Mosad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb

Okładka książki Mosad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Okładka książki Mosad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb
Michael Bar-ZoharNissim Mishal Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Rebis
2022-10-11
2012-01-01
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Izrael Mosad służby specjalne literatura faktu

Okładka książki Amazonki Mosadu Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Amazonki Mosadu Michael Bar-Zohar, ...
Okładka książki Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Nie ma zadań n... Michael Bar-Zohar, ...

Naprawdę ŚWIETNA książka dla fanów wojskowo-szpiegowskiej tematyki do których się zaliczam. Mimo mojej prywatnej opinii na temat "narodu wybranego" ich spec-służby to coś kosmicznego. Te akcje, te plany - wow. Książkę się wspaniale czyta, nie długie przyjemne rozdziały. Mega polecanko.

Czyta się jak dobry thriller. Polecam

Czyta się jak dobry thriller. Polecam

Swietnie opisane sukcesy, ale tez porazki sluzby wywiadowczej Izraela. Pewnie nie wszystko i nie do konca zgodnie z prawa, niemniej autorzy zebrali mase wypowiedzi, dokumentow i faktow agentow, politykow i szefow sluzb.
W ogole nie pochwalam tego co sie dzieje na Bliskim Wschodzie, ani jednej, ani drugiej strony.
Ksiazka wciagajaca i ciekawa, czyta sie jak powiesc szpiegowska.

Ksiazka wciagajaca i ciekawa, czyta sie jak powiesc szpiegowska.

Lekki niedosyt ale i tak warto

Lekki niedosyt ale i tak warto

Fascynujące akcje realizowane przez izraelski wywiad, Mossad. Lektura jak thriller czy film sensacyjny z politycznym tłem. Na pewno trochę historii i faktów, ciekawe na ile prawdziwych i niestronniczych.

Strasznie się zawiodłem, opisane historie mają taki potencjał, a mam wrażenie, że autorzy nie udźwignęli tematu.

