Zaginiona siostra

Okładka książki Zaginiona siostra Tracy Buchanan
Okładka książki Zaginiona siostra
Tracy Buchanan Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura obyczajowa, romans
The Lost Sister
Wydawnictwo Literackie
2021-06-30
2021-06-30
Agnieszka Sobolewska

1982

Opowieść o wielkiej depresji, smutku i niespełnionych marzeniach.
Selma jest pisarką, tkwi w nieszczęśliwym małżeństwie, ma córkę Becky. Po latach milczenia nagle odzywa się do swojej córki i informuje ją, że zostało jej kilka dni życia i chce się spotkać ze swoją córką. Jednocześnie zdradza Becky tajemnicę- masz siostrę.
Becky czuje, że musi odnaleźć swoją siostrę. Rusza więc w podróż. Nie tylko ku siostrze, ale i w przeszłość swojej matki, którą naznaczyło wiele dramatów.
Smutna, chwilami ciężka, ale świetnie się ją czytało.

Opowieść o wielkiej depresji, smutku i niespełnionych marzeniach.
Becky czuje, że musi odnaleźć swoją siostrę. Rusza...

Wynudziłam się na tej książce. Sugerowałam się dobrymi opiniami i tym, że miała być emocjonująca, trzymać w napięciu i wzruszać. Nie wywołała jednak takich emocji u mnie wcale.
Książka bardzo nierówna. Część o Becky ciekawsza, ale i tak liczyłam na coś w stylu "7 sióstr". Można by było wątki napisać jako bardziej złożone. Za to część o Selmie i jaskiniach tak nudna i przeciągnięta, że pisana jakby na siłę, aby tylko zapełnić następne strony.
Szkoda czasu, lepiej przeznaczyć go na ciekawsze pozycje.

“Poruszająca opowieść o rodzinnym dramacie, tajemnicach, kłamstwach i trudnych kobiecych wyborach. “
Dla mnie to było poruszająco nudne. Chociaż liczyłam na naprawdę dobrą powieść.
🔸️
Relacje Becky z matką były trudne. Kiedyś kobieta porzuciła swoje bezpieczne życie, męża i córkę, dla innego mężczyzny, po to by rozwinąć skrzydła i rozpocząć karierę pisarską.
No i oczywiście miłość, nie zapominajmy o miłości.
Od tej pory mieszkała w jaskini, hippisowski styl życia dzielony z innymi, wena pisarska biorąca z się z niczego, lub z byle czego i wiara/niewiara w przekazywane przez Idrisa (guru) prawdy. A kobieta, która pod skórą skrywała depresję była łatwa do manipulowania.
Teraz jako znana pisarka tuż przed śmiercią przekazuje swojej córce Becky ostatnią wiadomość- masz siostrę.
Po rewelacjach rodzicielki, wstrząśnięta kobieta postanawia odszukać zaginioną, którą jako niemowlę zabrał Idris, miłość jej matki, jej guru, jej natchnienie i powieziona w szeroki świat.
Becky w poszukiwaniach pozwiedza sobie jaskinie w Hiszpanii, Słowacji i w Rosji, by zatoczyć koło i znów znaleźć się w punkcie wyjścia.
Jaka była prawda? jaka tajemnica się za tym kryła? dlaczego matka za życia nie wykorzystała swojej pozycji, by odnaleźć młodsze dziecko?
🔸️
Jaskinie, pitolenie o nurcie- nie kupowało mnie to, zwłaszcza te jaskinie.
Ciekawią mnie tematy sekt i ich wpływu na ludzi, ale tutaj to była mdła historyjka, o nijakim guru i kilku osobach, które uciekły od problemów życia i udają, że wierzą w całą tę jego gadaninę.
Postacie nijakie, papierowe, słabo nakreślone. Nie było w nich nic, co dałoby mi powód, by przepaść w tej historii.

Spodziewałam się emocjonującej powieści, a to było taka banalna powiastka sklecona z nijako zrealizowanego pomysłu.
Nijaka, prosta, nudna.
Dwie perspektywy czasowe i ani na jednej ani na drugiej nie było większych emocji.
Raczej zmęczyła mnie ta książka niż zachwyciła.

Wiem, że ta pozycja miała bardzo wiele pozytywnych opinii, tylko ja tak zawsze pod prąd. Jakbym wyrosła z takich historii.

Dla mnie to było poruszająco nudne. Chociaż liczyłam na naprawdę dobrą powieść.
No i oczywiście...

Piękna

Piękna

Becky straciła kontakt z matką, sławną pisarką- Selmą. Po latach Selma dzwoni do Becky i mówi jej, że jest śmiertelnie chora i chciałby umrzeć w jaskini, dla której, a także niesamowitego Idrysa, porzuciła życie rodzinne.
Becky postanawia spełnić prośbę matki. Dowiaduje się, że miała siostrę.
Po śmierci mamy bohaterka wyrusza w niesamowitą podróż po wielu krajach w poszukiwaniu swojej siostry. Czy uda się jej ją odnaleźć? Musicie przeczytać, żeby się dowiedzieć. Możemy tylko zdradzić, że rozwiązanie historii jest tak niesamowite, że nigdy byśmy go nie odgadły.

