10 plag. Mówią na nią Furia

Robert Kilen Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo kryminał, sensacja, thriller
HARDE Wydawnictwo
2022-04-13
2022-04-13

Tym razem mała odmiana. Też co prawda sięgnęłam po thriller, ale tym razem jest to thriller polityczny. Zachęcona opisami książki, recenzjami innych czytelników postanowiłam sama sięgnąć po powieść Roberta Kilena „10 plag. Mówią na nią furia.” I samemu dowiedzieć się o co tu tak naprawdę chodzi. Czy faktycznie było warto? Czy recenzje jakie dotąd przeczytałam o tej powieści oraz jej zapowiedzi faktycznie sprawiły, że mnie wciągnęła?

Czasem wystarczy mały kamyk, by wywołać lawinę.
Premier ma przeciąż wstęgę na otwarciu wodnego parku rozrywki. To okazja do podbicia słupków popularności. Pod czujnym okiem kamer uruchomi gigantyczny kran. Wszystkie obiektywy zwrócone są w jego stronę. Szef rządu przekręca kurek, ale zamiast wody tryska … krew.
Początkowo wydaje się, że to zwykły chwyt reklamowy, mający w ten sposób wypromować Wodny Świat. Kiedy jednak pracę Sejmu paralizuje … inwazja żab, a chmara owadów uniemożliwia emisję głównego wydania wiadomości w jednej ze stacji, coraz głośniej zaczyna się mówić o plagach egipskich.
W śledztwo ABW włącza się też Furia - przebojowa, bystra i piękna dziennikarka Anna Karolem, która pracuje dla niezależnego internetowego portalu informacyjnego. Czas nagli, bo ostatnia z plag to śmierć pierworodnych, a szef rządu oczekuje narodzin syna…

Nawet przyjemnie mi się czytało powieść Pana Roberta, nie powiem. Dość zgrabny thriller polityczny w którym autor dość umiejętnie wykorzystuje swoje największe atuty. Fabuła powieści jest ciekawa, wciągająca - sam pomysł na zastosowanie przez autora motywu dziesięciu egipskich plag jest dość niekonwencjonalne, ale jak widać trafione w punkt.
Akcja w powieści toczy się dość szybko, jest interesująca i wciągająca. Mamy tu dość wiele ciekawych wątków takich jak pokazana korupcja, czym tak naprawdę jest władza i gdzie rządzi przede wszystkim pieniądz. I choć historii tu przedstawiona jest przede wszystkom wymyślona, to jednak wielu aspektów realistycznych można by się domyśleć.

Bohaterowie jakich stworzył nam autor to postacie dość charakterystyczne, konkretne, choć nie powiedziałabym żeby można się był odo nich jakoś bliżej przekonać. Wplątanie w to wszystko mediów przez autora pokazuje nam też skutecznie jak potrafią nami one manipulować.

Autor ma dość lekkie i przyjemne w odbiorze pióro, bawi się słowem i wie w jaki sposób przyciągnąć i zaciekawić czytelnika. Dzięki temu dostajemy coś co tak naprawdę dość ciężko odłożyć przed poznaniem końca tej historii.

Polecam samemu sięgnąć po powieść Roberta Kilena i przekonać się na czym tak naprawdę polega ten świat. Bo mimo iż jest to kompletna fikcja literacka, to jednak coś prawdy można w niej ujrzeć…

