50 teorii fizyki, które powinieneś znać

Okładka książki 50 teorii fizyki, które powinieneś znać Joanne Baker
Okładka książki 50 teorii fizyki, które powinieneś znać
Joanne Baker Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: 50 Teorii w Pigułce nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
50 Teorii w Pigułce
50 Physics Ideas you Really Need to Know
Wydawnictwo Naukowe PWN
2008-11-01
2008-11-01
Katarzyna Surowiecka
fizyka

Teorie fizyczne zebrane i uporządkowane zgodnie z chronologią kolejnych odkryć naukowych. Dla mnie lektura tej książki stanowiła pewne przypomnienie zagadnień z okresu szkoły i studiów, jednakże uzupełnione ciekawymi wątkami dotyczącymi życia samych twórców owych teorii. Nie jest to jednak podręcznik fizyki - teorie są przedstawione dosyć ogólnie, bez podawania szeregu wzorów potrzebnych do głębszej analizy zagadnienia. Nie jest to zatem pozycja, której lektury mogłyby się obawiać osoby nie będące miłośnikami nauk ścisłych

"Autorka nie cofa nas do antyku czy średniowiecza, rozpoczynając swój przegląd od Keplera i Izaaka Newtona (jeżeli szukacie pozycji omawiającej historię fizyki od zarania dziejów, odsyłam do Fizyki w rysunkach Dona Lemonsa). Poza tym wybór zagadnień nie powinien budzić większych kontrowersji. Są tu zasady dynamiki, grawitacja, entropia, równania Maxwella, efekt fotoelektryczny, aż sześć tematów z zakresu mechaniki kwantowej, teorię względności, czarne dziury, model standardowy, a nawet diagramy Feynmana. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to brak wyróżnionego rozdziału dla doświadczenia Younga przy jednoczesnym umieszczeniem w książce na pół filozoficznych tematów, jak paradoks Fermiego i zasada antropiczna..."

Cała recenzja: https://www.kwantowo.pl/2019/12/03/recenzja-50-idei-ktore-powinienes-znac/

"Każdą rzecz trudno ułatwić a łatwo utrudnić" - autorka widać nie znała tego powiedzenia, ponieważ dziedzinę, której źle się uczy i niepotrzebne komplikuje opisała w niezwykle przystępny sposób. W dziele opisuje prawa i teorie nie tylko podstawowe (np. zasady dynamiki Newtona) ale i wyższych lotów (np, zasada nieoznaczoności Heisenberga). Każdy kto się interesuje fizyką a nawet każdy, kto się z nią w trudach zmaga powinien poświęcić kilka minut na przejrzenie tej książki. To może zaowocować. Serdecznie polecam :)

Pozycja dla osób, które z fizyki posiadają jedynie elementarną wiedzę. Książka nie należy do najambitniejszych pozycji literatury, lecz moim zdaniem świetnie spełnia swoje zadanie- sprawia, że czytelnik zaczyna interesować się tematem, który dla wielu pamiętany jest tylko jako męka czasów szkolnych.

Teorie są napisane przystępnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Dawkowane informacje niejako zmuszają czytelnika do śięgnięcia po książki bardziej rozbudowane.

Jest to więc świetny wstęp do fizyki dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, że jest ona naprawdę ciekawa, a nie są gotowi na zmierzenie się z literaturą czysto naukową.

Teorie są napisane przystępnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem....

Świetna pozycja dla osób które nie mają ochoty na czytanie wielotomowych, opasłych i kompletnie dla laika niezrozumiałych teorii. Zagadnienia sa bardzo dobrze wyjaśnione, więc nawet osoba nie mająca do tej pory większej styczności z fizyką powinna je bez problemu zrozumiec. Cieszy mnie to że autorka skupiła się na zagadnieniach z mechaniki kwantowej, których nie ma w szkołach. Przecież nie byłoby sensu w pisaniu głównie o teoriach, które każdy z nas przerabiał w szkole co najmniej dwa razy. Zwłaszcza że mechanika kwantowa to jedna z najciekawszych (przynajmniej dla mnie) teorii w całej fizyce i nauce w ogóle. Znalazłam pare błędów, ale nie przeszkadzają one zbytnio w zrozumieniu. Tekst trochę niespójny, akapity momentami były dziwnie skonstruowane, ale nie przeszkadało mi to w lekturze.

Polecam dla każdego. Teorie zamieszczone w tej książce absolutnie warto znac.

Mój romans z fizyką tak naprawdę zaczął się jakieś 3 lata temu i trwa do dziś. Jest to uczucie pełne sprzeczności i konfliktów. W związku z tym bardzo się ucieszyłam jak w moje ręce trafiła książka 50 teorii fizyki, które powinieneś znać. Autor opisuje, najistotniejsze jego zdaniem, teorie fizyczne. Począwszy od podstawowych pojęć, które znają już uczniowie gimnazjum, poprzez najważniejsze odkrycia fizyczne, które zmieniły spojrzenie na tą dziedzinę nauki, kończąc niektórymi paradoksami fizycznymi [jak np. Kot Schroedingera] i zagadnieniami kosmologicznymi.

Dla matematyka/fizyka itp. książka jest dobrym przypomnieniem, utrwaleniem wielu ciekawych zagadnień.
Dla humanisty: fizyka przedstawiona w przystępnej formie bez nadmiernej liczby wzorów.

To jest najgorzej napisana ksiazka jaka w zyciu czytalam. Nie mowie o tresci merytorycznej (moze nie jest pod tym wzgledem bardzo dobrze, ale rozumiem ze to mialy byc podstawy dla kazdego) ale o redakcji tekstu. Pomiedzy akapitami (co tam akapitami, kolejnymi zdaniami) nie ma zadnego logicznego polaczenia, zadnego ciagu przyczynowo skutkowego, fatalnie niescisla z logicznego punktu widzenia. Moj przyczynowo-skutkowy umysl meczyl sie potwornie przy czytaniu. Nie polecam.

Jedyny z tą książką problem to słaba redakcja, pod każdym innym względem pozycja obowiązkowa dla fascynatów fizyki, szczególnie tych, co chcą odświeżyć to i owo bądź zacząć głębiej drążyć różne tematy.

Dla tych, których mózg nie jest przystosowany do zgłębiania tajników fizyki, ale jednak chcieliby znać podstawy tej nauki i orientować się mniej więcej w kierunkach jej rozwoju.
Czytałem wspomagając się wikipedią.

Czytałem wspomagając się wikipedią.

Świetna ksiązka, szkoda tylko że tak dużo w niej błędów (literówki, złe daty urodzin/smierci różnych osób).

• Popularnonaukowe
  • Fizyka