Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia
Ag2S

Dwudziesty wiek wybuchł w 1914 roku w Sarajewie Od wielu lat historycy przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny – praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze...

Dwudziesty wiek wybuchł w 1914 roku w Sarajewie

Od wielu lat historycy przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny – praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze wynalazki i technologie, a w okopach tej wojny dojrzewały idee systemów totalitarnych. W latach 1914-1918 na światową arenę wkroczyły Stany Zjednoczone i Japonia, a po zakończeniu wojny na mapie świata wyrosły nowe państwa, w tym Polska.

Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie - od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.

W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I wojnie światowej. Samobójstwo Europy… to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Koronczarka | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Jedna z najlepszych pozycji. Dwa w jednym - pasjonująca opowieść o I wojnie i podręcznik. Znak, że można - obowiązkowa lektura dla autorów szkolnych podręczników do historii. Książka, którą można czytać ciurkiem i na wyrywki, bo tak jest sprytnie skomponowana, że zawsze można sięgnąć po rozdział traktujący o najbardziej nas interesującym problemie i otrzymać odpowiedź jasną i wyczerpującą. Szeroka panorama wydarzeń nie przytłacza, bo w swoim wykładzie profesor Chwalba posłużył się żelazną logiką i dyscypliną w układzie treści. A całość nie nudna, bo pisana żywym językiem, ubarwiona ciekawym detalem. Polecam.

ChristinaL | 2017-12-06

Ten opasly tom jest znakomitym, syntetycznym wprowadzeniem do dziejow I Wojny Swiatowej. Profesor Chwalba bez zawilosci opisal jak lokalny antagonizm polityczny przeistoczyl sie w swiatowa rzez i bezgraniczne barbarzynstwo. Przedstawil wszystkie strony konfliktu, opowiedzial o jego aspektach politycznych i spolecznych, implikacjach ekonomicznych, naukowych, medycznych, psychologicznych i kulturowych.
Autor nie pomija ciekawych informacji o agenturze Lenina, cechach charakteru generala Petain, losach 'Oka dnia', opowiada o zyciu w okopach i o roli prasy. Poswieca eseje golebiom i koniom, ktorych na wojnie zginelo 8 milionow.
Zrozumienie tego co stalo sie z Europa w latach 1914-1918 i jak manipulowano narodami jest niezbedne do pojecia jej obecnego, zatrwazajacego statusu.
'Samobojstwo Europy' unaocznia jak bezwzgledna polityka zmiata z powierzchni ziemi cale pokolenia.
Na uwage zasluguja umieszczone w ksiazce zdjecia, a szczegolnie to najbardziej wymowne i wzruszajace ze strony 225.

Marcin | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, historia

Bardzo dobra i jakże potrzebna monografia I Wojny Światowej. Pierwsze rozdziały książki dotyczą przyczyn konfliktu oraz jego tła historycznego, politycznego i gospodarczego, po czym następuje opis działań wojennych. W kolejnych rozdziałach autor omawia liczne aspekty Wielkiej Wojny, od zagadnień wojny na morzu i w powietrzu, poprzez demografię, choroby i epidemie, aż po kulturę, a nawet modę. Lektura nie jest specjalnie wymagająca, choć książkę trudno raczej zaliczyć do pozycji "lekkich, łatwych i przyjemnych". Jest to dobrze napisana synteza tamtych dni, a z racji tego, że Wielka Wojna w zasadzie zainicjowała XX wiek (tak jak Rewolucja Francuska 1789 roku rozpoczęła wiek XIX), książkę tę winien przeczytać każdy, kto minione stulecie pragnie poznać i zrozumieć. O tym jak niedużo się zmieniło (oczywiście w sensie politycznym, bo przecież pod względami technicznym i cywilizacyjnym zmieniło się bardzo wiele) świadczą choćby opisane przez prof. Chwalbę dzieje koncepcji Mitteleuropy....

Jurek | 2014-04-10
Przeczytana: kwiecień 2014

„Samobójstwo Europy” to dzieło bardzo obszerne, ale na szczęście nie wymaga równie obszernej recenzji – więc, krótko mówiąc: warto przeczytać. Dodatkową zaletą książki jest to, że jak ktoś nie da rady (albo nie ma czasu) czytać całości, spokojnie może wybrać sobie jakiś fragment, bo jest ona dość sprytnie skomponowana.
Za jedną z części można uznać pierwsze dwa rozdziały, które zajmują się genezą konfliktu a potem opisują jego przebieg na wszystkich frontach. Natomiast kolejnych kilka rozdziałów to w zasadzie zbiór krótkich (kilkustronicowych) ale ciekawych tekstów, traktujących o rozmaitych sprawach mających związek z wojną lat 1914-1918. Przekrój tematów jest naprawdę szeroki – żeby nie być gołosłownym - kilka tytułów, np. „Operacje desantowe”, „Sterowce i balony” czy „Dezerterzy. Żołnierskie bunty” z jednej strony, oraz „Pieniądze na wojnę”, „Zdrowie i choroby” czy „Los kobiet” z drugiej, i w sumie każdą taką kilkustronicową „krótka formę” można przeczytać bez oglądania się na...

arturosz | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Świetna pozycja i jednocześnie bardzo potrzebny tytuł, który opisuje nieco pomijany w polskiej historiografii przebieg wojny 1914-1918. Pokazuje ona cały tragizm tego konfliktu. Konfliktu, w którym posunięcie frontu nawet o kilka metrów kosztować musiało tysiące ofiar.

