Flatlandia, czyli kraina płaszczaków. Powieść o wielu wymiarach

Tłumaczenie: Jacek Dziedzic
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
Flatland: A Romance of Many Dimensions
yokopoko

Od wielu lat powieść Edwina Abbotta pobudza myślenie, inspiruje i bawi jednocześnie. Jest książką o matematyce, ale znajomość królowej nauk wcale nie jest potrzebna - wystarcza sama chęć myślenia, ciekawość i wyobraźnia. Kwadrat, mieszkaniec tytułowej Flatlandii, z ogromną wyższością spogląda na ograniczony świat jednowymiarowych linii . Czuje się lepszy, mądrzejszy i znacznie bardziej...

Kwadrat, mieszkaniec tytułowej Flatlandii, z ogromną wyższością spogląda na ograniczony świat jednowymiarowych linii . Czuje się lepszy, mądrzejszy i znacznie bardziej zaawansowany cywilizacyjnie. Do czasu.... przybycia kuli ze świata przestrzeni trójwymiarowej. To uświadamia mu jego nicość,miałkość i nędzę jego wyobraźni i postrzegania. Czytelnikowi też uświadamia, jak trójwymiarowe postrzeganie świata zawęża nasz punkt widzenia i wyobraźni. A jak mogłoby wyglądać życie w przestrzeniach wielowymiarowych, których istnienie jest wysoce prawdopodobne. Ta książka uczy pokory i dystansu do naszego, ludzkiego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.

yokopoko | 2010-09-29
Przeczytana: 29 września 2010

Jak w opisie - pobudza myślenie! Jestem pod wielkim wrażeniem - wymyślenie całej krainy Płaszczaków i jej niesamowitych mieszkańców (będących figurami geometrycznymi, a jednak w zadziwiająco dużej mierze przypominających ludzi), sposobów ich wzajemnego rozpoznawania się musiało być naprawdę nie lada wyzwaniem dla autora. Cała książka dzieli się na dwie części: w pierwszej poznajemy krainę Płaszczaków i Kwadrat, będący narratorem całej opowieści. Druga część natomiast opisuje jego przygody wynikające ze spotkania z przybyszem spoza znanego mu świata - panem Kulą.

Książka jak najbardziej do polecenia każdemu - nie tylko fanom literatury popularnonaukowej, ale i młodszym czytelnikom, którzy dopiero zaczynają przygodę z matematyką. :)

Kwadrat | 2015-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2015

Najlepsza książka, jaką w życiu przeczytałem. Łączy w sobie zarówno książkę popularnonaukową jak i powieść fantastyczną. Dobra lektura dla każdego począwszy od dziecka znającego pojęcie kątu a skończywszy na matematyku :)

kamwitsta | 2013-09-19
Przeczytana: 15 września 2013

Byłoby fantastycznie, gdyby nie trzecia ćwierć, która jest po prostu kosmicznie nudna. Pozostałe trzy super. Bawiąc uczą, ucząc bawią. Świetny pomysł, świetny styl narracji, świetne przesłanie.

Drake | 2012-09-08
Przeczytana: 03 września 2012

Flatlandia to bardzo ciekawa wycieczka w krainę matematycznej abstrakcji, która parodiuje ówczesną wiktoriańską Anglię. Autor bardzo wprawnie przedstawia silnie kastowe społeczeństwo Płaszczaków, ich codzienne zajęcia, prawa natury panujące na Płaszczyźnie czy rys historyczny krainy, zamieszkanej wyłącznie przez figury geometryczne. Specjalnie dla trójwymiarowych czytelników przytacza analogie pozwalające zrozumieć, jak Płaszczaki postrzegają świat. Lektura jest bardzo wciągająca i wzbudza refleksję czym są wyższe wymiary geometryczne i jak wyglądają cztero- i wyżej wymiarowe światy. Niecodzienna lektura, zapewne zupełnie inna niż wszystkie książki, które czytaliście.

osmk2 | 2014-09-19

Fajna książka, ale posłowie fajniejsze. Te "ludzkie" płaszczaki są fajne, najbardziej podoba mi się podwójna łyżka :)
Ciągle się zastanawiam, jak jest w 4, 6, 12, 1200 wymiarach

KSP | 2013-05-15
Przeczytana: styczeń 2009

To faktycznie książka wielowymiarowa. Pokazuje, jak trudno przekroczyć własne odniesienia. Można ją traktować dosłownie, geometrycznie, można też symbolicznie :)

redlime | 2013-10-11

Przeczytałam tą książkę wiele lat temu i cały czas ona gdzieś do mnie powraca, np. w rozmowa o kinie 3-, 5-, 10-, 555-D (tak, niedługo i takie pewnie zobaczymy).
Zaraz po przeczytaniu książka mi się nawet śniła. Przez nią zastanawiałam się czy nie wybrać studiów matematycznych (mam uzdolnienia matematyczne, ale bez przesady).
Warto książkę przeczytać, warto też (a może nawet bardziej) podsunąć ją młodszym czytelnikom by zauważyli, ze matematyka może być także fascynująca.

Julia | 2016-05-10

Niesamowicie zmusza do myślenia, do tego bardzo lekko - i szybko - się czyta. Pierwsza połowa może wydać się nudna, jednak moim zdaniem wątek epistemologiczny zawarty w drugiej zdecydowanie sprawia, że warto. Krótko mówiąc, polecam.

SiewcaZamętu | 2013-01-21

W bibliotece powiedzieli że jestem pierwszą osobą która wypożyczyła tą książkę :D Książka fajna, ale widzę pewnie błędne rozumowanie w niektórych aspektach.

sornatka | 2016-07-09
Przeczytana: 03 lipca 2016