Od czasu do czasu czytam książki związane z tematyką szpiegowską, tematyką służ specjalnych. Natrafiłem na tą pozycję już jakiś czas temu i dodałem ją wtedy do listy książek, które chcę przeczytać. Teraz natrafiła się okazja i udało mi się nabyć wersję audio tej książki. Z wielkim entyzjazmem zacząłem słuchać tą pozycję.
Książka została napisana w bardzo dobry sposób. Jest dokumentem-reportażem na temat ogólnie znanych akcji operacyjnych izraelskiej służby specjalnej powszechnie nazywanej „Mossad”. Każdy rozdział książki opisuje szeczgóły jednej operacji. Rozdziałów jest ponad dwadzieścia. Książka jest jak najbardziej aktualna. Ostatni rozdział dotyczy potencjalnej wojnie z Iranem. Właśnie teraz na przełomie 2019 i 2020 roku ta wojna wydaje się wisieć w powietrzu.
Na wstępie autorzy sporo miejsca poświęcają akcją Mossadu skierowanym przeciwko Iranowi. Już w okolicach roku 2000 spodziewano się, że Iran do roku 2005 zbuduje bombę atomową. Książka została wydana w 2014 roku i do wtedy Iran jeszcze nie zbudował bomby atomowej. Mamy początek roku 2020 i jak na razie ten kraj na szczęście nie posiada tej broni. Na pewno jest wiele przyczyn dla których Iran nie zbudował bpmby atomowej. Na pewno jednym ze znaczących czynników odgrywają tutaj akcje i praca operacyjna izrealskiego wywiadu. Od ponad dwudziestu lat Mossad nieprzerwanie sabotuje pracę Iranu nad bombą atomową. Kilka szczegółów na ten temat jest opisanych w tej książce. Te szczegóły opisane zostały w szeroko dostępnych mediach, także autorzy nie opisują wielkich tajemnic w tej książce.
Początek oraz koniec książki poświęcony jest sytuacji związanej z Iranem. Na początku książki po wstępie oraz po wprowadzeniu czytelnika w sytuacje irańską autorzy cofają się kilkadziesiąt lat w czasie i zaczynają stopniowo nas zapoznawać z poszczególnymi akcjami operacyjnymi izrealskich służb specjlanych. Jedna z akcji mająca miejsca w latach 50tych mocno powiązana jest z Warszawą. Chodzi o udostępnienie światu tekstu tajnego, ówczas mocno strzeżonego przemówienia Chruszczowa w którym omawia on zbrodnie stalinowskie. Krok po kroku poznajemy szczegóły tej akcji oraz jej głównych aktorów.
Nie będę tu opisywał zbyt wiele szczegółów, ale byłem na prawdę pod wrażeniem osiągnięć izrealskiego wywiadu. Ten mały kraj nie ma łatwego geopolitycznego położenia, a mimo to potrafił zadbać o bezpieczeństwo swoich obywateli. Co ciekawe, kluczem do osiągnięcia sukcesu była penetracja struktur władzy arabskich sąsiadów. Izrael posiadał szpiegów w najwyższych władzach Egiptu, Syrii, Libanu. Pamiętajmy o tym iż w latach 60tych i 70tych miały miejsce wojny, wojna 6ściodniowa, Wojna Yom-Kippur. Wkład wywiadu w sukces militarny Izraela w tych wojnach był znaczący.
Jednak nie tylko akcje Mossadu związane były z militarną obronnością państwa Izrael. Fascynujące dla mnie były akcje Mossadu związane z tropieniem nazistowskich zbrodniarzy, szczególnie chodzi tutaj o Eichmanna oraz łotewskiego zbrodniarza z Rygi Cukura. Determinacja, wielka motywacja wszystkich zaangażowanych osób pracujących w tych akcjach robi wrażenie. Osobiście odniosłem wrażenie iż większość pracowników Mossadu z głębokiego przekonania wykonuje swoją pracę. Dlatego chyba te służby są tak skuteczne.
O Żydach z Etiopii słyszałem już kiedyś, ale z tej książki dowiedziałem się naprawdę dużo. Szeroko zakrojona akcja prześiedlania Żydów etiopskich zrobiła na mnie wrażenie. Determinacja Mossadu była na prawdę wielka aby tych ludzi przetransportować z Etiopii do Izraela. Były to tysiące. Ludzi transportowano na różne sposoby. Łodziami. Samolotami. Nawet wielkie samoloty wojskowe i pasażerskie lądowały w sercu Etiopii, gdzie panowała wojna domowa i w ten sposób transportowano uchodzców do Izraela.
Ewakuacja etiopskich uchodzców to nie jedyna taka akcja Mossadu. Żydowska diaspora porozsiewana jest po całym świecie arabskim. Kolejną prominetną akcją ewakuacyjną było szmuglowanie młodych kobiet żydowskiego pochodzenia z Syrii do Izraela. I tutaj determinacja Mossadu aby pomóc uchodzcom którym groziła utrata życia zrobiła na mnie wielkie wrażenie.
Walka z terroryzmem to kolejny wielki wątek książki. Mossad zaczął być na tym froncie aktywny w latach 70tych. Punktem przełomowym było porwanie i egzekucja izrealskich sportowców podczas olimpiady w Monachmium przez palestyńskich terrorystów należących do grupy „Czarny Wrzesień”. Rozbicie tej grupy było wielkim celem Mosaadu od początku lat 70tych aż po koniec lat 80tych. W książce jest sporo szczegółów na temat akcji skierowanych przeciwko tej grupie.
Oprócz opisu powiedzmy „starych dziejów” z lat 70tych i 80tych autorzy opisują akcję Mossadu z roku 2010 o której było dość głośno w mediach. Wtedy Mossad dokonał egezkucji jednego z przywódców Hamasu w Dubaju, w Zjedonoczonych Emiratach Arabskich. W tej akcji wzieło udział co najmnie dwudziestu siedmiu agentów Mossadu. To co jest wyjątkowe w tej akcji, to fakt iż Mossad podjął się egzekucji terrorysty z Hamasu w takim mieście jak Dubaj, gdzie na każdym rogu w każdym hotelu znajduje się wiele kamer monitoringu. Policja Zjednoczonych Emiratów Arabskich dość szybko zidentyfikowała wszystkie osoby zaangażowane w akcję Mossadu, cały przebieg akcji. Całość została opublikowana podczas wielkiej konferencji prasowej. Jednak akcja była przeprowadzona tak sprawnie, że każdy agent uczestniczący w akcji planowo zdążył opuścic Zjednoczone Emiraty Arabskie. Autorzy zwracają uwagę na to, iż nie jest jasne, czy przeprowadzenie akcji w Dubaju było celowe, czy też niedopatrzenie. Przeprowadzenie akcji w miejscu gdzie kamery monitoringu znajdują się na każdym rogu jest dość ryzykowne. System bezpieczeństwa, monitoringu, inwigilacji jest dośc wysoki w Dubaju. Z jednej strony mogło to być niedopatrzenie ze strony decydentów aby przeprowadzić akcję w takim miejscu. Z drugiej strony mogła to być celowa decyzja i wręcz liczono się z tym iż szczegóły akcji oraz tożsamość wszystkich agentów biorących w akcji zostaną upublicznione przez policje w Dubaju. Zamierzenie mogły być takie aby pokazać terrorystom iż nigdzie nie mogą się czuć bezpieczni.

