Dama z blizną

2021-06-10
Dama z blizną Izabela Szylko prezydentowa

Bzdury. Szkoda czasu

Bzdury. Szkoda czasu

fajnie się czyta, wciągająca akcja .

fajnie się czyta, wciągająca akcja .

Książka pani Szylko uzyskała wysokie oceny na tym portalu, ja pozwolę sobie na głos odrębny: rzecz jest dobrze napisana, ale ma sporo słabości, które poniżej wyliczę.

Zacznę od plusów a właściwie od jednego plusa: to wartka akcja i skomplikowana intryga. Czego tam nie ma: seryjny morderca, polityk kandydujący na prezydenta, porwania, intrygi medialne, ale wszystko jest całkiem zręcznie zaplecione. W czasie lektury miałem wrażenie, jakbym czytał rzecz dobrego autora zachodniego, Johna Grishama czy Roberta Harrisa.

A teraz zastrzeżenia, po pierwsze psychologia postaci szwankuje, portrety głównych bohaterów: Marka Dobosza, Adeli Dobosz, komisarza Hardego są słabe, jednostronne, bezbarwne. Można argumentować, że małżeństwo Doboszów przechodzi przemianę osobowościową w trakcie książki, ale jest ona dla mnie nieprzekonująca. Jedyną ciekawszą osobą jest szef sztabu Dobosza, Olczak, to taka polityczna gnida, która jest w stanie zrobić każdą podłość, aby wygrać wybory; to negatywny bohater, ale ciekawy, szkoda, że w książce pełni rolę drugoplanową.

Mój największy zarzut do pani Szylko to brak w książce ciekawego tła psychologicznego, społecznego, czy obyczajowego: wszyscy bohaterowie książki są z klasy średniej (lub wyższej – rodzice Adeli Dobosz), nie mają żadnych problemów materialnych, żyją wygodnie i miło, mówią takim samym gładkim językiem (niektórzy tylko klną jak szewcy). Dla mnie największą siłą polskich kryminałów jest ich ugruntowanie w polskiej obyczajowości i specyfice, tak piszą na przykład Chmielarz czy Miłoszewski (w cyklu o prokuratorze Szackim). Zaś książka Szylko mogłaby się toczyć w każdym kraju, wystarczy jedynie zmienić nazwy własne, to taka w sumie rzecz amerykańska w duchu: wiele się dzieje, ale pogłębionego tła nie ma.

A w książce jest zarysowanych parę interesujących wątków, po pierwsze kiedy to Olczak poucza Dobosza, że osobiste poglądy polityka są nieważne, istotne jest to, co sądzi elektorat. Inny ciekawy problem to polaryzacja rynku medialnego, każdy kanał telewizyjny nie tylko informuje, ale od razu interpretuje, żeby widz już wiedział, co ma sądzić o danej sprawie. Mamy też kontrowersje wokół aborcji, bardzo na czasie, ale niepogłębione, bo pani Szylko jak już wspomniałem, jedynie sygnalizuje ciekawe problemy, a szkoda.

I jeszcze, mamy w książce morderstwo, ale motywacja psychologiczna zabójcy kompletnie szwankuje: zupełnie nieprawdopodobne jest, aby tzw. normalny i niegłupi człowiek zabijał z zimną krwią drugiego człowieka, po co? Jest tyle sposobów zemsty, a zabójstwo to, pomijając względy etyczne, szalenie niebezpieczny czyn: nawet malutkie ryzyko wpadki niesie za sobą straszliwe konsekwencje. Z drugiej strony muszę powiedzieć, że jest to słabość tak wielu kryminałów, że można ją pani Szylko darować.

Powiecie, że się czepiam, pewnie tak, bo dostaliśmy fajny thriller w amerykańskim stylu, ale ja wolę nasze polskie, przaśne kryminały...

Słuchałem audiobooka w przeciętnym wykonaniu Doroty Nowakowskiej.

Całkiem niezła powieść. Początek to typowy kryminał, po czym około strony 70-80 następuje to, co zazwyczaj na końcu książki - a dopiero potem zaczyna się właściwa akcja. I jest to interesujące. Co prawda, zakończenia domyśliłam się dosyć szybko, ale i tak warto było sięgnąć...
Polecam!

Polecam!

"Prawdziwe oblicze ludzi najlepiej można poznać w chwili próby."