"- Na jakim ty świecie żyjesz? Teraz wszyscy czytają cudzą korespondencję. Szef przegląda maile pracowników, żona pocztę męża, a pozostali i tak opowiadają wszystko światu na Facebooku. Otwieraj - powtórzyła Anna"
Coś tutaj ewidentnie nie wyszło. Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza, ciekawy pomysł i przystępny styl autora powinny bez reszty wciągnąć czytelnika w opowiadaną historię, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Przede wszystkim, i to jest, wedlug mnie największy zarzut, ta książka nie wywołuje absolutnie żadnych emocji, wszystko jest tutaj takie letnie. Bohaterowie, a paru ich jest, byli mi kompletnie obojętni, ani zabawni, ani irytujący, po prostu byli i odgrywali napisane im role. Nie lepiej rzecz ma się z samą fabułą, która na początku może i trochę intryguje, ale równie szybko zaczyna nużyć, a rozwiązania zagadki domyśliłam się jeszcze przed połową.
Co do samych plag natomiast, to wytłumaczenie ich pojawiwiania się, nie jest specjalnie wydumane i w porządku, bo nie jest to przecież fantastyka tylko thriller polityczny. Jednakże całości zdecydowanie brakuje pazura i bardziej charakternych bohaterów.
Niestety tym razem jestem na nie.

“10 plag. Mówią na nią furia” Roberta Kilena to thriller społeczno - psychologiczny, który zawiera w sobie motyw biblijnych plag egipskich. Historia w środku nie jest taka jak może wydawać się na pierwszy rzut oka, a wątek plag w książce nie jest związany z nadprzyrodzonymi mocami.

Otwarcie parku wodnego to wielkie wydarzenie, na którym ma pojawić się premier. Podczas uroczystości dochodzi do niespodziewanego wydarzenia. Ma on odkręcić kran z którego miała lecieć woda, jednak nieoczekiwanie zamiast wody leci krew. Całe zdarzenie okazuje się bardzo podejrzane. Początkowo uważano, że był to chwyt marketingowy, który ma wypromować park wodny. Jednak gdy w Sejmie pojawiają się żaby cała sytuacja zaczyna być bardziej nerwowa. Śledztwo trwa, jednak nie przynosi ono upragnionych rezultatów. Gdy w kancelarii premiera pojawia się list akcja nabiera tempa. Wkrótce do pomocy zgłasza się pewna dziennikarka. Kolejne plagi spadają na nich jak grom z jasnego nieba. Nie mogą dopuścić do sytuacji w której ostatnia plaga się wypełni - śmierć pierworodnych, gdyż premier spodziewa się dziecka.

Książka “10 plag. Mówią na nią furia” to ciągłe tajemnice, sekrety, układy. Komplikacje sprawiają, że nie ma miejsca na nudę. Media w tej historii odgrywają ważną rolę. Pokazują politykę z całkiem innej strony. Manipulacja to już chleb powszedni. Warto podkreślić fakt, iż autorowi udało się w rewelacyjny sposób wplątać wątek plag egipskich w tą historię. Przy każdej kolejnej podziwiałam jego pomysłowości. Wszystko miało głębszy sens, żadne działania nie były przypadkowe. Jestem mile zaskoczona tą książką. Nie spodziewałam się, że będzie ona tak przystępnie napisana. Polecam ją każdemu, nie tylko osobom, które lubią thrillery.

"Oto uderzę laską, którą mam w ręce, wody Nilu, a zamienią się w krew".

Klapa. Wielka wtopa, ale również medialne i spektakularne widowisko. Tak "efekciarsko" rozpoczyna się najnowsza powieść autora Roberta Kilena, współczesnego thrillera politycznego pt. „10 plag”.
Otwarcie Wodnego Świata pod Warszawą, największego centrum rozrywki w Europie, na które patrzą oczy całego świata, zamieniło się w krwawą klęskę. Ponieważ w trakcie inauguracji doszło do nietypowego zdarzenia. Hydranty, które miały urozmaicić przebieg wielkiego wydarzenia z udziałem głowy Państwa, zostały wypełnione krwią. Kto był odpowiedzialny za to, że Wodny Park Rozrywki dostarczył całkiem innych atrakcji?
Pierwszym podejrzanym staje się Sebastian Dariusz Wilczyński, mistrz autopromocji i specjalista od wizerunku.
Czy to właśnie jemu zależało na kryzysie wizerunkowym premiera i jego ośmieszenie? Ów makabryczny żart jest dopiero początkiem destabilizacji, fermentu, a nawet agresji wśród obywateli.

