Wyjazd na weekend

2022-04-13
2022-03-15
2020-09-05
Anna Dobrzańska

Naprawdę niezła. Najpierw widziałam film na Netflixie, a dopiero później przeczytałam książkę i przyznaje, że obie pozycje mi się podobały

Super książka. Przez przypadek wpadła w moje ręce. Najpierw był film. Film pokrywa się z treścią książki. Czyta się jednym tchem. Nie można ufać nawet najlepszej przyjaciółce. Polecam.

Dzieje się tutaj dość dużo. Najpierw dwie przyjaciółki Orla i Kate wyjeżdżają na weekend do Lizbony. Dziewczyny przyjaźnią się od lat i często zdarza się im taki weekendowy wypad. Tym razem na łup padła Portugalia. Jednak ten wyjazd jest inny niż pozostałe. Po pierwszej upojnej nocy Orla budzi się sama w mieszkaniu i nigdzie nie może znaleźć Kate. Co gorsza dziewczyna niewiele pamięta z ubiegłego wieczoru. Postanowiła zgłosić się po pomoc do policji ale nie zna języka i ciężko jej się porozumieć. Pomaga jej jeden przystojny taksówkarz. Czy uda się znaleźć Kate? poczytajcie, polecam.

Powiem, krótko.
Dla mnie książka trochę przewidywalna, ale to z racji tego, że trochę się naczytałam tych kryminałów, a mój umysł trochę wnikł w te klimaty. Powiem, że po bawiłam się tu w Sherlocka Holmesa i oznajmiam, że dobrze się bawiłam w wolnym czasie, który poświęciłam na tą historię ☺️
Wracając do tematu powieść WNW jest książką, która ma duży potencjał, jest bardzo fajnie poprowadzona, dzięki czemu, czyta się to płynnie, bez żadnych zacięć. Fabuła książki jest intrygująca, ale jak mówię niektóre wątki, odgadłam z łatwością. Końcówka mnie zaintrygowała, więc mam nadzieję, że autorka uraczy nas jakąś następną częścią ☺️
Daje mocne 9;)

Powiem, krótko.

Rewelacyjny i wciągający thriller. Czegoś takiego potrzebowałam. Przyjaźń, wyjazd, zaginięcie i wychodzące na jaw intrygi oraz tajemnice... Do końca książki ciężko rozszyfrować kto może za tym wszystkim stać, ale prawda zwali was z nóg, gwarantuję. :)

1974

Dawno nie miałam styczności z tak irytującą główną bohaterką, która popełnia mnóstwo głupot, bezmyślnie włazi tu, gdzie nie wolno, a później nawet nie wyciąga wniosków ze swojego głupiego postępowania.

Słuchałam w audio, a i tak dłużyła mi się ta historia niemiłosiernie. Mogłaby być skrócona o połowę i wcale by na tym nie straciła.

Co do rozwiązania - przyjęłam, ale bez większych emocji. Podejrzewałam wszystkich po kolei, a w ostateczności w ogóle nie poruszył mnie finał tej historii.

Co do rozwiązania - przyjęłam, ale bez...

Do pewnego momentu bardzo wciągająca lektura. Miałam wrażenie, że to takie inne wydanie „Frantica” Polańskiego. Tajemnicze zaginięcie i poszukiwania przyjaciółki przez przyjaciółkę, która idąc tropem zaginionej, odkrywa coraz bardziej zaskakujące fakty. Nieudane zakończenie zburzyło moje dobre wrażenia. Dobrze słucha się audiobooka.

Orla i Kate to dwie przyjaciółki, które znają się od podszewki, wiele razem przeszły, wspierały się w tych najlepszych i najtrudniejszych momentach w życiu. Tradycyjnie co roku fundowały sobie weekendowy wyjazd za granicę, by spędzić wspólnie czas i odpocząć od codzienności. Najlepiej rozpocząć weekend przez wspólne wyjście na miasto, tak też zaczynają swój wyjazd przyjaciółki. Niestety następnego dnia Orla budzi się z ogromnymi lukami w pamięci, a po jej przyjaciółce nie ma nigdzie śladu. Weekendowy wyjazd, który miał być cudownym wypoczynkiem zmienia się w koszmar.

