Sąsiednie kolory

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Elegia o tęsknocie

841 1 323

Historia bardzo klimatyczna i lubię bardzo tą wrażliwość autora jednak pomimo fantastycznego audiobooka jakiś ciężko mi się szło przez tą historię.
W tak krótkiej książce jest za dużo wątków przez co historia poszczególnych postaci gdzieś się zgubiła i koniec końców nie wiem o co w tym wszystkim chodziło. Nagromadzenie tragedii i smutku jest tak duże że traci to jakąkolwiek wiarygodność. Na początku myślałam że po prostu nie rozumiem wszystkich symboli (co też jest prawdą) ale zakończenie było tak napisane że główny wątek rozmył mi się jeszcze bardziej.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Smutna, nostalgiczna, melancholijna, taka "małecka" i taka moja...
Bohaterowie, zwyczajni ludzie, miotają się pomiędzy codziennością, a jakąś nieokreśloną tęsknotą. Świadomi jakiegoś trudnego do zdefiniowania braku.
Momentami ciężko się połapać w tych krzyżujących się losach różnych osób, ale to akurat dodaje odrobiny niepokoju, żeby się nie pogubić i prawidłowo połączyć wszystkie kropki.
Przeważnie po lekturach pana Jakuba zaczynam się więcej zastanawiać nad własnym życiem i nad ewentualnymi zmianami, na które nigdy, podobno, za poźno nie jest.
I pomimo, że książka jest w takim trochę depresyjnym klimacie ja jestem zadowolona, że trafia na półkę przeczytanych i uważam za wartościową pozycję.

Smutna, nostalgiczna, melancholijna, taka "małecka" i taka moja...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Każda książka Jakuba Małeckiego ma to coś, czego nie mają inne, które do tej pory przeczytałam. Za każdym razem zachwycam się jego wrażliwością i niezwykłą umiejętnością opisywania codzienności. Ludzkie losy, zdarzenia, rzeczy ważne i te mniej ważne Małecki opisuje w taki sposób, że trafiają w sam środek mojej duszy. Może autor potrafiłby ubrać w słowa, to co czuję czytając jego książki, ja niestety nie potrafię.

"Sąsiednie kolory" to powieść, której akcja toczy się w roku 1926 w Kole. Splatają się w niej historie szalonej Leokadii polującej na kormorana, doktora Stiena leczącego tańcem, pszczelarza Krystiana dla którego żywi i umarli są tak samo ważni, Poli i Misi szukających diabła, Iwony, która umarła z tęsknoty i wielu innych. Ale fabuła nie jest tu najważniejsza, bo na pierwszy plan wysuwają się ludzkie emocje, niedoskonałości i dylematy. I za to kocham te powieści. Czysty zachwyt ❤️🥰❤️

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ile potrzeba aby zaznać szczęścia, spokoju, uciszyć sumienie? Czy można umrzeć z tęsknoty?
Bohaterowie Sąsiednich kolorów próbują zmierzyć się z tymi uczuciami. I jeśli ktoś już czytał Małeckiego, ten wie, że autor w znakomity sposób opisuje emocje. Nie kreuje jakichś nadzwyczajnych bohaterów. Są niezwykli w swojej prostocie. Tacy, z którymi może się utożsamić każdy z nas. Podobnie jak postaci książki, tak i my mamy w sobie całą gamę emocji. Jedne ukrywamy, inne są naszym znakiem rozpoznawczym. A inne mieszają się i czasami zapominamy jak postąpić, co zrobić.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po lekturze Sąsiednich kolorów pozostało ze mną uczucie bezbrzeżnego smutku. Smutku, że straciłem cenny czas na takie bezwartościowe bzdety, bowiem jest to kolejny xiążkopodobny wysryw pisarzopodobnego twórcy. To straszne, że są ludzie którzy zachwycają się tymi wymyślonymi bzdurami zamiast poznać prawdziwe historie prawdziwych ludzi. Przecież po przeczytaniu tego produktu, celowo nie piszę "xiążki" bo to nie jest xiążka, nie pozostaje w pamięci dosłownie nic. Chyba lepiej już obejrzeć sobie niemieckiego pornola - jest tak samo mądry i prawdziwy jak historie Małeckiego, ale przynajmniej są w nim gołe baby. U Małeckiego nie ma nic, nawet texty diskopolowe mają większą wartość.
Nigdy więcej Małeckiego.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Samotność, starość, przemijanie, nieszczęśliwa miłość, poczucie winy, lęk, śmierć, różne odmiany depresji... Pierwsza pozycja Małeckiego przeczytana przeze mnie. Powieść dobrze napisana i interesująca, ale jej negatywne emocje dotarły do każdej komórki mojego jestestwa. Niestety nie dałam rady tego unieść, książka przytłoczyła mnie, przybiła i zdołowała.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Było ich mnóstwo. Wiele barw przechodziło przed oczami niczym zwarta armia wyruszająca na bitwę. Były sobie bliskie, choć o tym nie wiedziały. Karmiły się tym samym chlebem, spijały te same słowa puszczone na wiatr jak latawce. Nigdy o tym się nie dowiedziały, ale były sąsiadami. Zagubionymi kamykami porzuconymi gdzieś w szczerym polu. Lato 1926 roku i młody stolarz rozpoczynający pracę nad trumną dla kobiety zmarłej z tęsknoty. Kormoran za oknem i strzelba wymierzona w jego cielsko. A później most, skok i zapomnienie tego, co się widziało. Jest tyle barw, a wszystkie tak bardzo sobie bliskie.

