Konfident

Okładka książki Konfident Krzysztof Domaradzki Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Konfident
Krzysztof Domaradzki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Literackie
2023-06-28
2023-06-28
literatura polska

Okładka książki Startupowcy. Jak polskie start-upy podbijają świat Krzysztof Domaradzki, Artur Kurasiński
Startupowcy. J... Krzysztof Domaradzk...
Okładka książki Dlaczego się udało. Filozofia i strategie twórcy Comarchu Krzysztof Domaradzki, Janusz Filipiak
Dlaczego się u... Krzysztof Domaradzk...

Wyróżniona opinia i

Konfident

przeczytanych książek 308 napisanych opinii 253

Książka powyższa to taka opowieść o drugoligowej polskiej mafii . Temat nietypowy rzadko spotykany w polskiej literaturze . Pozycja ta według mnie przyjemnie napisana . Lekko i szybko się czytało . Czy faktycznie tak się dzieje w środowisku łódzkich kibiców . Tego niestety nie wiem . Ale warto było przeczytać tę książkę .

Dobrze się czytało .Oczywiście to fikcja ,ale autor wie o czym piszę (miasto ,kluby i rywalizacja między nimi).No i jeszcze uchwycony klimat starego stadionu .Polecam nie tylko kibicom.

Po (moim skromnym zdaniem) świetnym Psycholandzie Maślaka nie mogłem się doczekać gdy w końcu otrzymam „Konfidenta” jako obiecany prezent urodzinowy.. Widzew, Łódzkie klimaty z pod znaku „H”- to musiało być coś pięknego!
Jakże wielkim rozczarowaniem była dla mnie ta książka. Kompletny brak autentyczności. Kojarzy się z mega kiczowatym filmem gangsterskim. Dla ludzi „nie z klimatu” (takich np co wiedzę o kibicach czerpią z TVNu bądź innego dziadostwa) może być nawet Ok. Taki lekko przewidywalny thriller. Kończąc zabawnym akcentem: radziłbym autorowi przed następną „uliczną” powieścią przynajmniej sprawdzić w ogóle terminy w slangu. Wąs to skręt, go się pali, a nie wali - to nie kreska 😂

Zaskakująco wciągająca. Nie interesuje mnie piłka nożna, nigdy nie byłam na mieczu, nie obracam się wśród kibiców a właściwie kiboli a książka mnie zaciekawiła od pierwszych stron. Gdyby nie wyzwanie czytelnicze zapewne bym po nią nie sięgnęła

Może i jest to powieść z dreszczykiem, ale nie dla mnie, gdyż bardzo, ale to BARDZO dobrze znam to środowisko, tak jak większość osób, które mają na koncie 100+ spotkań w młynie, na żylecie, w kotle czy pod zegarem.

Książka jest w formie opowiadań, jakbyśmy czytali pamiętnik i dobrze, bo fajnie się czyta.
W "Konfidencie" mamy dużo przemocy, emocji, złych ludzi (nawet tych po stronie prawa)..., ale na szczęście nie jest w stu procentach inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Człowiek znający choć trochę to środowisko, wychwyci dużo fantastyki, która jest fajnie i ciekawie napisana.

Książkę polecam, ale moim zdaniem powinna wylądować w kategoriach dramatu, gdyż główny bohater nie ma drogi usłanej różami, i nie zawsze dobro wygrywa.

Mam wrażenie, że to jeszcze nie koniec tej historii i będziemy mieć kolejne spotkanie z Demonami.

W "Konfidencie" mamy dużo przemocy, emocji, złych ludzi (nawet tych...

Zgrabnie napisana historia kryminalna z "kibolami" w roli głównej. Większość z nas rozpoznaje to środowisko głównie z przekazów medialnych, stąd sam koncept książki jest dość intrygujący.
Nie będę ukrywał, że miejscami narracja bywa nudnawa a sam finał dość przewidywalny. Jednak szczerze muszę przyznać, że czytało się tę pozycję całkiem przyjemnie :)

Książka niestety okazała się okropnym rozczarowaniem. Młody autor, który twierdzi że poznał środowisko od środka zaintrygował mnie i dał nadzieję na interesującą lekturę. Niestety książka okazała się strasznie nudna oraz przewidywalna. W Thrillerze nie brakuje stereotypów, sytuacji w których autor zaprzecza sam sobie (Nogi który raz był przedstawiony jako mimo wszystko inteligentny, a później jako zupełny troglodyta),oraz nudnych, oklepanych zabiegów artystycznych (np. Bracia będący zupełnymi przeciwieństwami, będący zawsze po dwóch różnych stronach barykady.) Sam główny bohater z którym według założenia książki czytelnik ma się utożsamić i mu kibicować wydaje się jedynie wiecznie obrażoną i bezmyślną kreaturą. Dodatkowo nuda która towarzyszyła praktycznie całej lekturze sprawiła że męczyłem się z tą książką ponad 2 miesiące (sic!),gdzie w normalnej sytuacji książki o podobnej objętości zajmują mi maksymalnie parę dni. Zdecydowanie najgorsza książka jaką przeczytałem.

Moja ocena waha się pomiędzy 5 a 6. Sama historia mocno naciągana i to niestety zaniża ostateczną ocenę. Bohaterowie są ciekawie napisani. Nawet pomimo antypati do pseudokibiców dają się lubić. Książkę czyta się lekko i szybko.

Dla kogoś kto widział kilkaset meczów w naszej polskiej Ekstraklasie, czasem będąc w środku tego co działo się na trybunach i poza nimi książkę czyta jednym tchem, i czasem próbuje się dopasować prawdziwe osoby z tymi w książce. Wrócę do tej pozycji na pewno jeszcze raz za jakiś czas.

Z twórczością Krzysztofa Domaradzkiego zapoznaję się już od pewnego czasu, ale dopiero po lekturze :Konfidenta" mogę napisać, że to pisarz z krwi i kości. Po pierwsze dlatego, że po mistrzowsku wystukuje fabułę na klawiaturze. Po drugie, umiejętnie buduje klimat i napięcie. Po trzecie wreszcie, porusza temat kibolstwa i tworzących się wokół niego mrocznych układów generujących przemoc i zbrodnię. No i jest w tym wszystkim wiarygodny. Choć to podobno tylko fikcja, to podczas lektury nie opuszczało mnie pytanie, jak głęboko musiał autor wniknąć w te struktury, by stworzyć to, co stworzył. Jak dla mnie jest to rewelacyjna powieść.

• Kryminał