Ogień jeziora

Robert Kilen Wydawnictwo: Oficyna 4eM kryminał, sensacja, thriller
Oficyna 4eM
2021-09-22
2021-09-22
sensacja thriller książka sensacyjna przygoda wikingowie

Wikingowie są wśród nas?

Do niedawna byłam przekonana, że "Ogień jeziora" jest drugim tomem przygód z Maksem Kellerem, człowiekiem do zadań specjalnych.
Błąd. To już trzecia część. Za mną poprzednia "Czart" i obydwie, 2 i 3 z czystym sumieniem mogę wam polecić. Do nadrobienia mam debiut autora pt. " Krew Illapa".
Ale do rzeczy!
"Ogień jeziora" jak wszystkie powieści rozgrywają się w dwóch wymiarach czasowych. Tym razem staniemy twarzą w twarz z Wikingami..i runami.
Czy to było udane spotkanie?

"Nie wiedział, co to takiego. Miecz czy topór? Obok spostrzegł nadpalone jedno z naczyń, którym nurkowie transportowali ognistoczerwoną substancję z dna jeziora".

Nie wiem, jak pan Robert Kilen to zrobił, ale ja przepadłam w tej sensacji. I jak zazwyczaj nie sięgam po lektury z fabułą aż tak odległą w historii, tak tej nie potrafiłam odłożyć. Współczesne i nordyckie wątki niektóre poparte faktami, tworzyły niebywały tajemniczy klimat.
Co wspólnego ma miecz Thora z produkcją śmiercionośnej broni, i nie chodzi tutaj absolutnie o Avengersów :) ?
Mianowicie o to, iż biznesmen Thorwald Jacobsen vel Mr. Impossible, który uważał się za wizjonera, stawił sobie za cel, zdobycie posiadania tajemnej wiedzy. Konkretnie technologii umożliwiającej mu dokonanie światowego przełomu. Niestety w żądzy sukcesu bogacza nie ma miejsca na komplikacje. Wszystko i wszystkich, którzy stają na drodze ambitnego Jacobsena, powinno się niszczyć. Kiedy w warszawskim "Żaglu" następuje pierwsza eliminacja "przeszkody" rozpoczyna się, nie tylko w Polsce śledztwo.
Maksowi Kellerowi pomagać będzie Ewelina, równie tajemnicza, jak sekrety Wikingów.

"..uznał, że najprawdopodobniej wie, gdzie ukryto tajemnicę "nieskończonej siły ujarzmionej".

Czy Mieszko I był wikingiem? I co z tą całą historią wspólnego ma pismo runiczne i Star Warsy?
Bierzcie i czytajcie!!

Jeśli jesteście zaciekawieni, zerknijcie również na wywiad z autorem przeprowadzonym przez Fanbook

PS. Czekam na Furię!

Wikingowie są wśród nas?

Ale do rzeczy!
"Ogień jeziora" jak wszystkie powieści...

Czy można połączyć sekrety wikingów i współczesną Polskę w ciekawej powieści sensacyjnej? Okazuje się, że tak i to w wyjątkowo udany sposób!

Kolejne śledztwo Maksa Kellera dotyczy legendarnej, śmiercionośnej broni wikingów, która stanowi pokusę dla wielu. Ogień Odyna, który służył do wykuwania młotów Thora szczególnie zwraca uwagę bezwzględnego przemytnika broni...

Akcja powieści toczy się w dwóch głównych wymiarach czasowych - współczesnym oraz historycznym, sięgającym czasów nordyckich wypraw. Ponadto same wydarzenia obserwujemy z perspektywy wielu bohaterów, przez co książka zyskuje niezwykłą dynamikę - tempo akcji jest wręcz filmowo szybkie, nie ma nawet chwili oddechu, nawet w najkrótszym rozdziale coś się dzieje. A sama fabuła, jak to w poprzednich częściach, wybornie wciągająca - połączenie śledztwa, inspirowanych historią zagadek i ciekawostek oraz wielu zwrotów akcji tworzą rewelacyjna mieszankę.

Muszę zwrócić też uwagę na świetnie nakreślone postacie - intrygi, gry słowne pomiędzy nimi, stwarzanie pozorów i nakładanie nieoczekiwanych masek niejednokrotnie mnie zaskoczyło - nie ma tu czysto czarno-białych bohaterów, co również potęguje wrażenie realności zdarzeń.

Jeśli lubicie powieści sensacyjne - jest to świetna propozycja, ja serdecznie polecam :)

Akcja...