"Nie ma co tracić czasu. Musisz żyć, póki możesz. Pośród plag, które wyznaczają dni, które ci pozostały. Pośród plag, które Ja, a może On zsyła".

W świetle jupiterów, chronologicznie, jak w biblijnej Księdze Wyjścia, ktoś zsyła na ludzi plagi egipskie, z premedytacją wybierając grupę docelową. Tu nic nie dzieje się przypadkiem, tu wszystko ma znaczenie. Tylko jakie przesłanie niosą owe wydarzenia?
W rodzinie premiera zaczyna się robić niebezpiecznie, a kraj zbiera żniwa w postaci ofiar. Nie tylko w kuluarach polityki Wicepremier Katarzyna Godak-Szymborska musi okazać wsparcie rządowi. Robi to również nieokiełznana Anna Krolen vel „Furia” najlepsza dziennikarka internetowa młodego pokolenia. Obydwie kobiety potrafią wyjątkowo elokwentnie porozumiewać się z mężczyznami niezależnie od środowiska, w którym się obracają. Im nie jest potrzebna ani służba ochrony państwa, ani straż marszałkowska.

"Można mówić, że to socjopata. Jest to osoba perfidna, podła. Niezwracająca uwagi na skutki swojego działania, podążająca po trupach, dosłownie, do wyznaczonego celu".

Nie obawiajcie się sięgnąć po tę lekturę, pomimo gatunku, do jakiego została zaklasyfikowana. Niejednokrotnie przekonałam się, że fikcyjna polityka, nie tylko jako sztuka rządzenia państwem, jest niezwykle wciągająca i interesująca.
Tam, gdzie jest władza, tam rządzi pieniądz. Konotacje, korupcja i wszelakie układy to codzienność.
Ten wymyślony świat niewiele, a może nawet wcale, nie różni się od tego naszego? I gdyby tak się zastanowić, czy scena polityczna w dużym stopniu odbiega od sceny kabaretowej?
"10 plag" zawiera w sobie dużo dobrego, tego codziennego, znanego z mass mediów humoru.
Autor bawi się w tej powieści słowem oraz nie tylko kreowaną rzeczywistością, skutecznie odkrywając przed nami techniki manipulacyjne środków masowego przekazu. Przecież dobrze wszyscy wiemy, że nad wszystkim czuwają media.

"Oto uderzę laską, którą mam w ręce, wody Nilu, a zamienią się w krew".

"Dążąc do szczęścia, musimy liczyć się z ofiarami".

Nie da się ukryć, że współczesna polityka na co dzień dostarcza nam wielu wrażeń. Po co więc sięgać jeszcze po prozę z szeroko rozumianego nurtu political-fiction? Może po to, by spojrzeć na tę płaszczyznę życia publicznego demaskatorskim okiem. "10 plag" taką perspektywę zapewnia, a do tego funduje czytelnikowi, nie lada inteligentną rozrywkę z wyraźnym plot twistem w finale.

Robert Kilen to absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, pierwszy prezenter polskiej stacji muzycznej MTV. Przez wiele lat pracował w stacjach radiowych, pisał także scenariusze programów telewizyjnych. Regularnie pisze artykuły i felietony do gazet oraz miesięczników. Zadebiutował powieścią sensacyjną pt. "Krew Illapa". Pisanie książek to zajęcie pozwalające połączyć mu w jedno wszystkie swoje pasje.

Premier polskiego rządu uczestnicy w otwarciu wodnego parku rozrywki. W trakcie eventu, z gigantycznego kranu zamiast wody, wypływa krew. Niedługo po tym praca Sejmu zostaje przerwana przez inwazję żab, a w głównym wydaniu wiadomości pojawia się chmara owadów. Wszystko wskazuje więc na to, że ktoś inspiruje się plagami egipskimi, z których ostatnią ma być śmierć pierworodnego szefa rządu. W śledztwie ABW uczestniczy Anna Krolen, znana dziennikarka o ksywie Furia.

