Tajemnica Cecylii Broll

Tajemnica Cecylii Broll
XXX
2021-05-01
2021-05-01

Książka w formie audiobooka bardzo mi się spodobała. Nie wiem jak dobry poziom gwary śląskiej przedstawili nam lektorzy, ale dla mnie brzmiała bardzo autentycznie i dodawała smaku powieści.

Kolejna (potrzebna) historia pokazująca do jak trudnych wyborów zmuszeni byli mieszkańcy Ziem Zachodnich w czasie wojny zwłaszcza jeśli nie byli ani Niemcami, ani Polakami. Oprócz głównego tematu jakim jest prywatne śledztwo, poznajemy tło historyczne, nastroje na Śląsku a także typowe relacje rodzinne z tamtego okresu.

Na wstępie chciałbym podziękować autorowi, Panu Rafałowi Ryszce za utrwalenie na kartach jego książki tragicznych, wojennych losów mieszkańców wschodniej części Górnego Śląska. Tysięcy zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w nieludzkich czasach, a części z nich, walczących na frontach II wojny światowej również i polec za nierzadko obce im idee. Mojej wdzięczności nie zmienia fakt, że nie jest to książka literacko dobra. Uważny czytelnik od przeczytania scen z udziałem tytułowej bohaterki, domyślić się może z jakiego kręgu pochodzi jej zabójca. Szwankuje konstrukcja psychologiczna postaci, czytelnikowi trudno jest bowiem uwierzyć, jak oportunistycznie i pragmatycznie nastawieni do rzeczywistości Hajnel Krawietzki i Paul Schneider mogliby podjąć ryzyko grożących represji, po to, ażeby dotrzeć do tajemnicy niespecjalnie im bliskiej kuzynki. Autor nie próbuje nawet zaprezentować, ani zrekonstruować motywacji, które kierują kuzynami w ich prywatnym śledztwie. Na podstawie zachowanych dokumentów i relacji przodków, trudno również zgodzić się z pojawiającym się w kilku miejscach twierdzeniem o mglistym pojęciu mieszkańców Bierunia i okolic o tym, co działo się w 1942 r. w pobliskim Oświęcimiu. Ale wartość tej książki nie tkwi w sprawności literackiej autora. W mojej ocenie największą zaletą tej książki jest wierne odtworzenie życia Ślązaków ze wschodniej części regionu w okresie II wojny światowej, w odniesieniu zarówno do warunków życia, funkcjonowania w społeczeństwie, jak i zajmowanej postawy. W tym zakresie docenić należy nie tylko solidny warsztat historyka-regionalisty, poparty rozmowami z przedstawicielami pokolenia, któremu przyszło żyć w okresie II wojny, ale również autentyczną pasję człowieka, który kocha ten uroczy zakątek świata, zwany czasem "Żabim Krajem". Swoją książką Rafał Ryszka przypomniał o rzeszach tych, których życie przypadło na czas walki i nienawiści, jak również o tych, którzy mówiąc i myśląc po śląsku, przymusowo wcieleni do Wehrmachtu oddali swe życie w imię realizacji obłąkańczych wizji Hitlera.

Zdjęcia i cała opinia:

Historia rodziny Krawietzki. Odwiedzimy Bieruń, Tychy i okolice, a przy okazji poznamy ludzi ze Śląska z 1942 roku, w którym dzieje się akcja, jak i wcześniejsze wspominki o ważnych wydarzeniach, które wstrząsnęły okolicą i rodzinami tam mieszkającymi.
Główny bohater

W historii tej towarzyszymy Henrykowi, który wraca na urlop z frontu by podleczyć swoje zdrowie. Szczęśliwym trafem spotyka swojego kuzyna w pociągu i tak razem radośnie wracają do domu. Jednak dowiadują się, że ich kuzynka z Bierunia została zamordowana. I tak podczas całego ich pobytu z ukochaną rodziną ta sprawa nie daje im spokoju. Krążą przy Lignozie – czyli fabryce materiałów wybuchowych (teraźniejszej fabryce NITROERG) gdzie zginęła. Od słowa do słowa, w tajemnicy i konspiracji od człowieka do informacji, powolutku odtwarzają działalność spokojnej i poukładanej kuzynki. Poznamy również wiele wątków, które mylą tropy i prowadzą nas po okolicach i historiach ludzi tamtych lat.
Polski, śląski i niemiecki.

Powieść pisana jest głównie po polsku, poprzeplatana niemieckimi zwrotami i śląskimi dialogami pisanymi w sposób spolszczony, żeby łatwiej go było zrozumieć. Opowieść przechodzi płynnie z historii o rodzinach przez opis okolicy i zmiany zachodzące w okalających je miastach, jak przemysł i kolej wchodząca na tereny okoliczne.

Śląsko godka nie ma przypisów a jedynie słownik z tyłu książki, który jednak może wszystkiego nie wyjaśnić. Ale z kontekstu myślę, że też można zrozumieć. Nie powiem wam tego na sto procent bo “Jo śląski akurat rozumia”

Kryminał retro na podstawie zapisków i wielce prawdopodobne pozostałe wątki.

Jest to wspaniała podróż w czasie, gdzie ludzie nie mieli dużo, ale zawsze czymś ugościli. W czasach niepewności drugiej wojny światowej. Kiedy to młodych mężczyzn czekał niepewny los, i trafiali w różne zakątki świata. Gdzie były tylko listy i młody chłopak z wojska, jak wraca do domu to nie ma pewności co tam zastanie. W czasach kiedy informacje krążyły po okolicy. Jednak każdy coś wiedział czy widział i tak trochę prawdy trochę znajomości i odrobina szczęścia i bohaterzy zbierali informację na temat tytułowej tajemnicy. Tylko czy na podstawie takich poszlak dwaj kuzyni dojdą prawdy o Cecylii Broll?

Zdjęcia i cała opinia:

Główny...

Więcej o książce można dowiedzieć się na stronie internetowej jej poświęconej: https://tajemnicabroll.wordpress.com

• Audioteka

Dodaj cytat z książki Tajemnica Cecylii Broll