Ogień i woda to dwa przeciwstawne żywioły, a jednak… nie do końca. Robert Kilen w powieści „Ogień jeziora” robi ukłon w stronę wikingów i sekretów nordyckiej potęgi, Truso orazdynastii Piastów na czele z Mieszkiem.
Ponownie spotkałam się z Maksem Kellerem, generałem Wituckim. Poznałam nowych agentów i agentki oraz doktora Zbrozińskiego. Jednak moją uwagę przykuł Norweg. Handlarz bronią sam jest jak odbezpieczony granat w rękach szaleńca. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchnie. Połączenie chorej ambicji, z przerośniętym ego i rozchwianiem emocjonalnym oraz bogactwem nie wróży nic dobrego dla wszystkich, którzy znajdą się na jego drodze.
Wartką akcję prowadzoną wielotorowo dynamizują krótkie rozdziały i przemieszczanie się bohaterów. Tropy wiodą w różnych kierunkach. Porwania, pościgi, ucieczki, pułapki, trucizny, szpiegowanie budują napięcie, które utrzymuje się na wysokim poziomie (kilka opisów bym usunęła). Od początku trup ściele się gęsto. Norwescy najemnicy się nie patyczkują. ABW działa. Ale nie tylko ono. Dochodzi do rozgrywek służb specjalnych. Robi się tłoczno od agentów i tajnych służb. W pewnym momencie złapałam się na tym, że każdy każdego szpieguje, a znalezienie odpowiedzi na dręczące pytania i rozwikłanie zagadek nie będzie takie proste. Autor wyjątkowo skomplikował fabułę. I dobrze, gdyż czytelnik sam bawi się w szpiega. Takiego zakończenia się nie spodziewałam. Autor zgrabnie rozwiązał różne wątki, ale nie wszystkie. Ostatni rozdział to majstersztyk. Mam nadzieję, że zostanie on wykorzystany do napisania kolejnej powieści.
Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – dawniej w czasach średniowiecza i dziś. Historia w powieści sensacyjnej gra pierwsze skrzypce, poczynając od alfabetu runicznego aż po śmierć Kazimierza Wielkiego. Autor sięga po hipotezę, że Mieszko był wikingiem. Do znanych faktów historycznych dokłada fikcję literacką. Wychodzi to logicznie i wiarygodnie. Spójna fabuła przyciąga czytelnika i oplata swoimi różnorodnymi wątkami, by nie sposób się było tak łatwo z nich wyplątać. Do powieści dziennikarz wplótł swoje zainteresowania – historię, podróże, motoryzację. Bohaterowie podróżują, zgłębiają historię, rozwiązują zagadki, gdyż różnych tropów nie brakuje. Porcja wiedzy historycznej podana małymi porcjami, okraszona ciekawostkami wchłania się sama, a inteligentna zabawa słowami bawi czytelnika.
Zanurzcie się w wodach jeziora fantazji, rozpalcie wewnętrzną ciekawość, dajcie się uwieść literackiej fikcji, w której nie brakuje faktów historycznych i ciekawostek, nauczcie się znaczenia kilku run, zabawcie się w agenta i sięgnijcie po powieść sensacyjną „Ogień jeziora”, w której nawet przełożeni w branży szpiegowskiej bywali zaskakiwani. Tylko jakość polskich dróg Was nie zaskoczy.

Bardzo dobrze napisana, trzymająca w napięciu powieść sensacyjna, jakiej brakowało na polskim rynku. Od razu przychodzi mi na myśl skojarzenie - Dan Brown i jego książki takie jak "Anioły i Demony" czy "Kod Leonarda da Vinci". "Ogień jeziora" to właśnie tego typu, mocno osadzona historycznie literatura, którą czyta się z niesłabnącą fascynacją. Ogrom przygotowań autora, świetnie skrojone postaci, zawiła intryga sięgająca jeszcze wczesnego średniowiecza. Lubimy to!

"Ogień Jeziora" napisana przez Roberta Kilena to świetna powieść sensacyjna. Dawno już nie sięgałam po gatunek tego typu i było to przyjemne oderwanie od książek, które czytam na codzień.
Dwie całkowicie różne, a jednak związane ze sobą w pewien sposób linie czasowe się splatają. Nie pomyślałabym, że współczesność i epoka wikingów będą ze sobą tak dobrze współgrać.
Książka świetnie oddaje tajemniczy, mroczny klimat świata, a intryga i poszczególne wskazówki bardzo dobrze składają się w całość.
Czytając notkę od autora byłam zaskoczona, ponieważ nie wiedziałam, że naprawdę istnieje taka hipoteza (nie chce niczego zaspoilerować, musicie przeczytać by się dowiedzieć),więc zdecydowanie dowiedziałam się czegoś ciekawego. Myślę, że warto sobie poczytać też o tym co zainspirowało Roberta Kilena do napisania właśnie takiej książki.
Jeśli lubicie sensację, przygodę, kryminał, interesują was nordyckie klimaty i wikingowie to ta książka zdecydowanie Wam się spodoba.
Za książkę dziękuję wydawnictwu♥️

...

