Polowanie na smoka z falkonetem

Tłumaczenie: Alojzy Pałłasz
Wydawnictwo: Czytelnik
Wybór z : "Sessanta racconti" , "Il Colombre e altri cinquanta racconti"
8307019281
literatura włoska
green_life

Opowiadania - jedne pełne tajemniczości i grozy jak z koszmarnego snu, inne zadziwiające prostota i subtelnym humorem.

źródło opisu: http://www.vivarium.com.pl

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl

czytający | 2016-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Przedzierając się przez groteskowe i absurdalne sytuacje nagle uświadomiłem sobie, że jestem zauroczony tym bezmiarem niedorzeczności, który mnie otoczył ze wszystkich stron. Może to tylko ta jedna noc, podczas której odłożyłem na półkę opowiadania przyprawiające o złudzenie zmysłów sprawiła, że poczułem się, jakby nie istniały żadne granice intelektualnego poznania. Jakby to, co wydawało mi się naturalnym zakończeniem każdego rozpoczętego wątku, zawsze rozpadało w tajemniczej nieskończoności. Bo przecież na własne oczy widziałem widma całych zdań, rozpływających się pod wpływem pióra mistrza Dino Buzzatiego. Daremnie próbowałem się zbliżyć chociaż do tego, aby uchwycić puentę. Niestety, wejście w alegoryczny świat wielkiego włoskiego pisarza wydaje mi się tak trudne, że aż niemożliwe. I dlatego uważam, że ten prozaik w pracy ze mną osiągnął sukces. Doprowadził do uruchomienia mojej fantazji, która przecież sama potrafi czynić cuda.

"Polowanie na smoka z falkonetem" to...

alak | 2017-03-04
Przeczytana: luty 2017

Autor z niesamowitym wyczuciem opisane światy swoich bohaterów czyni bliskimi naszym problemom. Nawet, jeśli jest to polowanie na smoka, przeglądamy niczym w lustrze charaktery postaci, zauważając w nich ponadczasową mentalność ludzi małych, niedoskonałych i pewnych siebie. Poznajemy również rozterki ducha, który nie mogąc zaznać spoczynku, szuka miejsca u dawnych przyjaciół. Dopiero po śmierci możemy się dowiedzieć, czy byli nimi naprawdę? Jeszcze w materii ducha i wiary - kiedy nie chcemy podzielić się w Wigilię z wędrowcem (czy to przyjaciel, żebrak, nieznajomy, zbłąkany) swoim rodzinnym świętem i radością, odchodzi od nas dobro (Bóg - jak wspomniał autor), bo czy na nie zasługujemy będąc egoistami? Kierownik administracji w przedsiębiorstwie to człowiek zajęty "ważnymi sprawami", licznymi telefonami i spotkaniami z innymi "ważnymi osobami". Cały dzień stara się napisać list miłosny do swojej najdroższej, jednak co chwilę odrywają go od kartki papieru liczne ważne sprawy. Zanim...

oceuce | 2018-05-04
Przeczytana: kwiecień 2018

"Polowanie na smoka z falkonetem" to zbiór opowiadań Włocha Dina Buzzatiego. W jego skład wchodzą 23 utwory, które zaskakują różnorodnością i niepohamowaną wyobraźnią. Wszystko jest lekko alegoryczne, odrealnione i goteskowe, jak chociażby w opowiadaniu o kropli, która wspina się po schodach w pewnej kamienicy, albo w utworze tytułowym, o polowaniu na smoka. Jest też opowiadanie opisujące defiladę wojskową w której najważniejszym punktem jest przemarsz jednostki bomby atomowej. Mamy jeszcze np. Boga, który w wigilijną noc nagle znika z kościoła, a sekretarz biskupa wyrusza na desperackie poszukiwania zaginionego- jak widać tematyka naprawdę różnorodna. Niektóre opowiadania wypełnione są grozą, inne humorem, ale łączy je jedno- wszystkie opisują współczesnego człowieka, i przedstawiają go raczej w złym świetle. Gorzkie przesłanie, które odczytujemy w tych na pozór humorystyczno-fantastycznych utworach, ich drugie dno i oryginalność pisarstwa Buzzatiego stanowią największe...

Shahrivar | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Źle się czuję po przeczytaniu tej książki, chodzi mi o samopoczucie psychiczne, które wpływa również na ciało.

Wszystkie opowiadania cechuje atmosfera nieokreślonej grozy, upiorności, smutku i niepokoju, która mnie przeraża i doprowadza niemal do szaleństwa.

Szczególnie podczas lektury znakomitego skądinąd opowiadania "Siódme piętro" miałam wrażenie, jakbym czytała "Proces" Kafki przemieszany z "Czarodziejską Górą" Manna. O ile ta ostatnia książka zawierała wg mnie pozytywne przebłyski, to ta pierwsza... Naiwnie się łudziłam, że do surrealistyczno-psychodeliczno-fatalistycznej powieści Kafki nigdy dobrowolnie nie wrócę (czuję wobec niej atawistyczny wstręt i lęk). Niestety spotkałam ją u Dina Buzzatiego. Podobne skojarzenie nasuwa mi się z "Dżumą" Camusa, która również przesycona była atmosferą osaczenia (warto tu wspomnieć, że Camus znał "Siedem Pięter" i przeniósł je na deski teatru).

Kolejnymi opowiadaniami, które mną wstrząsnęły, były:
1. "Ekspres" - nie zapomnę...

PawelM | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Krótko charakteryzując jego pisarstwo: świat jest podły, a ludzie to świnie. Opowiadania są smutne, przygnębiające, właśnie depresyjne. Kończą się albo źle, albo happy endem nader wątpliwym. Ale zmuszają do myślenia, są świetnie napisane, choć bez językowych fajerwerków – nie ma przerostu formy nad treścią.

WIĘCEJ:

Dariusz Kubicki | 2012-11-30

Mistrz małych form - jak zwykle w dobrej kondycji.

| 2014-09-06

Za "Świętych".