i warsztaty rzemieślnicze. To wszystko funkcjonuje jakby obok głównego nurtu polskiego, całkiem oddzielnie, jak osobny organizm. Segałowicz szuka przyczyn tej grubej linii, oddzielającej polskość i żydowskość, niechęci diaspory żydowskiej do Żydów zasymilowanych, wzrostu nastrojów antysemickich, obojętności Polaków na żydowską kulturę, która nie przełożyła się wszak na odrzucenie polskiej kultury przez Żydów. To bardzo ciekawe rozważania, szczególnie w obliczu późniejszych wydarzeń.

Zusman Segałowicz ogląda międzywojenną Warszawę z każdego z siedmiu okien kamienicy. Opisuje ją w tak drobnych szczegółach, że tylko miłość i tęsknota mogła mu pomóc je odtworzyć po wielu latach na obczyźnie. Te migające przed naszymi oczami obrazki są wypełnione ruchem i gwarem, śmiechem i nawoływaniami. Tymczasem zarówno autor, jak i my wiemy, że teraz ścieli się tam cisza. „Nadstawcie uszu i słuchajcie. Może uda się wam wychwycić jakiś skrawek pieśni, ułamek melodii lub modlitewnego natchnienia. Westchnienia z ostatniej modlitwy.”

Lokal na Tłomackiem 13 wypełniony był krzesłami, nigdy dla nikogo ich nie zabrakło. Czytając te ze wzruszeniem przywoływane wspomnienia, mamy wrażenie, że choć na chwilę część z osób odwiedzających to miejsce, znów na nich zasiadła, by krótko opowiedzieć swoją historię i przywołać klimat tamtych czasów. Z ciemności zapomnienia wyłaniają się więc twarze, których udane podobizny widnieją na stronicach, skreślone ręką żydowskich rysowników: Feliksa Frydmana, Maurycego Apfelbauma i Haima Goldberga „Haggai”. Niemal widzimy, jak przywołane tęsknotą autora i siłą naszej wyobraźni, postaci te ożywiają się w dyskusji, której towarzyszy śmiech i ożywiona gestykulacja. Zajmują należne sobie miejsce, z którego nieubłagana historia ich wymazała. Przy czym przedstawieni zostają nam w licznych anegdotach, scenki z ich udziałem budzą uśmiech i zarazem pewną zadumę nad kolejami ludzkiego losu.

Zwykle świat żydowskiej Warszawy to landszaft z góry przewidywalny, scenka rodzajowa z Żydem na poczesnym miejscu, koniecznie w chałacie i z pejsami. Tu zaś poznajemy inną jego odsłonę – rozintelektualizowaną, ciekawą nowin, żywo zainteresowaną literaturą, teatrem, muzyką oraz najważniejszymi wydarzeniami. To ludzie niczym nie odbiegający od elity warszawskich kawiarni i klubów. Może tylko mniej snobujący się, bardziej niespokojni w latach 30-tych o swój los, niepewni przyszłości.

Okazuje się, że czasu mieli mało, zaledwie 20 lat, by stworzyć to miejsce-legendę i wypełnić je życiem. To ważne, by teraz, gdy ich już nie ma, choć Tłomackie 13 ocalić od całkowitego zapomnienia.

Tłomackie, niewielka warszawska uliczka, a zarazem jeden z przywoływanych symboli świata, który już nie wróci, którego istnienie brutalnie przerwano. To właśnie tam, pod numerem 13, przez lata gromadziła się diaspora żydowska, tam koncentrowało się jej życie towarzyskie i kulturalne, wokół dyskusji na wszelkie tematy.

No, może najmniej rozprawiano o polityce, gdyż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
457
399

Na półkach: ,

Ciekawa, warta przeczytania.

Ciekawa, warta przeczytania.

Pokaż mimo to

avatar
1775
724

Na półkach: , , , , ,

Ta książka to zbiór wspomnień Zusmana Segałowicza, poety i pisarza żydowskiego, bardzo mocno związanego z Warszawą i członka Żydowskiego Związku Literatów i Dziennikarzy. Segałowiczowi udało się przeżyć wojnę; w 1939 roku wyjechał z grupą literatów do Wilna, później do Kowna, stamtąd wyruszył przez ZSRR do Bułgarii, by w końcu dotrzeć do Palestyny.
"Tłomackie 13" to nie tylko opowieść o Związku i jego członkach. To też opowieść o Segałowiczu, o żydowskich miejscowościach, do których literaci jeździli z prelekcjami, o zaprzyjaźnionych aktorach, o rodzinach literatów... Oraz o wielu innych rzeczach. Segałowicz zasypuje czytelnika anegdotami, które są bardzo zgrabnie połączone i każdy znajdzie w nich coś, co go rozbawi. Jednocześnie autor cały czas przypomina, że ten świat już przeminął, został starty z powierzchni ziemi, a budynek Związku, znajdujący się na ulicy Tłomackie pod numerem 13, został spalony.
Podczas lektury myślami odpływałam w kierunku ulicy Tłomackie, gdzie teraz znajduje się jedynie (i aż) Żydowski Instytut Historyczny. Wydaje mi się, że nie ja jedna tak robiłam i jeszcze wiele osób będzie przypominało sobie obecny wygląd tej okolicy.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się żydowską historią Polski. Obowiązkowa!

Ta książka to zbiór wspomnień Zusmana Segałowicza, poety i pisarza żydowskiego, bardzo mocno związanego z Warszawą i członka Żydowskiego Związku Literatów i Dziennikarzy. Segałowiczowi udało się przeżyć wojnę; w 1939 roku wyjechał z grupą literatów do Wilna, później do Kowna, stamtąd wyruszył przez ZSRR do Bułgarii, by w końcu dotrzeć do Palestyny.
"Tłomackie 13" to nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
45
42

Na półkach: ,

Niezwykle ciekawie opisany obraz diaspory żydowskiej w przedwojennej Warszawie.

Niezwykle ciekawie opisany obraz diaspory żydowskiej w przedwojennej Warszawie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    6
  • Żydzi
    2
  • Ulubione
    2
  • 2016
    1
  • Historia
    1
  • Tematyka Żydowska
    1
  • Biografie, autobiografie, pamietniki, listy....
    1
  • Oczekujące
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tłomackie 13


Podobne książki

Przeczytaj także