Dziesięć klęsk rodem z biblijnej księgi i współczesna polityka to połączenie dość nieoczywiste, ale jak się okazuje, mające niezwykle duży potencjał rozrywkowy i poznawczy. Robert Kilen przenosi bowiem w odpowiedniej proporcji, starożytne plagi, kataklizmy i zarazy do XXI wieku, fundując przy tym czytelnikowi niezłą intelektualną rozgrywkę. Pomysł na odniesienie do plag egipskich i zbudowanie wokół tego motywu, całej kanwy fabularnej dreszczowca, to znakomity zabieg, bo cóż może być bardziej wymownego niż tragizm w połączeniu z nieodgadnioną psychiką sprawcy tychże katastrof.

"10 plag" to także książka, która oprócz posiadania waloru stricte rozrywkowego, polegającego na śledzeniu intrygi i typowaniu tożsamości chorego umysłu, zawiera w sobie wyraźny obraz dwóch przenikających się ze sobą sfer życia. Mowa o świecie polityki i świecie prasowym, które to nieodłącznie żyją od lat w pewnej symbiozie. Premier, jako przedstawiciel władzy i główny cel tajemniczego Plagiatora oraz Furia, jako błyskotliwa i przede wszystkim dociekliwa dziennikarka to dwa oblicza ścierających się ze sobą środowisk. Autor z wszelką dbałością o realizm sytuacyjny, ukazuje politykę i media bez żadnych filtrów, czyniąc z tej książki, ciekawy punkt wyjścia dla kontrkulturowej optyki, w której zło i zepsucie wychodzą na powierzchnię.

Robert Kilen w swojej powieści umiejętnie operuje typem dramaturgii charakterystycznym dla szeroko rozumianego gatunku thrillera. Niwelując akcję, bardziej stawia bowiem na napięcie, dzięki czemu u czytelnika pojawia się poczucie zagrożenia oraz świadomość tego, że nie da się w żaden sposób wstrzymać nadchodzących wydarzeń. W jego książce pojawia się także pozorny punkt kulminacyjny, będący chyba największą niespodzianką fabularną tej historii. Niespodzianką ukazującą w pełni, jak uczucia potrafią skłonić nas do najgorszych występków.

Czas spędzony z książką "10 plag" to iście furiacka przygoda, w której czytelnik otrzymuje niepowtarzalną okazję zajrzeć za kurtynę wielkiego świata polityki, pełnego manipulacji i wewnętrznych rozgrywek. Przy tym wszystkim, nie sposób nie zwrócić uwagi na nietuzinkową kreację Furii z przenikliwym umysłem, więc liczę na to, że jeszcze spotkam się z tą ambitną dziennikarką na łamach kolejnej, tak wciągającej powieści autora.

"Dążąc do szczęścia, musimy liczyć się z ofiarami".

Bardzo zgrabna powieść. Właściwie thriller polityczny. Istotnie dzieje się na świeczniku polskiego rządu. Tu i teraz. Nieomalże. Gładkie zdania, poprawna polszczyzna. Jeden mankament, wszyscy bohaterowie bez względu na płeć, pochodzenie, wiek i wykształcenie mówią tym samym nieco przeintelektualizowanym językiem. Ale wybaczam. Trochę nuży dydaktyzm przewodnika po Warszawie. Zachwytów nad Saską Kępą nie podzielam. Chyba, że przybyliście z małego miasteczka, to wam się spodoba. I lekka przesada, że znajdziecie tam najlepsze knajpy w stolicy. Mapa warszawskiej gastronomii ma nieco inny rozkład. Akcję książki można streścić - Plaga jest kobietą, i furia jest kobietą, i zdrada, również inteligencja jest kobietą, a władza nawet na pewno. I o tym właśnie jest ta książka. ;-)

Polecam!

Polecam!