Fifth business
trylogia deptfordzka
Anka

Pierwsza część trylogii "deptfordzkiej". Akcja książki rozgrywa się w pierwszych siedemdziesięciu latach XX wieku w Kanadzie i Europie opowiedziana z perspektywy jednego z bohaterów, Dunstana Ramsaya.
Autor zagłębia wzajemne zależności między magią, religią i psychologią, wyraźnie pozostając pod wpływem Freuda i Junga.

| 2015-05-01

Samo życie. Niesamowita opowieŚć, którą można czytać dwutorowo, poznając losy bohaterów, a przy tym zagłębiać się w jakże czasami podobne wydarzenia z własnego żywota. Psychologia, magia, religia, dorastanie, wojna, brutalna codziennoŚć, zwroty kariery - miks tych zdarzeń odnajdziemy w książce, a być może i w sobie. Znajduje się w tej książce także, jeden z najlepszych opisów przeżyć wojennych zwykłego żołnierza. Przebija go jednak opis Cudu Maryjnego, przewijający się przez całe życie głównego bohatera.

Karolina Arkuszewska | 2016-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Napisana przyjemnym językiem, wnikliwa analiza psychiki bohatera od wczesnego dzieciństwa aż po przejście na emeryturę. Stylistycznie oraz fabularnie nie ma tu nic do zarzucenia. Dałam niską ocenę, bo aż tak bardzo nie mogłam znieść głównego bohatera. W efekcie nie mogłam się doczekać końca książki. Gdybym nie zaczęła serii od "Mantykory", tylko od "Piątej osoby dramatu", nigdy bym nie sięgnęła po dalsze części i dużo bym straciła.

| 2012-03-22

Niby prosta historia w formie listu - biografii bohatera, a zawiera w sobie głębokie przemyślenia życiowe.

fish_in_the_sky | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, KIK