"Ogień jeziora" jest powieścią sensacyjną i szczerze, ja raczej nie przepadam za tego typu gatunkiem. Niezbyt często sięgam po takie książki, a jak sięgam to mało kiedy fabuła przypada mi do gustu. Tutaj bez bicia muszę przyznać, że akcja jest bardzo dynamiczna, nie zwalnia nawet przez chwile. Mnóstwo się dzieje, mogłabym powiedzieć, że jest to nawet mieszanka sensacyjno - thrillerowa, o ile można tak powiedzieć.

Akcja dzieje się w dwóch czasach - w przeszłości i współcześnie. To pierwszy plus, ponieważ ja uwielbiam gdy fabuła przedstawiana jest w taki sposób. Pojawiają się wikingowie, których pokochałam po obejrzeniu serialu o tym samym tytule, dlatego Autor zaskarbił sobie moją sympatię. Kolejny plus za humor. Książka to niezły grubasek, ale ja nawet nie wiem kiedy ją przeczytałam. Oj dawno nic mnie tak nie wciągnęło.

Genialna fabuła, dobrze dopracowana. Cudowny klimat, masa emocji, świetnie wykreowani bohaterowie. Nic tylko czytać! Polecam bardzo, ta książka to TOP 5 najlepszych książek przeczytanych w tym roku♥

"Jest pani jak syrena. Omamiła mnie pani, co prawda nie śpiewem, lecz swoją ładną buzią."

❓Jesteście w stanie polecić mi książkę, która wnosi coś zupełnie nowego do gatunku lub świata literatury? ⬇️❓

Dokładnie takie odczucia miałam, gdy wgłębiałam się w Ogień Jeziora. Historia prowadzona dwutorowo i tu mamy bardzo niezwykłe połączenie, które zrobiło na mnie wrażenie, ponieważ zaglądamy w przeszłość gdzie poznajemy losy wikingów oraz naszych pierwszych władców którzy mogą się od nich wywodzić śledzimy ich zmagania z przejmowaniem władzy oraz tajemnicze zdolności by za chwilę przeskoczyć w teraźniejszość i dostać wątek kryminalny oparty na poszukiwaniach pradawnej broni.

To połączenie było tak oryginalne i tak świecie w dodatku tak spójnie i logicznie zrealizowane, że nie mogłam się od tej książki oderwać. Wątki z przeszłości były którsze ale bogate w treść, można było z nich sporo wywnioskować i próbować odnaleźć jakieś połączenie do tego w wątkach obecnych. Te z kolei bogate są w wielobarwne postacie, których nie da się z góry zdefiniować, ponieważ akcja prowadzona jest tak, że nie do końca wiemy, kto po jakiej stronie finalnie stoi.

Dynamicznie, dobrze poprowadzone, wszystko do siebie pasujące ale i jednocześnie nieprzewidywalne. A samo zakończenie wywołało mały uśmieszek na mojej twarzy wraz z zaskoczenien.

Cholernie lubię sięgać po książki, które okazują się być czymś nowym i jeszcze tak dobrze zrealizowanym 🔥

„Ogień jeziora” autorstwa Roberta Kilena to powieść sensacyjna, i jeśli mam być szczera sama przed sobą, już dawno, żadna książka tego typu nie wciągnęła mnie tak bardzo jak ta. Zdarza mi się często narzekać, że wątki się ciągną lub dłużą. Tutaj jednak to nie ma miejsca. Książka jest bardzo dynamiczna, wiele się dzieje. Historia nie zwalnia ani na moment, ciągle coś się dzieje, od zabójstw, po truciznę, aż do handlu bronią i innych przestępstw kryminalnych.

Przechodząc do takich ważniejszych informacji, książka pisana jest w dwóch wymiarach czasowych – współcześnie i w przeszłości. To co mnie najbardziej interesowało to wikingowie, o których wcześniej nie czytałam. Nie chce jednak zdradzać za dużo, bo chcę abyście Wy mieli również przyjemność z czytania. Jednak muszę zaznaczyć, że wątek ten pozytywnie mnie zaskoczył. Miło było poczytać i dowiedzieć się czegoś co wcześniej było mi obce.

