Rdza

literatura piękna
Sine Qua Non
2021-09-24
2017-09-13
II wojna światowa literatura polska miłość odwaga polska wieś powieść obyczajowa prowincja przyjaźń rodzina rozczarowanie samobójstwo samotność śmierć
Inne

więcej Więcej

Już dawno nie czytałem książki , która tak się wyróżnia spośród innych . Polecam tym bardziej że to nasza literatura !

Prosta, trafiająca w serce.
Bohaterowie tak zwyczajni, tak normalni. Tacy jak my.
Z niedoskonałościami i ukazanymi wadami.

Wiejski klimat. Dwie osie czasowe. Dwa pokolenia. Opowieść Szymona oraz jego babci Tośki.
Pełna rozczarowań, straconych szans i popełnionych błędów. Surowy język wpleciony w karty tej historii, a także pojawiające się wulgaryzmy nadają jej tylko...

Tak sobie myślę, że Rdza Małeckiego pobrudziła co najwyżej moje ręce, bo nie umysł.

Proza nudna mdła bez żadnego polotu. Niby o zwykłym życiu, ale ono nie jest w rzeczywistości aż tak słabe jak wywody Małeckiego na tle takiej linii czasu. Gdzieś w końcowej części książki natknęłam się na zdanie typu "..problem, z którym stykają się przecież wszystkie kobiety.." Nie Pani...

Czytając opinie innych znalazłem zdanie w stylu: "niezwykła historia zwykłego życia". Totalnie się z tym zgadzam. Uważam, że jest to pozycja, którą powinien każdy przeczytać.

Solidny Małecki, który na razie mnie nie rozczarował.

Nie znalazłam w tej książce nic, na co sama bym już nie wpadła, zastanawiając się nad ludzkim życiem. Może zwyczajnie poświęcam zbyt wiele czasu na myślenie, a może jestem równie dobrym, jak nie lepszym obserwatorem od Pana Małeckiego. Liczyłam na jakieś "oświecenie" i nowe pole do kolejnych kilkugodzinnych przemyśleń czy rozmów, nic takiego się niestety nie...

Małeckiego uwielbiam za ten brak dosłowności. Opisy najstraszniejszych przeżyć, przez pryzmat anegdoty, wspomnień, listu czy dziecięcych skojarzeń. Żadnych infantylności. Żadnego łopatologicznego tłumaczenia każdej historii. Czytelnik musi wyciągnąć tyle, ile umie i na ile jest gotowy. Książka rewelacyjna.

Czy da się napisać bardzo niezwykłą książkę o zwyklym zyciu? O tak! Polecam.

Ludzie w kółko powtarzają, że „będzie dobrze", ale gdy już jedno się układa, drugie zaczyna się walić. Kolejne osoby się rodzą i kolejne umierają. Ktoś spełnia marzenia, ktoś pogrąża się w bezdennej pustce życia. Jedna osoba wyprowadza się ze wsi, by inna znalazła w niej dom. „Rdza" to bowiem wielopokoleniowa historia pewnej rodziny oraz pewnej miejscowości. W centrum...

Jest to moja pierwsza książka Jakuba Małeckiego i podeszłam do niej dość sceptycznie, jednak jej prostota i styl pisania autora bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

5 992
    3 929