Gujcio

Magdalena Rychlik

Wyróżniona opinia i

Gujcio

przeczytanych książek 680 napisanych opinii 617

Książeczka dla miłośników bajeczek.Albo do pociągu. Na szczęście nieszkodliwa. Są też śladowe ilości tematów ważnych (jak żałoba czy szacunek).Niestety, nie mam przed sobą tak długiego życia, żeby wracać do tego typu książek. A rozbawia chyba tych, którzy dzieci widzieli tylko na obrazku.

Kolejna pozycja LGBT+, tym razem to słodko-gorzka historia dawno przebrzmiałej gwiazdy telenowel żyjącej samotnie w swoim bogactwie okraszonymi imprezami alkoholowymi. Jego życie jednak zmienia się, gdy pojawiają się w nim dzieci jego brata. Wtedy wszystko się zmienia, a Patrick doceni świat, który go otacza.
Przyznam szczerze liczyłem na coś lepszego, książka jednak zawiewa nudą, a dzieci jakieś aż nazbyt dojrzałe jak na swój wiek. Owszem było kilka fajnych momentów, ale tylko tyle. Całościowo wypada dosyć kiepsko.

Przyznam szczerze liczyłem na coś lepszego, książka jednak...

Witam wszystkich serdecznie. Moi drodzy. Tym razem zaprezentuję wam inną historię, niż te, które przestawiałem wcześniej. Ta historia jest taka prawdziwa, a zarazem inna?
Dlaczego? Posłuchaj.

Autor: Steven Rowley.
Tytuł: Gujcio.
Przeczytano stron: 415.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Opinia:

Gujcio. To opowieść o mężczyznie, który był całkiem inny, niż my wszyscy. Miał wspaniałego przyjaciela o imieniu John. Czy się w nim zakochał? Tego wam nie zdradzę.
Niestety. Zginął w wypadku samochodowym. Patrick nie mógł się po tym otrząsnąć, ale musiał tak uczynić, bo w nieoczekiwany sposób zmarła jego bratowa. A brat zaczął pić i trafił na leczenie. Musiał opiekować się swoimi bratankami. Grantem i Maisie. To było jego obowiązkiem. Dzieci sprawiały mu frajdę, a także mnóstwo problemów. Czy Patrick podoła wszystkiemu i czy znowu w kimś się zauroczy? Nie zdradzę całej fabuły. Historia jest inna. Ma w sobie tyle emocji. Dlatego moja ocena to: 4000/4000 tysiące punktów. Jest to najwyższa nota. Taka piękna historia na taką ocenę zasługuję. Tyle się działo.
Koniecznie ją przeczytaj. Ale zaznaczam. To zupełnie inna historia. Ale inne historię też trzeba czytać, bo po to one są. Polecam.
Pozdrawiam. Do zobaczenia w kolejnej recenzji. 😯

Dlaczego? Posłuchaj.

Autor: Steven Rowley.
Tytuł: Gujcio.
Przeczytano stron: 415.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Opinia:

Gujcio. To opowieść o mężczyznie, który był całkiem inny, niż my wszyscy....

Słodko-gorzki obyczaj z podobnym do BoJacka Horsemana wujkiem-gejem (i szok, to nie jest jego jedyna cecha!),który musi zaopiekować się dziećmi swojego brata na czas jego odwyku. Było śmiesznie, smutno i wzruszająco, LOVE IT!!

Jak lekki niewymagający film amerykański.

Jak lekki niewymagający film amerykański.

Muszę niestety przyznać, że podczas czytania czułam najczęściej rozdrażnienie i tylko wyczekiwałam ostatniej strony. Pomysł na książkę oczywiście ciekawy, chociaż nieco cliche, powinien wzbudzić we mnie głębsze emocje, wzruszenie i rozmyślanie o wartości rodziny, czy coś w tym stylu. Ale chyba coś ze mną nie tak, albo to autor nie potrafił trafić do mnie z przekazem, bo tak ważny temat wydał mi się przedstawiony po prostu nudno. Nudą ziało z niemal każdej strony, nawet trzęsienie ziemi tego nie zmieniło. I te przeciągane dialogi, do zrozumienia których często potrzebna była znajomość amerykańskiej popkultury.
Ponadto uważam, że główny bohater powinien skonsultować się z ojcem dzieci przed umieszczaniem nagrań z nimi w Internecie.
I jeszcze jedno - lokowanie produktu. Nachalne.

Kto powiedział, że zdrowe relacje budujemy obcując z dojrzałymi, stabilnymi emocjonalnie i statecznymi osobami, ten nie poznał historii bohaterów książki. Doświadczanie życia w innej odsłonie niż wcześniej, umiejętność znalezienia się w nowych sytuacjach i uczenie się siebie nawzajem- to korzyści zarówno dla dorosłych jak i dziecięcych postaci książki.
Czyta się lekko, z przerwami na uśmiech i świadomością, że nawet najtrudniejsze chwile dźwigniemy lżej w towarzystwie bliskich, choćby zwariowanych osób.

Czyta się lekko, z...

Patrick, tytułowy gujcio, aktor, dawna gwiazda serialu, gej, człowiek żyjący w swoim luksusowym domu, który wiedzie samotne i spokojne życie. Do czasu, gdy jego brat, nie radząc sobie po śmieci swojej żony, powierza mu pod opiekę dwójkę swoich dzieci. Od tego czasu spokojne, samotne życie Patricka zmienia się o 180 stopni. Początkowo niechętnie zgadza się na przyjęcie bratanków pod swój dach, jednak z czasem odkrywa jak wiele kolorów i radości wniosła zmiana jego życia dzięki dzieciakom.

Jest to powieść obyczajowa, która porusza trudny temat straty oraz radzenia sobie z przeżyciami i emocjami, jakie się z nią wiążą. Przedstawia jak ważna jest rodzina w tych najgorszych i najtrudniejszych chwilach naszego życia, a także uzmysławia nam wartość życia. Lekka i przystępna powieść, która jest idealna na tzw. zabicie czasu. Nie uważam, że jest to książka mocno wyróżniająca się na tle innych, nie jest jakaś szczególna i wyjątkowa, ale przyjemnie się ją czyta i miło można spędzić przy niej czas.

Patrick - tytułowy Gujcio - stereotypowa serialowa gwiazda: dom z basenem w Palm Springs, Złoty Glob, Tesla. Przyszło mu opiekować się dziećmi swojego brata, które właśnie straciły matkę. Wiadomo było że serce mu zmięknie, gdy pomieszka trochę z pociechami. Historia nie zachwyca.

Zasadniczo to miła książka na lato i w sumie nie umiem powiedzieć o niej nic więcej.

• Audiobooki