50 teorii fizyki, które powinieneś znać

Tłumaczenie: Katarzyna Surowiecka
Seria: 50 Teorii w Pigułce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
50 Physics Ideas you Really Need to Know
fizyka
yokopoko

Książka zawiera 50 krótkich, świetnie napisanych esejów, które prezentują najważniejsze koncepcje w dziejach fizyki, słynne odkrycia naukowe, prawa fizyczne i zasady ich działania, które wyjaśniają dlaczego wszechświat wygląda i funkcjonuje tak, a nie inaczej. W bardzo przystępny sposób, bez posługiwania się wzorami, opowiada o najważniejszych teoriach i odkryciach w dziedzinie fizyki. Wyjaśnia je na podstawie zjawisk, z którymi spotykamy się codziennie.

Autorka opisuje historyczne przełomy naukowe w zrozumieniu fizycznego świata, takie jak prawo o ruchu planet Keplera czy prawo grawitacji Newtona. Przedstawia również złożoność współczesnych teorii – od prawa Plancka do zasady wykluczenia Pauli’ego oraz od cięcia Schrodingera do teorii struny. Obala mit o niedostępności fizyki jako nauki dla przeciętnego człowieka. Tekst uzupełniają rozbudowane dodatki w postaci biogramów najsłynniejszych fizyków, kalendarium odkryć naukowych oraz wykresy i diagramy.

Ten pasjonujący wykład jest wspaniałym wstępem do współczesnej fizyki dla osób wkraczających w świat tej dziedziny. To doskonała pozycja wprowadzająca do lektury publikacji popularnonaukowych z „wyższej półki”.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

Oliwia | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

Mój romans z fizyką tak naprawdę zaczął się jakieś 3 lata temu i trwa do dziś. Jest to uczucie pełne sprzeczności i konfliktów. W związku z tym bardzo się ucieszyłam jak w moje ręce trafiła książka 50 teorii fizyki, które powinieneś znać. Autor opisuje, najistotniejsze jego zdaniem, teorie fizyczne. Począwszy od podstawowych pojęć, które znają już uczniowie gimnazjum, poprzez najważniejsze odkrycia fizyczne, które zmieniły spojrzenie na tą dziedzinę nauki, kończąc niektórymi paradoksami fizycznymi [jak np. Kot Schroedingera] i zagadnieniami kosmologicznymi.

Dla matematyka/fizyka itp. książka jest dobrym przypomnieniem, utrwaleniem wielu ciekawych zagadnień.
Dla humanisty: fizyka przedstawiona w przystępnej formie bez nadmiernej liczby wzorów.

Książka całkiem niezła - teorie fizyki ciekawie opisane, chociaż pobieżnie (ale podejrzewam, że trudno byłoby zmieścić więcej w takiej niewielkiej książeczce). Znalazłam też kilka poważnych błędów, co nieco denerwuje.
Mimo wszystko - polecam i to nie tylko fizykom! :)

daniel90 | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

Książka raczej dla kogoś na poziomie liceum, a nawet ambitniejszego gimnazjum.

Niedomówienie jeżeli chodzi o zasadę Macha i mam wrażenie, że jest sugerowany fakt, że można kontrolować to co otrzymamy podczas pomiaru (paradoks EPR).

Najbardziej podobały mi się notki biograficzne.

Sofia | 2013-03-03
Przeczytana: 03 marca 2013

Świetna pozycja dla osób które nie mają ochoty na czytanie wielotomowych, opasłych i kompletnie dla laika niezrozumiałych teorii. Zagadnienia sa bardzo dobrze wyjaśnione, więc nawet osoba nie mająca do tej pory większej styczności z fizyką powinna je bez problemu zrozumiec. Cieszy mnie to że autorka skupiła się na zagadnieniach z mechaniki kwantowej, których nie ma w szkołach. Przecież nie byłoby sensu w pisaniu głównie o teoriach, które każdy z nas przerabiał w szkole co najmniej dwa razy. Zwłaszcza że mechanika kwantowa to jedna z najciekawszych (przynajmniej dla mnie) teorii w całej fizyce i nauce w ogóle. Znalazłam pare błędów, ale nie przeszkadzają one zbytnio w zrozumieniu. Tekst trochę niespójny, akapity momentami były dziwnie skonstruowane, ale nie przeszkadało mi to w lekturze.

Polecam dla każdego. Teorie zamieszczone w tej książce absolutnie warto znac.

Gabriel | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Jedyny z tą książką problem to słaba redakcja, pod każdym innym względem pozycja obowiązkowa dla fascynatów fizyki, szczególnie tych, co chcą odświeżyć to i owo bądź zacząć głębiej drążyć różne tematy.

Amarcord | 2012-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Dla tych, których mózg nie jest przystosowany do zgłębiania tajników fizyki, ale jednak chcieliby znać podstawy tej nauki i orientować się mniej więcej w kierunkach jej rozwoju.
Czytałem wspomagając się wikipedią.

JagodaA | 2014-07-09

Pozycja dla osób, które z fizyki posiadają jedynie elementarną wiedzę. Książka nie należy do najambitniejszych pozycji literatury, lecz moim zdaniem świetnie spełnia swoje zadanie- sprawia, że czytelnik zaczyna interesować się tematem, który dla wielu pamiętany jest tylko jako męka czasów szkolnych.

Teorie są napisane przystępnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Dawkowane informacje niejako zmuszają czytelnika do śięgnięcia po książki bardziej rozbudowane.

Jest to więc świetny wstęp do fizyki dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, że jest ona naprawdę ciekawa, a nie są gotowi na zmierzenie się z literaturą czysto naukową.

Rico125 | 2014-10-28

"Każdą rzecz trudno ułatwić a łatwo utrudnić" - autorka widać nie znała tego powiedzenia, ponieważ dziedzinę, której źle się uczy i niepotrzebne komplikuje opisała w niezwykle przystępny sposób. W dziele opisuje prawa i teorie nie tylko podstawowe (np. zasady dynamiki Newtona) ale i wyższych lotów (np, zasada nieoznaczoności Heisenberga). Każdy kto się interesuje fizyką a nawet każdy, kto się z nią w trudach zmaga powinien poświęcić kilka minut na przejrzenie tej książki. To może zaowocować. Serdecznie polecam :)

agatka_the_witch | 2011-06-09
Przeczytana: 01 czerwca 2011

To jest najgorzej napisana ksiazka jaka w zyciu czytalam. Nie mowie o tresci merytorycznej (moze nie jest pod tym wzgledem bardzo dobrze, ale rozumiem ze to mialy byc podstawy dla kazdego) ale o redakcji tekstu. Pomiedzy akapitami (co tam akapitami, kolejnymi zdaniami) nie ma zadnego logicznego polaczenia, zadnego ciagu przyczynowo skutkowego, fatalnie niescisla z logicznego punktu widzenia. Moj przyczynowo-skutkowy umysl meczyl sie potwornie przy czytaniu. Nie polecam.

mamamikazala | 2014-09-09

Świetna ksiązka, szkoda tylko że tak dużo w niej błędów (literówki, złe daty urodzin/smierci różnych osób).