Cena honoru

Cykl: Adam Gawlik (tom 2)
Wydawnictwo: Red Horse

Terroryści i brutalni mordercy. Piękne kobiety, Polska, Moskwa i piekło Korei Północnej. Wódka i Bóg. Międzynarodowe spiski, tajemnice sięgające głów państw, ład zbudowany na sekretach i zbrodni - to codzienność byłego komandosa, Polaka z ponurą przeszłością, zawodowca jakich mało, szkolonego przez najlepszych. Uznany za zmarłego, powraca i trafia w sam środek wielkiej afery, stare i nowe porachunki rozwiąże w swoim stylu. Po męsku. Kontynuacja "Męskiej sprawy" to wartka akcja, pełnokrwiści bohaterowie, nieszablonowe pomysły, godne największych mistrzów gatunku.

ania | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

To zdecydowanie nie mój typ literatury, jednak mimo tego postaram się ocenić obiektywnie.
Marek Kędzierski niczym nie ustepuje takim światowym sławom jak Ludlum czy Patterson, mimo pewnych niedociągnięć (takich jak tysiącdolarowe banknoty czy radziecka "interwencja" w Afganistanie, że o gwarze śląskiej nie wspomnę) i irytujących dialogów, dla wielbicieli książek akcji będzie to nie lada gratka.

Kass | 2011-07-29
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Kto z nas nie lubi filmów akcji? Chyba nie ma takiej osoby, a przynajmniej ja jej nie znam. Dlaczego je lubicie ? Czy nie za to, że trzymają w napięciu i nie dają oderwać od siebie wzroku?
Podobnie jest właśnie z tą książką. Jest to książka na jedno popołudnie, mimo swoich ponad 600 stron. Nawet nie wiadomo kiedy mijają kolejne rozdziały.

Adam Gawlik, nasz główny bohater, były komandos, jest człowiekiem honoru. Wszechstronie wyszkolony, znający wiele języków i chyba wszystkie sztuki walki. Czytając książkę ma się wrażenie, że zna go cały świat. Brał czynny udział w każdym ważniejszym konflikcie zbrojnym na całym świecie. Uratował wielu niewinnych ludzi. Krążą na jego temat legendy. Człowiek, który działa pod przykrywką cieśli i nauczyciela języka angielskiego, jest w rzeczywistości maszyną do zabijania. Agentem do zadań specjalnych wynajmowanym przez rządową agencję Stanów Zjednoczonych. Człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jest to tak naprawdę historia polskiego...

MikeParcero | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Serio? Uważacie, że 2 część przygód Gawlika jest lepsza od 1? Tak pokazuje ocena co wydaje mi się dużym nieporozumieniem. Może nie czytaliście części numer 1 i ocenialiście ją bez odniesienia do poprzedniej książki, niewiem.
Wiem natomiast, że podczas czytania raziło mnie kilka mankamentów:
-intryga CIA, którą czytelnik mógł poznać od razu
-jedyni którzy mogą pokonać Adama to nadludzie, trzeba być nadczłowiekiem żeby mieć jakiekolwiek szanse z Polskim Diabłem
-znowu ktoś bliski Adamowi musi zginąć
-wszystkie kobiety kochają Adama, w pierwszej części niewiemy nic o jego łóżkowych wyczynach, w tej częśći miał 1 szybki numerek, 1 rozkochaną porzuconą, 1 narzeczoną i 1, którą zauroczył do tego stopnia, że nie mogła o niczym innym myśleć, wszystkie młode, piękne i inteligentne. W odniesieniu do przedstawiania się jak James Bond jest to naprawdę śmieszne.
-zakończenie rodem ze słabego romansu
Gdyby oceniać tą książkę jako osobną częśc dałbym 6. Ale, że jest to kontynuacja, po której...

dorotapsz | 2015-02-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

To była pierwsza książka tego autora która przeczytałam i muszę powiedzieć że wpadłam. Czyta się niesamowicie. Przeczytałam jednym tchem.

Leszek Rymarczyk | 2012-10-15
Przeczytana: październik 2012

"Cena honoru" Marka Kędzierskiego jest dobrą powieścią sensacyjną. Postać głównego bohatera - Adama Gawlika - jest niewątpliwie barwna. Wyszkolony przez wojskowe jednostki specjalne, potrafi narobić huku, a intryga w którą zostaje wplątany nie pozostawia mu wyboru jak tylko "działać".