Na pewno jest to bardzo ciekawa książka dla kogoś kto interesuje się tematyką szpiegowską oraz tematyką służb specjalnych. Mnie mimo wszystko nasuwa się refleksja na ile uzasadnione jest dokonywanie egzekucji w ramach pracy wywiadu. Kiedy jest to uzasadnione? Z serii o Jamsie Bondzie znamy dobrze kwestię „licencji na zabijanie’. Nie jeden agent wywiadu ma taką licencję. Chociaż nie jest to licencja bez jakiegoś konkretnego celu. Zazwyczaj Mossad przeprowadza takie akcje tylko gdy kierownictwo państwa podejmie odpowiednią decyzję. Kolejną ciekawostką opisaną w książce był dla mnie proces decyzyjny dotyczący przeprowadzania akcji Mossadu.

Książka została napisana w bardzo dobry sposób. Jest...

Bardzo dobra książka historyczna, momentami aspirująca do powieści sensacyjnej. Doskonale udokumentowana. Jednak jak przypuszczam wbrew intencjom autorów, jest doskonałym przyczynkiem do analizy względności motywów działań wszelkich służb specjalnych zwłaszcza tak dobrych jak Mossad. Żyjąc tu i teraz pamiętajmy że żaden konflikt polityczny nie jest czarno-biały, a działania naszych politycznych przyjaciół (a tym bardziej wrogów),nie muszą być zgodne z interesem naszego państwa.

Książka wzbudziła we mnie mocno ambiwalentne odczucia. Z jednej strony czyta się ją bardzo przyjemnie, jak dobry kryminał. Historie uzupełniają się w sposób pozwalający na zrozumienie tematu nawet osobie nie do końca znającej jej temat. Z drugiej strony, momentami jest niesamowicie infantylna, a autorzy poprzez swoje komentarze budują atmosferę propagandy sukcesu. Dla przykładu, potrafią skrytykować działania oponentów Izraela, a dwie strony dalej oceniać takie samo zachowanie bardzo pozytywnie, gdy dotyczy to ich kraju. Książka jest poparta wieloma źródłami, niestety ich umiejscowienie na końcu książki oraz forma w jakiej zostało to zrobione, bardzo utrudnia odnalezienie interesujących materiałów. Podsumowując, jest to dobra lektura dla osób, które chcą przeczytać coś lekkiego, a nie oczekują suchych faktów, podanych w naukowej formie.

Super

Super

• Ebooki
  • Literatura faktu

Michael Bar-Zohar Mossad: najważniejsze misje izraelskich tajnych służb Zobacz więcej