Największym atutem książki jest skupienie się autora nie tylko na samym przebiegu kolejnych starć na niezliczonych frontach oraz jej specyfiki tamże, ale także przedstawienie działania całej machiny państwowej, która przekształcić miała ten jak się spodziewano szybki konflikt w wojnę totalną.

Trochę żałuje, że autor nie zaspokoił mojego apetytu, jeżeli chodzi o opis poszczególnych ofensyw czy bitw, które wydawały mi się jakby były potraktowane troszkę po macoszemu. Rozumiem jednak, że w jednej książce wszystkiego zawrzeć się po prostu nie da.

Ponadto irytowało mnie nadużywanie przez autora słowa "bynajmniej", które w wielu miejscach zostało wrzucone w tekst w niewiadomym dla mnie celu.

Książka wydaje się...

ZapomnianaBiblioteka | 2014-05-21

„Samobójstwo Europy” Andrzeja Chwalby to jedno z niewielu syntetycznych opracowań poświęconych dziejom starego kontynentu w okresie Wielkiej Wojny jakie ukazało się w naszym kraju. Książka adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców. Przedstawiono w niej tło historyczne tego wielkiego dziejowego konfliktu. W jednym z wywiadów prof. Chwalba stwierdził, że: „Druga wojna była dogrywką pierwszej wojny światowej i one w sumie stanowiły to, co niektórzy nazwali drugą wojną trzydziestoletnią. Autor zastanawia się, czy można było tej wojny uniknąć, przedstawia jej cele oraz plany strategiczne zaangażowanych w nią krajów.

Andrzej Chwalba w swoim opracowaniu prezentuje przebieg najważniejszych bitew tej wojny. Od Verdun, Ypres i Sommy na froncie zachodnim, walk we Włoszech i na Bałkanach po Tannenberg i Przemyśl na wschodzie. Zahaczamy o wojenne epizody w Japonii, Turcji i krajach afrykańskich.

Więcej na:

Janusz Jabłoński | 2014-02-10
Przeczytana: 05 lutego 2014

Ta książka powinna wylądować w Sevres jako wzorzec wciągającej książki historycznej. Zwykle jeżdżę do pracy i z pracy rowerem, ale przez tydzień wolałem tramwaj, bo mogłem czytać.

Elevander | 2015-03-16
Przeczytana: 15 marca 2015

"Samobójstwo Europy" prof. Andrzeja Chwalby zostało wydane w stulecie wybuchu pierwszej wojny światowej i myślę, że to opracowanie, które przyczyni się do zwiększenia wśród Polaków wiedzy o tym konflikcie, a jest z tą wiedzą krucho. Autor podzielił książkę na dziewięć rozdziałów o zróżnicowanej długości. Pierwszy i ostatni stanowią stanowią bilans otwarcia i zamknięcia, drugi (zdecydowanie najdłuższy) na około 250 stronach przedstawia pokrótce zarys działań militarnych. Rozdziały od trzeciego do ósmego z kolei prezentują wojnę z różnych, można by rzec antropologicznych, perspektyw.

"Samobójstwo Europy" to praca napisana przez znawcę problematyki XIX-wiecznej, ale kierowana jest raczej do odbiorców, którzy dopiero chcą się czegoś o I wojnie światowej dowiedzieć. Na taki charakter książki wskazuje niezwykle przystępny, popularyzatorski styl oraz brak przypisów (jedyny dotyczy twórczości zespołu Iron Maiden!). Nie jest to bynajmniej wada, śmiem wręcz twierdzić, że omawiana pozycja...

Gedpoz | 2014-06-02
Przeczytana: 25 maja 2014

Szczerze mówiąc długo szukałem książki, która w sposób całościowy przedstawi mi historię pierwszej wojny światowej. W końcu ją znalazłem, autor w sposób prosty bez zbędnego przegadywania w sposób syntetyczny omawia przyczyny, przebieg i skutki wojny. Nie jest to suche wyliczenie liczby zabitych czy ilości stoczonych bitw. W książce pojawi się wiele ciekawych wątków, jak choćby wojna prasowa, szpiegostwo czy nawet kwestia cmentarzy wojennych. Takie ciekawostki sprawiają, że patrzy się na pierwszą wojnę światową nie jak na serie bezmyślnych starć w okopach tylko jak na globalny Europy w Świecie. Polecam wszystkim, którzy szukają pełnej ale jednocześnie ciekawie przedstawionej historii wielkiej wojny.

MonicaAlice | 2014-06-13
Przeczytana: czerwiec 2014

Znakomita synteza I wojny światowej, oparta na najnowszych badaniach. Autor wszechstronnie przedstawia dzieje konfliktu - nie tylko genezę i przebieg działań wojennych, ale również społeczne i narodowościowe aspekty wojny.