Dobra siostra

Magda Witkowska

Wyróżniona opinia i

Dobra siostra

przeczytanych książek 315 napisanych opinii 303

Bliźniaczki, które łączy wyjątkową więź.. Fern i Rose są specyficznym rodzeństwem, Rose jest ekscentryczna i zależna od pomocy Fern. Są bardzo różne, ale silnie związane. Im bliżej poznajemy siostry i ich relacje, dowiadujemy się również o tajemnicach z przeszłości sióstr.

Ta książka była przedmiotem rozważań podczas ostatniego spotkania Klubu Miłośniczek Książek. Wszystkim zdecydowanie podobała się ta książka, jest wciągająca i naładowana różnymi emocjami. Jej początek nie wskazuje na to, co się później wydarzy. Mimo tego niespiesznego początku, warto przeczytać. Połączenie historii rodzinnej, z wplątanym wątkiem kryminalnym i intrygującą warstwą thrillera psychologicznego stanowi ciekawą lekturę. Bardzo podobało mi się podejście autorki do osób zmagających się z różnymi trudnościami, zaburzeniami. Fern, która pracuje w bibliotece ma miejsce, w którym może skryć się przed światem, a jej współpracownicy szanują ją, jej przestrzeń i jej potrzeby. Bez nachalności i obnoszenia się, wspierają ją w codziennym życiu.

Rewelacyjna historia! Wciągnęła mnie od pierwszej strony. Nie mogłam się oderwać.
Dwie siostry, dwie historie, dużo emocji, tajemnic i wydarzeń, które nie raz mnie zaskoczyły. Finał świetny. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw.
Po przeczytaniu poprzedniej książki autorki, rewelacyjnej "Teściowej", wiedziałam, że każda następna książka będzie tylko lepsza.
Bardzo mi się podobała.
Polecam!

Bardzo mi...

"Jedno bowiem wiedziałam o mamie na pewno: ona miała niezwykły dar do psucia tego, co dobre."

"Dobra siostra" to opowieść o relacjach rodzinnych, tajemnicach, lojalności i międzyludzkich uzależnieniach.
Główną osią fabuły jest relacja między dwiema siostrami, Fern i Rose. Ich więź, choć pozornie silna i szczera, skrywa wiele tajemnic i nierozwiązanych konfliktów. Autorka świetnie wykreowała te postacie, dzięki czemu można mocno wciągnąć się w ich problemy i dylematy - dla mnie to jeden z największych atutów tej książki.
Dziwi mnie trochę zaliczenie tej książki do kategorii kryminał, sensacja, thiller, bo jest to bardziej powieść obyczajowo - psychologiczna z elementami thillera, niemniej jednak nie brakuje w niej napięcia i zaskakujących zwrotów akacji. Książka wciąga i szybko się ją czyta. Trochę przeciętniak, ale z tych przyjemnych.

Warta przeczytania. Autorka ma lekkie pióro, a także talent do przedstawienia nam psychiki bohaterek. Z pozoru wszystko wydaje się być proste, natomiast im bardziej zagłębiamy się w historię tym bardziej wszystko się komplikuje. Wciągnęłam się od pierwszych stron i niektóre plot twisty fabularne były naprawdę ciekawe. Sama końcówka była bardzo dobra. Jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam w 2024 roku.

Może nie jest to najmocniejszy thriller, ale mimo wszystko bardzo dobra pozycja. Autorka ma lekkie pióro i powoli wprowadza czytelnika w świat swojej powieści i psychikę swoich bohaterek. Dwie siostry, bliźniaczki, a całkowicie od siebie różne. Jedna, Rose, twardo stąpa po ziemi, druga wymaga szczególnego traktowania- Fern źle reaguje na tłumy, hałasy, ostre światło i odchylenia od codziennej rutyny.
Bieżące wydarzenia poznajemy z perspektywy Fern, a straszną przeszłość dziewczyn z okrutną matką z dziennika prowadzonego przez Rose.

Akcja rozgrywa się powoli, dopiero pod koniec przyspiesza i zmusza czytelnika, aby nie odkładał lektury na później.

Bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu powieść. Trudno oderwać się od czytania. Gorąco polecam.

