Beata

Podczas każdej pełni księżyca mieszkańcy Wilczej Doliny ryglują drzwi w chatach i siedzą w ciszy, nasłuchując z niepokojem wycia wilkołaka. Pochłonięta własnymi kłopotami Venda nie potrafi w pełni poświęcić się obowiązkom Opiekunki. Nikt nie wie, jak wygórowaną cenę zapłaciła dziewczyna za pomoc otrzymaną od Pana Lasu i jak długo jeszcze będzie jego dłużniczką. Atra, niepomna ostrzeżeń,...

Atra, niepomna ostrzeżeń, pragnie nie tylko odzyskać to, co utraciła, ale również zemścić się. W trakcie swoich poszukiwań odkrywa, że być może ostatni z wilkarów będzie w stanie jej pomóc. Czy jednak jej starania nie doprowadzą do jeszcze większych nieszczęść? Więź łącząca Vendę i DaWerna nie może zostać zerwana bez straszliwych konsekwencji.

W świętym gaju bogowie milczą, a Venda czuje się opuszczona i bezsilna.

Nad Wilczą Doliną zapada zmrok…

źródło opisu: Genius Creations, 2017

źródło okładki: https://geniuscreations.pl/

Finkla | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Drugi tom opowieści rozpoczętej w "Idź i czekaj mrozów". Właściwie mamy zachowaną ciągłość czasu, miejsca i akcji. Wydarzenia nadal rozgrywają się w niewielkiej dolinie gdzieś w górach, również bohaterowie zasadniczo się nie zmienili — ot, ktoś umarł, ktoś się urodził, Autorka przedstawia kilka postaci wcześniej nie wprowadzonych, do wioski przywędrowało trzech obcych... Fabuła zaczyna się mniej więcej w tym momencie, gdzie skończyła się pierwsza część, znowu poznajemy rok z życia opiekunki i jej sąsiadów.

Bardzo interesująco rozwija się wątek Atry. To cieszy, bo sprawa zaciekawiła mnie w pierwszym tomie. Do tego Vendzie nie brakuje innych problemów. Złażą się całymi stadami i konkurują o uwagę. Cóż, opiekunka nie ma lekkiego życia, ale za to czytelnik dostaje wciągającą lekturę z wieloma zwrotami akcji.

Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/01/zaszyj-oczy-wilkom-kontynuacja.html

Matylda Saresta | 2017-12-14

Ta część także nie zawodzi, jest nawet ciutkę bardziej mroczna i tajemnicza.
Naprawdę trzymająca poziom i kusząca świetną narracją i magiczną historią seria!
I oczywiście - kolejny tom!

Cieszyłabym się, gdybym wiedziała kiedy???

Wilcza Dolina - next generation!

POLECAM!

„Zaszyj oczy wilkom” to drugi tom przygód młodej Opiekunki Vendy, mieszkającej w odciętej od świat Wilczej Dolinie i stojącej na straży bezpieczeństwa jej mieszkańców.
W tym tomie dziewczyna będzie musiała zmierzyć się z wilkołakiem, który pojawi się w dolinie, zobowiązaniem jakie zaciągnęła u Pana Lasu oraz demonami, które porwały dziecko Atry.
I jeszcze jednym „drobnym” szczegółem, jakim okażą się trzej obcy, którzy niespodziewanie przyjadą do doliny w poszukiwaniu skarbu.

Akcja powieści rozpoczyna się mniej więcej w tym czasie, w którym zakończył się tom pierwszy.
Rozpoczyna się kolejny rok życia doliny, DaWern powrócił zza Sinych Wód, Venda jest szczęśliwa. Ale ta idylla nie trwa długo.
Autorka dość szybko wrzuca bohaterów w wir wydarzeń. Tak jak w pierwszym tomie, mamy tu poszczególne przygody i kłopoty, którym musi sprostać Venda, a w tle rozwija się wątek przepowiedni Pana Lasu i niebezpieczeństwa powrotu wszystkich wilkarów.
Te z pozoru niepowiązane ze sobą wątki okazują...

Kasia | 2018-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Zaszyj oczy wilkom to bardzo dobra kontynuacja, która nie tylko z sukcesem uniknęła klątwy drugiego, słabego tomu, ale okazała się rewelacyjną, wciągającą powieścią, jeszcze bardziej rozbudzającą ciekawość i wciągającą w stworzony przez autorkę świat. Jeśli lubicie słowiańskie klimaty, będziecie zachwyceni!

Cała opinia:

Siemomysła | 2017-10-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Czas mija, w Wilczej Dolinie życie biegnie odwiecznym rytmem natury – ludzie łączą się w pary, bogowie przyjmują należne im podarki, a kowal szuka dziury w całym. Wszystko mogłoby być dobrze, gdyby do wioski nie zawitali trzej obcy i gdyby jej opiekunka nie wyobraziła sobie, że ma prawo do osobistego szczęścia. Nie zapominajmy także o przepowiedni zapowiadającej powrót wilkarów, która ani trochę nie straciła na aktualności.

Venda musi sobie radzić, lawirując między bogami z różnych epok, niechętnymi opiekunce mieszkańcami wioski i mężczyznami gotowymi wziąć się za łby z jej powodu. Atra, która zdecydowanie wyrasta na moją ulubioną bohaterkę, szuka dla siebie miejsca w społeczności. A DaWern musi zdecydować, co jest dla niego najważniejsze.

Wydarzenia, przedstawione z tą samą spokojną dokładnością i dbałością o szczegóły, która towarzyszyła pierwszej części, wchłaniałam szybko wiedziona narastającą ciekawością. Zakończenie zaś wywołało u mnie burzę emocji. Co dalej?