Przyznam, że nie spodziewałam się, że słuchanie tej historii tak mnie wciągnie. Bardzo dobrze się tego słuchało. Jest to thriller, który z pozoru wydaje się oczywisty, jednak z każdym rozdziałem odkrywamy coś nowego. Pojawia się tu wiele zwrotów akcji, każda postać wnosi coś nowego, tyle tu zawirowań, że do samego końca nie wiedziałam jak cała historia się ostatecznie zakończy. Tak też było do dosłownie ostatniej strony. Lubię, gdy fabuła jest tak prowadzona, że czytelnik nie jest w stanie w 100% określić jakie będzie zakończenie. Po skończeniu czułam jednak malutki niedosyt. Czytelnik zostaje pozostawiony z otwartym zakończeniem, co w moim odczuciu jest na minus, przynajmniej w przypadku tej historii. Ale książkę polecam. Fajny thriller 😊

Bardzo wciągająca historia. W wersji audio wspaniale się słucha. Intryga między przyjaciółkami i ich mężami przewidywalna ale z zaskakującym finałem. Polecam.

Przyjaźń niejedno ma imię.
🔸️
Dwie przyjaciółki, które znają się od wielu lat, wiedzą o sobie wszystko i wspierają się w każdej sytuacji. Są jak ogień i woda- Orla zawsze spokojna, zrównoważona,rozsądna.
Kate jej zupełne przeciwieństwo- piękna, przebojowa, ubrana od stóp do głów markowo, trochę szalona. A mimo to wciąż trzymają się razem i rozumieją wzajemnie jak nikt inny.
Za namową Kate postanawiają wyjechać razem na weekend. Relaks, oderwanie się od codzienności, luz. Lizbona oferuje tak wiele.
Orla na chwilę odpocznie od macierzyńskich obowiązków, a Kate zrobi sobie przerwę w rozwodowej batalii.
🔸️
Ale już pierwszy wieczór jest pełen napięcia. Wspólne wyjście na kolację i zbyt duża ilość alkoholu nie kończą się dobrze. Urwany film.
Kiedy Orla budzi się następnego dnia okazuje się, że Kate nie ma w jej pokoju.
Przedłużająca się nieobecność przyjaciółki coraz bardziej napawa ją obawą. Gdzieś na obrzeżach świadomości czają się bardzo niepokojące obrazy, ulotne wspomnienia poprzedniego wieczoru.
Kiedy poszukiwania przyjaciółki na własną rękę nie przynoszą rezultatów, postanawia zgłosić zaginięcie na policję.
Tam traktują ją lekceważąco i nie biorą na poważnie jej zgłoszenia.
Orla jednak nie odpuszcza i sama drąży temat zniknięcia Kate.
Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi jej kierowca ubera, który wiózł je do klubu. To on wspiera ją w prowadzeniu poszukiwań. Trochę tajemniczy, trochę niepokojący, ale na kogo Orla może liczyć w tym obcym mieście? Musi zaryzykować i zaufać obcemu mężczyźnie.
Stopniowo zaczynają się przed nią odsłaniać sekrety, które krok po kroku doprowadzą ją do prawdy i nie będzie to miła prawda.
🔸️
Jeśli tylko przebrniecie przez początek, dalej pomkniecie z szybkością strzały.
Całość na plus.
Autorka sprytnie podrzucała mylne tropy i mieszała nam w głowach. Każda z postaci pojawiających się na scenie była dla czytelnika prawdopodobnym przestępcą.
Ja roiłam sobie różne scenariusze. A jednak wszystko w tej historii było nieoczekiwane.
To nie jest thriller, gdzie krew leje się strumieniem, a nieboszczyk ściele się gęsto, ale psychologicznie spełnia moje oczekiwania. Dostałam też to co lubię, zakończenie z dreszczem.

Przyjaźń niejedno ma imię.

• Thriller