Gabinet matematycznych zagadek. Część I

2021-10-27
2011-11-01
Agnieszka Sobolewska
matematyka zagadki

Zagadek tutaj aż tak wiele nie ma, jest za to dużo historii, pobieżne wyjaśnienie niektórych ciekawostka matematycznych i ich genezy (np.: Teorii Chaosu, albo liczb zespolonych),jest kilka żartów, całkiem zabawnych, ale raczej głównie dla kogoś po mat fizie.
Mogę polecić inżynierom, pewnie tez ekonomistom, absolwentom klas mat fiz, czy techników, ale dla młodszych, albo mniej obeznanych z matematyką niektóre zagadnienie mogą być nie jasne (chociaż też większość zrozumieją)

Tytuł głosi, że książka zawiera matematyczne zagadki. Ale nie tylko. Można tu również znaleźć garść ciekawostek. Mnie osobiście chyba najbardziej spodobała się "Gra w życie" — kilka reguł decydujących, które pola zostaną kolorowe, na których kolor zniknie, a na których się pojawi. A efektów różnych konfiguracji nie sposób przewidzieć od jednego rzutu oka. Godzinami można patrzeć, jak to drga i pulsuje, póki nie zamrze w jakichś stabilnych albo oscylujących formach. Samo życie...

Nieco więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/12/gabinet-matematycznych-zagadek-zbior.html

Książka jest pełna zadań z wielu dziedzin matematyki, zarówno prostych jak i tych naprawdę trudnych. W tej książce możemy znaleźć przeróżne zadania, zagadki, gry słowne, ciekawostki matematyczne i interesujące historie. Polecam ją każdej osobie, która lubi poświęcić trochę czasu na matematyczne łamigłówki.

Rzut okiem z lotu ptaka na matematykę w różnych wydaniach - coś jak degustacja po odrobince z baaardzo bogatego szwedzkiego stołu. Uświadamia, że matematyka ma bardzo wiele twarzy, że jest zabawna, urocza i zupełnie nienormalna ("Świnia na polu o kształcie trójkąta równobocznego przywiązana jest do sznurka etc. Jaką długość ma sznurek przy założeniu, że jest nieskończenie cienki, a świnia ma zerową wielkość?") i że jest przepotężnym narzędziem umysłowym zarówno do wyjaśniania zupełnie przyziemnych i jak najbardziej rzeczywistych zagadnień (tak, przy rozwiązywaniu wielu problemów warto pomyśleć i znaleźć KLUCZ, zamiast używać metody prób i błędów!),jak i tworzenia totalnie nieokiełznanych abstrakcji - autor co prawda staje na rzęsach, żeby wyjaśnić, PO CO są niektóre zagadnienia matematyczne, ale szczerze mówiąc nie należy się spodziewać, że da się to ogarnąć z marszu (nawet z bardzo długiego marszu).
To bardzo piękne i jakże frustrujące: ten smuteczek na koniec lektury, że nie jest się geniuszem.
Warto przeczytać, żeby mieć pojęcie o pojęciu - co właściwie w matematyce się odbywa, kiedy zwykli śmiertelnicy nie patrzą.

Idealny prezent urodzinowy dla matematyka :*

Idealny prezent urodzinowy dla matematyka :*

Przydatna pozycja na półce, przed nauką, pracą itd. zagadka na rozgrzanie szarych komórek...choć trzeba przyznać - ma wciągające momenty.

Widać w książce pasję autora, a to największa zaleta.

Widać w książce pasję autora, a to największa zaleta.

Ciekawe zagadki matematyczne. Tylko dla mistrzów ;)

Ciekawe zagadki matematyczne. Tylko dla mistrzów ;)

• Matematyka
  • Popularnonaukowe