Ta druga

Czwarta Strona
2021-09-02
2011-08-16
literatura polska

Wbrew pozorom nie chodzi o kochankę a o teściową. Lena pokochała Tomasza. Wkrótce zostali rodzicami Kasi. Tomasz jak coś planował zawsze brał pod uwagę swoją matkę. Wszystko ustawiał według niej. Lena była zazdrosna. Uważała, że jej mąż bardziej kocha matkę niż ją. A każde zainteresowanie Kasią tłumaczyła sobie jako odbieranie jej dziecka przez teściową. Do czasu aż musiała zabrać trochę rzeczy z jej domu i trafiła na zeszyty, w których teściowa opisywała swoje życie. Zrozumiała wtedy jej chorobę, poznała jej miłość nie tylko do syna ale i do siebie. Piękna książka, w której niesprawiedliwie oceniamy bliskich tak na prawdę ich nie znając.

Bardzo piękna, emocjonalna powieść. Gorąco polecam

Bardzo piękna, emocjonalna powieść. Gorąco polecam

Przesłanie trafne, ale trochę nudno się czyta

Przesłanie trafne, ale trochę nudno się czyta

Ta druga, Karoliny Wilczyńskiej. To ciekawa pozycja literacka, ukazująca relacje między synową i teściową, przepełnione ocenianiem po pozorach, zazdrości i niedomówień.
Książka zmusza do refleksji. Polecam.

Książka zmusza do refleksji. Polecam.

Ona, on i ta druga - jego matka.

Ta książka to prosta historia o zazdrości, niedomówieniach, o ocenianiu po pozorach. Przekaz jest naprawdę dobry i może dać do myślenia. Jednak mnie ta powieść nie porwała. Lena, główna bohaterka, irytowała mnie od pierwszej strony - zadufana w sobie, wywyższającą się, męcząca i wiecznie szukająca dziury w całym. Fabuła schematyczna i przewidywalna, a zakończenie dość nagłe. Trudno mi uwierzyć w przemianę człowieka w jednej chwili.

Niestety to nie była książka dla mnie.

Ona, on i ta druga - jego matka.

Bardzo wzruszająca i bardzo dojrzała książka. Nie spodziewałam się tak szczerej opowieści. Myślę, że ta książka to idealna terapia Dla relacji teściowa-synowa. Obie panie tutaj bardzo wiele zrozumieją, zwłaszcza to że nie wszystko jest takie na jakie wygląda. Jestem pod wrażeniem książki, dobra robota.

Niestety historia nie przypadła mi do gustu. Autorka porusza trudny temat, jaki dotyczy relacji teściowej i synowej. Mimo to wynudziłam się. Styl autorki jest w porządku, ale historia po prostu nie dla mnie.

Takie książki obyczajowe mogę czytać. Mądra lektura.

Takie książki obyczajowe mogę czytać. Mądra lektura.

"Ta druga" jest wznowieniem książki z 2011 roku. I chociaż okładka jest stonowana, ale jednocześnie otula nas swoim ciepłem to z kolei treść daje wiele do myślenia...

Historia Leny i jej teściowej, a tak właściwie relacji między tymi dwiema kobietami wciąga od pierwszych zdań.
Trzy dni, a ile podczas nich może się zmienić.
Co chwila powracamy do ważnych wydarzeń w życiu kobiet.
Sytuację poznajemy z perspektywy Leny. To ona prowadzi swój wewnętrznych monolog. Jej myśli poznajemy najpierw. Możemy ocenić jej postępowanie oraz myślenie. Możemy być z nią albo przeciw niej, ale najlepiej z ostatecznym osądem wstrzymajmy się do samego końca...
Ostatnie strony rozwaliły mnie totalnie w środku! Inaczej nie umiem tego nazwać..

Niedomówienia.
Pochopny osąd.
Brak rozmowy.
Własne uprzedzenia.
Czy gdyby nie to wszystko mogłoby być inaczej?
Jednak pamiętajmy, że zawsze jest czas na naprawienie własnych błędów i na rozmowę jeśli tylko chcemy.

Wiedziałam, że ta książka wywoła we mnie wiele emocji. Łzy, bezsilność, złość, smutek...
To jak mocna wizyta u psychologa.
Pozostaje po niej wiele refleksji. I każda kobieta znajdzie w niej coś dla siebie.

Trzy dni, a ile podczas nich może się zmienić.
Co chwila powracamy do ważnych wydarzeń w życiu...

Poruszyła mnie bardzo tematyka . Pokazała, jak czasami wysnuwamy mylne wnioski z zachowania swoich bliskich i jakie to może pociagnąć za sobą konsekwencje. Polecam tym , którzy podejrzewają,ze maja nie najlepsze relacje z najbliższymi