¾ książki nie zapowiada tego co nas spotka na jej końcu. Bliźniaczki, Fern mająca problem w kontaktach międzyludzkich i Rose ta lepsza, opiekuńcza. Każda z nich ma inne wspomnienia, które tworzą subiektywną prawdę dla każdej z sióstr.
Na początku akcji nie ma w ogóle, tak sobie poznajemy Fern w czasie rzeczywistym, a Rose z jej pamiętnika. I kiedy już myślałam, że nic takiego w tej książce się nie wydarzy następuje "boom". Okazuje się, że to co z początku wydaje się być zwykłą siostrzaną relacją, na końcu okaże się być zwykłą manipulacją, że strony jednej z nich.
Choć zakończenie zaskakuje, to jednak całość książki nie wywołała u mnie wielkiego wow i nie jest to książka którą trzeba przeczytać. Kolejny thriller psychologiczny który mnie zawiódł jak thriller psychologiczny.

Siostra to największe szczęście jakie może przydarzyć się nam w życiu. A siostra bliźniaczka, to pokrewna dusza i więź jakiej nawet naukowcy wytłumaczyć nie potrafią.
No po tej lekturze, to jednak do instytucji siostry mam ostrożne podejście.
Autorki, Sally Hepworth, nie odkryłam sama. Znajoma książkoholiczka położyła „Dobrą siostrę” przede mną i powiedziała: „Przeczytaj, jest naprawdę dobra.”
Nazwisko Hepworth wcześniej zupełnie nie było mi znane. Po orientacji w sieci, wiedziałam, że fanów jej twórczości nie jest mało. „Zatem poznajmy się i my” – pomyślałam.
Co o samej książce „Dobra siostra”?
Przeczytałam. Nie, raczej pochłonęłam.
Jest naprawdę dobra. A nawet świetna.
Opowieść nie porywa nas od pierwszej strony. Nawet od 20. Ale nie zostawiaj jej. Wczuj się w klimat, sytuację, obudź swoją empatię, postaraj się zrozumieć życie sióstr: Fern i Rose. Poznasz ich historię z dwóch perspektyw. Autorka nie skupia się tylko na przedstawieniu aktualnego stanu rzeczy, ale daje Ci możliwość poznania przeszłości bohaterek, dla lepszego zrozumienia ich sytuacji. Mało tego. Hepworth dopuszcza do głosu obie dziewczyny.
Bliźniaczki Fern i Rose są cudownie zgranym duetem. Ośmielę się powiedzieć, że nawet jednym organizmem, gdyż życie jednej ściśle uzależnione jest od drugiej. Ale tak naprawdę, to zależność jednostronna. Jedna z sióstr wręcz hamuje funkcjonowanie drugiej, odbierając jej szansę na szczęśliwe, samodzielne życie, takie „po swojemu”.
Tylko która z nich jest tym słabym ogniwem?
„Dobra siostra” wbrew pozorom to nie lekka powieść obyczajowa. To thriller psychologiczny, który przysporzy Cię o dreszcz na plecach. Chwilami wstrzymasz nawet oddech, a za chwilę będziesz mieć ochotę krzyczeć. Taka to historia.
Sama okładka książki czy opis na niej umieszczony są, hmm… tajemnicze, nie zdradzają zbyt wiele, a nawet wcale nie zachęcają aby po nią sięgnąć. Ale warto!
Ta australijska autorka ma na swoim koncie więcej tytułów. W polskim tłumaczeniu również. „Dobra siostra” to najnowsza pozycja, jednak na półce z nowościami jej nie znajdziecie. Ukazała się już 2021 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Ja mam ochotę poznać jeszcze inne powieści pióra Sally Hepworth. Pierwszą z nich będzie „Teściowa”, która przyniosła autorce największy rozgłos.

Polecam
eR.

No po tej lekturze, to jednak do instytucji siostry mam ostrożne podejście.

Dla mnie to bardzo dobry thriller psychologiczny, od którego trudno było się oderwać.

Nie nazwałabym książki thrillerem, a raczej bardzo dobrym dramatem obyczajowym z elementami thrillera, o trudnych, momentami wręcz toksycznych relacjach rodzinnych. Historię poznajemy dwutorowo, dzięki opowiadanym wydarzeniom dziejącym się aktualnie oraz z zapisków pamiętnika jednej z bohaterek. Zabieg ten powoduje, że książka wciąga niepewnością tego co za chwilę się wydarzy. I choć nie ma w niej szczególnie wartkiej akcji, to wyraźnie czuć napięcie i niepokój.

• Przeczytane 2021