Krótka historia Stephena Hawkinga

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stephen Hawking: An Unfettered Mind
popularnonaukowa
Ag2S

Opowieść o kolejach losu i naukowych dociekaniach jednego z najbardziej niezwykłych, najwyżej cenionych i obdarzonych największym hartem ducha ludzi naszych czasów. Stephen Hawking jest jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów – geniusz z Cambridge, który zyskał międzynarodową sławę jako błyskotliwy fizyk teoretyk oraz stał się inspiracją i objawieniem dla tych, którzy byli świadkami...

Stephen Hawking jest jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów – geniusz z Cambridge, który zyskał międzynarodową sławę jako błyskotliwy fizyk teoretyk oraz stał się inspiracją i objawieniem dla tych, którzy byli świadkami jego triumfu nad niepełnosprawnością. Oto opowieść o życiu i naukowych dokonaniach Hawkinga spisana przez Kitty Ferguson, autorkę mającą dar objaśniania laikom języka fizyki teoretycznej, której nadzwyczajnej pomocy udzielił sam Hawking i jego bliscy współpracownicy.

Dwadzieścia lat temu książka Kitty Ferguson „Stephen Hawking: Quest for a Theory of Everything” została bestsellerem i szturmem zdobyła świat. Teraz pisarka powraca do tematu, tworząc pełną, starannie opracowaną i wyczerpującą biografię, obejmującą zarówno prywatne życie Hawkinga i jego niezwykłe zmagania z chorobą, jak i – równie niesamowite – dokonania w pracy naukowej, zmierzającej do zrozumienia i wyjaśnienia otaczającej nas rzeczywistości.

Wzbogacona ilustracjami i fotografiami, które ukazują życie od wczesnego dzieciństwa do czasów obecnych, książka „Krótka historia Stephena Hawkinga” jest napisana z klarownością, za którą ceniono wszystkie książki Kitty Ferguson. W efekcie otrzymujemy urzekającą relację, przybliżającą zarówno niezwykłe koleje życia Hawkinga, jak i najnowsze osiągnięcia nauki w zrozumieniu Wszechświata.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Krotka_historia_Stephena_...»

Artus | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Siegnoąłem po te książkę przez pomyłkę, bo czy "Krótka historia Stephena Hawkinga" , a "Kurtka historia czasu" Stephena Hawkinga nie brzmi podobnie. Sięgnięcie było pomyłką, lecz już sama lektura nie, w pełni świadoma ilustracja życia tego znakomitego fizyka, który "poznał myśli Boga". To tak jakby pyłek zrozumiał człowieka , ja po przeczytaniu tej książki nie jestem w stanie wyobrazić sobie Boga-Wszechświata, aczkolwiek książka ta rysuje zarys tego ogromu i charakter praw nim zadzacych.
Przybliża nam pełny zwrotów życiorys. Można powiedzieć, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, jak na przykład zabieg, który wyłączył całkowicie zmysł mowy Stephena, pozwolił mu lepiej komunikować się za pomocą eletronicznego narratora i jednocześnie uratował mu życie.

Andrew Vysotsky | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

uzasadnienie oceny:

martolina | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

książka bardzo trudna ze względu na naukowe opisy badań Hawkinga, mimo że jestem z wykształcenia fizykiem trudne nawet dla mnie, ciekawa część o życiu prywatnym
koniec książki bardzo rozczarowuje bo bohater z nauki skręca w stronę filozofii

| 2016-03-18
Przeczytana: 2012 rok

Stephen Hawking jest jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów geniusz z Cambridge, który zyskał międzynarodową sławę jako błyskotliwy fizyk teoretyk oraz stał się inspiracją i objawieniem dla tych, którzy byli świadkami jego triumfu nad niepełnosprawnością. Oto opowieść o życiu i naukowych dokonaniach Hawkinga spisana przez Kitty Ferguson, autorkę mającą dar objaśniania laikom języka fizyki teoretycznej, której nadzwyczajnej pomocy udzielił sam Hawking i jego bliscy współpracownicy.
(Z noty wydawcy)

Magdalena Ru | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Doskonale napisana biografia genialnego myśliciela, kosmologia, fizyka, naukowca a przy tym nieuleczalnie chorego człowieka. Sporo naukowych faktów z życia i teorii Hawkinga autorka w sposób jasny i zrozumiały wyjaśnia, tak więc warto przeczytać aby zrozumieć także istotę odkryć współczesnego Einsteina. Polecam gorąco.