Ujęty słowami Jakuba Małeckiego przeniosłem się do pewnego pokoju i spojrzawszy na wysłużony fotel rozpocząłem ten znany mi od dawien dawna trans przewracanych kartek, które jakby samoistnie wiedziały już, co należy czynić. Po kilku fragmentach zdałem sobie sprawę, że jestem u siebie, toteż odnalazłem zdania, które znowu miały zostawić jawny ślad, by później delikatnym, acz tanecznym krokiem usadowiły się w mojej wrażliwości. I można mówić, że to już było, że Małecki pisał już o codzienności wiele razy w tak piękny sposób, ale dlaczego czepiać się mam tego, co zawsze wlewa we mnie fale spokoju, skoro wciąż proza naszego pisarza sprawia, iż chcę się więcej i więcej. Proza to niezwykła, bo często płynąca rzeką melancholii, traktująca o miłości jakże prostej, a jednocześnie wyjątkowej, dająca możliwość ujrzenia tęsknoty w jej pełnej krasie, a także lecząca na swój sposób obolałe zakamarki serca.

Małecki daję i tym razem czytelnikowi czas na przyjęcie ogromu zdań płynących ze środka duszy, pozwala spojrzeć na różne zdarzenia z kilku perspektyw, będąc przy tym niezmiennie oszczędny w wyrażaniu nagłych emocji, choć te subtelnie skradają swoje chwilę w najmniej spodziewanym momencie. Fabularny pejzaż może przypominać chaotyczną paletę różnych kolorów, lecz finalnie wszystko ma swoje uzasadnienie, a historia porozrzucanych tu i ówdzie zwykłych ludzkich spraw nie pierwszy raz już u autora "Horyzontu" odgrywa główną rolę.
W tym leży jej niesłabnąca jakość.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakub Malecki zabiera nas w podróż do małego miasteczka w okresie międzywojennym, do Kola. wchodzimy z nim do domów i podwórek, poznajemy najtajniejsze zakamarki dusz. Obserwujemy jak losy mieszkańców wzajemnie na siebie oddziaływają. dobro miesza się ze złem, miłość zaskakuje i pojawia się tam gdzie nikt jej się nie spodziewa. Tygiel osobowości, losów, zdarzeń... smutna, a jednocześnie wciągająca wciągająca historia.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna poruszająca serce książka, autor ma wybitny dar wzbudzania czułych strun w duszy. Trudno streścić zawartość, żeby nie trąciło banałem. Jak zawsze, wspaniała uczta!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co można powiedzieć o tej książce?
Jest piękna i prawdziwa. Bardzo porusza serduszko.
Jest to książka o wszystkim: o starości, o młodości, o stracie, o szukaniu siebie, o głupocie, o tęsknocie, zagubieniu, pękniętym sercu i miłości jaką się widuje raz na tysiąc lat.
Jest o rodzicach, o dzieciach, o dziadkach, wujkach, o rodzinach i o samotnikach.
To książka o życiu w Kole.
I o śmierci.

Co można powiedzieć o tej książce?
Jest piękna i prawdziwa. Bardzo porusza serduszko.
To książka o życiu w...

2 116