Książka jest wspaniała. Akcja toczy się w dwóch ramach czasowych. Czytamy książkę z perspektywy Selmy i z perspektywy Becky. Przy Becky czuwa David, który okazuje się odgrywać wielką rolę w życiu obydwu kobiet. Becky przez podróż odnajduje siebie i swoje szczęście.

Zapraszamy Was serdecznie do przeczytania książki.

Becky postanawia spełnić prośbę matki. Dowiaduje się, że miała siostrę.
Po śmierci mamy bohaterka wyrusza w niesamowitą podróż po wielu krajach w...

Selma i Mike są małżeństwem oraz wychowują wspólnie córkę Becky. Jednakże w ich związku od dłuższego czasu nie dzieje się najlepiej. W dodatku Selma ma problem z okazaniem uczuć w stosunku do córki, choć podkreśla, że bardzo ją kocha i zależy jej na dobru dziecka. Niebawem marząca o byciu pisarką kobieta zakochuje się w malarzu Idrisie, stojącym na czele komuny Dzieci Nurtu. Selma porzuca swoją rodzinę i przeprowadza się do zajmowanej przez Idrisa i jego znajomych jaskini.

Kilkanaście lat później Becky odbiera telefon od matki, z którą nie utrzymywała kontaktu od lat. Selma oznajmia jej, że zostało jej kilka dni życia i że ma siostrę. Zaszokowana wiadomością Becky pragnie poznać prawdę i dowiedzieć się więcej o przeszłości swojej matki.

"Zaginiona siostra" to wstrząsająca powieść o trudnych relacjach pomiędzy matką a córką, mierzeniu się z przeszłością, kłamstwie i odkrywaniu tajemnic. Bohaterowie tej książki to osoby mające złożone charaktery, mierzące się z demonami przeszłości i próbujące odnaleźć się w złożonej rzeczywistości. Mierzą się z rożnymi dylematami oraz własnymi słabościami. Z czasem okazuje się, że łączy je wspólna historia. Jednocześnie obawiają się konfrontacji z bolesną prawdą i próbują wszystkiego, by nie wyszła ona na jaw.

Powieść Tracy Buchanan pozostawiła we mnie ogromny ładunek emocjonalny i mocno poruszyła do głębi swoją treścią. Moim zdaniem jest to bardzo dobra książka, którą mogę polecić miłośnikom powieści obyczajowych.

Łatwo się czytało i były fragmenty, gdy się nie nudziłam. Ale to koniec zalet.
Hasła na okładce wprowadzają w błąd. Wcale mnie nie trzymała w napięciu, nie wzruszyła do łez, nie mogę jej nazwać wspaniałą.
Ot, taka sobie obyczajówka, która miała szansę zostać książką wybitną, bo pomysł, by akcję umiejscowić w jaskiniach, które do dziś zamieszkują lub całkiem niedawno zamieszkiwali ludzie - jest nietuzinkowy i nowatorski. Jaskinia Postojna w Słowenii, Kungurska na Syberii, hiszpańskie jaskinie w Sacromonte i wiele innych.
O niektórych pierwszy raz słyszałam i czytałam, poszperałam dodatkowo w sieci, super to ciekawe. Tyle że autorka prześliznęła się po temacie pozostawiając niedosyt. Sama zresztą w wywiadzie przyznaje, że w żadnej z tych jaskiń nie była, no to o czym tu pisać, jeszcze jak się nie zrobiło porządnego researchu! U niej jaskinie nie są ani urocze, ani niezwykłe, a ja wiem, że są!

To samo dotyczy różnych ważkich tematów, których w powieści było wiele, ale zostały tylko zasygnalizowane bądź potraktowane pobieżnie. Wolałabym, żeby bardziej pochyliła się nad jednym lub dwoma wątkami, a nie łapała sto srok za ogon. Problem depresji poporodowej, samorealizacji kobiet, poświęcenia (bądź nie) swoich aspiracji na rzecz rodziny, odpowiedzialności porzuconego w dzieciństwie dziecka za rodzica na łożu śmierci, o konsekwencjach kłamstwa, o manipulacjach, jak łatwo zostać przywódcą grupy, że czasem trzeba uciec od świata, o sektach, Cyganach i speleologach. Czegoż tam nie było! Wszystko po łebkach.
Do tego dołóżmy taką ilość zbiegów okoliczności, która mogłaby obsłużyć kilka powieści i całkowicie niewiarygodne zakończenie.

A tak na dobrą sprawę to czemu ta matka rozpętała zadymę z tytułową zaginioną siostrą? Po przeczytaniu końcówki nie pojmuję tego. Gdzie tu logika? Może wytłumaczyłby mi to ktoś, kto przeczytał tę rozczarowującą mnie powieść i zrozumiał Selmę.

Łatwo się czytało i były fragmenty, gdy się nie nudziłam. Ale to koniec zalet.

Niestety, nie podobała mi się , tytuł mylący. Jest tylko pretekstem do opowiedzenia tej historii. Autorka ,ślizga się po wielu miejscach i tematach ,jednak nie oddaje ani uroków tych miejsc, ani emocji bohaterów.

Po prostu dno

Po prostu dno