Płonące świece

Tłumaczenie: Jolanta Sell
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Lumieres allumees
Noir

Prócz wspomnień zatytułowanych "Płonące świece" niniejsza książka zawiera również "Pierwsze spotkanie" - historię poznania się Belli z jej przyszłym mężem, wówczas początkującym malarzem - oraz "Moje kajety" - odtworzone z pamięci epizody ze swego dzieciństwa. Dziś zachwycają nas one szczególną atmosferą poezji, bezpowrotnie minionego folkloru: żydowskich świąt, zabaw, ślubów, spotkań rodzinnych przeżywanych przez niezwykle wrażliwą, utalentowaną dziewczynkę, która do wtóru muzyki zegarów marzyła, przetwarzając rzeczywistość, zazwyczaj szarą, w kolorową poezję. [...]

Mario | 2015-02-26

Przeuroczo, a przy tym szczegółowo i arcyciekawie opisany świat żydowskiej rodziny sprzed wieku. Do tego przedstawia się nam młodego, początkującego artystę Marca Chagalla!

Grażyna | 2014-05-09
Przeczytana: 24 maja 2015

Elisheva | 2012-05-24
Przeczytana: 10 marca 2012

Zbiór nastrojowych opowiadań, które przeniosą Cię w świat żydowskiego miasteczka. Historie niby proste codzienne, a jednak okraszone niezwykłą magiczną atmosferą. Literacka wersja obrazów Chagalla.

Abigail | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

W książce "Płonące Świece", Bella Chagall maluje niezwykle sugestywny obraz swojego dzieciństwa pełnego kolorów, smaków i zapachów. Autorce udało się ukazać zarówno piękno i bogactwo różnorodnych tradycji związanych ze świętami żydowskimi jak też urok dni powszednich. W jej książce ożywają nawet zwykłe przedmioty, meble i sprzęty. Opis dzieciństwa Belli nie jest jednak przesłodzony i wyidealizowany. Wiecznie zajęci interesami i nie mający czasu dla swoich dzieci rodzice oraz rozpieszczeni bracia nieuprzejmie odnoszący się do służby a nawet do nauczyciela też byli jego częścią. Jestem przekonana, że książka spodoba się wszystkim, którzy interesują się kulturą żydowską

treściowa | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Historia miłości zawarta w jej słowach i jego obrazach.
tresciowa.pl

SYLVIA | 2016-09-18