Flusz | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

Uhhh... O ile podczas czytania pierwszej części, byłam się w stanie od niej oderwać, to jak zaczęłam tylko czytać drugi tom, tak nie odłożyłam go ani na chwilę! Bite 6 godzin z książką w ręku! A teraz? Teraz jestem po prostu zła. Zła, że zamiast się delektować każdym słowem, od razu pochłonęłam całą książkę. I co ja teraz zrobię? Jak mam wytrzymać do premiery kolejnego tomu!?

Już przy "Idź i czekaj mrozów" wiedziałam, że to jest bardzo mroczna i ponura lektura. Przyzwyczaiłam się, że większość książek, które traktują ostatnio o stworach ze słowiańskich podań i legend, to raczej książki łatwe, lekkie i często humorystyczne, a cykl Marty Krajewskiej wylał na mnie kubeł lodowatej wody. Mam na myśli, że po prostu zostałam 'oświecona', że nie wszystkie książki związane z mitologią słowiańską muszą być wesolutkie, żeby nadal zachwycać fabułą.

Mimo, że akcja dzieje się w Wilczej Dolinie, odległej wiosce za górami, sprawiającej wrażenie sielankowej lokalizacji, to fabuła jest...

ewa | 2017-11-26

Przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem.Lubię motywy słowiańskiej mitologii,a tutaj jest ich sporo.Książka jest równie dobra jak wcześniejsza część.Ciekawie przedstawione jest życie gdzieś na końcu świata.Równie ciekawie przedstawieni są bohaterowie i ich wzajemne powiązania.Młodziutka Venda nie tylko staje się Opiekunką wsi i jej mieszkańców,nie tylko musi stawić czoła potworom,ale sama staje się jednym z nich.Czy uda jej się zachować zgodnie z własnymi przekonaniami?czy zdoła uratować mieszkańców wioski?Na te i inne pytania odpowie książka.Ja z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Katarzyna Kocurzyca | 2018-03-26
Przeczytana: marzec 2018

Wracamy do Wilczej Doliny, małej położonej w górach wioski, której mieszkańcy wiodą z pozoru nudne i nieskomplikowane życie. Ale wiemy już doskonale, że to tylko pozory.
O ile nad pierwszym tomem rozpływałam się, że świetny, że wciągający, o tyle przy kontynuacji powiem, że... jest jeszcze lepsza!

We wiosce zaczyna robić się niebezpiecznie. Coś wyje po nocy w lasach, góry nawiedził wilkołak. Venda usiłuje wykonywać jak najlepiej swoją pracę, ale mieszkańcy wioski wcale jej tego nie ułatwiają, w dodatku do wioski przybywa troje podejrzanych wędrowców, zainteresowanych ruinami zamku i legendarnym skarbem. Wkrótce młoda opiekunka dochodzi do wniosku, że po tym, jak dobiła targu z wilczym bogiem jej bogowie odwrócili się od niej. Czy może nadal być żerczynią, jeśli bogowie, do których ma przemawiać w imieniu innych, jej nienawidzą?
Jak poprzednio obserwujemy losy mieszkańców wioski w pryzmacie...

harpijka | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Ot, miłe szybkie czytadło do pociągu albo na wieczór, gdy już naprawdę nie mam siły na coś bardziej skomplikowanego. Bo też i historia jest tu prosta, a postacie raczej stereotypowe - jak w ludowej opowieści, którą książka po części chce być. Irytujące są dla mnie straszliwie zmiany punktów widzenia - jeśli zmieniamy narratora w powieści, to jednak powinien to być wybór świadomy, konsewentny i spójny. Tu ni stąd, ni zowąd z głowy Vendy, głównej bohaterki, przechodzimy na chwilę do tego, co się dzieje w główce wieśniaczki nr N - po co? Dlaczego? Nie lepiej pokazać targające nią uczucia, zamiast je opisywać prosto z mostu? To niejedyny przypadek takiej niedbałości narracyjnej, ale przy nim najbardziej się zdenerwowałam. Tym bardziej, że bardzo lubię świat stworzony przez autorkę - zmitologizowany świat pogranicza, gdzie bożkowie i półbożkowie mieszają się z ludźmi czystej (hmm, hmm) krwi, a współżycie to ma wpływ i na życie jednostek, i całej społeczności. Przepadam za umiejętnym...

Książki | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Trudno napisać opinię drugiej części serii gdy postanowiło się ni dawać żadnych spojlerów. Ani nie zdradzać pewnych rzeczy które pojawiają się w tej pozycji. Ale trzeba spróbować. Zaszyj oczy wilkom jest drugim i ostanim [jak do tej pory], tomem serii "Wilcza Dolina". Jest to opowiadanie w dużej mierze oparte na wierzeniach słowiańskich lecz bez szczegółowego ich opisu. Dlatego jeśli chcecie dokładnie dowiedzieć się dlaczego mieszkańcy doliny robią takie a nie inne rzeczy oraz co one znaczą to tu ich nie znajdziecie. Tu raczej znajdziecie książkę akcji z luźno wybranymi kilkoma wierzeniami które pasują autorce do koncepcji świata. Przy tej części troszeczkę bałem się iż znajomość pomiędzy głównymi postaciami niczym nie zaskoczy i powoli wkroczy nuda do ich "burzliwego i zakazanego" romansu [czemu zakazany to już na pewno wiecie po przeczytaniu pierwszej części]. W tej części jest pewna bohaterka która z tła wyszła na prawie pierwszy plan, jest to Atra i tak naprawdę to o niej jest...