Zgłosuj na książki roku 2017

Ballada o pewnej panience

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Zicocu

Ballada o pewnej panience
Nowa książka Szczepana Twardocha.
Wszystkie najważniejsze opowiadania.

I nic więcej nie trzeba już mówić. Reszty dowiecie się sami.

Spis treści:

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4417/...»

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1640

Ballady z tworzywa

Literatura to litery. Układają się one w słowa, zdania, akapity, dialogi, opisy. Nadajemy im sens. Proces czytania stwarza dzieło po raz drugi. Litery to tworzywo, materia, którą ożywia twórca i po raz drugi czytelnik. Za każdym razem, za każdym odczytaniem tekst jest inny. Nakładamy nań swoje refleksje, wyobrażenia, marzenia. Nakładamy też swoje oczekiwania. I kiedy ta poprzeczka zawieszona jest wysoko, to trudno poradzić sobie z wysokością. Tak mam z opowiadaniami z cyklu „Ballada o pewnej panience”.

Oczekiwałem Bóg wie czego. Dostałem zbiór opowiadań – śląskich, mrocznych, surrealnych, czyli znany czytelnikom stały zestaw motywów, który powinien zapewnić nam bezpieczeństwo i przyjemność, a może po prostu bezpieczną przyjemność w odbiorze prozy Szczepana Twardocha. I ona jest, ale nie jest oszałamiająca. Te opowiadania, dodajmy „najlepsze opowiadania” Szczepana Twardocha jak głosi blurb, nie uniosły mnie w rejony, gdzie za każdym razem niosły mnie jego powieści. Cóż zrobić?

Zaczynamy od tytułowej „Ballady o pewnej panience” z 2016 roku, która jest w duże mierze z „Króla” - tej maestrii gatunkowej z dwudziestolecia, gdzie mniej demonów i diabłów i Śląska, za to wartka akcja i aktualne nasze problemy przeglądają się w epoce przedwojnia”. Ładne, klimatyczne opowiadanie. I tyle. Ballada z warszawskiego półświatka. Druga jest śląska „Ballada o Jakubie Bieli” i też jest miło, trochę jak z ”Dracha”, powieści, którą bardzo lubię. Przebiegamy między latami 2016- 2012 w pierwszej połowie tekstów z tej książki. Aż mijamy rubikon i od opowiadania „Gerd” wchodzimy w świat tekstów nieco starszych – w okolice roku 2010, a najstarszy i najciekawszy według mnie tekst „Dwie przemiany Włodzimierza Kurczyka” pochodzi z 2009 roku.

Ta druga część jest z czasów przemiany Twardocha w prawdziwego pisarza. To mniej więcej wtedy powstawał „Wieczny Grunwald” - naprawdę pierwsza ważna powieść tego autora. W tych opowiadaniach widać zmaganie się z tworzywem, z formą, poszukiwanie swojej drogi. Wiele z tych tekstów sięga do korpo światka, światka z którym Twardoch próbuje się zmierzyć jako pisarz i w wielu tych tekstach odnosi zwycięstwo.

„Balladę o pewnej panience” czytałem jako przyczynek do twórczości Szczepana Twardocha. Rozpoznawałem w tej książce motywy i wątki, z którymi zetknąłem się wcześniej w jego powieściach. Nie było to dla mnie spotkanie zaskakujące, nie było też rozczarowujące. I to mnie zirytowało najbardziej, że było nawet przyjemnie, że nawet porządnie zdenerwować się tą książką nie potrafiłem.

