Życzę mu śmierci

Urszula Gardner

Wyróżniona opinia i

Życzę mu śmierci

przeczytanych książek 1151 napisanych opinii 1149

Genialna! Świetnie napisana, słuchałam (audiobook) do końca w napięciu.

Genialna! Świetnie napisana, słuchałam (audiobook) do końca w napięciu.

Czytanie bardzo dobre. Narracja z pozycji czasu dwutorowa. Główna bohaterka to matka, która w tragicznych okolicznościach traci swoją jedyną kilkuletnią córeczkę. Autor w sposób niezwykle prawdziwy ukazuje przeżycia kobiety, te, które miały miejsce tuż po tragedii, i te obecne, po 20 latach od zbrodni. Sussan udaje się kilka tysięcy kilometrów do innego stanu, by być świadkiem kary śmierci człowieka, który został skazany za zabójstwo jej córki. Kilka dni podróży, która przebiega z ogromnymi tarapatami, skłaniają kobietę do refleksji na temat, kto tak naprawdę jest winien tej śmierci.

Pomimo tego, iż niektóre zdarzenia były mało prawdopodobne i czasami zaskakiwało mnie ile nieszczęść może spotkać jedną osobę, to oceniam tę książkę wysoko, bo już dawno nie czytałam książki, która by mnie tak bardzo wciągnęła. Po prostu nie mogłam się oderwać.

Kto komu życzy śmierci?
Susan Lentigo ma za sobą traumatyczne doświadczenie morderstwa dokonanego na jej 6-letniej córeczce Amy. I chociaż FBI znalazło mordercę, dotychczasowe życie Susan legło całkowicie w gruzach. Po dwudziestu latach przychodzi wiadomość, że w więzieniu w Dakocie Północnej zostanie wykonany wyrok śmierci na skazanym przez sąd więźniu. Susan wyrusza sama w daleką podróż na drugi koniec Stanów Zjednoczonych by być przy wykonywaniu wyroku. Podróż jednak okazuje się być wielkim wyzwaniem pełnym niespodziewanych wypadków. Szukająca ukojenia matka nie tylko musi zmierzyć się z przeciwnościami losu, ale zaczyna mieć też wątpliwości co do tego, kto naprawdę był winnym śmierci jej córki.
Dobrze napisany kryminał, który bardzo szybko się pochłania. Kiedy w połowie czytania wydaje się, że wszystko jest już pozamiatane, warto doczytać do końca.
Być może cała ta historia brzmi nieprawdopodobnie, ale jak sam autor wyjaśnia w posłowiu materiały do książki zbierał ze studiowania autentycznych przypadków. I dlatego dreszczyk emocji jest silniejszy.

Kto komu życzy śmierci?

Historia nie porwała mnie, a czasami wręcz się nudziłam. Spodziewałam się czegoś mocniejszego. Bardziej emocjonalnego. Napięcia, zamiast mdłej historii.

Amy pewnego dnia znika. Jej matka Susan obwinia o wszystko swoją matkę, siebie i męża.
Śmierć córki załamuje ją na długie lata.

Historia dzieli się na dwa czasy - przed tragedią i po tragedi. Szczerze mówiąc mnie bardziej wciągnęła ta druga połowa. W końcu zaczęło się coś dziać, mimo tego, że główna bohaterka zachowywała się dziwnie, wręcz powiedziałabym irracjonalnie i nieodpowiedzialnie.
W trakcie podróży na egzekucje winnego śmierci córki Susan dochodzi do wniosku, że ten człowiek może być naprawdę niewinny. Z początku kobiecie nikt nie wierzy. Wątpliwości zaczynają kiełkować dopiero z czasem. Prosząc o pomoc agenta FBI, którego poznała lata temu, postanawia dowiedzieć się, czy jej przypuszczenia są prawdziwe.

Śmierć córki załamuje ją na długie lata.

Akcja dzieje się w dwuch przestrzeniach czasowych. Przed i po tragedii. Przed trochę się ciagnie. Po, znacznie ciekawsze przekształca sie w kryminał drogi.

Książka nieudolnie skonstruowana - od razu można się domyślić, że skazany nie popełnił zbrodni i kto jest prawdziwym mordercą.

Pierwsza połowa książki nudna, druga trzyma już bardziej w napięciu. Ciekawe zakończenie.
Główna bohaterka czasem zachowuje się irracjonalnie.

Główna bohaterka czasem zachowuje się irracjonalnie.

Nie porwała mnie ta książka. Nie jestem pewna, czy to przez sposób narracji, czy dlatego, że postacie są topornie skonstruowane. Może każda z tych rzeczy po trochu. Trudno wczuć się w całą tę sytuację, walkę o sprawiedliwość dla nieżyjącego dziecka.
Wszystko zapowiadało się świetnie i na zapowiedziach się skończyło. Niestety, zmęczyła mnie ta książka. Dla dobrego thrillera jestem w stanie zarwać noc, a z tym spędziłam ponad tydzień...

Bardzo emocjonalna lektura. Wciaga od pierwszych stron I nie można się oderwać. Ciekawie poprowadzona narracja. Wydaje się, że już nic nie da się zrobić a na następnej stronie kolejne zaskoczenie. Ból po stracie córki genialnie opisany. Polecam.

• Przeczytane 2022
  • Thriller/sensacja/kryminał