Główny bohater to taki polski Jason Bourne - odczucia jak najbardziej pozytywne. Akcja kreowana przez Kędzierskiego nie jest niczym nowym. Nie musi być. Ważne, że zostajemy zaabsorbowani lekturą i tak się stało w moim wypadku. Do lepszej oceny, powieści jednak trochę brakuje. Nie jestem w stanie uciec od wspomnianego Bourn'a i porównań. W każdym rozdziale "Ceny honoru" brakuje dopięcia ostatniego guzika. Trochę za szybko jest "po wszystkim", tak jakby autorowi nie chciało się przeciągnąć ciut dłużej akcji. Zbudować jeszcze większego napięcia.

Osobiście sięgnę jeszcze po inne książki z Adamem Gawlikiem w roli głównej. Jestem ciekawy jego losów. Mam nadzieję, że autor utrzyma co najmniej ten poziom. A...

Krzysztof1993 | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Biorąc do ręki lekturę z gatunku thriller/sensacja, kryminał, oczekuję – jak większość – zwyczajnie dobrej rozrywki, która zapewni mi relaks. Przeczytałem już pierwszą część przygód Adama Gawlika, wiem czego mogłem się spodziewać po autorze i nie zawiodłem się. W tej części główny bohater początkowo „doprowadza do porządku” polski mafijny półświatek, poznaję swoją córkę, a następnie broni jej przed ludźmi, którym się naraził, jednocześnie będąc narzędziem w rękach światowych mocarstw w rozgrywkach między nimi. A to że Adama Gawlika warto mieć po swojej stronie, wiedzą wszyscy. Świetna akcja, ponownie umiejętnie wyważone wątki oraz lekki, prosty język. Niemniej druga część odrobinę gorsza od pierwszej, ale również warta polecenia.

m90 | 2011-09-27
Przeczytana: 27 września 2011

Usiadłam, zaczęłam czytać i... miałam trudności z oderwaniem się. Kiedy rano wyszłam na miasto, myślałam cały czas o tym, żeby wrócić do domu i czytać dalej.
Wielu recenzentów pewnie charakteryzuje tę książkę jako typowo męską, ja, kobieta, jestem nią oczarowana. Momentami miałam trochę przesyt wiecznie wygrywającego wszelkie potyczki Adama, ale w pewnym momencie dobra passa w końcu mu się kończyła. Nie był niezniszczalny, dlatego autor ma za to dużego plusa.
Adam ma za to ogromną krechę za ostatnią scenę, tę z ostatniej kartki. Nie podobało mi się to, co zrobił, o!

Bolek | 2015-03-04

Autor ma łatwość pisania. To na pewno zaleta. Wada, to że skacze z tematu na temat częściej niż by się chciało. "Szybkie" rozdziały, nie kończące wątku. Momentami miałem odczucie jakby autor sam był ciekaw co dalej napisze. Taka trochę nerwica w pisaniu. Czyta się lekko (trochę za lekko). W trakcie czytania miałem ochotę sięgnąć po coś jeszcze z Kędzierskiego, ale jakoś mi przeszła ta chęć tak kilka dni po skończeniu tej książki. Lekko wchodzi i z pamięci uchodzi.

auraya89 | 2011-05-02

Książka do przeczytania właściwie 'na raz', ponieważ jest tak wciągająca, że nie da się od nie oderwać wcześniej niż po przeczytaniu ostatniej strony.

Szybka akcja, mocne wrażenia, ale także wrażliwość i mężczyźni walczący o rodzinę - to jest to, co lubię ;)

kiricella | 2011-03-12
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2011

Gdybym dzieliła książki na damskie i męskie, ta z pewnością zaliczałaby się do tej drugiej kategorii. Twardzi mężczyźni, mocne intrygi, dużo przemocy, jeszcze więcej akcji, do tego świetne dialogi nadające odpowiedni klimat.
Tu panują surowe prawa. Zasada "cel uświęca środki" jest doskonała, gdy ją stosujemy. Już nie tak doskonała, gdy stosuje się ją na nas...
Głównym bohaterem jest polski James Bond (nie od końca pasuje mi to porównanie, ale trudno znaleźć lepsze) - Adam Gawlik znany nam z „Męskiej sprawy” – jeśli podobała Wam się tamta książka, ta też z pewnością przypadnie Wam do gustu.
Przyznaję, że czasami męczące było odnajdywanie się w gąszczu nazwisk i pseudonimów postaci, ale w ostatecznym rozrachunku nie wpływa to negatywnie na całą powieść.
Spodobały mi się aluzje do świata polityki, układów i oczywiście jednostka specjalna „Błyskawica” współtworzona przez generała Pytlaka ;)
Jeżeli szukacie mocnych wrażeń to jest to coś dla Was.