Sławomir Domański

Wojciech Gołębiewski | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

To zbiór 11 opowiadań wydany w 2017, z których 5 wchodziło w skład "Tak jest dobrze" z 2011 roku. "Tak jest dobrze" (6 opowiadań) ma na LC 6,86 (223 ocen i 33 opinie), a "Ballada..." 6,53 (161 ocen i 36 opinii). Z kolei u mnie książki Twardocha nagrodziłem 2x10, 2x9, 8, 2x7 i pała

"Ballada o pewnej panience" z 2016, zabawne lecz poniżej poziomu "mojego" Twardocha 7/10

„Ballada o Jakubie Bieli” z 2012, groteskowy obrazek historii rodziny śląskiej, z kapitalnym wykorzystaniem gwary śląskiej, jak w 2 lata późniejszym „Drachu” 10/10

"Ewa i duchy" z 2014. W tekście pojawia się zdanie: "Kurwa, jaka ty jesteś głupia, śmieją się duchy." Nie sposób zaprzeczyć. To o Ewie, 37 – letniej, która postanowiła sobie "rozpierdolić życie", bo nuda i hormony rozsadzają. Humoreska 7/10

"Moje życie z Kim" z 2012. 57 – letni Jarek to kuzyn pana Leona z „Kosmosu” Gombrowicza”, ...

Tomek | 2017-10-20

Zapchajdziura. Na twardochowym – czyli takim, o jakim większość pisarzy (nie tylko naszych) może pomarzyć – poziomie, ale jednak zapchajdziura. Rzecz wydana, podobnie jak „Sztuka życia dla mężczyzn” oraz „Wieloryby i ćmy”, kawałki wypuszczone pomiędzy „Morfiną”, „Drachem” i „Królem”, żeby zaspokoić głód czytelników oraz zapewnić pieniądze – wydawnictwu na świąteczne premie a autorowi na rachunki.
Szczepan Twardoch jest wybitnym pisarzem. Kto wie, czy nie najwybitniejszym piszącym Polakiem od czasów Iwaszkiewicza, godnym następcą Witkacego, Gombrowicza i, w pewnych elementach, Dygata. Jego trzy ostatnie powieści to rzeczy, którym blisko do miana arcydzieła. „Ballada o pewnej panience” pokazuje, do wielkich poprzedników jeszcze mu trochę brakuje. Jest mistrzem dużych (w przypadku „Dracha” nawet rozbuchanych) form, ale z krótszymi, bardziej zwięzłymi, radzi sobie średnio. Wciąż jest doskonały językowo – jego proza ma fantastyczną melodię i rytm, jednak brakuje mu szybkich,...

szczypiorek5 | 2017-11-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 listopada 2017

Z reguły nie czytam opowiadań,a swoją przygodę z Twardochem zaczęłam od końca czyli od "Króla". W wolnych chwilach delektuję się "Morfiną" w interpretacji Macieja Stuhra.
Zbiór opowiadań "Ballada o pewnej panience" mnie pochłonął, zabrał w mroczny świat ludzkiej duszy,beznadziei bytu, krzywdy.
Rozumiem rozczarowanie tych osób, które już się spotkały wcześniej z niektórymi opowiadaniami, ale ponieważ dla mnie wszystkie były nowe- wszystkie mnie zachwyciły.
Polecam.

Anna | 2017-12-28
Przeczytana: 19 grudnia 2017

„Ballada o pewnej panience” Szczepana Twardocha to zbiór jedenastu opowiadań.
Opowiadania mają to do siebie, że są raczej krótkie co pozwala książkę odkładać, by po jakimś czasie znów po nią sięgnąć. Przyszedł czas, że zaczęłam je doceniać. Trzeba być wybitnym pisarzem, żeby w krótkiej formie zawrzeć dużo treści i do tego takiej, która poruszy czytającego.
Szczepanowi Twardochowi to się udało. Oczywiście nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze jednakowo zadziwiają i poruszają. Jedne są bardziej, inne mniej ciekawe. Jednak każde zaskakuje.
Warto przeczytać. POLECAM!

lukaska | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Książka dla miłośników Twardocha. Zgadzam się z opiniami innych czynników, że napisane świetnie, bo Autor najwyższej klasy, ale czasem opowiadaniom brakuje wyraźnej puenty, albo po prostu pomysłu na rzeczoną puentę. Niektóre z nich są jakby wyjęte z "Dracha" albo "Króla", co też nie jest zarzutem, ale lepiej chyba najpierw przeczytać tamte rzeczy. Twardoch dla mnie jest Mistrzem, więc i te "odpryski" czytać jest miło. Moje "typy" - dwa ostatnie: "Tak jest dobrze" za piękny klimat północy i "Face to: black" za surrealizm.

