Dama z blizną

Studio O'Rety
2021-06-10
2021-06-10
Dama z blizną Izabela Szylko prezydentowa

Fajna, wciągająca książka. Chociaż zakończenie rzeczywiście jest trochę przewidywalne, to i tak bawiłem się dobrze. Autorka ma dobre pióro i pisze świetne dialogi. Idealna książka na majówkę.

"Ale czy ludzie w Polsce tak bardzo zaczęli się nienawidzić, że gotowi są zabijać...."

Sumiennie przeczytałam wywiad z Panią Izabelą Szylko, przeprowadzony przez Rudolfinę, równie sumiennie przeczytałam opinie o książce "Dama z blizną", które napisały osoby, których opinie czytuję i bardzo sobie cenię. Aż w końcu przeczytałam i samą książkę i w zasadzie mogłabym powiedzieć, że w każdej z przeczytanych opinii jest coś, co sama bym napisała, lub pod czym bym się podpisała wszystkimi czterema kończynami😉. Jednak najbliższa moim odczuciom osobistym, jest opinia @almosa.

Niestety ja też odczułam braki w psychologii postaci. Szczególnie Adela Dobosz jest zupełnie miałka, chociaż niby taka mądra, zorganizowana i wszystko jej zawsze wychodzi. A skoro tak, skoro zawsze wszystko szło dokładnie co do joty tak jak sobie zaplanowała i przewidziała, bez nawet najmniejszego potknięcia, to skąd taka jej zdziwiona reakcja?

"Takiej opcji w ogóle nie przewidywałam, to Wolski miał wygrać, ja miałam ich tylko skompromitować..."

Problemy i tarcia w naszym polskim bagienku też mnie absolutnie nie zaskoczyły, nie wzruszyły i nawet nie wkurzyły, spowodowały tylko wzruszenie ramion, bo jak napisała tym razem @Antytoksyna

"Mimo ewidentnych zalet "Dama z blizną" nie jest, w moim odczuciu, arcydziełem. [...]. Ponadto zdemaskowanie mechanizmów rządzących współczesnym światem polityki i mediów nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia, bo doskonale zdaję sobie sprawę z ich istnienia.".

Tak więc ode mnie też ocena tylko dobra. Myślę, że wkrótce zapomnę ,o czym była ta książka, zwłaszcza jak "przykryję ją" kolejnymi lekturami. Za to "Łyżeczkę" tejże autorki, pamiętam do dziś z detalami, chociaż czytałam "wieki temu"

Slucha się świetnie. To dobry polityczny kryminał. Zakończenie i rozbudowane motywy mordercy zaskakujące. Polecam:)

Całkiem zgrabny political fiction z wątkiem kryminalnym.
Wiele tu odniesień do aktualnej sytuacji politycznej, do zakłamania i hipokryzji polityków, nietrudno się domyślić których.
W pierwszej części wątek z seryjnym mordercą może się wydawać słabo powiązany z dalszym przebiegiem powieści, jednak bez tego historia musiała by się potoczyć inaczej, bohaterka nie miała by motywacji do działania.

Zabójca znalazł sposób na morderstwo doskonałe, pomysł zaiste świetny. Czy to się udało? Do samego końca nie wiemy.
Nie o zemstę tu mordercy chodzi (trochę też),ale o wyeliminowanie pewnego osobnika dla dobra ogółu.
Taka idea.

Dobrze mi się czytało.

Całkiem zgrabny political fiction z wątkiem kryminalnym.

Naprawdę świetny i dobrzy napisany kryminał – ciekawy temat, napięcie, zwroty akcji. Polecam.

