Le chat
Hania

Georges Simenon, pisarz francuski pochodzenia belgijskiego (ur. w 1903 w Liege), znany jest przede wszystkim jako niezwykle płodny autor powieści detektywistycznych, twórca legendarnej już postaci komisarza Maigreta. Książki jego były tłumaczone na 90 języków, doczekały się też licznych ekranizacji. Simenon pisuje również powieści o pogłębionej analizie psychologicznej i obyczajowej, jak np....

Simenon pisuje również powieści o pogłębionej analizie psychologicznej i obyczajowej, jak np. "Premier" ("Le president", 1958; przekład polski 1967, PIW). Do tej grupy zaliczyć należy także wydaną w roku 1968 powieść "Kot" ("Le chat"). Autor ukazuje tu tragikomiczny konflikt dwojga starych ludzi, którzy, nienawidząc się nawzajem, nie mogą jednak bez siebie istnieć.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976

natanna | 2015-04-21
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Mimo tytułu i tego co widzimy na okładce to oczywiście nie jest książka o kocie i papudze chociaż to ta para odgrywa zasadniczą rolę w intrydze jaką nam w niej serwuje Georges Simenon - francuski pisarz pochodzenia belgijskiego, który był twórcą komisarz Maigreta. Simenon specjalizował się w powieściach detektywistycznych i kryminalnych, ale napisał również kilka innych. Książki te podobnie jak przeczytany co dopiero przeze mnie "Kot" zawierają pogłębioną analizę psychologiczną i obyczajową.

Bohaterami "Kota" są Małgorzata i Emil, para małżeńska będąca w czasie, gdy zaczyna się opowieść, w stanie totalnej wojny. Od pięciu lat nie rozmawiają oni ze sobą a porozumiewają się tylko i wyłącznie przy pomocy karteczek i żyjąc w atmosferze aż dusznej i gęstej od okazywanej sobie niechęci trwają tak "obok siebie, ale osobno, drażniąc się nawzajem każdym gestem, każdą intonacją".[*]. Obok siebie, gdyż przebywając w tych samych pomieszczeniach: oglądają razem programy...

zaczytana | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Paryż, a w nim ulica z pięknymi kamienicami. Jedną zamieszkuje dojrzałe małżeństwo. On - Emil Bouin, kiedyś barczysty, tęgi i krzepki, ma siedemdziesiąt trzy lata. Ona - Małgorzata Bouin, kiedyś Doise, malutka i drobna, lat siedemdziesiąt.
Wszystko wydaje się być idyllą. Piękne, duże mieszkanie, kominek i ...wszechogarniająca cisza, którą zakłócają jedynie prace budowlane od poniedziałku do soboty.

Bohaterowie są razem od lat ośmiu, ale już piąty rok mija, jak ze sobą nie rozmawiają. On ma swój kredens, ona ma swój kredens. Oba zamykane na klucz. On nosi drewno do kominka, ona dzierga na drutach. Nie spoglądają na siebie, trzymają się swoich rytuałów, złośliwości i codziennej komedii, którą jest podrzucanie karteczki. Karteczka pieczołowicie złożona zawsze celnie ląduje na kolanach Emila lub Małgorzaty.

Dorośli jak dzieci!

Kot jest przejmującą opowieścią o miłości, która z biegiem czasu staje się nawykiem, ale namiętności wcale nie gasną. Nawet we wrogiej ciszy. Mimo pretensji i...

Cezary | 2016-07-20
Marek Błachowski | 2016-03-16