Pomysł na fabułę uznałam za atrakcyjny. Odpowiadała ciekawie rozbudowana intryga. Chętnie wchodziłam w klimat książki. Uzyskałam niepewność w przewidywaniu scenariusza zdarzeń. Doceniłam stopniowe podsuwanie tropów rozwiązania zagadki detektywistycznej. Kiedy wyrabiałam zdanie na temat bohaterów, na jaw wychodziły informacje skłaniające do modelowania opinii. Czułam, że w palecie postaci nic nie mogło być takim, jak się wydawało, lecz nie potrafiłam wskazać konkretu, a to bardzo pożądany efekt.

Kilka elementów powieści uwierało. Przeniesiono polską scenę polityczną do książki. Stworzono fikcję mocno powiązaną z rzeczywistością. Nie chodziło o moje sympatie polityczne, a nawet stosunek do polityki. Chwytając za powieść kryminalną liczyłam na większe skoncentrowanie się na rozwiązywaniu zabójstwa niż na prezentację tego, co czynili dawni lub obecni przedstawiciele polskiej władzy. Polityka jako tło mi nie przeszkadza, lubię takie podłoże dla intrygi w sensacji, wolę jednak kiedy nie wysuwa się na pierwszy plan w kryminale, chcę detektywistycznej zabawy.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/04/dama-z-blizna.html

"Prawdziwe oblicze ludzi najlepiej można poznać w chwili próby."

Pomysł, intryga i styl żywcem z książek trylogii politycznej Mroza. Tyle, że Mróz potrafi zaskoczyć zakończeniem, a tu wszystko przewidywalne. Nie polecam.

Polecam książkę każdemu, kto lubi jazdę bez trzymanki podczas czytania. Ale przede wszystkim tym, którzy mają mocne nerwy – nie brakuje w tej książce opisów wzmagających mdłości. Ale dla osób lubiących thrillery to z pewnością będzie atut. Naturalizm w takich książkach jest na wagę złota. Jeśli chcesz przeczytać wciągającą i intrygującą książkę to „Dama z bliznąˮ jest dla ciebie. Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne elementy dla powieści kryminalnej i thrillera.

Pełna recenzja książki na stronie:

Moje pierwsze spotkanie z autorka i na pewno nie ostatnie.
Kampania prezydencka i ginie faworyt. Komisarz Hardy staje przed trudnym zadaniem, ale jak się później okazuje daje radę. Kryminał inny od dotychczas czytanych, ale godny uwagi. Kim naprawdę jest dama z blizną ???

Moje pierwsze spotkanie z autorka i na pewno nie ostatnie.

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i muszę przyznać, że wypadło całkiem nieźle. Co prawda z zapowiedzi spodziewałem się więcej political fiction a dostałem po równo obyczajówki i kryminału.
Jednak intryga w tej książce jest bardzo dobrze przedstawiona i choć końcówki idzie się domyśleć to jednak do momentu poznania ostatniego z punktów widzenia (tak napiszę by nie spojlerować) nie wiadomo jak się całość odbyła, kto zabił i jakie miał motywacje. Za to brawa.
Jak wpadnie mi w ręce następna książka Pani Izabeli na pewno przeczytam.

Zabójstwo kandydata na prezydenta w trakcie kampanii wyborczej to niezły chwyt marketingowy, który zachęcił mnie do sięgnięcia po tę książkę. Dodatkowym impulsem był fakt, że “Dama z blizną” mieści się w popularnym ostatnio nurcie thrillerów politycznych osadzonych we współczesnej Polsce.
Biorąc pod uwagę, że nie znałem wcześniej żadnej powieści pani Szyłko, muszę stwierdzić, że poradziła sobie nadspodziewanie dobrze. Bodaj najsłabiej wypadł tu wątek kryminalny, bo osoba mordercy nie była zbyt trudną zagadką. Znacznie lepiej oceniam sposób, w jaki autorka pokazała tło społeczno-obyczajowe, a zwłaszcza środowisko polityków.
Jednak dla mnie najlepiej w całości wypadła intryga i sposób, w jaki doszło do zabójstwa.
Pomimo drobnych mankamentów logicznych książkę przeczytałem ze sporą satysfakcją i z pewnością będę śledził dalsze dokonania autorki.
Warto przeczytać.

Biorąc pod uwagę, że nie znałem wcześniej żadnej powieści pani Szyłko, muszę...