Całkiem ciekawa pozycja. Nieco rozwleczona, mało kryminalna, ale w sumie całkiem dobra. Gotowy przepis na udane morderstwo 😉

Przeczytałam z rekomendacji @Rudolfiny. A ponieważ jej ocena była tak entuzjastyczna- doznałam pewnego rozczarowania. Bo to nieprawda, że tego jeszcze nie było. Motyw porwania więzienia i dręczenia przez psychopatę jest tak ograny w powieściach kryminalnych, że już jakiś czas temu obiecałam, że jeśli jeszcze raz się na niego natknę- ciepnę książką o ścianę. I „Damą” ciepnęłam. Potem jednak dałam jej jeszcze szansę. I dobrze gdyż całe szczęście psychopata niezbyt długo męczy bohaterkę. Robi się ciekawie, bo książka staje się thrillerem politycznym a takie Przeczytałam z rekomendacji @Rudolfiny. A ponieważ jej ocena była tak entuzjastyczna- doznałam pewnego rozczarowania. Bo to nieprawda, że tego jeszcze nie było. Motyw porwania więzienia i dręczenia przez psychopatę jest tak ograny w powieściach kryminalnych, że już jakiś czas temu obiecałam, że jeśli jeszcze raz się na niego natknę- ciepnę książką o ścianę. I „Damą” ciepnęłam. Potem jednak dałam jej jeszcze szansę. I dobrze gdyż całe szczęście psychopata niezbyt długo męczy bohaterkę. Robi się ciekawie, bo książka staje się thrillerem politycznym a takie lubię. Jednak jeżeli chodzi o polską politykę, to było już u Mroza, Sekielskiego i paru innych, nie można więc znowu tu mówić o oryginalności. Myślę, że wątek z seryjnym mordercą był niepotrzebny. Gdyby autorka skupiła się na realiach walki politycznej, książka zyskałaby na spójności. Dobrze je oddaje. A tak- składa się z dwóch luźno powiązanych części. Tak naprawdę nie wiadomo, jak porwanie i maltretowanie wpłynęło na psychikę Adeli jaki ma związek z jej późniejszymi poczynaniami. Czyta się dobrze, polubiłam główną bohaterkę, choć jej sylwetka psychologiczna jest dość powierzchownie naszkicowana. No i morderca jest oczywisty od razu po dokonaniu zbrodni. Bardziej skłaniam się do recenzji @Almosa, niż @Rudolfiny. Więcej, niż „dobra” nie dam.lubię. Jednak jeżeli chodzi o polską politykę, to było już u Mroza, Sekielskiego i paru innych, nie można więc znowu tu mówić o oryginalności. Myślę, że wątek z seryjnym mordercą był niepotrzebny. Gdyby autorka skupiła się na realiach walki politycznej, książka zyskałaby na spójności. Dobrze je oddaje. A tak- składa się z dwóch luźno powiązanych części. Tak naprawdę nie wiadomo, jak porwanie i maltretowanie wpłynęło na psychikę Adeli jaki ma związek z jej późniejszymi poczynaniami. Czyta się dobrze, polubiłam główną bohaterkę, choć jej sylwetka psychologiczna jest dość powierzchownie naszkicowana. No i morderca jest oczywisty od razu po dokonaniu zbrodni. Bardziej skłaniam się do recenzji @Almosa, niż @Rudolfiny. Więcej, niż „dobra” nie dam.

Jak dla mnie słabe. Nie polecam.

Jak dla mnie słabe. Nie polecam.

Słaba. Nie dokończyłam.

Słaba. Nie dokończyłam.

Polscy autorzy powieści sensacyjnych rzadko sięgają po bohaterów uwikłanych w wielką politykę. Zwykle wystarcza wójt lub burmistrz. „Dama z blizną” jest więc dość wyjątkowym przypadkiem.

Autorce udaje się przy tym uniknąć jasnych deklaracji. Można łatwo domyślić się, jaka partia stała się wzorcem dla tej przedstawionej w powieści, ale oprócz dość oczywistej konstatacji, że wielka polityka, to wielka manipulacja, autorce udało się nie zrazić żadnego z polskich plemion politycznych. Gorzej, że po rewelacyjnym wprowadzeniu, im dalej posuwa się akcja, tym bardziej staje się przewidywalna.

Mam przekonanie, że z tej historii można było wycisnąć więcej.

• Przeczytane w 2021
  • Thriller/sensacja/kryminał