rozwińzwiń

Złoty Wiek SF 2

Okładka książki Złoty Wiek SF 2 Fredric Brown, Harry Harrison, Malcolm Jameson, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Keith Laumer, Murray Leinster, Frederik Pohl, Stanley G. Weinbaum
Okładka książki Złoty Wiek SF 2
Fredric BrownHarry Harrison Wydawnictwo: Stalker Books Cykl: Złoty wiek SF (tom 2) Seria: Klasycy Amerykańskiej SF fantasy, science fiction
287 str. 4 godz. 47 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Złoty wiek SF (tom 2)
Seria:
Klasycy Amerykańskiej SF
Wydawnictwo:
Stalker Books
Data wydania:
2019-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-28
Liczba stron:
287
Czas czytania
4 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375901023
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
524
511

Na półkach:

Uwielbiam takie antologię, niestety jeden w nich problem, że kiedy masz na koncie przeczytanych ich dużo to często się powtarzają opowiadania. Tutaj trzy teksty były już w Krokach w nieznane, oczywiście tych starych, te nowe to głównie fantazy, więc się już dla mnie nie nadają do czytania. Tak poza tym wszystko super, opowiadania bardzo dobre, myślę, że każdy fan sf będzie bardzo zadowolony.

Uwielbiam takie antologię, niestety jeden w nich problem, że kiedy masz na koncie przeczytanych ich dużo to często się powtarzają opowiadania. Tutaj trzy teksty były już w Krokach w nieznane, oczywiście tych starych, te nowe to głównie fantazy, więc się już dla mnie nie nadają do czytania. Tak poza tym wszystko super, opowiadania bardzo dobre, myślę, że każdy fan sf będzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
916
915

Na półkach:

Drugi tom opowiadań klasyków amerykańskiej literatury fantastyczno-naukowej pozostawia po sobie dużo lepsze wrażenie. Owszem, jest kilka opowiadań, które średnio mi się podobały lub nawet pozostawiły mnie obojętnym, ale za są tu cztery perełki - plus dwa sympatyczne "shorty" Frederica Browna (w tym "Eksperyment", bo uwielbiam motyw podróży w czasie w popkulturze a tu Brown opowiada swoisty "dowcip" o niebezpieczeństwach paradoksu temporalnego) - które sprawiły, że tom drugi "Złotego wieku SF" oceniam o dwa oczka wyżej od pierwszej antologii z tego cyklu.

A więc szczególnie do gustu przypadły mi tym razem teksty...

-...Murraya Leinstera "Szalona planeta" - powstała w 1920 (!) roku wizja świata około 30 tysięcy lat po apokalipsie, w którym dominującymi gatunkami są rozrosłe do olbrzymich rozmiarów owady i pajęczaki, w której potomek ludzi dotkniętych regresją ewolucyjną, młody mężczyzna przebywa swoistą odyseję i próbuje przetrwać w tym wyjątkowo niekorzystnym środowisku. Historia lekko w nurcie fantasy, nie zestarzała się ani trochę, klimat jest gęsty, natężenie obrzydlistwa i makabryczności podsyca atmosferę ciągłego zagrożenia... Rzecz zdecydowanie nie dla tych, którzy boją się, bądź brzydzą owadami.

-..."Odyseja Marsjańska", debiutancka historia Stanleya G. Weinbauma z 1934 roku - ponownie o spotkaniu z przedstawicielem obcej cywilizacji, rozumnej rasy zamieszkującej - oczywiście - Marsa, z motywem, który później wielokrotnie, acz stosunkowo rzadko w "złotym okresie", pojawiał się w literaturze i kinie science-fiction. Człowieka i Marsjanina, mimo wielu różnic i przy szczątkowej komunikacji, zaczyna łączyć uczucie, które z braku adekwatnych określeń, można nazwać przyjaźnią, i razem muszą stawić czoła większemu zagrożeniu. Ostatnio podobny motyw, w podobnym stylu, zastosował popularny obecnie Andy Weir w "Projekcie: Hail Mary"...

"...Największy szczęściarz w Denv" Cyrila M. Kornblutha to opowieść o świecie przyszłości - a konkretnie o futurystycznych Stanach Zjednoczonych, targanych konfliktem przypominającym wojnę domową. Brak tu miejsca na grę fair play a pragnienie zaszczytów, dobrobytu i ciągłego wspinania się wzwyż drabiny społecznej prowadzi do gier i szachrajstw również pomiędzy członkami tych samych stronnictw. Opowiadanie, którego główny bohater gra na wiele frontów, maskując zręcznie jeden podstęp innym a ten kolejnym...

-...i najlepsze, które o ile pamiętam, kiedyś już czytałem, czyli
"Tunel pod światem" Frederika Pohla, w którym spotykają się motywy znane z "Matriksa", "Truman Show" i wielu innych dzieł, w których bohater nagle odkrywa, że coś nie tak jest z rzeczywistością, w której żyje i w sumie to nawet nie jest ona tak rzeczywista, jakby się mogło wydawać. Nie trzeba dodawać, że wiele wątków i pomysłów, w tym opowiadaniu pojawiło się dużo wcześniej (czyli w roku 1955),niż w kultowych dziełach popkultury (wyżej wymienionych i tych, które by nie spoilować, pominąłem) które rozpropagowały je współcześnie... A dodatkowo, Pohl serwuje nie jeden, nie dwa, ale trzy solidne twisty, z których końcowy uważam wręcz za wybitny.

Tak więc, z lektury tego zbiorku jestem zdecydowanie bardziej ukontentowany niż z otwierającego serię tomu pierwszego i zachęcony tym, biorę się za wolumin trzeci "Złotego wieku SF".

Drugi tom opowiadań klasyków amerykańskiej literatury fantastyczno-naukowej pozostawia po sobie dużo lepsze wrażenie. Owszem, jest kilka opowiadań, które średnio mi się podobały lub nawet pozostawiły mnie obojętnym, ale za są tu cztery perełki - plus dwa sympatyczne "shorty" Frederica Browna (w tym "Eksperyment", bo uwielbiam motyw podróży w czasie w popkulturze a tu Brown...

więcej Pokaż mimo to

avatar
581
310

Na półkach: ,

Dziesięć opowiadań z lat 1920 - 1962 (w tym dwa mikro). W zasadzie tylko jedno nie przypadło mi do gustu, ale kto inny może równie dobrze uznać, że jest najlepsze w zbiorze. Największe wrażenie zrobił na mnie "Tunel pod światem" Frederika Pohla.

Dziesięć opowiadań z lat 1920 - 1962 (w tym dwa mikro). W zasadzie tylko jedno nie przypadło mi do gustu, ale kto inny może równie dobrze uznać, że jest najlepsze w zbiorze. Największe wrażenie zrobił na mnie "Tunel pod światem" Frederika Pohla.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Posiadam
    28
  • Przeczytane
    25
  • Fantastyka
    6
  • 2018
    2
  • Galaktyka Gutenberga
    2
  • Galaktyka Gutenberga (chce)
    1
  • 🚀 Fantastyka naukowa
    1
  • W Sączu
    1
  • Chcę przeczytać - Książki i ebooki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Złoty Wiek SF 2


Podobne książki

Przeczytaj także