srebrnanatalia | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Po "Morfinie", Drachu" i "Królu" czas na opowiadania. Jest brutalnie, mrocznie, surrealistycznie, niezbyt przyjemnie, przewrotnie i ....przejmująco. Z tych jedenastu opowiadań najbardziej zapadło mi w pamięć cztery: przerażające jak senny koszmar "W piwnicy", rewelacyjna "Masara", diabelnie dobre "Dwie przemiany Włodzimierza Kurczyka", i inspirowane "Drogą" Cormaca McCarthy'ego - "Tak jest dobrze". Styl jak zwykle porywający, bardzo charakterystyczny i wywracający czytelniczy instynkt na lewą stronę.
Parafrazując: emocje były, zatem z czystym sumieniem, polecam :)

grafzero | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Nowy zbiór opowiadań Szczepana Twardocha? No cóż, nie tak do końca “nowy”, ale o tym za chwilę.

Opis zbioru jaki znajdujemy z tyłu okładki jest wyjątkowo trafny (co przyznajmy szczerze nieczęsto się wydawcom zdarza). Mrok, cielesność (zwłaszcza ona), historie alternatywne (no tu może nie do końca bo w zbiorze jest bodaj jedna taka opowieść) i szaleństwo - to powtarzające się motywy w “Balladzie o jednej panience”. Innymi słowy istota twórczości naszego hehe śląskiego pisarza.

Język również nie odbiega od tego do czego Twardoch przyzwyczaił nas w “Królu” czy w poprzednich powieściach. Płynny, taki w którym reguły stylistyki muszą ustąpić próbom naśladowania potoku ludzkich myśli (aczkolwiek strumień świadomości toto nie jest), częste eksperymenty formą - znamy to bardzo dobrze. Z drugiej strony ta “fraza Twardochowa” nie tu aż tak dobrze widoczna jak w powieściach pisarza więc nie powinna razić nieprzekonanych.

Nie widzę większego sensu w streszczaniu poszczególnych opowiadań...

lapsus | 2017-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 października 2017

Literatura to litery. Układają się one w słowa, zdania, akapity, dialogi, opisy. Nadajemy im sens. Proces czytania stwarza dzieło po raz drugi. Litery to tworzywo, materia, którą ożywia twórca i po raz drugi czytelnik. Za każdym razem, za każdym odczytaniem tekst jest inny. Nakładamy nań, swoje refleksje, wyobrażenia, marzenia. Nakładamy też swoje oczekiwania. I kiedy ta poprzeczka zawieszona jest wysoko, to trudno poradzić sobie z wysokością. Tak mam z opowiadaniami z cyklu „Ballada o pewnej panience”.

wiesia | 2017-10-24

O kobiecej sile i męskiej zemście za tę siłę, o sensie życia i o jego braku, o trudnej miłości, o strachu, o okrucieństwie wojny, o wielu twarzach ludzkiego nieszczęścia, o tęsknocie do bólu.
Opowiadania napisane pięknie i przejmująco.
Po tej książce, każdy coś zrozumie, coś dostrzeże i czegoś zapragnie.

ani_anka | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Właściwie nie znoszę opowiadań. Lubię tą dłuższą relację, jaka powstaje między mną a bohaterami powieści, opowiadania są dla mnie zazwyczaj za krótkie, żeby coś między nami zaiskrzyło :) ale, ale! no zakochałam się po prostu w prozie Twarocha i co teraz? Czytam opowiadania i okazuje się, że jednak, te paręnaście stron jest w stanie poruszyć moją duszę. Wszystkie, poza jednym wyjątkiem, no może trzema :), są bardzo interesującymi miniaturkami jego powieści, zawierającymi zawsze element zaskoczenia, na który zawsze czekam ;) Bardzo nie podobały mi się "Dwie przemiany Włodzimierza Kurczyka" ale ja tak uwielbiam wybrzydzać, że musiałam o tym napisać.