Jedną z bardzo pozytywnych stron tej historii jest humor. Wydaje mi się, że bez niego, ta książka nie miałaby tego charakteru jaki ma. Myślę, że to również dzięki śmieszny dialogom i wstawkom, tak dobrze czytało mi się tą książkę.

Wiele osób może odrzucić tą książkę z powodu dużej liczby stron, jednak wam powiedzieć, że jest to jedynie złudzenie, ponieważ strony mają dużą czcionkę. Gdyby w środku była zastosowana standardowa czcionka, książka byłaby o połowę chudsza.

Jeśli miałabym podsumować całą tą historię to muszę przyznać, że całkowicie nie spodziewałam się tego, że ta historia potoczy się właśnie tak. Nie sądziłam, że będzie w niej tyle historii, tyle przeplatanek i sekretów. Nie mogłam się od niej oderwać. Jestem pod ogromny wrażeniem autora. Tego jak pisze, oraz tego jak bogatą historię nam zafundował. Być może nie do końca znam się na tego typu gatunku literacki, jednak jedno jest pewne. Z pewnością polecam wam tą pozycję i z pewnością sięgnę po inne dzieła Pana Roberta.

10/10 Nie zawaham się napisać, że to jedna z najlepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Najpierw mamy zabójstwo w najwyższym wieżowcu w Polsce, potem tajemnicze morderstwo na norweskiej platformie wiertniczej, tajemniczą truciznę, groźnego handlarza bronią i bohatera, który "ginie" od razu na początku powieści (cudzysłów użyty celowo, nie mogę wyjaśnić wam dlaczego, musicie sami do tego dojść czytając książkę).
Jakby tego było mało autor przenosi nas w przeszłość zgrabnie opisując czasy wikingów, a potem pewną rzecz, którą ukrywają oni na terenie Polski. O nią właśnie chodzi, o nią trwa wyścig między tymi dobrymi a tymi złymi. Wyścig, który zabiera nas w różne rejony Polski, w takie miejsca o których nawet nie słyszeliście, że mogły u nas istnieć. WOW! Wplątany jest w to i Mieszko I i Kazimierz Wielki ... a współcześnie wspaniała nie dająca sobie w kaszę dmuchać agentka undercover czy ten, w którym się zakochałam :-). Ale jest też np taki Chudzik z ABW (bardzo go lubię),który na mój gust waży ze 130 kilogramów :-)
To tylko jeden z przykładów znakomitego poczucia humoru autora.
Bo TAK! Tego tu też nie brakuje, zabawnych dialogów, kąśliwie inteligentnych uwag, spostrzeżeń o świecie i cywilizacji. Jest to więc książka mega inteligentna i wielopoziomowa. Na dodatek z pozornego chaosu wyłania się sprytnie przemyślana intryga.
I NIE! Nie zgadniecie do końca o co naprawdę tu chodzi. Możemy się założyć!?

Jeżeli już jesteśmy przy gatunku sensacji to niedawno miałam okazję czytać „Ogień jeziora” Roberta Kilen.
Fabuła książki jet nieoczywista i nawiązuje do wikingów. Autor wysunął ciekawą koncepcję co aby Mieszko I był wikingiem. Akcja prowadzona jest dwutorowo - w czasach współczesnych i przeszłych. Teraźniejsze nawiązują do śledztwa i poszukiwania Ognia Odyna, natomiast w przeszłych poznajemy małego wikinga i dowiadujemy się czym cały ten ogień jest.
Pomimo tego, że autor ma przyjemny styl pisania i całość czyta się dość szybko, dzięki krótkim rozdziałom to niestety początkowo miałam problem, żeby wciągnąć się w historię. Pierwsze rozdziały skutecznie mnie znudziły, chociaż później zaczęły one nabierać większego znaczenia. Poznawanie historii wikingów, próba stworzenia śmiercionośnej broni, ABW i norwescy najemnicy dali tutaj niesamowity klimat i napędzali akcję. Autor niejednokrotnie namieszał i przyznaję, że prawie do samego końca nie byłam pewna finału powieści. Kreacja bohaterów zasługuje tutaj na szczególną pochwałę, ponieważ tak naprawdę nie możemy być pewni kto jest dobry, a kto zły.

Pomimo ciężkich początków książka naprawdę mi się podobała. Wszystkie elementy do siebie pasują, a akcja powiązana z mitologią oraz historią tylko potęgują w czytelniku ciekawość. Wątek szpiegowski wyszedł tutaj świetnie, więc sądzę, że każdy miłośnik szpiegowskich klimatów będzie zadowolony z lektury powieści. Polecam!

• Sensacja/kryminał/thriller
  • Kryminały, sensacja