Janusz Szcząchor | 2016-02-13
Przeczytana: 2015 rok

Jeśli ktoś zamierza poznać biografię Stephena Hawkinga, to jest to bardzo dobra pozycja i godna polecenia. Lecz jeżeli ktoś chce przy okazji poznać astrofizykę, to proszę uważać.
Na stronach 99-102 autorka próbuje wyjaśnić skąd bierze się promieniowanie Hawkinga czarnych dziur. Używa w tym celu stwierdzenia, że w procesie kreacji par w pobliżu horyzontu czarnej dziury powstają pary cząstek, z których jedna ma dodatnią energię, a druga ujemną.
Niestety nie istnieją, nawet wirtualne cząstki o ujemnej energii.
Zajrzałem do oryginalnej pracy Hawkinga poświęconej temu promieniowaniu. Rzeczywiście tam Hawking pisze o takich cząstkach, ale traktuje to jako model poglądowy, że tak on to sobie wyobraża i nie twierdzi, że takowe cząstki w ogóle istnieją.
Niestety Hawking w ten sposób potraktował rozwiązania o ujemnej energii równania Diraca, które służą do opisu antycząstek w rachunkach, ale tylko w nich.
Zarówno elektrony, jak i pozytony są opisywane przy pomocy równania Diraca, każde...

ZielonaCytryna | 2015-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Mija piętnaście godzin. Piętnaście godzin od chwili, kiedy na liście przeczytanych w tym roku książek zapisałam pozycję numer 6. Wciąż nie mogę dojść do równowagi. Jestem poruszona, w głowie kłębią mi się dziesiątki myśli, a każda z nich wydaje mi się być zbyt mała i zbyt płytka, zupełnie nie oddająca ogromu mojego podziwu, jaki żywię dla jednego z największych umysłów w historii.
Stephena Hawkinga.

Czy istnieją w ogóle słowa umożliwiające wyrazić szacunek dla kogoś, kto mając dwadzieścia jeden lat dowiedział się, że zachorował na stwardnienie zanikowe boczne i że zostało mu ledwie kilka lat życia, a mimo to, wykazując się olbrzymią wolą walki oraz determinacją nie poddał się i został gigantem astrofizyki i kosmologii, rozwalając system przez kolejne pół wieku? Zajrzałabym do słownika, bo mi słów brakuje, szlag by to.

Próbuję zrozumieć. Bo wiecie, astrofizyka to nie płatki z mlekiem. Gdy czytam o kolapsie grawitacyjnym, bozonach (cząstki posiadające spin całkowity, czy to nie...

panwiaderko | 2015-01-13

Całkiem w porządku. Fizyczne zawiłości obecne, choć niezbyt liczne.

Wiktor Kajreb | 2015-01-02
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Polecam tę książkę, ale uprzedzam, że nie każdy, wbrew temu co wielu pisze, jest w stanie przez nią przebrnąć. Chyba, że wywody naukowe będzie czytał "po łebkach". Dla mnie były one najciekawsze i próbowałem się w nie mocno zagłębić, co zmuszało mnie do wracania i ponownego czytania niektórych stron.
Sam Stephen Hawking rysujący się z tej pozycji, to naprawdę wielki facet, dla którego warto przeczytać wszystko co jest z nim związane.

Kamil Nebula | 2013-12-24

Fizyka współczesna w pigułce.