Pani na Berżenikach

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
83-88736-30-2
wspomnienia, wywiady
sylvii7

"Kościół tonął w kwiatach. Pod kandelabrami i świecznikami wisiały ogromne bukiety. Po raz pierwszy wówczas w kościele w Duksztach widziałam ojca wzruszonego do łez. Szłam w białej skromnej sukni do pół łydki, przybranej mirtem i kwiatami tuberozy z oranżerii babci Antosi. Od Kazimierza dostałam bukiet białych róż i pomyślałam, że może takie właśnie dostała Brygida Świętorzecka, gdy wychodziła za Zana- Promienistego".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks567728.html

Koronczarka | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

"Panią na Berżenikach" czytało któreś z państwa Borejków w "Ciotce Zgryzotce", a opis tej lektury brzmiał smakowicie, więc pogrzebałam w antykwariatach i za śmieszną sumę zakupiłam. Literacko nijak ma się do wspomnień Konwickiego czy Miłosza, ale spragnionych konkretnych wieści o życiu polskich ziemian na Litwie w burzliwej pierwszej połowie XX wieku na pewno ta książka usatysfakcjonuje. Bo mamy tu sielskość czasów pokoju, dramaty obu wojen, kult pracy i miłości ziemi, losy tych ludzi po wygnaniu ich z rodzimych sadyb, a wszystko to osadzone w bardzo konkretnej rzeczywistości wśród konkretnych odmian hodowanych jabłek, różnych ras drobiu, sposobów wytwarzania sera itd. I ten charakterystyczny dla polskiego ziemiaństwa ton - duma z efektów pracy, żal, że została ona przerwana, i ślad refleksji nad tym, co zostało zrobione nie tak.

Monika | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Wspaniała gawęda prawnuczki Tomasza Zana Promienistego, przyjaciela Adama Mickiewicza.
Helena Stankiewiczowa barwnie i ze swadą opowiada o świecie swojego dzieciństwa i młodości na Kresach. Nie pomija tematów trudnych, jak konflikty narodowościowe polsko-litewskie, czy agresja bolszewicka.
Jednak przede wszystkim ta opowieść urzeka pięknem tamtego świata. Te dworki, lasy, jeziora, łąki...wielopokoleniowe rodziny...zażyłe kontakty z sąsiadami. Świat utracony...dobrze, że choć zachowany na kartach książki.

Iris | 2013-04-16

Och, jaka piękna książka! O niezwykłym miejscu i ludziach w czasach które minęły bezpowrotnie. Kresy wschodnie, rodzinny majątek, życie w pałacu i losy rodziny Heleny stanowią przedmiot rozmowy autora z Heleną Stankiewiczową. Bohaterka snuje swoją opowieść barwnie, z niesamowitą dokładnością o czasach swojego dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, w którym było mnóstwo zawirowań i przygód. Jednak największe wrażenie robią opisy życia w majątku, w czasach jego największej "świetności"- wychowanie dzieci, guwernantki, powozy,służące, codzienne posiłki dla rodziny, obiady dla gości, którzy licznie odwiedzali majątek. Bo gości tu witało się z wielką radością. Oto opis co znajdowało sie w spiżarni:
"Na podestach stały worki z różnymi gatunkami mąki i kasz. Nad nimi wisiały szynki, kiełbasy, polędwice, wędzona dziczyzna. Suche kiełbasy przechowywano w zbożu w specjalnych pojemnikach. Stały beczki ze starką, gąsiory z nalewkami: wiśniówka, śliwowica, tarniówka. W otwartych beczkach...

scrupless | 2014-11-02
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Cudownie opowiedziana historia.

| 2013-09-09

W odcinakach do sluchani w Polskim radiu ze swietnym lektorem!!!

Kinia | 2012-05-15
Przeczytana: 15 maja 2012

Dobrze się czyta i daje nam jeszcze raz wrócić na Litwę

ank81 | 2014-08-20
Przeczytana: 07 stycznia 2015